Šta je novo?

NBS IPS QR Kod placanje - iskustva ljudi koji su ga implementirali u svoj biznis?

statusquo

Zapažen
Učlanjen(a)
09.09.2022
Poruke
6
Poena
12
Specificno me zanima kako da se maksimalno olaksa kupcima koji nisu nikada placali putem ovog metoda.

Trenutno kako proces izgleda za kupce:

Osoba koja nije nikada placala ovim putem niti zna sta je to, ali zna sta je QR kod:
1. Otvara kameru i skenira QR kod
2. Dobija neki "besmisleni" tekst
3. Odustaje od placanja jer ne razume kako se to radi

Osoba koja zna sta je i placala je ranije ovim putem:
1. Otvara aplikaciju banke
2. Bira opciju IPS placanja
3. Kuca svoj PIN kod
4. Skenira QR kod
5. Izvrsava placanje

Cilj mi je da osobi koja nije nikada placala ovim putem maksimalno olaksam, musterije koje znaju za ovo nisu problem, i snaci ce se svakako.

U idealnom scenariju to bi izgledalo ovako:
1. Musterija otvara bilo koju aplikaciju za skeniranje QR koda
2. Skenira QR kod i dobija hyperlink koji ga vodi na nas sajt ili na aplikaciju banke.
3. Dobijaju SMS verifikaciju od banke
4. Izvrsavaju placanje

Tu je glavni problem sto mislim da ne postoji hyperlink kada je u pitanju aplikacija banke, ali je lako izvodivo kada je u pitanju nas veb sajt. Medjutim, problem sa sajtom je to sto musterija mora da popunjava svoje licne podatke i podatke od kartice, sto opet oduzima previse vremena (ako izumemo autofill opciju na Android uredjajima npr).

Moje znanje o IPS-u je na nivou da znam kako se koristi i znam da su manji troskovi po firmu nego standardno placanje karticom, tako da sada samo brainstormujem.

Poslednja i najrealisticnija opcija jeste da ima uputstvo za placanje negde okaceno na zid, ali opet, previse komplikuje nesto sto bi trebalo da bude jednostavno i musterija bukvalno nema razloga da sebi komplikuje zivot i samo ce da plate kesom kao i ranije.
 
Deluje mi nesto sto bi ti resio mozda servis tj.aplikacija platimi.rs. Nisam je koristio ali u planu je integracija bas za taj nacin za par klijenata koji imaju svoje male biznise.
 
Deluje mi nesto sto bi ti resio mozda servis tj.aplikacija platimi.rs. Nisam je koristio ali u planu je integracija bas za taj nacin za par klijenata koji imaju svoje male biznise.
Piše na sajtu, da kad se skenira kod da treba da se udje u m-banking aplikaciju, što njemu ne rešava problem sa olakšavanjem plaćanja kupcima
 
Ма код наших људи не вреди уводити иновације осим ако ће бити приморани да то користе.
Овако, докле год имају избор, они ће увек одабрати оно на шта су навикли, не дај Боже да пробају нешто брже и једноставније.

Ал ено, McDonalds готово свуда увео оне самоузслужне касе за поручивање као обавезне, и Србин се прилагодио. Неки гунђају ал ено, 95% научило да користи..

Тако да је неко моје мишљење да би могао на свом сајту у пар пиктограма да објасниш како се врши такво плаћање, евентуално додаш и неки симболични попуст јер ће једино то мотивисати нашег човека да размисли о промени својих устаљених навика…
 
Koristim ips placanja od kad ih je uveo rajfajzen, dok npr cale nije platio racun dok mu na salteru u posti ne lupe pecat na njega

Nema tu pomoci, svako radi na svoj nacin
 
Jedno je placati racune ips-om, a sasvim drugo naterati nekog da ti u prodavnici plati, pored postojeceg keša, kartica, apple pay i garmin pay.
Deluje mi uzaludan posao :)
 
Da li negde ima spisak prodavnica koje primaju IPS QR placanje?
 
Jedno je placati racune ips-om, a sasvim drugo naterati nekog da ti u prodavnici plati, pored postojeceg keša, kartica, apple pay i garmin pay.
Deluje mi uzaludan posao :)
Uzaludan do te mere da trgovci ne razmatraju da uvedu taj sistem. Ljudi traže jednostavnije, pa čak i po cenu da imaju neku malu proviziju.

Imamo jednog saradnika, pravno lice, koji stalno plaća poslovnom karticom, neće da plati preko naloga za prenos, a ima i aplikaciju za plaćanje. Samo skenira QR kod za IPS skeniraj.
Kaže, dodajte mi na svaki račun tih 1.6% koliko vam uzme banka, nije problem. Naravno, nismo dodali, ali i dalje mi ide na živce.

Zamisli da njega nateram na IPS Pokaži sistem plaćanja.
 
Istina, i ja imam implementirano ips plaćanje i više mi odgovara kako zbog provizije, tako zbog činjenice da mi pare ležu istog momenta za razliku od pos plaćanja ali generalno mali broj ljudi je uopšte upoznato sa mogućnošću ips plaćanja.
 
