Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

5xeVo

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
15.05.2007
Poena
28
Evo ga:
1638974287069.png

U donjem polju (prectano crvenom bojom) ukucam/prekopiram putanju. Nije zgodan način ali rade posebne putanje, meni vrši posao pa se nisam bavio drugim metodima za definisanje putanje.

Altru

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
30.12.2013
Poena
83
od juče ne mogu da pristupim qnap nas-u...nas se vidi u mreži, vide se mrežni folderi, ali ne mogu da se logujem niti bilo kako da mu pristupim...

kad otvorim qnap finder nas se uredno pojavi, ali stoji neko žuto upozorenje da je "nas ili pun ili je nešto abnormalno u pitanju"...tako piše :)

unutra je wd red 3tb, da li je hard otišao ili kako već da ustanovim šta se dešava?

ness1602

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
10.08.2009
Poena
48
Pa uloguj se u Knap gui i vidi sta pise, moguce da ti je pun.

Altru

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
30.12.2013
Poena
83
uradio sam reset pozadi i nakon toga je NAS mogao da se vidi i ulogovao sam se...stavio sam mu novu fiksnu ip adresu i sve je radilo ok, ali danas se NAS ponovo ne vidi u mreži?

sada kad se ulogujem kaže da ne "DNS server cannot resolve hosts"...mogu da mu pristupim kroz web interfejs ali se ne vidi nigde kroz mrežu...

šta dalje?

Falcon

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
19.02.2002
Poena
63
Jesi li uneo i lokalni DNS server (ruter verovatno), pored fiksne IP adrese?

Altru

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
30.12.2013
Poena
83
uradio sam na kraju update fw, stavio sam za primary i secondary server dns 8.8.8.8, restartovao sam sve i ruter i NAS i za sada radi...

juče je takođe radio normalno, gledao sam filmove sa njega, ali kad sam danas uključio računar vidim da ponovo ne vidi nas...iz nekog razloga nestane u mreži...zvao sam i orion, i oni su kao nešto tamo petljali, nadam se da više neće da se gubi iz mreže...najgore što ni sam ne znam šta mu zapravo pravi problem...

Markic

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
15.02.2013
Poena
113
Interesuje me koliko bi otprilike koštalo da se nabavi neki pristojan NAS i osposobi za potrebe gledanja filmova i serija, sa podrškom za 4K i HDR?

Umara konstantno prebacivanje, brisanje i ostale egzibicije prilikom prebacivanja filmova na USB...

Totalni sam laik za NAS, pa nemam predstavu šta sve treba nabaviti kako bi se osposobio za streaming upotrebu.

TwistedMind

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
30.05.2009
Poena
83
Za to će ti svaki osnovni nas završiti posao, ali možda si krenuo u pogrešnom pravcu.
Za to možeš da iskoristiš plex ili običan share folder na kompu pa da gledaš na TV (android box i slično). Možda ti i ne treba dodatni uređaj u zavisnosti od TV, mada box definitivno pruža bolje iskustvo.
Sada skoro svi čak prelaze na stream pa možeš i tome da razmisliš. Kodi sa nekim adonom za realdebrid ili app kao stremio ili syncler.

Pedja_kn

Flash Drive
Učlanjen(a)
03.03.2019
Poena
1
Da li su podaci u NAS-u (Synology) bezbedniji ako mu se onemogući pristup van LAN mreže?

TwistedMind

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
30.05.2009
Poena
83
Da li su podaci u NAS-u (Synology) bezbedniji ako mu se onemogući pristup van LAN mreže?
Zavisi kako se van mreze pristupa.
Imas ftp, own cloud, vpn...
VPN ti je verovatno najbezbedniji jer zapravo ne otvaras pristup nekome van mreze.
Ovo ostalo je skoro sigurno samo user name i password zastita.

Pedja_kn

Flash Drive
Učlanjen(a)
03.03.2019
Poena
1
Kad sam pitao za bezbednost, pre svega sam mislio na zaštitu podataka od ransomware napada.
Da budem iskren, nisam ni znao da postoji drugačiji način pristup NAS-u van LAN mreže osim user/pass metodom.
Možeš li ukratko da napišeš šta podrazumevaju ostale metode za pristup podacima koje si pomenuo?
Podacima van mreže bih pristupao sa android telefona i laptopa (windows) a iz LAN mreže i preko android STB-a.

5xeVo

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
15.05.2007
Poena
28
Pogledaj i Zerotier kao alternativu VPN-u. Mogu ti poslati više info-a kad dođem do kompa.

TwistedMind

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
30.05.2009
Poena
83
Kad sam pitao za bezbednost, pre svega sam mislio na zaštitu podataka od ransomware napada.
Da budem iskren, nisam ni znao da postoji drugačiji način pristup NAS-u van LAN mreže osim user/pass metodom.
Možeš li ukratko da napišeš šta podrazumevaju ostale metode za pristup podacima koje si pomenuo?
Podacima van mreže bih pristupao sa android telefona i laptopa (windows) a iz LAN mreže i preko android STB-a.
1. own clowd, next clowd...
to je web server na NAS uređaju kome se pristupa kao i bilo kojoj drugoj stranici. Radi isto kao dropbox. Možeš kreirati usere, raditi share... Sjajno rešenje za manju firmu koja ima potrebe da nešto deli. Odlično i ako hoće nekome da podeliš deo svog prostora.

2. FTP ili SFTP je protokol za komunikaciju. Pristupa se kroz neki od podržanih browsera (tipa filezilla) preko ip adrese i porta koji vode na taj ftp server.

3. vpn. uređaj koji nije na tvojoj kućnoj mreži povezuješ virtuelno na tu mrežu. Sada se ponaša kao da si na kućnom wifi npr. Onda pristupaš lan share (samba). Možeš i tu da imaš sftp, ali nas verovatno ima sambu

Pedja_kn

Flash Drive
Učlanjen(a)
03.03.2019
Poena
1
Koja je vaša preporuka za sinhronizaciju slika između android telefona i Synology NAS-a?
DS file i Photos kod mene ne rade kako treba. Ako uradim sinhronizaciju slika i kasnije na telefonu neku fotografiju prebacim u drugi folder, ni jedna od aplikacija koju sam probao neće uraditi ovu izmenu već će fotografiju zadržati u prvobitnom folderu.

Nabukodonosor

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
10.12.2003
Poena
63
Ja ostavim prazno za ntlm domain. Smb share name ti je tačno ime deljenog foldera.

Vrh Dno