Šta je novo?

Neon plasma 5.22 totalni promasaj

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 9456

Guest
Instalirao sam danas od nule Neon plasma 5.22, uzas, totalni promasaja. Navodno od 01.77 odvajaju se od LTS Ubuntu verzije. Skoro svaki program je snap ili flatpak pakovanje, gro programa nema, widgeti ne rade, u meniju nema ikona programa, ne znam da li ista valja.
Izgleda da stavrno nemaju pojma sta rade, nema Akonadija. Sad razmisljam ima ih u Arch i Manjaru ali sve je update, sta ako stavim frisku verziju i naletim na ovakvu nebulozu. Dobronamerna preporuka Neon plasma 5.22 zaobidji u sirokom luku. Neko ce da kaze dzaba je sta hoces, ovo ne vredi ni dzaba da skines i stavis na masinu
 
Ne znam šta da ti kažem. Meni je Tumbleweed primarni OS, on je skoro dobio 5.22 verziju i sve radi. Neon mi je u VM-u.
  • To šta dolazi kao snap ili flatpak (ili appimage) je do OS-a i korisnika, nema KDE veze sa tim
  • Kako nema ikona programa? Ako misliš na start meni, on jeste promenjen, ali i dalje imaš opciju da izabereš neku od alternativa
  • Akonadia nema, jer nema ni Kontact-a. Tj. mora da se instalira, onda ćeš dobiti i Akonadi. Neon podrazumevano dolazi sa relativono malim brojem instaliranih programa
  • Widgeti rade. Možda imaš problema sa nekim pojedinačno (meni npr. termoid ne radi ni u jednoj verziji)

ja generalno nisam primetio neku veću razliku u TW-u nakon ažuriranja na 5.22, osim tog start menija, koji sam svakako promenio
 
Koliko ja znam Plasmu prvi Neon a ostali uzimaju i prilagodjavaju. Neon mora de se prevede u verziju koja ne zavisi od UBUNTU LTS. Preveo lepo i ok, dosao update na 5.22.2 , prvo sto u 5.22.1 nije discover valjao a ni pkcon prijavljivao je stalno da ima update a to je vec odradjeno. Juce je stigao update nekih programa i Neon je otisao u tri lepe. Nemam ja sada nikakva izbor u Discoveri programu dal cu obican (normalan .deb) program ili snap ili flatpak. Ima samo flatpak i snap i eventualno neki program koji je .deb. Akonadi sam nabo preko apt install akonadi inace kroz njihov Discoveri nema ga. Ne radi Thermal monitor, sad ne radi ni netsped koji dolazi vec u ponudi widgeta, kalendar samo 5 alarma moze da prikaze. Kontact i ostalo ima pobrojano negde sta kao treba za Akonadi i imao sam sve to. Umesto da instaliram Akonadi i da on kupi to sto mu treba, ono nema ga nigde u Discover instaleru. Nije bitno da li Neon stize sa malo ili mnogo programa, bitno je da li ja mogu da instaliram i kako. Panel je nebulozan, stavlja mi pored start dugmeta ikone programa koje ja navodno cesce koristim, to blage veze sa zivotom nema. Meni sve to radi u Manjaru i Archu a u Neonu koji je tvorac plasme ne radi. Jednostavno po meni kao da su ih platili da naprave sto zahtevnije programe i widgete, sto vise zakompliovano i sto vise jede resursa to veca donacija proizvodjaca hardwera a mozda i M$ jer su sad bas sa onim restartima zaupdate poceli ala windows, cak i win to odradi iz 2x a njmu treba 3x da odradi update, prvo konstatuje, onda restart pa onda uradi update, pa restart da bi to radilo. Nije mijasno sta je sa tim ljudim tamo, Ako Arch i Manjaro mogu normalno da rade kako oni stalno imaju neke ideje izmisljanja tople vode. Sad razmisljam sta ce se desiti ako odradim cistu instalaciju npr. Manjara; da li cu dobiti opet nebulozne fore iz Neona ili ce sve raditi. Ortodoksna glupost sad nema u podesavanju da srpski za tastaturu da stavim oznaki sr za ciriicu a srL za latinicu...Sta cu sve kos pronaci samo bog zna.
 