@anders teško. Poznato je da Idea/Roda/Mercator i Nis/Gazprom podržavaju ovaj vid plaćanja, ali zasigurno je da Maxi/Tempo/Shop&Go i Aman nemaju. Takođe za Aroma, Gomex, Dis i Univer čisto sumnjam. Kod Tehnomanije i Gigatrona je implementirano za online plaćanja i čini mi se još Laguna takođe podržava. Za ostale ne znam.
 
@uji Kako je realizovano online plaćanje u varijanti IPS pokaži?
 
@PJ Tehnomanija na narednom koraku samo pokaže QR sa tajmerom od 2 minuta i sve vreme je unutar interfejsa WSPay, platio preko Mobi banke i sajt je izvršio redirekciju na uspešno plaćanje, dok Gigatron kada je nakon skeniranja prepoznao da plaćam preko Raiffeisen banke je pokušao da izvrši redirekciju na mBanking i izbacio poruku „Ova strana nije pronađena" ili tako nešto, a uplata je prošla. Zvao sam posle call centar da je nađu i potvrde porudžbinu. Nadam se da im je to u međuvremenu rešeno. Kao vrsta plaćanja piše IPSINTESA, isto WSPay.
 
Aha, zapravo je opet IPS skeniraj, samo što ne ide kroz nalog za plaćanje, već instant. Nisam do sada to video/probao.
 
  • Like
Reagovanja: uji
@uji Hvala na odgovoru.

DDOR i Lilly Shop imaju ips placanje.

Kod Lilly shop online kada se plati ips skeniraj prvo stize mail od WSPay, vrsta placanja:ipsinteza,zatim mail od lilly gde pise nacin placanja:platna kartica,tip kreditne kartice:eek:ther a nije placeno karticom.

Najbrze,najlakse i bez karice je IPS Skeniraj,ovo je bolje od gpay i raipay.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Мени нису јасне пекаре, таксисти, фризери, трафике и слични мали трговци и предузетници зашто не уведу IPS плаћање, и то као једини вид бесконтактног плаћања (уз стандардни кеш). Ем не би имали провизије колике и на картицама ем би имали позтиван ефекат на “образовању” становништва што се тог начина плаћања тиче.

Мада и сама НБС се не труди пуно око тога. Кад би мало више подстицала и едуковала грађане да плаћају тако и успут (КОНАЧНО) увела DinaCardUnionPay картице, мислим да би наступила револуција у бесконтактним плаћањима у Србији.
 
Problem je u penalima za rentanje pos terminala od 10€ mesečno gore-dole, ako se ne pređe promet od 100000 dinara, a banke uslovljavaju kupovinu preko njih i uglavnom nisu blagonaklone oko toga da se priključi polovan pos. Drugi kamen spoticanja je i to što Raiffeisen i Eurobanka nisu predvidele instant plaćanje u rešenjima za beskontaktno prihvatanje kartica mobilnim telefonima (RaiPos i EuroPos) tako da trenutno sve na tome ostaje. Mi nemamo nešto kao Šveđani Swish. U Hrvatskoj je Keks pay neki pandan tome, ali on je ipak u nadležnosti njihove Erste banke. U tom smislu, slažem se da bi trebalo da postoji neki jedinstveni sistem u korist građana i male privrede.
 
Značajan broj malih trgovaca je imao loša iskustva sa provizijama i ne shvataju da je to sve stvar dogovora i takve stvari većina prepušta racunovodstvenoj agenciji.

Dosta banaka ima minimal fee po transakaciji, pa neki trgovci primaju kartice uz napomenu "minimalna transakcija karticom X dinara".

Da li neko ima info o provizijama za trgovce za IPS sistem u odnosu na platne kartice?

Svojevremeno sam kontaktirao Intesu za IPS i moja savetnica je rekla da nema dovoljno informacija o tome, ali da zna koga će da pita, pa da je podsetim. Ponovo sam je pitao za nekih 3 meseca i žena uopšte nije imala ideju o čemu pričam. Nedavno sam dobio novu savetnicu, pa ću da vidim sa njom.
 
Meni je ips kao opcija implemetiran u program fiskalne kase, nema veze sa bankom. Kako je rešeno ne znam, kad izaberam instant plaćanje kao opciju, na samom računu se odštampa qr kod, ispod onog zvaničnog što nije baš najsrećnije rešenje ali je tako.
 
Koja kasa je u pitanju?

Za nekeš plaćanja uvek izbegavam da štampam račun dok ne prodje transakcija. Mi nemamo mnogo računa, ali svako malo nekome ne prodje kartica, pa izvuče neki keš ili smanji iznos računa, da bi kartica prošla.
 
