Šta je novo?

Neogranicen Internet na Vikendici(selo)

Rompe

Zapažen
Učlanjen(a)
07.10.2023
Poruke
6
Poena
2
Zdravo svima,

-Treba mi neogranicen internet ili ti oko 1-1.5TB mesecne potrosnje max(znam samo za neogranicene i 500gb ogranicene)
-Trenutno imam neki bezicni neogranicen internet 10down/2up. Koji je slab i uzasno nestabilan, znaci down cesto padne na 6,4 a i manje pogotovo uvece, a upload na 1 ili 0.5 i manje sto je bukvalno ne upotrebljivo.
-U pitanju je vikendica(selo), gde sad vec i zivimo. Ima vise korisnika i koristi se za youtube/strimove/filmove/skidanje igrica/igranje igrica online/posao/ucenje itd. Tako da je i ping i stabilnost koko toko bitna, kao i sam protok. Vise desktop racunara, laptop i wifi za telefone.
-Jedina opcija za "bolji net" mi je mobilni net. Video sam na ovom sajtu ovu lepu mapu pokrivenosti (hvala puno svima na njoj)
-Na osnovu te mape sam zakljucio da imam samo jednu "dobru" baznu stanicu na oko ~4km koja "izgleda" ovako:
-MTS (B1,B3,B20) B1 x2, B3 x3, B20 x3
-A1 (B3,B20) B3 x4, B20 x3
-Yettel (B20) B20 x3
-Merio sam net sa raznih telefona (novijih i starijih cat4,6,13 sve mreze, i cini mi se da su mts i a1 najbolji). E sad problem mi je sto u kuci i odma pored hvatam nekih 10-30 Mb/s Down i pola toga Up(jedino ima par drveca, cista je koko toko vazdusna linija, nije iza brda ili tako nesto), dok jedno 30m od kuce na putu "skroz na cistini" je 100-120 Mb/s Down i 30ak Up (naravno zavisi i od opterecenosti BS mada mi ne deluje ko da je nesto puno opterecena).
-Jedine opcije su mi koliko vidim:
-Vikend Net od A1 (koji koliko sam video ima probleme oko prekida sesija svakih 4 sata kao i izmene IP adrese sto nosi svoje probleme kao i probleme oko aktivacije dodatka nakon isteka)
-Eventualno neki postpaid paket tipa Soko Max(mts)/Neo Neo(a1) koji su skroz "neograniceni" ali nisam siguran da li je moguce njihovu karticu staviti u neki ruter pa potom dalje deliti wifi i lanom sve neograniceno? (koliko znam nije moguce)
-Mozda neka kombinacija sa nekim od kucnih netova ali tu cu imati problema sto cu morati da cupam kablove ili vadim sim kartice i stavljam u druge svaki mesec i cesce.
-Naravno imam tu i problem koji ruter, antene. Kako da uhvatim onih 100, da li je uopste moguce i koliko to kosta. Od rutera gledao sam npr. archer mr600 (v2 i v3) koji su skuplji ali su samo cat6?
-Ne znam kakva je razlika izmedju npr. cat 6 rutera i cat 13 telefona, dal cat13 telefon bolje hvata signal?
-Citao sam dosta, i nije mi bas najasnija CA carrier agregacija i kakve to tacno ima veze sa onim Bands(B1,B3,B20), kao i koje to tehnicke specifikacije na ruteru mi govore dal to ima(2CA,3CA) i kakvo(na vecini nisam video)?
-Ne razumem se bas nesto u sve ovo, samo povrsno ali sam dosta citao. Tako da svako objasnjenje ili savet puno znaci.
 
Što se rutera tiče preporuka je možda Huawei B535-232 koji ima 3CA.

Carrier agregation je kada telefon / modem / ruter koristi više od jednog carrier-a (nosača) signala, i na taj način dobijaš veću brzinu, jer se protok paralelno prenosi preko više carrier-a, a ti kao korisnik dobijaš zbirno ukupan protok.

Koju kategoriju, odnosno koliko CA u downloadu i koliko CA u uploadu imaš na telefonu / modemu / ruteru i na baznoj stanici, od toga ti zavisi maksimalna brzina koju ćeš dobiti. Naravno u praksi su bitne još dve stvari, a to su kakav ti je signal i koliko je opterećena BS.