Poslednja izmena od urednika:
LTS verzija formalno i ne postoji to je:https://postimg.cc/Q9q2rLkW
a u stvari je baziran na Ubuntu LTS verziji: https://postimg.cc/ThsBncwm
To ti je Neon i plasma 5.22.1 i ko zna sta tu sve nije valjalo jer jr za nedelju dana izbacena plasma 5.22.2,
Juce frisko skinut .iso sa 5.22.2 plasmom ne radi dosta stvari, ima i duplo global theme u sys setovanju, to ni Arc ni manjaro nisu uspeli da ispeglaju.
Arch i Manjaro ispeglaju kroz update te njihove promasaje ali oni ne uspevaju.
Meni kaledar treba, kalarm kao podsetnik za insulin a oni ga unakazise...
Nivo sigurnosti guranjem snap i flatpak jos vise je snizem, kukalo se na ppa a sad se utrpava svasta
Obrati paznju 1.7.2021 oni prelaze na non LTS, sta ce to biti ne mogu ni da predpostavim, nemaju svoju osnovu, osnova im je bio Ubuntu, Neon je neka GUI nadogradnja,
sta ce biti osnova, flatpak i snap paketi napravljeni u raznim verzijama Ubuntu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Instalirao sam danas od nule Neon plasma 5.22, uzas, totalni promasaja. Navodno od 01.77 odvajaju se od LTS Ubuntu verzije. Skoro svaki program je snap ili flatpak pakovanje, gro programa nema, widgeti ne rade, u meniju nema ikona programa, ne znam da li ista valja.
Izgleda da stavrno nemaju pojma sta rade, nema Akonadija. Sad razmisljam ima ih u Arch i Manjaru ali sve je update, sta ako stavim frisku verziju i naletim na ovakvu nebulozu. Dobronamerna preporuka Neon plasma 5.22 zaobidji u sirokom luku. Neko ce da kaze dzaba je sta hoces, ovo ne vredi ni dzaba da skines i stavis na masinu
Gde piše da se odvajaju od Ubuntu LTS verzije? Koliko znam, samo od Plasma LTS verzije, koja i nema poente kada postoji Kubuntu LTS.
 

Prilozi

  • Screenshot from 2021-06-27 11-15-44.png
    Screenshot from 2021-06-27 11-15-44.png
    76.5 KB · Pregleda: 22
U pravu si, odvajjau se od Neon LTS verzija koja formalno i ne postoji jer ako azuriras plasmu svaki mesec i to 5 azuriranja pa onda nova verzija nema tu nikakve LTS verzije to je RR teska testing distribucija. Ipak nije mi jasno gde nestadose svi Ubuntu 20.04 LTS programu, Disover prepun snap i flatpak paketa a ponegde se pojavi .deb paket. Ja ne kapiram koja je tu razlika sto se jedan distro zove KDE a drugi Neon a razlika je samo sto KDE skoro niko ne odrzava. Sad ja zbog njihovih fantazuja treba da prelazim na drugi distro, pre cu da ga brisem i da nije ovog novog win11 koji ne pasuje na moju masinu vrno bi se na win 10. Obican thermal monitor ne radi, vrucina, ocu da ima na oku GPU i CPU, ne radi. Citam neke gluposti za Arch kao reinstaliras sysguard ionda radi, pa kod mene radi a sysguard imam odavno. Koliko ce dnevno biti azuriranja plasme kad sa LTS je bilo 5 velikih mesecno, predpostavljam sad svaki dan po 100-200 fajlova
 
I u cemu je sad caka? Neon pise: If you would rather stick with neon, which we would of course prefer , you’ll have to switch to the regular KDE neon User Edition. We have created a handy guide for this, available in the KDE UserBase Wiki. Kde distro se zove KDE a oba imaju trenutno plasmu 5.22.2 koju pravi KDE neon. Igranje nazivima i minimalistickim razlikama, evo KDE sve te aplikacje nalze se i u KDE Neon distrou, znaci samo prepisano, sta je proizveo KDE Neon osim plasme koju svi koriste i ispravljau njihove brljotine. Kubuntu is the Ubuntu version with KDE software by default. Developers strive to provide usability for beginners. The default installation includes many popular programs and a utility for managing drivers. Canonical, the developer of Ubuntu and Kubuntu, is a KDE Patron.
 
Caka je da se ljudi tj devs igraju sa tim distrom 😁
 
Caka je da se ljudi tj devs igraju sa tim distrom 😁
Alavi , pa imaju jos tri Neon distribucije sa kojima se igraju i isprobavaju. Gledam Thermal monitor i dalje ne radi a na kde.org neko (valjda autor) napisao da radi iako je covek reklamirao i kaze ne radi na plasmi 5.22. Ne radi sigurno na njihovom cedu Neonu, imam 2 verziju jednu koja je glanc nova sa 5.22 i drugu koja je update plasme 5.21 na 5.22, ne radi. Kad se islista sensors iz terminala pokazuje isto i u Manjaru i Archu ali kad se widget startuje u Neonu on ne vidi te podatke, znaci dal su ga malo zahebati pa sad ne pasuje u njihovom Neonu. Plus ono je skandalozno nakrkati distro sa snap i flatpak paketima
 
cim sam malo ovladao linux-om ja sam uvek isao samo na minimal install (shell i base sistem bukvalno) pa sam hand pick sta da install tako sa debian, arch, ubuntu. Osim par izuzetaka retko ko izbacuje skroz ispeglan i dovoljno prilagodiv distro za end usera (tu podrazumevam mogucnost izbora paketa pri samoj instalaciji).

