Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

SSD-ovi su drastično podložniji bitrot-u tj korupciji podataka ako se dugo ne koriste (što je vrlo verovatno način korišćenja velikog broja NAS-ova). Za sada mislim da nema prednosti koristiti SSD-ove umesto HDD-ova.
 
na temu torrenta na QNAP, po meni boljeg rešenja od transmission nema


headless server na qnap-u. pristup preko web ili native klijent na proizvoljnom broju kompova, telefona ili tableta. native klijent ne postoji samo na iOS-u. meni radi godinama. TS-251 do skoro i danas TS-351. ne primećuje se da radi

 
Ovo je samo u slucaju ako je nas ugasen oko 6 meseci
SSD-ovi su drastično podložniji bitrot-u tj korupciji podataka ako se dugo ne koriste (što je vrlo verovatno način korišćenja velikog broja NAS-ova). Za sada mislim da nema prednosti koristiti SSD-ove umesto HDD-ova.


SSDovi nemaju neki razlog da se koriste u COTS NAS uredjajima(Knap,Synology) posto je uglavnom mrezni interfejs ogranicen na 1gbit, a i procesori i ram retko da mogu da izdrze neke ozbiljnije operacije koje bi ti znacile sa SSDom.
Za ozbiljnije NASove itekako ima logike za ssdovima,pogotovo enterprise SSDovima. Recimo,ko koristi PBS(Proxmox Backup Server), dosta znaci za zfs dodati special device, koji je fakticki raid1 za metapodatke. Time se dobija veca brzina pristupa podacima,pogotovo sto PBS ima kompresiju i deduplikaciju pa mozes da smestih iljade bekapa(ja recimo na jednom imam preko 3000 bekapa VM/CT).
Uvek je naravno pitanje koriscenje NAS-a, ali za profesionalce koji rade neke silne obrade,ssd je standard,a za arhivu se koriste veliki diskovi u raid5,6 ili raid10,50,60.
 
na temu torrenta na QNAP, po meni boljeg rešenja od transmission nema


headless server na qnap-u. pristup preko web ili native klijent na proizvoljnom broju kompova, telefona ili tableta. native klijent ne postoji samo na iOS-u. meni radi godinama. TS-251 do skoro i danas TS-351. ne primećuje se da radi

U čemu je prednost u odnosu na QNAP-ov download klijent?
Sve to ima i on.
 
aplikacija je instalirana na kompu a torrent engine se vrti na qnap-u (qnap je na ovoj adresi 192.168.20.108). meni postojanje native aplikacije ima prednosti obzirom da magnet linkovi se automatski otvaraju u aplikaciji i nema potrebe za kopiranjem linkova, snimanjem torrent fajlova i čekanja da web interface odreaguje... što je najviše oseti na mobilnom telefonu npr.

1667408676620.png

sličnu funkcionalnost ima i qbittorent al' meni transmission više odgovara obzirom da je uključen kao default torrent na XigmaNAS, Ubuntu...

što se tiče Qnap Download station, qget ima na androidu al nema na windows-u, linuxu. na kompu, koliko sam ja ukačio, mora da se radi preko web interfejsa što meni ne igra. plus qget nije ni približno brz i efikasan kao transmission klijent na androidu. za ono kako ja koristim torrente, transmission mi se pokazao kao najbrže, najudobnije i najpouzdanije rešenje
Ima...
Ima i za Android...
Za ostale OS-ove ne znam napamet.
koji klijent može remote da kontroliše na windowsu?
 
Sada se sve razumemo :) .Svako ima svoje afinitete, ja sve radim na tabletu, tako da mi je qnap download manager i qget sasvim dovoljan. Transmission sam koristio na omv-u, ne sećam se razloga zašto sam prešao na qbittorent, nešto me je nerviralo :)
 
Namestiš u dockeru transmission, jackett, overseer, radarr, sonarr, bazarr i posle toga nećeš ni koristiti torrent klijent.
A za transmission postoje addon za sve browser pa ti aplikacija nije potrebna. Barem je meni to praktičnije za korišćenje, kada mi zatreba torrent.
 
Dok sve to namestim prođe me volja :) Navikao sam, klik na magnet link, otvori qBController, DS get ili Qget, kako sam taj dan raspoložen na tom nas-u skidam :) i to je to. Svakako hvala na predlogu.
 
Meni rtorrent odrađuje posao na QNAP-u.
Radi odlično, a privatni trakeri ga imaju odobrenog, više ne treba.
 