Na opterećenje BS teško da možeš da utičeš, ali na jačinu signala itekako možeš. Prvenstveno korišćenjem eksternih antena koje ćeš povezati na ruter (namerno pišem množinu jer ti treba bar 2 komada).

Preporučujem ovako nešto, naravno treba uzeti 2 antene:

Pošto ove antene imaju tek kratke kabliće sa N(ž) konektorom, potrebno je uzeti i N na SMA kablove 2 komada (savetujem da ne budu duži od 5m). Te kablove ćeš povezati na ruter, na SMA konektore za eksterne antene.

Važno, antenene ćeš postaviti na vertikalnom stubu (šipci), usmerene ka BS, sa nekim optimalnim razmakom od 0.5 - 1m po vertikali, s tim što ćeš antene montirati u +45° i -45° u odnosu na vertikalu zbog optimalnih MIMO performansi. Može sve i sa jednom antenom u vertikalnoj polarizaciji, ali će brzina biti nešto više od duplo manja u poređenju sa korišćenjem 2 antene.
 
Na opterećenje BS teško da možeš da utičeš, ali na jačinu signala itekako možeš. Prvenstveno korišćenjem eksternih antena koje ćeš povezati na ruter (namerno pišem množinu jer ti treba bar 2 komada).
Na sta si ovo tacno mislio? Na dve eksterne antene? I kako to mislis "bar", posto ovi ruteri sa kojima sam ja bio u kontaktu imaju samo dva ulaza za antene?
Nisam ja otvorio temu, ali i mene zanima ova tematika.
 
Što se rutera tiče preporuka je možda Huawei B535-232 koji ima 3CA.

Carrier agregation je kada telefon / modem / ruter koristi više od jednog carrier-a (nosača) signala, i na taj način dobijaš veću brzinu, jer se protok paralelno prenosi preko više carrier-a, a ti kao korisnik dobijaš zbirno ukupan protok.

Koju kategoriju, odnosno koliko CA u downloadu i koliko CA u uploadu imaš na telefonu / modemu / ruteru i na baznoj stanici, od toga ti zavisi maksimalna brzina koju ćeš dobiti. Naravno u praksi su bitne još dve stvari, a to su kakav ti je signal i koliko je opterećena BS.

Na opterećenje BS teško da možeš da utičeš, ali na jačinu signala itekako možeš. Prvenstveno korišćenjem eksternih antena koje ćeš povezati na ruter (namerno pišem množinu jer ti treba bar 2 komada).

Preporučujem ovako nešto, naravno treba uzeti 2 antene:

Pošto ove antene imaju tek kratke kabliće sa N(ž) konektorom, potrebno je uzeti i N na SMA kablove 2 komada (savetujem da ne budu duži od 5m). Te kablove ćeš povezati na ruter, na SMA konektore za eksterne antene.

Važno, antenene ćeš postaviti na vertikalnom stubu (šipci), usmerene ka BS, sa nekim optimalnim razmakom od 0.5 - 1m po vertikali, s tim što ćeš antene montirati u +45° i -45° u odnosu na vertikalu zbog optimalnih MIMO performansi. Može sve i sa jednom antenom u vertikalnoj polarizaciji, ali će brzina biti nešto više od duplo manja u poređenju sa korišćenjem 2 antene.

Hvala puno na objasnjenjima i savetima. Pogotovo ovo za antene (y)

Evo gledam specifikacije rutera Huawei B535 (nisam siguran dal je -232) i ne vidim sta bi mi naznacilo da je 3CA. Gledao sam i na drugim sajtovima i opet nisam primecivao, sta to naznacuje koliko je CA? ili prosto samo ovde i na drugim mestima na kojima sam gledao ne pise?
 