neon sam probao u zacecima vec mi je tad bio loshnjikav iako je na ubuntu base sto samo po sebi znaci da je vrv kde problem tako da sam brzo odustao od nijh. OpenSuse je mozda distro koji najbolje pashe kde-u uz standardno dobri arch.
Mislim da ne treba da se nesto cimas preterano oko neona mislim da je i zamisljen kao test bench za stable verzije ne mozes tu nista epohalno naci sto nema na drugim distroima
 
Drustvo iz Neon distribucije totalno je izgubilo kompas. Plasma 5.22.5 napisano izlazi 31.08.2021. Rok je ispostovan ali u Manjaru testing i Arch testingu, poturili ljudima da probaju. Evo danas je 01.09.2021. skoro ce podne a nigde update plasme u Neonu na 5.22.5.(n)
 
Da nisam napisao ko zna da li bi stigao update, evo stigao je, omasili su samo jedan dan ili pola dana, ko zna gde su im serveri i koji im je kapacitete, neki iz kucne radinosti...
 
Izasla je plasma 5.23. U startu downlad widgeta ne radi. Thermal monitor i dalje ne radi iako sam pitao po 100x na njihovom forumu i dobijao suludi odgovor da instaliram ksysguard koji imam instaliran. Ne kapiram da li ti ljudi misle da taj program treba da zameni thermal monitor iz panela. Meni nije potreban program koji moram da startam nego widget kojim pratim na panelu temperaturu GPU, CPU i diskova. Sta jos ne radi u Neonu od nove plazme mrzi me vise i da probam. Sad me uzasno nervira sto u Manjaru stalno kod starta iskace GUI prozor o propustenim alarmima, kako gde to maknuti jer me ne zanima a i setovo sam da samo izlazi alarm prozor kad mu je vreme i to sljaka u Manjaru koji samo updatujem a u ovom koji sam instalirao od nule iskace taj prozor a to je navodno deamon od korganizera, u Archu sljaka kako treba.
 
Pisu da je ovo jubilarna plasma. Evo discover GUI update cela vecnost mu treba da pronadje update. Pisu da je ovom plasmom sistem ubrzan a kod mee je obrnuto, svi linuxi na bazi 5.23 usporili su kod podizanja....
 
Mene bi bilo sramota da izbacim novu verziju plasme 5.23 a onda update ne radi.
Kod:
pkcon refres
Fatal error: E: http://archive.ubuntu.com/ubuntu focal InRelease is not (yet) available (Temporary failure resolving 'archive.ubuntu.com')
E: https://archive.neon.kde.org/user focal InRelease is not (yet) available (Temporary failure resolving 'archive.neon.kde.org')
Ne radi ni update iz GUI programa discover, i on nadje ili ne nadje update, lutrija
 
Zašto ne pređeš na nešto drugo dok se Plasma ne stabilizuje? Znam da hoćeš plasmu, ali... Možda zavoliš proverene do sad, kao što su XFCE, ili Cinnamon, Mate...
 
Ili ako Plasma samo dolazi u obzir, zašto mora apsolutni latest da se koristi, dev branch, to mi nikako nije jasno.
Mislim može, ali očekuj probleme onda, kukanje o tome ovde ne verujem da može da pomogne.
 
Ne kukam nego samo pisem utiske. Sa tom plasmom Arch radi ok a i Manjaro, To nije nikava dev branch verzija nego redovni update user verzije. Imaju oni i kao nestabilne verzije ali to ne koristim. Pisem da bi pokazao koliko neko moze da zastrani, deklarisu verziju kao user verziju i pisu da je to za redovan rad a ne za testiranje, apsurdno je a i kad se pogleda njihov forum nema odgovora na sigurno 80-90% pitanja(problema) koje korisnici te distribucije postave. Najcrnje je sto ispada da svaka nova verzija plasme maltene treba da se instalira OS od nule a prateci programi su skoro svi flatpak a sistem se oslanja na Ubuntu. Ja inace radim u Manjaru ili Archu a Neon imam jer oni prave plasmu koju Manjaro i Arch i preuzimaju i kod njih sve sljaka.
@imarkovic sve to sto si predlozio probao sam ranije, Cimet sam drzao godinama a ostalo sam probao, prvobitno sam bio na gnome okruzenjima ali kad sam imao sve skocano oni su krenuli sa novom verzijom i kojekakvim dodacima za gnome koje danas ima sutra nema i tako sam zavrsio na KDE koji je postao plasma a ostao je i KDE koji maltene niko i ne odrzava a ti isti ljudi par njih su na dve stolice u Neonu i KDE. Zaludan pop i jarice krsti tako da je ne kukakm nego probam i pisem da ljudi znaju koje probleme mogu da ocekuju sa ovom distribucijom. Ne ocekujem @sammy nikakvu pomoc i ne kukam iako to vama tako izgleda.
 