Šta bi bio neki minimalni setup za jednostavan NAS da služi samo kao storage (long i mid/short term i backups) 1 GBi LAN ?
Imam za to jedan rack za 3x 3.5" HDD-a (3xSATA ili eSATA), Stavio bih moja 2 x 2TB i 1x1TB i mali (120GB) SSD samo za OS+ utilities.
Upotreba "On demand", možda par puta nedeljno za sinhronizaciju i održavanje sa jednog PC-a i jednog laptopa. Imam i par rutera i switcheva.

Mislio sam da nabavim neku polovnu micro/mini ploču sa APU ili Intelom sa grafikom pošto te ploče imaju uglavnom samo jedan PCIe x16 a nemaju 4xSATA pa bih tu ubacio neki SATA 3 adapter. Imam i napajanja, jedno ATX 500W i 350w mini, sve za hlađenje itd. i sve bih stavio u što manje kućište. Cilj je da rasteretim i uprostim glavni PC (3xM'2+ 2x SATA ssd + 1x2TB HDD). Umesto ovih 2.5" SATA SSD.a i HDD-a planiram da nabavim još jedan M'2 i tako se otarasim gomile kablova i veza a da ostanu samo M'2. i naravno da prođem što jeftinije
 
Tako je, instaliras OMV na 1 ssd za OS i docker, a 2x2tb u neki raid. Ako ipak hoces i da poolujes diskove, imas snapraid i mergefs na omv dodatnim paketima,iako ga ja nisam nesto koristio
 
koji relativno jeftini 1TB disk da uzmem za cuvanje podataka srednje vaznosti na duze staze? najvaznije podatke cu bekapovati i na druga mesta, ali ovaj bi trebao da sluzi kao glavno skladiste na mrezi za tutorijale, knjige i slicno

2.5 mehanicki hdd, brzina dovoljna za LAN, jeftin, dobar na duze staze, ali racunam osetljiv na udarce, nepokretanje i vlagu, malo je i habast i tezak

nvme, nije bas za duze staze, ali kompaktan i glatko i brzo radi

sd card, losije performanse, ali mali gabariti
 
Slazem se i ja m.2 je u principu najbolji za to,sada je i cena mislim negde oko 5-6k,ako bas nisam omanuo
 
Meni rtorrent odrađuje posao na QNAP-u.
Radi odlično, a privatni trakeri ga imaju odobrenog, više ne treba.
I ja ga koristim, zadovoljan sam.
Jedino sto sam primetio ali to nema veze verovatno sa rdownload je da mi se uzasno usporio interfejs. Za jedan klik prodje vise od 10 sekundi da nesto otvori. POvlacenje fileova preko mreze itd bez problema.
Izgleda da treba menjati masinu za noviji procesor ....
 
SSD-ovi su drastično podložniji bitrot-u tj korupciji podataka ako se dugo ne koriste (što je vrlo verovatno način korišćenja velikog broja NAS-ova). Za sada mislim da nema prednosti koristiti SSD-ove umesto HDD-ova.
Ima,komfor.

A sto se bitrot-a tice, ni tu nisam zapazio neke anomalije. To je vise pitanje kvaliteta komponenti.
Qvo je inace u pitanju.
 
Pozz svima, pisao sam na temi NAS POCETNIKA a reko i ovde da pisem jer dosta ljudi ima koji se razumeju,
treba mi mala pomoc oko izbora NAS i diskova,
koristio sam pre 5-6 godina neki nas i radio je ok, sada imam zadatak da za jednu firmu napravim sledece:
Da stavim NAS od 2 diska verovatno da rade u RAID 1, bice oko 5-6 racunara na gigabitnoj lokalnoj mrezi gde je ideja da se na NAS-u naprave folderi za svaki od tih racunara sa imenom i da se folderi mapiraju na racunare gde bi radnici sacuvavali fajlove koje koriste u te foldere i mogli da razmenjuju izmedju sebe.
Verovatno bi podesio putanju DEKSTOP-a od racunara da snima u folder na NAS-u kako bi se izbeglo da bilo koji fajl bude na racunaru i samim tim da budu sacuvani.
U pitanju je tehnicki pregled gde bi se koristilo pretezno Office dokumenta i skenirana fajlovi, znaci nista veliko i zahtevno.
Interesuje me da li uzeti 2x2TB neki WD RED/SEAGATE IRONWOLF ili sam razmisljao zbog brzine rada da stavim neki Samsung EVO 960 ili slicno.


Ako neko ima iskustva ili savet sve je dobrodoslo.