Ja sam 3-4m koristio VikendNet, odlicna brzina(naravno gde nije opterecena bs) , prekidi su skoro neprimetni, tv ne vidi prekid na yt, komp u cs go vidi prekid na 10s...za telefon jedino ako radis nesto sto zahteva stalnu konk bez prekida, ali opet kazem, za kucne potrebe(ne za poslovne gde ti zavisi podo od kvaliteta neta) nema problema....za ta 4m nisam nijednom imao problem sa aktivacijom dodatka, a i cena je odlicna jer adsl sam tad placao za 5/2 1500din, a ovo je bilo 3500din....samo modem koji se dobija uz taj oaket je uzasan, obaveno neki cat6 ili jaci za dobru brzinu

Huawei od prethodnog posta je odlican

LINK

Key Features:

  • Support LTE Cat7, speed up to 300Mbps
  • Access to Gigabit Ethernet network
  • Wi-Fi 802.11b/g/n/ac, 2.4G/5G Dual Band, AC1200
  • 64 wifi users
  • External antenna interface
  • 1 Lan/Wan Port, 3 Lan Port
  • TR-069 Management
Ovde ima neki kljuci podaci, na njihovom sajtu naravno da ne stoji nista
 
Na sta si ovo tacno mislio? Na dve eksterne antene? I kako to mislis "bar", posto ovi ruteri sa kojima sam ja bio u kontaktu imaju samo dva ulaza za antene?
Nisam ja otvorio temu, ali i mene zanima ova tematika.
Pa postoje i skuplji, napredniji ruteri sa 4x4 MIMO podrškom :) Za njih je potrebno staviti 4 eksterne antene za maksimalne performanse. Mada, 4x4 MIMO konfiguracije su prisutne uglavnom u gradovima i na B3 i B1 LTE-u, retko na ruralnim BS, a skoro nigde na B20 sektorima.
Hvala puno na objasnjenjima i savetima. Pogotovo ovo za antene (y)
Nikakav problem
Evo gledam specifikacije rutera Huawei B535 (nisam siguran dal je -232) i ne vidim sta bi mi naznacilo da je 3CA. Gledao sam i na drugim sajtovima i opet nisam primecivao, sta to naznacuje koliko je CA? ili prosto samo ovde i na drugim mestima na kojima sam gledao ne pise?
Ovo moram da proverim jos jednom, pise LTE CAT7 (Release 11), što 100% znači 2CA u upload smeru (2 carriera), ali ne vidim tačno za dl šta piše.

U principu na A1 i mts-u na toj tvojoj BS imaš po 3CA, dok Yettel očigledno nema CA i ima samo B20 carrier, što je loše za brzinu.

A1: B20 + B3 + B3 (oni imaju intra band i interband agregaciju) sa ukupno 10+20+10MHz odnosno 40MHz ukupne širine kanala. Na većini BS već imaju B20 + B3 + B3 + B1 (4CA) sa 50MHz ukupne širine.
mts: B20 + B3 + B1 sa ukupno 10 + 20 + 10MHz odnosno 40MHz ukupne širine kanala - što znači odprilike isti kapacitet.
 
2.500 kod Yettela, neogranicen net.

@poglavicas Jel ovo legalno, kod nas? Mislim na postavljanje antena.
 
2.500 kod Yettela, neogranicen net.

@poglavicas Jel ovo legalno, kod nas? Mislim na postavljanje antena.
Po taj fazon bolje je da uzme u A1 uz lidl popust onaj najveci paket za skoro 1000din manje :D


"Za tarifni paket Total Internet nakon potrošenih 500 GB po maksimalnoj brzini prenosa uz odabrani tarifni paket, pristup internetu će biti omogućen po smanjenoj brzini do 2Mbps."
 
Nisam znao za tu akcijsku cenu.
Svakako i u A1 obaraju brzine nakon potrosenog paketa.
 
2.500 kod Yettela, neogranicen net.

@poglavicas Jel ovo legalno, kod nas? Mislim na postavljanje antena.
Postavljanje repeatera nije legalno, jer repeater reemituje signal bazne stanice u downstreamu, odnosno ti emituješ signal na frekvenciji koju bi samo BS trebalo da emituje. Sankcije za to su zahtev ratela da isti odmah isključiš i da se obavežeš da naredne dve godine nećeš koristiti isti.

Sa eksternim antenama povezanim na ruter ti idalje samo primaš signal u downstreamu - ne emituješ signal na downstream frekvencijama, već signal emituje ruter samo na upstream frekvencijama kao i bez eksterne antene, i to samo onda kad mu mreža dozvoli.

Što se mreže tiče, ona će zaključiti da tvoj uređaj ima za oko 9dB bolji signal (RSRP će umesto -105 biti -96dB itd itd). Odnosno do BS će sa tvog uređaja stići signal kao da imaš koju prepreku manje. Manje ćeš zauzimati resurse BS jer ćeš imati bolji SNR. Pa ćeš manje nejonizujućeg RF zračenja proizvoditi za istu količinu prenetih podataka.

