Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Da li je za NAS bitna HW spec za puštanje 4k filmova ili to radi svaki bez problema? Ili su jače spec kad više uređaja pristupa?
Treba da uzmem neki kući sa 2 bay, pa gledam ima li potrebe platiti više.
Procesor mora da bude sposoban da pušta 4K filmove, inače ćeš imati problema.
 
Da li je za NAS bitna HW spec za puštanje 4k filmova ili to radi svaki bez problema? Ili su jače spec kad više uređaja pristupa?
Treba da uzmem neki kući sa 2 bay, pa gledam ima li potrebe platiti više.
Ako je pass-trough, nije problem.
Ali ako treba da dekodira, onda treba jaci cpu.
Najslabije da je Celeron pa navise.
Nisam upoznat sa CMD-om.
 
Imam neku staru mašinu Intel soc. 775 (Asus matična e4300, 8GB DDR3) Želim da je uposlim , a malo i naučim

  • Predložite mi neku jeftinu grafiku, da baca sliku, da se instalira lako u TrueNAS i da ima HDMI.
  • Da li mora Fleška od 64 GB ili može neki stari SSD od 120 GB

Ovo za fleš sam gledao na nekom YT tutorijalu za TrueNAS

https://www.truenas.com/

 
Poslednja izmena:
Da li je za NAS bitna HW spec za puštanje 4k filmova ili to radi svaki bez problema? Ili su jače spec kad više uređaja pristupa?
Treba da uzmem neki kući sa 2 bay, pa gledam ima li potrebe platiti više.
Zavisi kako ćeš puštati, ukoliko ide Plex uz transcoding onda juri jači hardver (Intel CPU).
 
Da ponovim pitanje

Imam neku staru mašinu Intel soc. 775 (Asus matična e4300, 8GB DDR3) Želim da je uposlim , a malo i naučim

  • Predložite mi neku jeftinu grafiku, da baca sliku, da se instalira lako u TrueNAS i da ima HDMI.
  • Da li mora Fleška od 64 GB ili može neki stari SSD od 120 GB

Ovo za fleš sam gledao na nekom YT tutorijalu za TrueNAS

https://www.truenas.com/

 
Uvek je bolje SSD nego flash, nisu pravljeni za iste stvari.
 
Pročitah celu temu i guglam danima ali nikako da rešim dileme.

Želim da sastavim low budget/low power NAS/Backup sa openmediavault i nextcloud.
Trenutno testiram OMV sa nextcloud u dockeru na Atom N455 (2x1.6ghz)/2GB DDR3. OMV na USB 2.0 flash, docker i nextcloud symlinkovan na data disk(hdd).
OMV radi lepo, dok je nextcloud užasno spor (očekivano).

Ideja je da sličan setup postavim na AMD E-350 platformu ili intel J1800/1900.
1xSATA HDD, 1xUSB HDD za rsync backup i po mogućnosti rsync na neki cloud servis. Na ovo sve enkripcija sa Cryptomator ili šta već nađem da mi odgovara.

Da li neko ima iskustva sa sličnom konfiguracijom i može li ovo da radi dovoljno brzo/stabilno?
 
Imam omv i nextcloud na j1800 i 4gb rama spor je ali opet brzi nego na atom-u,pošto sam pre te j1800 ploče imao atom.Omv i nexcloud su na ssd-u.Na e350 i 4gb rama imam xpenology(synology) DSM 6 i na njemu neuporedivo brze radi nextcloud.Enkripciju nemam ni u jednom slučaju.
 
e350 je sporiji,ali za tako nesto sitno bi trebalo da ok radi.
 
Valja li uposliti 4790k i Z77 plocu sa 16gb ram-a, pa nek drlja kao NAS kad vec stoji i hvata prasinu?
 
5700xt je na toj masini krcka eth...
 
Jel koristi neko kombinaciju ruTorrent i OMV? Kako dodati jos neku download lokaciju? ruTorrent instaliran preko dockera, ali u uputstvu ima samo opcija za jedan downloads folder, sto je...bezveze.
 
Ja koristim transmission docker i OMV5/6 posto mi on dosta dobro radi.
 
Jel možeš u njemu da dodeliš custom foldere za download, ili sve trpa u jedan onaj downloads folder?
 
Ja isto jedan folder imam, ali mi to odgovara. Za Raspberry Pi mi ništa mnogo ne treba.
 
krastavac meni treba, hoću da mi se filmovi, serije, muzika itd skidaju u svoje foldere, ne sve u jedan.
 
Valjda može da se napravi nekako.
 
Pa nisam nikako uspeo da nađem kako da dodam, uobičajene metode nisu uspele. Za ruTorrent sam uspeo da nađem neko polurešenje, ali za Transmission ne.
 
OMV + Transmission (docker) = odabereš putanju za pojedinačni torent.
 
Ako ti išta znači info, ja sam taj problem rešio u qBittorrent (QNAP) tako što sam kreirao kategorije (Movies, TV Shows itd.) a svaka kategorija ima definisanu putanju gde se snima (linux file path).
Prilikom dodavanja torrenta samo odaberem kategoriju i to bude premešteno gde treba kad se završi skidanje, dok Plex posle indeksira te foldere (filmove traži u Movies, serije u TV Shows itd.) čim primeti novi content.
 

Prilozi

  • Screenshot_7.jpg
    Screenshot_7.jpg
    53.3 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_6.jpg
    Screenshot_6.jpg
    35.2 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_10.jpg
    Screenshot_10.jpg
    35 KB · Pregleda: 13
  • Screenshot_8.jpg
    Screenshot_8.jpg
    22.6 KB · Pregleda: 14
Ako ti išta znači info, ja sam taj problem rešio u qBittorrent (QNAP) tako što sam kreirao kategorije (Movies, TV Shows itd.) a svaka kategorija ima definisanu putanju gde se snima (linux file path).
Takođe, samo na Deluge (Unraid).
1638966267432.png

Na sličan način sam rešavao na Transmission i OMV svojevremeno, ali nemam sačuvana podešavanja.
 
Jesi te kategorije kreirao u Transmission-u direktno, ili negde u podesavanjima Unraida/OMVa?
 
U okviru podešavanja containera u samom Dockeru sam definisao putanje. A onda te putanje mogu da koristim kroz Unraid/OMV.

OMV može da ti pravi problem i zbog permisija, da dockeru nije dozvoljeno da piše u tim određenim folderima. Proveri ACL i privilegije u OMV, čekiraj da docker može da radi read/write podataka u tim određenim folderima, pa probaj.
 
Nazad
Vrh Dno