NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Pegazbre

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
18.08.2009
Poena
18
Vec sam probai sa nekim programom iz sysinternals TCPstats ili tako nesto video da je svchost.exe taj koji se kaci ali cu probati i sa ovim.

Takodje problem sam delimicno resio tako sto sam zapamtio username i password kad me je NAS odblokirao tako da sad kad upalim win on skenira network i pokusava logovanje sa pravim podacima i onda me NAS ne blokira i normalno mu pristupam. Ali ne zelim ovako da ostavim vec hocu svaki put da unosim sifru zbog sigurnosti (mada pitanje da li mi treba ovaj stepen bezbednosti sobzirom kad se jednom ulogujem ostajem ulogovan dok ne ugasim racunar).

Ja mislim da je negde problem u zadnjoj verziji win da on dok skenira mrezu na svaku lokaciju na mrezi pokusava da se poveze sa default login podacima ako je SMB tip konekcije i da to ima veze sa Windows Hello i logovanjem preko otiska prsta sto ja koristim.

Pegazbre

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
18.08.2009
Poena
18
Malo sam rovario po QNAP forumu i tamo saznao par stvari:

- Novije verzije Windowsa ne dozvoljavaju da se pristupi shared folderima ako se ne ulogujes na njih tj guest nalog je iskljucen (moze se ukljuciti)

- ako se koristi Local Account ti login podaci se koriste za logovanje na share foldere po defaultu. Ljudi na forumu kreiraju usere na QNAP NASovima da imaju isti username i pass kao na windowsu tako da kad se uloguju u win automatski ce se ulogovari i na shared foldere.

- ako se koristi Windows (outlook, office 365...) accoint da se prijavis na windows onda ovo gore ne radi vise pa mnogi koriste local account

- ako se koristi PIN za logovanje neki imaju problema sa logovanjem na shared foldere i mountovane diskove

- neki koji su previse zabrinuti za bezbednost, iskljuce Network Discovery, pristupaju NAS-u sa \\NAS_name a nakon sto zavrse rad sa NAS-om koriste "net use" da obrisu login podatke

E sad ja koristim moj Windows account za logovanje, imam podesen PIN ali koristim citac otisaka za logovanje tako da windows koristi po defaultu win login podatke da bi pristupio shared folderima.

Moje pitanje je kad Windows radi Network Discovery? Kad ja kliknem na Network u Windows Exploreru ili kad se podigne Windows? Ja mislim da to radi cim se podigne bas zbog mountovanih diskova. Ako je tako to znaci da se desava bas ovo sto je kod mene, pretraga se okida cim se windows podigne i onda se koriste login podaci koji su korisceni za logovanje na windows i nastaje problem

Poslednja izmena:

Pegazbre

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
18.08.2009
Poena
18
@Pegazbre - otkači NAS sa mreže, a na PC-u iz command prompta (mora run as admin) probaj ovu komandu jedno 12 sekundi (ako se svakih 10 sekundi kači):

netstat -nob 1

Zaustavi sa CTRL+C, pa skroluj na gore dok ne nađeš pokušaj konekcije ka NAS adresi. Ako imaš sreće, pisaće koji proces pokušava da uspostavi konekciju.

Probao sam ovo sa netstat i kao sto sam saznao ranije, cim se windows podigne svchost.exe pokusava dosta puta da pristupi NAS-u ali bezuspesno jer koristi pogresne login podatke.

EDIT: Ponovo sam ovo pokrenuo i u principu sam skontao da vise dasHost.exe procesa se konektuje na NAS (192.168.0.20) i da nakon toga me NAS blokira ako nisam snimio prave login podatke.

Poslednja izmena:

dzidza_bidza

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
09.09.2005
Poena
38
Da li neko ovde ima QNAP TS-230 i moze da mi potvrdi da li mogu preko njega da pustam 4k H265 fajlove na smart tv?

Che Daboli Guz

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
08.10.2007
Poena
18
Da li neko ovde ima QNAP TS-230 i moze da mi potvrdi da li mogu preko njega da pustam 4k H265 fajlove na smart tv?
ARM ali Quad...zasto da ne?!

Da si samo otisao na njihovu stranicu dobio bi instant odgovor.

RingeRaja

Super Audio CD
VIP član
Učlanjen(a)
18.03.2005
Poena
63
Prvo, na sajtu piše 2K i 4K, ali ne za H.265, već za H.264.
A onda pročitaš ono što piše sitnim slovima, pa vidiš da se i za to ograđuju.
“Note: The TS-230’s hardware provides H.264 10-bit hardware decoding, encoding and transcoding capabilities. However, playback quality may vary due to factors including playback software, file formats, system usage, and available bandwidth. The TS-230 reserves some RAM for shared graphics memory.”
Post automatically merged:

Da dopunim, ono što je moje iskustvo sa QNAP/Synology, koje je dugogodišnje, je da bilo koji entry level NAS (a ovaj TS-230 to jeste) skoro nikad ne radi baš sve ono što piše u specifikaciji, a apsolutno nikad kako treba najzahtevnije procese.

Poslednja izmena:

Che Daboli Guz

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
08.10.2007
Poena
18
Prvo, na sajtu piše 2K i 4K, ali ne za H.265, već za H.264.
A onda pročitaš ono što piše sitnim slovima, pa vidiš da se i za to ograđuju.
“Note: The TS-230’s hardware provides H.264 10-bit hardware decoding, encoding and transcoding capabilities. However, playback quality may vary due to factors including playback software, file formats, system usage, and available bandwidth. The TS-230 reserves some RAM for shared graphics memory.”
Post automatically merged:

Da dopunim, ono što je moje iskustvo sa QNAP/Synology, koje je dugogodišnje, je da bilo koji entry level NAS (a ovaj TS-230 to jeste) skoro nikad ne radi baš sve ono što piše u specifikaciji, a apsolutno nikad kako treba najzahtevnije procese.
Da, u pravu si....pa zavrsimo na kraju kao i kod vecine da je nesto kao M8S-2 sasvim dovoljno...

Pedja_kn

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
03.03.2019
Poena
1
Molim vas za mišljenje o QNAP TS-228A.
Osnovna namena bi mu bila skladištenje podataka kojima bi se pristupalo gotovo uvek iz lokalne mreže.
Ako mu performanse nisu zadovoljavajuće, molim za predlog boljeg uređaja koji bi korektno radio duži period. Hvala.

dusko_m

Super Audio CD
VIP član
Učlanjen(a)
30.06.2000
Poena
38
Molim vas za mišljenje o QNAP TS-228A.
Osnovna namena bi mu bila skladištenje podataka kojima bi se pristupalo gotovo uvek iz lokalne mreže.
Ako mu performanse nisu zadovoljavajuće, molim za predlog boljeg uređaja koji bi korektno radio duži period. Hvala.
imao ga, u okruženju od 10 korisnika kao primarno skladište. za SMB server, više nego adekvatan. za bilo kakvu multimediju, 0 poena.

Pedja_kn

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
03.03.2019
Poena
1
imao ga, u okruženju od 10 korisnika kao primarno skladište. za SMB server, više nego adekvatan. za bilo kakvu multimediju, 0 poena.
Duško, misliš li da neće moći da se izbori čak ni sa strimovanjem mp3 muzike, gledanjem fotografija i snimaka snimljenim aparatom ili telefonom?

Vrh Dno