Izračeni signal sa svake antene opada sa kvadratom rastojanja kroz slobodni prostor, pa je i izloženost ljudi nejonizujućem RF zračenju manja ako predajna antena bude na krovu umesto na stolu pored tebe (bez eksterne antene).

Antene se legalno prodaju u Srbiji, imaju i onaj naš žig saobraznosti.

Srbija je deo ETSI-ja, pa je sve koordinisano na nivou Evrope.
 
Nisam znao da je legalno.
Negde sam čitao da je vani to ilwegalno?

Kod nas nisam upoznao nekog a da je postavljao antene jer sam u urbanom području a kad sam na FRUŠKOJ...pa tamo je MTS imao slobodu da dovuče i razvede optiku. krastavac nacionalni park.
 
U USA masovno ljudi koriste spoljne antene, koriste ih i u Poljskoj i u Rusiji.

Kod nas se te antene prodaju legalno, ne vidim problem.

Ono što nije legalno su razni ripiteri signala, jer kako sam objasnio, oni emituju signal na istim frekvencijama kao bazna stanica, a to nije dozvoljeno. Napisao sam i koje su posledice njihovog korišćenja.

Korisnički uređaji emituju signal na upstream frekvencijama i to samo u koordinaciji sa mrežom.
 
Postavljanje repeatera nije legalno, jer repeater reemituje signal bazne stanice u downstreamu, odnosno ti emituješ signal na frekvenciji koju bi samo BS trebalo da emituje. Sankcije za to su zahtev ratela da isti odmah isključiš i da se obavežeš da naredne dve godine nećeš koristiti isti.

Sa eksternim antenama povezanim na ruter ti idalje samo primaš signal u downstreamu - ne emituješ signal na downstream frekvencijama, već signal emituje ruter samo na upstream frekvencijama kao i bez eksterne antene, i to samo onda kad mu mreža dozvoli.

Što se mreže tiče, ona će zaključiti da tvoj uređaj ima za oko 9dB bolji signal (RSRP će umesto -105 biti -96dB itd itd). Odnosno do BS će sa tvog uređaja stići signal kao da imaš koju prepreku manje. Manje ćeš zauzimati resurse BS jer ćeš imati bolji SNR. Pa ćeš manje nejonizujućeg RF zračenja proizvoditi za istu količinu prenetih podataka.

Izračeni signal sa svake antene opada sa kvadratom rastojanja kroz slobodni prostor, pa je i izloženost ljudi nejonizujućem RF zračenju manja ako predajna antena bude na krovu umesto na stolu pored tebe (bez eksterne antene).

Antene se legalno prodaju u Srbiji, imaju i onaj naš žig saobraznosti.

Srbija je deo ETSI-ja, pa je sve koordinisano na nivou Evrope.
El vidiš sa kakvim se predznanjem ide u kafanu!

Izvinjavam se za off✌️
 
To je veoma ograniceno u tom slucaju.
Pa u praksi je jedino vikend net neograničen sto nude kod nas. I Podgoricu ako neko istestira da li bi bio problem na 1 TB. Mislim 1 TB nije nešto puno posebno na mts mreži pošto su životinje sa kapacitetom... Ali ko ce ga znati... Ali sa 16 eura bi bila i najjeftinija ponuda...
 
Ja sam 3-4m koristio VikendNet, odlicna brzina(naravno gde nije opterecena bs) , prekidi su skoro neprimetni, tv ne vidi prekid na yt, komp u cs go vidi prekid na 10s...za telefon jedino ako radis nesto sto zahteva stalnu konk bez prekida, ali opet kazem, za kucne potrebe(ne za poslovne gde ti zavisi podo od kvaliteta neta) nema problema....za ta 4m nisam nijednom imao problem sa aktivacijom dodatka, a i cena je odlicna jer adsl sam tad placao za 5/2 1500din, a ovo je bilo 3500din....samo modem koji se dobija uz taj oaket je uzasan, obaveno neki cat6 ili jaci za dobru brzinu
-Da li si imao problema sa promenom IP adrese? Ili su to mozda popravili u medjuvremenu?
-Vikend net mi svakako deluje kao najsigurnije "resenje" sem tih par problema(pogotovo taj prekid sesije mi smeta), neogranicen je, nema problema oko deljenja i ogranicavanja nakon odredjenog potrosenog, a nema ni obavezavajuceg ugovora na 2 godine ako mi nesto ne valja. Sam ruter koji ne bih koristio sem mozda kada putujemo, mogu u najgorem slucaju i da prodam.
Huawei od prethodnog posta je odlican

