Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Upravo sam to iščtao pre 15 minuta. Malo me zbunilo što (bar mi se učinilo) isti moduli idu i u to avoid i u to use sekciju.
U svakom slučaju za 16GB modlue važno je sledeće:

Našao sam ove KVR26S19D8/16 i naručio 2 komada. Javljam kako je prošlo.
NIkad brža isporuka! :)

Da potvrdim da Kingston 2x16GB sa oznakom KVR26S19D8/16 rade normalno

photo_2022-09-15_10-15-49.jpg
 
Sad mogu i tebe da pitaju koji će ti andrak 32GB, kao što su mene smarali... :LOL:
 
Treba, treba što kaže moj drug.
 
Mene ako pitate, bespotrebna, jer procesor koji se nalazi u tom nasu ništa posebno sposoban nije za multi virtuelizaciju koja najviše ovde uzima rama. To ne znači da on ne može da pokrene ništa u virtuelnoj mašini već da nije za neko ozbiljnije baratanje u tom domenu. Po meni 8GB taman, 16GB takođe upitno da li tu treba toliko, o 32GB je bezveze polemisati. Custom nas je već nešto drugo.
 
@RingeRaja @bbK1ng
Koji će vam andrak 32GB u NAS-u? 🤣🤣🤣😉
Prvo što sam sredinom 80ih, kad sam počeo da se bavim računarima, naučio od starijih je

"Memorije i brzine nikad dosta"

Generalno će pored file share dela držati i par VM i kontejnera, plus sve oko striminga/dl.

Hoću to da skinem sa glavne desktop mašine (koja je u spavaćoj), kako bi mogao da je gasim kad ne radim ništa na njoj. Što može da bude i 10ak dana u kontiunitetu.
 
Poslednja izmena:
Mene ako pitate, bespotrebna, jer procesor koji se nalazi u tom nasu ništa posebno sposoban nije za multi virtuelizaciju koja najviše ovde uzima rama. To ne znači da on ne može da pokrene ništa u virtuelnoj mašini već da nije za neko ozbiljnije baratanje u tom domenu. Po meni 8GB taman, 16GB takođe upitno da li tu treba toliko, o 32GB je bezveze polemisati. Custom nas je već nešto drugo.
Probe radi instalirao sam Win 11 u VM. Radi
Svakako neće da renderuje, ali čini se bi npr qbittorrent radio bez problema. Videćemo kako će sve to leći. Svakako mu neće smetati.
 
Probe radi instalirao sam Win 11 u VM. Radi
Svakako neće da renderuje, ali čini se bi npr qbittorrent radio bez problema. Videćemo kako će sve to leći. Svakako mu neće smetati.
Što bi qbittorrent držao na win11 mašini?
Digneš headless linux vm sa 3-4GB rama, instaliraš qbittorrent-nox i kontrolišeš ga preko web interfejsa.
 
Što bi qbittorrent držao na win11 mašini?
Digneš headless linux vm sa 3-4GB rama, instaliraš qbittorrent-nox i kontrolišeš ga preko web interfejsa.

Još nisam odlučio šta ću.
Ubr, držim drugi qbit na Raspberry Pi i web interfejs prosto nema sve što ima native UI. Uvek mi nešto nedostaje...

Svakako je cilj osloboditi desktop svega što treba da radi 24/7.
 
Ja razmišljao da na HTPC-u koji služi kao NAS stavim TrueNas, ali ponekad mi zatreba ovako na brzinu nešto da odradim, pustim kevi film neki s kompa, pa sam odustao od toga.
A i sav onaj materijal iz qBittorrenta jel bi mogao da se importuje na TrueNas i da odradi recheck i da nastavi da seeduje?
 
Naravno da trosi, ali container je uvek efikasniji od VM. To ne moram dokazivati. Cela IT i Telco industrija ide ka containerima, zato sto su skalabilniji, efikasniji, nude veci kapacitet na istom hardware. Podignuti ceo OS sa svim procesima, zbog BT klijenta.CPU i memory footprint je drasticno veci sa VM.
 
Poslednja izmena:
Da se ne "svađamo". Da sam samo primer sa qbt. Stvar je da bilo šta što se stavi dodatno na NAS, VM ili kontejner će imati korist od dodatne memorije.

Uzgred, imam Win VM na Win mašini koja služi samo za kačenje na eUprava sa serifikatom.
Em ne želim da MUP Root CA bude na radnoj mašini, em kad god mi treba nešto se u meduvremu ažurirali tako da nešto oko logovanaj na eUorava be radi.
 
Telco tek sada ide na VM :D , ali da kontejneri su laksi,a najlakse mu je ako je nas da instalira paket koji je planiran za NAS,tipa deb ako je OMV i vozi transmission i slicno.
 
