Šta je novo?

NAS početnik

Ako imate problema sa vibracijama kao sto sam ih ja imao. Evo kako da se rešite tog problema, samo zalepite čičak traku, ali onu mekšu stranu sa unutrasnje strane dole i gore i problem je rešen 😁

Ja sam moju naručio na aliju, koštala je malo manje od 1$ :)
 

Prilozi

  • A76382EE-DE25-4225-87F8-818D01A461BB.jpeg
    A76382EE-DE25-4225-87F8-818D01A461BB.jpeg
    164.1 KB · Pregleda: 81
  • 08EF7D18-F705-40AB-AA9B-46B2DDD8205E.jpeg
    08EF7D18-F705-40AB-AA9B-46B2DDD8205E.jpeg
    134.2 KB · Pregleda: 79
  • 112567D3-CBCF-4156-8331-913C997E175D.jpeg
    112567D3-CBCF-4156-8331-913C997E175D.jpeg
    167.7 KB · Pregleda: 75
Je l srafis hardove nekako ili ih drzi samo trenje od cicak traka?

Podseti me na ovo.

domaci-tlmic-hdd-00.jpg


Cini mi se da je i ovde neko pre 15ak godina kacio slike kako je montirao hdd gumicama za tegle. :D
 
Hahahaha kamo srece da sam tako uradio xD Namontirao sam hardove na NAS drzace i stavljene gumice koje sam dobio uz iste, i opet je pravio vibracije s'vremema na vreme i ovim sam resio taj problem. Inace, nije to samo kod mene bio problem, mnogo ljudi ima taj problem. Evo i snimka o tome:

 
Hahahaha kamo srece da sam tako uradio xD Namontirao sam hardove na NAS drzace i stavljene gumice koje sam dobio uz iste, i opet je pravio vibracije s'vremema na vreme i ovim sam resio taj problem. Inace, nije to samo kod mene bio problem, mnogo ljudi ima taj problem. Evo i snimka o tome:


E, to nisam skontao da se napred zakljucava. Mislio sam da ih samo trenje drzi, pocese dlanovi da mi se znoje.
 
Nešto se razmišljam o kupovini NAS-a ako uleti nešto povoljno za BF. Ali mnoge stvari mi nisu jasne, čak nisam siguran ni kako postaviti pitanje.

Trenutno imam ESX host sa lokalnim 3TB HDD i 1TB SSD, tu uglavnom vrtim testne VM-ove vezane za posao.
Od kućnih stvari na tom ESX-u imam jednu Win7 mašinu na kojoj je davno namešten Plex server, qbit, radarr, sonarr, ombi... Uglavnom, Plex jedini radi od svega toga, ovo odstalo je vremenom prestalo (mrzi me da popravljam taj setup). Veći deo ovog 3TB diska je dodeljen toj Win7 mašini.

Razmatram NAS koji bi trebao da:
  • preuzme kompletnu Plex priču sa svim pomenutim dodacima
  • da na njemu bude centralni repozitorijum privatnih fotografija i snimaka. To bi trebalo da je dostupno i sa Plex-a i sa file share-a / i sa PC-a i sa telefona / i od kuće i spolja (za PC imam DDNS i VPN ali ne bi bilo loše da mogu i bez toga)
  • da se određeni fajlovi sinhronizuju sa OneDrive (idealno, na dva različita O365 naloga)
  • da ESX može da koristi deo prostora za kreiranje virtuelnih mašina
  • da je moguće relativno lako proširiti prostor zamenom diskova. Šta se dešava ako imam 4 bay NAS i popunim sva 4 slota? Mogu li se diskovi izmenjati većim (postepeno) bez gubitka podataka?

Instalirao sam i OMV u VM, čisto da probam da vidim imam li sklonosti da pravim NAS - zaključak je da bih radije gotovo rešenje, nešto sa 4 mesta za diskove (Raid 5), ako može da zadovolji sve ono gore (ili bar većinu).

Hvala unapred.
 
Nista,onda nazalost jdino neki Knap ili Synology sa Intel/amd procesorima.
 