LINK
Ovo moram da proverim jos jednom, pise LTE CAT7 (Release 11), što 100% znači 2CA u upload smeru (2 carriera), ali ne vidim tačno za dl šta piše.
-Sa linka koji je war10ck_97 poslao, deo specifikacija:

Operating Frequency:
(4G CA): 2CA(DL):1C/3C/7C/38C/3A-3A/1A-3A/1A-7A/1A-8A/1A-20A/1A-28A/3A-7A/3A-8A/3A-20A/3A-28A/7A-8A/7A-20A/7A-28A/8A-32A/8A-38A/20A-32A/20A-38A/28A-38
(4G): LTE FDD 2600/2100/1800/1400/900/800/700(B28) MHz
TE TDD 2600 MHz
(3G): DC-HSPA+/HSPA+/HSUPA/HSDPA 2100/900MHz

-Onda ispada da je i za down 2CA
-Sad samo kad bi nasao neki sajt sa gomilom 4g/lte rutera i filterima, da lakse i brze nadjem najbolje resenje :) mada izgleda da ovo oko CA skoro nigde ne pise nazalost. Morace jedan po jedan o_O



-Da li neko zna da li je moguce sim karticu iz postpaid mobilnih paketa(npr. soko max(mts neogranicen) i neo neo(a1 neogranicen ali pise 50GB hotspot samo)) iskoristiti i staviti u ruter i koristiti skroz neograniceno kablovima i wifi dalje?
 
-Da li si imao problema sa promenom IP adrese? Ili su to mozda popravili u medjuvremenu?
-Vikend net mi svakako deluje kao najsigurnije "resenje" sem tih par problema(pogotovo taj prekid sesije mi smeta), neogranicen je, nema problema oko deljenja i ogranicavanja nakon odredjenog potrosenog, a nema ni obavezavajuceg ugovora na 2 godine ako mi nesto ne valja. Sam ruter koji ne bih koristio sem mozda kada putujemo, mogu u najgorem slucaju i da prodam.


-Sa linka koji je war10ck_97 poslao, deo specifikacija:

Operating Frequency:
(4G CA): 2CA(DL):1C/3C/7C/38C/3A-3A/1A-3A/1A-7A/1A-8A/1A-20A/1A-28A/3A-7A/3A-8A/3A-20A/3A-28A/7A-8A/7A-20A/7A-28A/8A-32A/8A-38A/20A-32A/20A-38A/28A-38
(4G): LTE FDD 2600/2100/1800/1400/900/800/700(B28) MHz
TE TDD 2600 MHz
(3G): DC-HSPA+/HSPA+/HSUPA/HSDPA 2100/900MHz

-Onda ispada da je i za down 2CA
-Sad samo kad bi nasao neki sajt sa gomilom 4g/lte rutera i filterima, da lakse i brze nadjem najbolje resenje :) mada izgleda da ovo oko CA skoro nigde ne pise nazalost. Morace jedan po jedan o_O



-Da li neko zna da li je moguce sim karticu iz postpaid mobilnih paketa(npr. soko max(mts neogranicen) i neo neo(a1 neogranicen ali pise 50GB hotspot samo)) iskoristiti i staviti u ruter i koristiti skroz neograniceno kablovima i wifi dalje?
Cat 7 je 2ca down i 2ca up.
Soko možeš svakako. A1 moras da koristiš neki metod za zaobilaženje restrikcije.
 