Nisam zaista mislio ništa loše, iako tako možda izgleda, razumem, pogrešno sam se izrazio.
btw ja nešto gledam baš na jednu mašinu da stavim neki Linux, Plasmu baš razmišljam, samo stavio bih stable, ovaj Feren OS mi se javlja nekako, čini se interesantnim, ima neke zanimljive layouts, znam da sve to može i ručno ali nema veze, video sam neki review pre par dana pa mi zapao za oko, stabilan base, verovatno ću njega i da stavim.
 
Mislio sam na Gnome MATE, a ne Gnome3 i sl. Kod njega ne moze da se omane.
 
@sammy nema frke :) svasta sam ja isprobavao, sad iz dosade drzim taj Neon da vidim koliko su zastranili. Prosto mi je neshvatljivo da neko moze stalno nesto da menja zarad menjanja i jos da se hvale 25 godina KDE i izbace update plasme 5.23 i ono nesto debelo zeznu. Nikako mi nije jasno da drugi distroi koji imaju plasmu preuzimaju source od njih i sve lepo skockaju a oni to nisu u stanju. Oni kao da su RR distro i to neuspesan, kod njih se vrti update npr. prvo dodje kao sad 5.23.0 pa tako je vec sad 5.23.1 i teraju do 5.23.5 i onda ce da izaje update na 5.24.0. Negde sam davno procitao da korisnici ako nema mnogo za update misle da je distro los, ovi ga preterase nije RR a ima stalno po kilogram fajlova za update. Sad im ni update ne radi, baziraju se na Ubuntu 20.04 a trenutno kao sto sam napisao sve sto nude je flatpak pakovanje i ponesto .deb pakovanje fajla.
@imarkovic hvala, probacu Gnome mate nisam odavno probao, ima da probam da vidim kako izgleda.
 
Koliko sam ukapirao fltpak programi prave haos kao neke stable verzije koje ne rade (viber verzija 11.x a on dogurao do verzije 16 itd) zato sam konacno upokojio Neon.
R.I.P Neon na mom kompu 💀(n)
 
Neon je više za testere i developere nego za krajnje korisnike. Mada ga Slimbook pakuje u svoje proizvode. Ko hoće stabilne verzije, tu su Kubuntu, openSUSE, pa i Fedora KDE. Samo ne treba prelaziti na novu verziju odmah po izlasku. Mada kod mene na Tumbleweed-u radi lepo već neko vreme. Ponekad se desi neki bug (crash), ali još nisam koristio OS gde toga nema bar u istoj meri.

Između Leap-a i Tumbleweed-a sam koristio Kubuntu, i nisam siguran da je bolje rešenje. Zavisi kome šta treba od OS-a i koje programe koristi. Ali ako nemaš specilajne zahteve, moja preporuka je neki stable distro (Kubuntu LTS ili openSUSE Leap) sa novijim verzijama potrebnih programa instaliranim kao AppImage, Flatpak ili Snap. I prvo treba pogledati zvanični sajt. Npr. baš Viber nudi AppImage (verzija 16.1), nema potrebe instalirati Flatpak u tom slučaju.

Što se "zamene" za KDE tiče, jedino Cinnamon i LXQt imaju nekog smisla :d
 
@Space Beer,
Koristio sam iskljucivo User Ediciju, nisam akao teting grane. Ovo pisem iz Arch( instaliran sa GUI instalerom) ima tu najnoviju plasmu i radi ok, update skoro uvek stigne pre kod njih nego kod Neona cija ekipa pravi plasmu. Probao sam i Arch testing granu i to je radilo uvek bolje i brze nego Use Neon koji je navodno to sto pise na screenshotu. Za mene je sad taj Neon distro R.I.P, oni su skoro sve programe u instaleru stavili flatpak, neki rade neki ne, ja sam kao player koristio Clementinu koja im sad ne radi ima toga jos. Distro koji je u svom file Manageru Dolphin ukinuo sudo, svi ostali distroi koji nisu bazirani na pasmi ladno rade i sa sudo, bas sam pre neki dan dobio mail sa prijave gresaka gde covek pita dal su toliko nesposobni da iako su obecali nisu godinama uspeli da ponovo vrate sudo, pa instaler programa Discoveri nema veceg djubreta od tog programa itd...
 

Prilozi

  • Selection_035.png
    Selection_035.png
    72.5 KB · Pregleda: 9
Nazad
Vrh Dno