Da li neko ima info o provizijama za trgovce za IPS sistem u odnosu na platne kartice?
Screenshot 2023-02-10 NBS IPS troskovi.png

2022
januar​
35.84​
februar​
31.45​
mart​
29.89​
april​
32.11​
maj​
32.52​
jun​
33.12​
jul​
35.57​
avgust​
36.42​
septembar​
37.60​
oktobar​
37.81​
novembar​
39.31​
decembar​
42.48​
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: uji
To je po tarifi NBS tj. ono što uzimaju kao trošak, isto kao za svaki eksterni nalog za prenos koji košta 4 dinara. U praksi je to drugačije prema ugovaranju ili tarifama banaka. Npr. kod RBA ex CA je minimalno 6 dinara ili 0,9%.
 
Koja kasa je u pitanju?

Za nekeš plaćanja uvek izbegavam da štampam račun dok ne prodje transakcija. Mi nemamo mnogo računa, ali svako malo nekome ne prodje kartica, pa izvuče neki keš ili smanji iznos računa, da bi kartica prošla.

Mala android varijanta, CS30 ako ne grešim.
Ja je koristim za terenski rad i nemam neki veliki promet, dosta dobro radi za ovo što meni treba nego čisto volim da pokrijem sve platne opcije kad već može.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
To je po tarifi NBS tj. ono što uzimaju kao trošak, isto kao za svaki eksterni nalog za prenos koji košta 4 dinara. U praksi je to drugačije prema ugovaranju ili tarifama banaka. Npr. kod RBA ex CA je minimalno 6 dinara ili 0,9%.
S obzirom da je to sistem koji je dostupan samo korisnicima domaćih računa tj onima koji (mogu da) imaju Dina kartice, očekivao bih da je dosta povoljnije. Mi smo mala prodavnica, sa smešnim prometom i trenutno imamo manju proviziju na Dina kartice od te iz RBA, nemamo minimal fee i pare su nam na računu prvi radni dan nakon transakcije. Šta mene motiviše, kao trgovca, da predjem na taj sistem? Nada da će da ga koriste ovi sto inace plaćaju Master cardom? Teško.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Kako sam prema dokumentaciji razumeo, IPS plaćanja se realizuju tako što POS terminal pokaže ili odštampa QR i kupac ga skenira. Tako je otprilike prema uputstvima RBA i ProCredit, a verujem da su i neke druge to tako implementirale. E sad, da li sam POS uređaj mora da bude specifičan da je Ingenico i samo određeni opseg modela, na to ne bih mogao adekvatno da odgovorim. Ono što je srodno s tim, jeste da je Tehnomanija implementirala štampu fiskalnih računa preko Ingenico pos terminala i pin pad izbacuje poruku „Proverite telefon" pošto se plaćanje vršilo posredstvom RaiPay.
 
Мислим да је највећа бољка IPS skeniraj/pokaži што се касно појавио, након Apple paya i Google paya. Да је којим случајем постао актуелан 2012-13 био би стварно напредна иновација ал овако, он се појавио после гореспоменутих опција плаћања које су далеко једноставније и брже (ево замислите тај IPS skeniraj/pokaži у заосталој мобилној апликацији Mobi banke где ти куцаш pin, он га дуго учитава па док на каси касир то откуца и направи код, ти си већ 6 пута платио apple payom.) И притом, не функционише на самоуслужним касама (бар не у Роди).
Зато ја навијам за ову кобрендирану DinaCardUnionPay јер је повољнија и по трговца а исто ће бити бесконтактна, сад је само питање дал ће банке бити вољне да је издају осим Поштанске…
 
Prema njihovim rečima, prihvatanje IPS plaćanja na fizičkim prodajnim mestima prvi su implementirali veliki trgovci, kao što su NIS benzinske stanice, Merkator, Idea i Roda supermarketi, tako što su IPS integrisali u svoje fiskalne kase i na njihovim prodajnim mestima kupci uz metod „IPS pokaži“ mogu izvršiti plaćanje mobilnim telefonom.
Potpuno pogresan pristup. Iz moje tacke gledista, ovo je sistem koji treba da pruzi mogucnost bezgotovinskog placanja malim trgovcima koji ne mogu da placaju naknade velikim karticnim organizacijama, i koji primaju samo kes. Dakle cilj je digitalizacija malih biznisa bez koriscenja posrednika tj karticnih organizacija.
To bi znacilo i tim prodavcima, a i samom kupcu.

To sto su NIS, Idea i Roda uveli ovo je potpuno irelevantno - svi koji su placali karticama placace i dalje tako.
Jedino ako neko nema karticu kod sebe, ali taj ako zna sta je IPS i kako radi, verovatno zna i sta su Google/Apple Pay, tako da ovo opet nema smisla..

Bas me zanima broj transakcija koji je obavljen preko ovoga..
 
Sve što mogu da kažem na datu temu jeste da Raiffeisen samo na papiru omogućava IPS Pokaži, dok na Ingenico 3500 POS terminalu sem „Unesi iznos" se ne prikazuje ništa, niti je to skrivena opcija kojoj se pristupa kontrolnim dugmadima, ali zato je uredno ispisano stanje za IPS na slipu za kraj dana. Štaviše, RaiPos takođe nije predvideo ovu mogućnost, ali uzimajući u obzir da je rešenje zasnovano na tapXphone, verovatno nije moguće to integrisati.
 
Nazad
Vrh Dno