Torenti će pre da zaguše procesor na NAS-u i ruteru,naravno ne na svim, nego da pojede memoriju. OMV i qbittorent sa 2 giga RAM-a rade sasvim normalno, doduše nisam probao više od pet u istom trenutku.
 
Nešto mi predobra cena za ovaj switch.
 
Naoko...cifra će te sačekati na kablovima i konektorima, jer ovo nije RJ45, već SFP+
 
Ima adaptera, ali i oni su 50$ komad, dakle +400$ za njih.
 
Ne znam sta ce ti taj, ima oni knap i tplink 2.5/5 gbit/s to je jedino nesto prihvatljivo. 10g jos uvek slabo.
 
Ja koristim već godinu dana ovaj QNAP switch za komunikaciju sa NAS-om:
Koštao me je tada oko 100 EUR, kupljen u DE, pošto se ovde čekao dugo, a cena je bila x2.
Dva 10gbe porta rade preko 10gbe mreže (mora minimum cat6 kabl), od ostalih 4 2.5 gbe porta, 2 rade kao 1gbe.
U NAS je instalirana ova kartica:
I nju kupio preko tada, koštala oko 80 EUR.
mac mini M1 zakačen na switch preko adaptera:
Isto kupljen napolju, koštao tada oko 150 EUR, radi perfektno uz jednu opasku....mora da se prepakuje u novi case sa masivnim pasivnim hlađenjem, jer ventilator u originalnom radi non-stop i pravi nesnosnu buku. Meni je drugar odradio prepakovanje, sad je full pasiva, dosta se greje, ali preko celog case-a ide hlađenje, pošto je aluminijumski case praktično ceo za hlađenje.
Povezano i radi bez greške, radio update macOS-a, ništa se nije pokarabasilo (osim jednom kad je sam Apple sa nekim update-om napravio problem, pa je radio kao 1gbe, drugim uprdate-om su otklonili grešku).
 
SFP verzija(TB3 adapter) istog se mnogo manje greje, ja sam se isto bio namerio na RJ45, ali sam onda video komentare i uzeo SFP varijantu.
Ako jurite SFP i 10G kartice, probajte ebay mozete naci mnogo toga za normalan novac.
Od novih, ima relativno povoljno da se nadje mali Mikrotik 10G switch , 4 port.
 
Poslednja izmena:
Ja koristim već godinu dana ovaj QNAP switch za komunikaciju sa NAS-om:
Koštao me je tada oko 100 EUR, kupljen u DE, pošto se ovde čekao dugo, a cena je bila x2.
Dva 10gbe porta rade preko 10gbe mreže (mora minimum cat6 kabl), od ostalih 4 2.5 gbe porta, 2 rade kao 1gbe.
Sad je najjeftiniji oko 180e na Amazonu, što i dalje nije loša cena.
 
Može li (ovde?) neka preporuka za neko jeftino gotovo rešenje, za da mogu da dump-ujem slike sa wirelessa - telefona/laptopa (sd kartica direktno bi bilo extra al kontam da to vec kosta), i da mogu da ostavljam filmove i serije kojima bih posle mogao da pristupim i da ih pustim bilo sa tv-a, ili sa xbox-a/(sbb-ovog) android box-a? Čak ne mora ni imati (mesta za) dva diska, ali jeste plus.
 
Bilo koji QNAP ti zadovoljava navedene potrebe, nemam iskustva sa drugim brendovima. Osnovni model TS-230 je oko 25k RSD u maloprodaji, bez diskova naravno.

Prebacivanje sa kartice možeš rešiti USB card readerom koji utakneš u prednji USB i na klik na dugme odmah pored tog USB porta, sadržaj cele kartice se kopira na predefinisanu lokaciju (da ne moraš uopšte da se loguješ).
Alternativno, možeš koristiti aplikacije na telefonu za prebacivanje slika. Za filmove možeš koristiti Plex (ako ti TV podržava) ili klasičan SMB.
 
Ne znam jel bilo vec al ubih se guglajuci nista. Imam DS220+ . Koristim seedbox i zelim da skidam direktno sa seedbox putem SFTP na NAS. Kako?

Da dodam, ne zelim seedbox na NAS-u kuci da pravim nikako.
 
Nisam pratio dešavanja u NAS svetu dugo, ali vidim da su cene SSD uređaja značajno pale i prete da ugroze postojanje HDDova. Da li postoji neki QNAP koji podržava ssdove (ne samo za keširanje), i da li recimo TS-251+ može da se nabudži da koristi SSDove umesto HDDova i da li bi to imalo smisla što se tiče brzine?
 
Ssd-ovi nikako nisu dobra ideja za long term storage. Plus ti za storage nije potrebna tolika brzina.
 
Pa ako je samo "običan" SATA interfejs. nema veze da li je HDD ili SSD a brzine su svakako ograničene na network brzine. Problem može da bude što su SSD 2.5" pa treba adapter na 3.5".

1667393897836.png
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno