Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Evo ga:
1638974287069.png

U donjem polju (prectano crvenom bojom) ukucam/prekopiram putanju. Nije zgodan način ali rade posebne putanje, meni vrši posao pa se nisam bavio drugim metodima za definisanje putanje.
 
od juče ne mogu da pristupim qnap nas-u...nas se vidi u mreži, vide se mrežni folderi, ali ne mogu da se logujem niti bilo kako da mu pristupim...

kad otvorim qnap finder nas se uredno pojavi, ali stoji neko žuto upozorenje da je "nas ili pun ili je nešto abnormalno u pitanju"...tako piše :)

unutra je wd red 3tb, da li je hard otišao ili kako već da ustanovim šta se dešava?
 
Pa uloguj se u Knap gui i vidi sta pise, moguce da ti je pun.
 
uradio sam reset pozadi i nakon toga je NAS mogao da se vidi i ulogovao sam se...stavio sam mu novu fiksnu ip adresu i sve je radilo ok, ali danas se NAS ponovo ne vidi u mreži?

sada kad se ulogujem kaže da ne "DNS server cannot resolve hosts"...mogu da mu pristupim kroz web interfejs ali se ne vidi nigde kroz mrežu...

šta dalje?
 
Jesi li uneo i lokalni DNS server (ruter verovatno), pored fiksne IP adrese?
 
uradio sam na kraju update fw, stavio sam za primary i secondary server dns 8.8.8.8, restartovao sam sve i ruter i NAS i za sada radi...

juče je takođe radio normalno, gledao sam filmove sa njega, ali kad sam danas uključio računar vidim da ponovo ne vidi nas...iz nekog razloga nestane u mreži...zvao sam i orion, i oni su kao nešto tamo petljali, nadam se da više neće da se gubi iz mreže...najgore što ni sam ne znam šta mu zapravo pravi problem...
 
Da li mogu PC igre da se instaliraju i igraju nomalno sa NAS servera?
uvek možeš da kreiraš iSCSI vezu. target formiraš na NAS-u i kad se konektuješ na Windows-u, logički nema razlike u odnosu na lokalno instaliran disk. e sad, performanse su drugi problem
 
Interesuje me koliko bi otprilike koštalo da se nabavi neki pristojan NAS i osposobi za potrebe gledanja filmova i serija, sa podrškom za 4K i HDR?

Umara konstantno prebacivanje, brisanje i ostale egzibicije prilikom prebacivanja filmova na USB...

Totalni sam laik za NAS, pa nemam predstavu šta sve treba nabaviti kako bi se osposobio za streaming upotrebu.
 
Za to će ti svaki osnovni nas završiti posao, ali možda si krenuo u pogrešnom pravcu.
Za to možeš da iskoristiš plex ili običan share folder na kompu pa da gledaš na TV (android box i slično). Možda ti i ne treba dodatni uređaj u zavisnosti od TV, mada box definitivno pruža bolje iskustvo.
Sada skoro svi čak prelaze na stream pa možeš i tome da razmisliš. Kodi sa nekim adonom za realdebrid ili app kao stremio ili syncler.
 
Da li su podaci u NAS-u (Synology) bezbedniji ako mu se onemogući pristup van LAN mreže?
 
Da li su podaci u NAS-u (Synology) bezbedniji ako mu se onemogući pristup van LAN mreže?
Zavisi kako se van mreze pristupa.
Imas ftp, own cloud, vpn...
VPN ti je verovatno najbezbedniji jer zapravo ne otvaras pristup nekome van mreze.
Ovo ostalo je skoro sigurno samo user name i password zastita.
 
Kad sam pitao za bezbednost, pre svega sam mislio na zaštitu podataka od ransomware napada.
Da budem iskren, nisam ni znao da postoji drugačiji način pristup NAS-u van LAN mreže osim user/pass metodom.
Možeš li ukratko da napišeš šta podrazumevaju ostale metode za pristup podacima koje si pomenuo?
Podacima van mreže bih pristupao sa android telefona i laptopa (windows) a iz LAN mreže i preko android STB-a.
 
Pogledaj i Zerotier kao alternativu VPN-u. Mogu ti poslati više info-a kad dođem do kompa.
 
Kad sam pitao za bezbednost, pre svega sam mislio na zaštitu podataka od ransomware napada.
Da budem iskren, nisam ni znao da postoji drugačiji način pristup NAS-u van LAN mreže osim user/pass metodom.
Možeš li ukratko da napišeš šta podrazumevaju ostale metode za pristup podacima koje si pomenuo?
Podacima van mreže bih pristupao sa android telefona i laptopa (windows) a iz LAN mreže i preko android STB-a.
1. own clowd, next clowd...
to je web server na NAS uređaju kome se pristupa kao i bilo kojoj drugoj stranici. Radi isto kao dropbox. Možeš kreirati usere, raditi share... Sjajno rešenje za manju firmu koja ima potrebe da nešto deli. Odlično i ako hoće nekome da podeliš deo svog prostora.

2. FTP ili SFTP je protokol za komunikaciju. Pristupa se kroz neki od podržanih browsera (tipa filezilla) preko ip adrese i porta koji vode na taj ftp server.

3. vpn. uređaj koji nije na tvojoj kućnoj mreži povezuješ virtuelno na tu mrežu. Sada se ponaša kao da si na kućnom wifi npr. Onda pristupaš lan share (samba). Možeš i tu da imaš sftp, ali nas verovatno ima sambu
 
Koja je vaša preporuka za sinhronizaciju slika između android telefona i Synology NAS-a?
DS file i Photos kod mene ne rade kako treba. Ako uradim sinhronizaciju slika i kasnije na telefonu neku fotografiju prebacim u drugi folder, ni jedna od aplikacija koju sam probao neće uraditi ovu izmenu već će fotografiju zadržati u prvobitnom folderu.
 
Da li muzika koja je sačuvana na Synology NAS-u može da se pušta preko android telefona nekom aplikacijom osim DS Audio? Npr. Aimp ili nekom sličnom? DS Audio mi prilikom logovanja neprestano izbacuje grešku "Synology NAS is no longer connected. Please login again".
 
@Pedja-kn bilo koji file manager, poput File manager + sa smb pristupom, udjes u folder koji je serovan kao smb na nas-u, biras i pustas iz njega numere, ili ides open with pa biras drugu app za play.
 
koje su brzine upisa i citanja na synology nas-ovima sa kupujemprodajem koji krecu od 100 evra? i na lan i na wifi?
 
Zavisi...na tim jeftinim entry level modelima realno ne više od 70-ak MB/s preko žice, WiFi nemoj da razmatraš kao opciju, suviše je to sporo.
 
U mojim dilemama da li da pravim neki homelab server ili da uzmem gotov NAS, bi dobra ponuda i uzeh QNAP TS-453D
Došao je u standardnoj komfiguraciji sa 4GB memorije, pa bih to što pre da povećam, pošto planiram da mi gura i Plex/VM/Docker.

Da li je neko proširivao memoriju i zna module koji pozudano rade?
QNAP zvanično podržava još jedan modul od 4GB, ali ljudi uspešno ubacuju i 2x16GB.
Na netu se preporučuju neki Crucial modeli kojih mena po našim prodavnicama (uzeo bih u radnji zbog vraćanja ako ne radi)
Ima par Kingston modela, ali bi bilo dobro ako neko već ima ranije pozitivno iskustvo sa nekim modulima.
 
Upravo sam to iščtao pre 15 minuta. Malo me zbunilo što (bar mi se učinilo) isti moduli idu i u to avoid i u to use sekciju.
U svakom slučaju za 16GB modlue važno je sledeće:

Use memory of rank-bank sizing: 1Rx8 or 2Rx8. For 16GB modules, only 2Rx8 is supported (1Rx8 is not).
Do use dual-channel memory that is bought together, or buy 2x single piece memory that are exactly the same model numbers.
Examples: 2x16GB (2x KVR26S19D8/16), 2x8GB (2x KVR26S19S8/8)

Našao sam ove KVR26S19D8/16 i naručio 2 komada. Javljam kako je prošlo.
 
Da, mislim da skoro 100% dolaze samo LAN,mada ako se dobro secam postoje neki wifi moduli.
 
Nazad
Vrh Dno