Šta je novo?

Nebulozne temperature SSD-a Geil Z3 1TB

PPC

Slavan
Učlanjen(a)
08.11.2019
Poruke
647
Poena
415
Moja oprema  
Mobilni telefon
uzmi brate Xiaomi, veruj mi
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
SSD je kupljen za nedeljni backup, da se ubaci u USB3 dock, klonira disk koji je pola popunjen (~400gb podataka) i da se cuva u fioci do sledece nedelje. Disk je i kupljen kao najbolja ponuda tj. najniza cena, nije kao da ima neki opasan zadatak.

Ubo u dock, sve ok, odradio clone, pogledao temperaturu, 62C, malo vruc ali dobro 400gb, radio je clone skoro sat vremena, kuciste je plasticno, itd. Nije ni 62C bas kriticno. Ostavim ja HWInfo da prati temp dok disk stoji u docku i temp ide na gore, disk activity 0. I tako temp ide gore do 69C u nekih 8-10 minuta a nista se ne desava. Ok, izvadim disk sa sve safe to remove, zaista jeste vruc. Dock je pristojan, LC Power USB3, radili diskovi razni na njemu, ima svoje napajanje, nikakvih problema do sada.

Uzmem neki stari Samsung od 256gb i utaknem pored Geila, oba mere ocekivan idle od ~30C, pustim na oba 100gb prenos, vuku oba po 250mb/s, na oba temperatura raste gradualno, ocekivano. Kada se zavrsi transfer oba su na istoj temp, 45C. E sad, nakon toga Geil opet krece da pumpa temperaturu a disk activity stoji apsolutno 0. Dobrih 15 minuta je gruvao temp do 65C i onda je krenuo da se hladi, gradualno do 40C i tu se zaustavio. Samsung se do tada odavno ohladio do 30C. Ako ih dalje ostavim da stoje u docku Samsung se ponasa totalno ocekivano i ne mrda sa 30C a Geil pravi random spikove izmedju 40C i 50C, bez da ga iko ista pita, activity i dalje 0. Menjao sam portove na docku, ista istuacija. Disk je potpuno nov.
 
Mozda radi TRIM/Garbage collection u pozadini? Ne znam da li se to pokazuje kao neki disk activity u Windows monitor, ali mislim da ne.
 
Nasao sam sta radi, neku reorganizaciju prostora ili tako nesto, TRIM sam disablovao na Win nivou, mozda kontroler sam ima svoju pricu.

Pratio sam SMART parametre Host Writes i NAND Writes, Host Writes radi dok radi i prenos, NAND Writes takodje, malo multipliciran, ali nakon rada NAND Writes nastavlja sa upisom i to znacajnim. Na 100gb prenosa on upise jos 20gb NAND Writes ali sporije jer verovatno prebacuje sam po sebi (read/write). Nista slicno se ne desava ni na jednom drugom disku.
 
Nasao sam sta radi, neku reorganizaciju prostora ili tako nesto, TRIM sam disablovao na Win nivou, mozda kontroler sam ima svoju pricu.

Pratio sam SMART parametre Host Writes i NAND Writes, Host Writes radi dok radi i prenos, NAND Writes takodje, malo multipliciran, ali nakon rada NAND Writes nastavlja sa upisom i to znacajnim. Na 100gb prenosa on upise jos 20gb NAND Writes ali sporije jer verovatno prebacuje sam po sebi (read/write). Nista slicno se ne desava ni na jednom drugom disku.
To firmware voli da prchka bez pitanja tebe i systema.
 
Nazad
Vrh Dno