Mozes li da objasnis malo sire ovo?
Pa doslovno ili ti treba ruter koji može to da radi (mahom se svodi na resetovanje TTL-a. Ili da podesis uređaje (android može uz root da se koriguje TTL). Ili ako je android hot spot uz root može i on da resetuje pakete tako da svi na hot spotu nemaju nikakva podešavanja Mislim da sam pricao sa jednim deckom za rom za modem na forumu pa ako vidi da ti se javi. Ako ne napisi mi pa cu iskopati u istoriji poruka ko je 🙂
 
Pa doslovno ili ti treba ruter koji može to da radi (mahom se svodi na resetovanje TTL-a. Ili da podesis uređaje (android može uz root da se koriguje TTL). Ili ako je android hot spot uz root može i on da resetuje pakete tako da svi na hot spotu nemaju nikakva podešavanja Mislim da sam pricao sa jednim deckom za rom za modem na forumu pa ako vidi da ti se javi. Ako ne napisi mi pa cu iskopati u istoriji poruka ko je 🙂
Moze da samnom si pricao.Mora se otvara uredjaj da se ubacuje pakovan sw gde se menjaju odredjene stvari.Necu da pisem javno zbog spijuna kako sta.
B315 i B525 su moguci za to.Moze i E5573-cs322 od mifi kao i e5372.Ovo je sto je uspesno istestirano i radi.
 
Recite mi (pošto planiram nešto slično) kakav je ruter Huawei 529s u odnosu na Yettelove iz paketa?
 
Ako radis sa yettelom. Ta derikoza od mreže kako radi verovatno ti isto dodje. Ne bi me cudilo da su otkazali pola optickih veza da zarade koji dinar vise. Deri korisnike smanji rashode. I vici da smo najbolji. Ima ovaca u Srbiji pogotovo... Inace obican CAT 6... 2 linka za download i to je to.
 
Što se rutera tiče preporuka je možda Huawei B535-232 koji ima 3CA.

Carrier agregation je kada telefon / modem / ruter koristi više od jednog carrier-a (nosača) signala, i na taj način dobijaš veću brzinu, jer se protok paralelno prenosi preko više carrier-a, a ti kao korisnik dobijaš zbirno ukupan protok.

Koju kategoriju, odnosno koliko CA u downloadu i koliko CA u uploadu imaš na telefonu / modemu / ruteru i na baznoj stanici, od toga ti zavisi maksimalna brzina koju ćeš dobiti. Naravno u praksi su bitne još dve stvari, a to su kakav ti je signal i koliko je opterećena BS.

Na opterećenje BS teško da možeš da utičeš, ali na jačinu signala itekako možeš. Prvenstveno korišćenjem eksternih antena koje ćeš povezati na ruter (namerno pišem množinu jer ti treba bar 2 komada).

Preporučujem ovako nešto, naravno treba uzeti 2 antene:

Pošto ove antene imaju tek kratke kabliće sa N(ž) konektorom, potrebno je uzeti i N na SMA kablove 2 komada (savetujem da ne budu duži od 5m). Te kablove ćeš povezati na ruter, na SMA konektore za eksterne antene.

Važno, antenene ćeš postaviti na vertikalnom stubu (šipci), usmerene ka BS, sa nekim optimalnim razmakom od 0.5 - 1m po vertikali, s tim što ćeš antene montirati u +45° i -45° u odnosu na vertikalu zbog optimalnih MIMO performansi. Može sve i sa jednom antenom u vertikalnoj polarizaciji, ali će brzina biti nešto više od duplo manja u poređenju sa korišćenjem 2 antene.

Kupio sam ovaj ruter … Da li mozes da mi posaljes link gde mogu da kupim kabal produzni za antene(imam vec svoje)? Evo ih ulazi na slikama…
 

Prilozi

  • IMG_1832.jpeg
    IMG_1832.jpeg
    162.7 KB · Pregleda: 38
  • IMG_1700.jpeg
    IMG_1700.jpeg
    343.3 KB · Pregleda: 37
  • IMG_1701.jpeg
    IMG_1701.jpeg
    343.9 KB · Pregleda: 44
Kupio sam ovaj ruter … Da li mozes da mi posaljes link gde mogu da kupim kabal produzni za antene(imam vec svoje)? Evo ih ulazi na slikama…
Kakve su to antene? Eksterne antene za WiFi koriste RP-SMA konektore (takav je na kablu antene). Eksterne antene za mobilne mreže kao i modem koriste SMA konektore (takav kakav se vidi na slici modema). Nije moguće koristiti ekterne antene za wifi jer ne rade na istim frekvencijama.
 
Nazad
Vrh Dno