Pozz svima, treba mi mala pomoc oko izbora NAS i diskova,
koristio sam pre 5-6 godina neki nas i radio je ok, sada imam zadatak da za jednu firmu napravim sledece:
Da stavim NAS od 2 diska verovatno da rade u RAID 1, bice oko 5-6 racunara na gigabitnoj lokalnoj mrezi gde je ideja da se na NAS-u naprave folderi za svaki od tih racunara sa imenom i da se folderi mapiraju na racunare gde bi radnici sacuvavali fajlove koje koriste u te foldere i mogli da razmenjuju izmedju sebe.
Verovatno bi podesio putanju DEKSTOP-a od racunara da snima u folder na NAS-u kako bi se izbeglo da bilo koji fajl bude na racunaru i samim tim da budu sacuvani.
U pitanju je tehnicki pregled gde bi se koristilo pretezno Office dokumenta i skenirana fajlovi, znaci nista veliko i zahtevno.
Interesuje me da li uzeti 2x2TB neki WD RED/SEAGATE IRONWOLF ili sam razmisljao zbog brzine rada da stavim neki Samsung EVO 960 ili slicno.


Ako neko ima iskustva ili savet sve je dobrodoslo.

Razmisljao sam o Synology 220+ uredjaju

Hvala puno na pomoci
 
Za gigabitnu mrezu je ok da bude neki NAS disk,ne treba ssd,pogotovo ako su neki sitni office dokumenti. Ok je i taj Synology, zavrsavace posao. Samo podesi dnevne offsite bekape zbog ransomware-a.
 
Za gigabitnu mrezu je ok da bude neki NAS disk,ne treba ssd,pogotovo ako su neki sitni office dokumenti. Ok je i taj Synology, zavrsavace posao. Samo podesi dnevne offsite bekape zbog ransomware-a.
Ok,znaci trebalo bi da kad otvore npr Word dokument sa NAS-a da to normalno radi bez nekog kocenja i slicno,da se ti fajlovi vrta sa NAS-a sve vreme,?
Ako mozes samo da pojasnis ovo sto si napisao za bekap?(mislim da znam sta si mislio ali ako ipak mozes daj neke instrukcije)
 
Naravno,to su sitni fajlovi, ne bi trebalo da bude nikakvih problema.
Za bekap, postavis da se radi uvece neki udaljeni bekap, da li je to neki cloud servis, neka tvoja bekap masina(OMV,drugi Synology i slicno) ili cak i na eksterni drajv da se radi. Posto planiras da im pustis SMB, a ako nekome od njih uleti ransomware(sigurno koriste ko blesavi USBove), u teoriji mislim da bi jako brzo zarazio i sve te ostale sharove gde ima pristup. Zato Dnevni bekap,plus neki inkrementalni,kako-god vec imas zelje-mogucnosti. Neki korisnicima sam ja implementirao duplicati,ali ti vidis sta tebi odgovara i to je to.
 
Ok,onda cu uzeti taj synology i 2*2tb ironwolf, podesicu da jednom nedeljno bekapuje inkrementalno na neki cloud(ako moze predlog za to) i kontam da sam miran onda.
 
Pozdrav ljudi! Ima li neko od vas da koristi Synology DS220+ sa dodatnom RAM memorijom? Zvanično je 4GB RAM-a podržano, ali mnogi pišu na internetima da rade i 8GB pa čak i 16GB, ali problem je da ovaj NAS ne prepoznaje neke module, pa moje pitanje je koji RAM modul uzeti kod nas koji će zasigurno raditi, bilo da je 4/8/16GB varijanta? (Našao sam neke Reddit threadove gde napišu tačan ID broj RAM modula, dobar deo tih se već ne prodaje ili se ne prodaje u Srbiji.)
 
Jel koristi možda Qnap ts-233 ili sličan iz serije? Da li može da se pristupa podacima sa online (druge države) sa računara, telefona?
Da iskoristim post.
Da li je ovaj model i dalje OK rešenje za NAS na kome će biti uglavnom filmovi? Vidim da podržava razne aplikacije, a na max 2 TV bi se u isto vreme nešto gledalo (po svoj prilici jednom u 100 godina ili ređe).
 