Razmisljao sam o Synology 220+ uredjaju

Hvala puno na pomoci
 
Nije, a jedan, ne daj Bože, strujni udar bi ti to i demonstrirao.
 
Onda ne postoji bekap, samo da se isključiš iz struje skroz, ali u tom slučaju jedan požar demonstrira da ne postoji bekap. Nas je bekap kao i svaki drugi, sa rizicima koje nosi. Postoje zaštite. Na stranu to što u slučaju groma retko kad ili nikad ne strada hard disk, već mrežni kontroler ili ploča u gorem slučaju.
Ja npr imam i flešku u svom nasu gde mi bekapuje sa nasa neke važne stvari jednom nedeljno, tipa slike, dokumenta itd. Nije neki trošak, a za slučaj da bude to što ti kažeš imam još jedan bekap.
 
Nekima je bekap samo ono što je offline, off site i u sefu...
Sve zavisi od važnosti podataka
 
Za Romea: uređaj si odabrao a diskove wd red plus ili pro, ove sto su samo wd red preskoči. Manje vise to sto si zamislio će raditi a u praksi za slicne zatehe se pokazalo najbolje rešenje sa 1 deljenim samba folderom kojem svi pristupaju i imaju read write dozvole.
Noću se namesti hyper backup svega u folder koji je vidljiv samo adminu ali ne i korisnicima. Pored toga instaliraš i aplikaciju za usb (ne mogu sad da se setim imena tacnog) i podesis da kopira taj backup folder na eksterni hdd čim ga prikljucis (1xnedeljno, 1x mesečno... po zelji).
Da bi sve bilo još sigurnije zakupis prostor u nekom cloudu pa podesis u hyper backup da i tamo pošalje podatke (pozeljno enkriptovane).

Na ovaj način imaš deljeni mrežni folder koji se bekapuje u još jednu lokalnu kopiju na istom uređaju + redje kopija na eksterni hdd + imaš i cloud kopiju.

Prilično su dobro bekapovani podaci u tom slučaju.
 
Za Romea: uređaj si odabrao a diskove wd red plus ili pro, ove sto su samo wd red preskoči. Manje vise to sto si zamislio će raditi a u praksi za slicne zatehe se pokazalo najbolje rešenje sa 1 deljenim samba folderom kojem svi pristupaju i imaju read write dozvole.
Noću se namesti hyper backup svega u folder koji je vidljiv samo adminu ali ne i korisnicima. Pored toga instaliraš i aplikaciju za usb (ne mogu sad da se setim imena tacnog) i podesis da kopira taj backup folder na eksterni hdd čim ga prikljucis (1xnedeljno, 1x mesečno... po zelji).
Da bi sve bilo još sigurnije zakupis prostor u nekom cloudu pa podesis u hyper backup da i tamo pošalje podatke (pozeljno enkriptovane).

Na ovaj način imaš deljeni mrežni folder koji se bekapuje u još jednu lokalnu kopiju na istom uređaju + redje kopija na eksterni hdd + imaš i cloud kopiju.

Prilično su dobro bekapovani podaci u tom slučaju.
Hvala puno, tako ce i biti onda, pogledacu jos vezano za diskove a bekap cu videti da ovako odradim kao sto si pisao.
 
Planiram već duže vreme da kupim NAS... Koji model imaš i šta imaš u njemu?
Već pola godine ima kako sam uzeo Asustor AS5202T, koristim ga kao torrent mašinu (Transmission), kao Plex server i naravno kao bekap. Moj i suprugin telefon su podešeni da kad su na punjaču da šalju inkrementalno snimke/slike na NAS tako da uvjek imamo sve bekapovano, svakog dana.

Jako sam zadovoljan kako radi, procesor i 2GB rama u potpunosti ispunjavaju sve moje zahtjeve bez pola muke, memorija se kasnije čak može i nadograditi što je super za ovu klasu, obično je kod Synologya i Qnapa integrisano.

Ako bi o manama, od prije 5-6 dana mi ne radi Transmission više, kontaktirao sam autora i odgovorio mi je da su vjerovatno zeznuli u update-u nešto (nisam ga skapirao dal ovi iz Asustora ili on) i da će kao srediti, ne znam kakva je situacija na QNAP/Synology? Probao sam kao alternativu (da mi ne visi 50 torrenata) nativnu Download aplikaciju ali je beskorisna bukvalno jer ne radi čekiranje postojećeg downloadovanog sadržaja pa da nastavim seed, već odmah javlja grešku da na toj lokaciji već postoji folder sa tim i tim fajlovima - neviđena glupost.
 
Nazad
Vrh Dno