Ljudi dajte preporiku koji putem da idem kod odabir kucnog NAS-a. Sluzice prvenstveno za multimediju, bez transcoding. Nije da nemace neki backup na njega ali i da ga izgubim nije me briga. Svakako kopije vazne dokumenata imam na jos 2-3 urede pa to nije mi primarnu potrebu.
Razmisljao sam o WD My Coud Home kao jetiniju varijantu, Synology mi daje preporuku za DiskStation DS124, QNAP za TS133 a Asustor za AS1102T (sa 2 ladice).
Sta mi preporucujete? WD My Cloud kosta +- koliko sam NAS, pa mogacu da uracunam i sjenu za HDD.
I dali kod ovi NAS-ovi sa sve ladice mogu da bez problema obacim jos jedan HDD nakon nekoliko godina da prosirim kapacitet, jer vecina ljudi prica da navodno desavale se problemi.
I krajno, sta mislite o ove kineski HDD Wi-FI LAN enclosure, za neki 40-50 eur?
Hvala svima.
 
Ljudi dajte preporiku koji putem da idem kod odabir kucnog NAS-a. Sluzice prvenstveno za multimediju, bez transcoding. Nije da nemace neki backup na njega ali i da ga izgubim nije me briga. Svakako kopije vazne dokumenata imam na jos 2-3 urede pa to nije mi primarnu potrebu.
Idealan si kandidat za samogradnju :)
Ako si raspoložen da se igraš,i uštediš pare,pogledaj moje teme za Synology DSM I Qnap.
 
Idealan si kandidat za samogradnju :)
Ako si raspoložen da se igraš,i uštediš pare,pogledaj moje teme za Synology DSM I Qnap.
A koliko mogu da ustedim, po nekoj gruboj proceni? Jer moze malo opsirnije jer kako sam gledao ovaj WD Cloud od 4TB izadje neki 150-160 eur, a sam HDD od 4TB je neki 90-100eur.
Sta mogu da uradim sa 50-60eur, i koliko bih mogao da ustedim, kada moracu da uzmem i kuciste za HDD i slicno, plus ovdje nema nista od toga...

Gledao sam i neki kineske HDD LAN WI-FI encousure na Ali ali i tamo su oko 50-60eur, stizu nakon 3-4 mjeseci, i opste nemas garanciju.....
 
Poštovanje

Kao apsolutnom početniku, interesantna mi je ova diskusija oko NAS-a. Pošto i sam razmišljam o nabavci, gledam šta bi bilo bolje mojim potrebama.
Trenutni setup mi je filmovi i serije se nalaze na externom HDD od 2TB. Kada skinem film, prebacim ne HDD pa ga raskačim i zakačim na TV. Skoro sam uzeo Android TV box i on me spasio sa kodecima. Onda sam "pronašao" Plex koji me spašava nošenja HDD-a ali mi dodaje drugu neprijatnost a to je rad računara dok gledam nešto.
Ako sam dobro razumeo NAS bi mi rešio problem rada računara.
Neko moje dvoumljenje je WD Cloud Home 4TB(200€) ili Synology DS120J(110€) + HDD red od 4TB(90€) pošto su slične cene.
Čitao sam dosta o ovoj tematici poslednjih dana ali nigde nisam na direktno poređenje ova 2 setup-a. Na kome bi bolje radio Plex? Poredio sam procesore ali ništa o njima ne znam(nisu Intel procesori). WD je koliko vidim neki hibridni NAS, sve je vidljivo preko interneta a u lokalu mora posebna aplikacija(komentari na WD nisu baš pohvalni). Prednost mu je jednostavnost podešavanja. DS120 je pravi NAS, vidljiv u mrezi ali na njemu je drugi OS, meni nepoznat.
Koja je razlika u buci koju prave ova 2 uređaja? Pošto bi radili 24/7
 
WD cloud sa diskom od 4 tb je 150-160€?
Da, tu je negde cjena.
Cjena kod nas na koji ima neki 10-15% popusta https://www.anhoch.com/product/4382...estern-digital-my-cloud-home-storage-personal

Cjena u Nemackoj na koju mogu da povratim oko 13-14% porez https://www.mediamarkt.de/de/produc...tner-clickid&dclid=CKac6LqCp4EDFW6QgwcddgUOZw

Koliko mogu da ustedim sa ove cjene, ako sam radim NAS i koje komponente preporucujes?

WD je koliko vidim neki hibridni NAS, sve je vidljivo preko interneta a u lokalu mora posebna aplikacija(komentari na WD nisu baš pohvalni).
Mislim da je obrnuto, za LAN ne treba ti nista, dok za pristap preko intereneta treba ti ta aplikacija i WD account.
 
Ako je samo hard 110€ nećeš uštedeti,ali ćeš dobiti hardverski jači i softverski sa mnogo više opcija.
Za to što si napisao da ti treba dovoljno ti je mini itx ploca sa celeronom J1800,4gb rama,pico psu i kućište napraviš sam,daću ti ja ideju :)
Na ovo možeš instalirati Synology DSM ili Qnap QTS,naravno možeš i druge ali si pominjao Synology pa zato kažem.
 
Ako je samo hard 110€ nećeš uštedeti,ali ćeš dobiti hardverski jači i softverski sa mnogo više opcija.
Za to što si napisao da ti treba dovoljno ti je mini itx ploca sa celeronom J1800,4gb rama,pico psu i kućište napraviš sam,daću ti ja ideju :)
Na ovo možeš instalirati Synology DSM ili Qnap QTS,naravno možeš i druge ali si pominjao Synology pa zato kažem.
Ma gde cu da nadjem sve te komponente. Ovdje nema nista od toga. Kako sada vidim mozda najjeftinija opcija da bude da uzmem neki refurbished micro-pc i samo da ubacim disk. Koliko vidim moze da se nadje neka OK konfiguracija za oko 100 eur za neki i3 stare generacije (4-5 generacija) i 8GB RAM-a.
 
Upravo sam kupio novi NAS. QNAP TS-133.
Za sada sam primetio veliku razliku u odnosu na My Book Live koji sam do skoro koristio. Par početničkih pitanja:
  • da li na njemu mogu postaviti DDNS servis?
  • da li mogu postaviti VPN server koji bi koristio da "odnekud" izađem na otvoreni internet kroz NAS i za pristup u lokalnu mrežu?
  • ako postavim ove dve prethodne stvari, onda mogu sa interneta da priđem podacima i fajlovima na NAS-u bez upotrebe QNAP ID-ja, njihovog web servera itd, zar ne?
  • i poslednje pitanje: da li je gornji pristup bolji od upotrebe QNAP ID-ja, njihovog web servera i njihovih aplikacija na klijent strani?
 
Upravo sam kupio novi NAS. QNAP TS-133.
Za sada sam primetio veliku razliku u odnosu na My Book Live koji sam do skoro koristio. Par početničkih pitanja:
  • da li na njemu mogu postaviti DDNS servis?
  • da li mogu postaviti VPN server koji bi koristio da "odnekud" izađem na otvoreni internet kroz NAS i za pristup u lokalnu mrežu?
  • ako postavim ove dve prethodne stvari, onda mogu sa interneta da priđem podacima i fajlovima na NAS-u bez upotrebe QNAP ID-ja, njihovog web servera itd, zar ne?
  • i poslednje pitanje: da li je gornji pristup bolji od upotrebe QNAP ID-ja, njihovog web servera i njihovih aplikacija na klijent strani?
MyBook Live je igračka u odnosu na bilo koji QNAP ili Synology NAS.

  • Uz svaki QNAP, Synology pa i NetGear uredjaj se dobija jedna DNS adresa
  • QVPN aplikacija sa QNAP AppCentra je baš za to što želiš
  • Apsolutno, radim to svaki dan na dva QNAP servera, samo što ti za kreiranje i korišćenje besplatnog DNS-a neophodan QNAP ID, ne znam zašto bi od toga bežao.
 
Ma gde cu da nadjem sve te komponente. Ovdje nema nista od toga. Kako sada vidim mozda najjeftinija opcija da bude da uzmem neki refurbished micro-pc i samo da ubacim disk. Koliko vidim moze da se nadje neka OK konfiguracija za oko 100 eur za neki i3 stare generacije (4-5 generacija) i 8GB RAM-a.
Upravo tako sam i sam uradio.Nasao bezplatno na poslu i3 sa 8gb rama.Doduse 3 sata i 1 m2 slot. OMV i cao djaci.
 
Nazad
Vrh Dno