Šta je novo?

NAS početnik

Pitaj najbolje u temi za MTS Optiku, tamo imas sigurno ljude koji su to radili na njihovim ruterima
 
Uzmi samo u obzir da ako si iza CG NAT-a neces moci nista da uradis bez placanja staticke adrese 🤔
 
Ili VPN-a na nivou rutera
 
Sta mislite, da li bi nesto nastetilo DS120j ukoliko bih ga okrenuo postrance? Mogu da stavim neke sundjercice da imitiraju nogice 🤔
Hteo bih da ga prebacim na policu neku a tu sam limitiran visinom i uspravan ne moze da stane..
 
Što se HDD-ova tiče nema problema. Obavezno isključi NAS kad ga budeš okretao i potrudi se da kućište NAS-a bude kompletno položeni na policu ili paralelno distancirano, tj. da diskovi i ploče budu pod pravim uglom ili paralelni sa policom, bez nekih među uglova.
 
Mene interesuje moze li se Synology NAS-u pristupiti preko interneta bez Synology ACC?
Recimo kucni net sa fiksnom IP adresom i direktno pirstupas NAS-u zaobilazeci Synology servere...
Moze da se pristupi normalno synology nasu i bez njegovog acc.Koristi se webdav server koji treba se skine u samom synology preko njegovok marketa za aplikaciju.moras jedino napraviti ddns nalog,ja sam napravio dva naloga,synology ddns i no ip dns.Posle na drugom racunaru instaliraj izleceni Netdrive aplikaciju,i mozes da pristupis synu kao lokalnom drajvu.Za android koristi cx file explorer koji ima webdav protokol.
 
@endremax, hvala na odgovoru...
Ovaj novi forum me muci sa citatima...
 
Prijatelji,
da ne otvaram novu temu. Totalni sam pocetnik u prici oko NAS-a. Posto kod kuce imam dva lapatop-a treba mi neki centralni storage kojem mozemo da pristupamo i saljemo podatke.
Znaci na prvom mestu da saljem slike na NAS i da posle mogu da backup-ujem sa njega na externi storage. Imam android tv i voleo bih da mogu da mogu sa tv-a da pustam filmove sa NAS-a, znaci PLEX server ili bilo sta slicno sto podrzava subtitle. Nemam potrebe za strimovanjem van kuce i na vise uredjaja, samo na tv ( znaci bez transcodovanja).
Gledam da sto jeftinije prodjem pa mi ovaj nas zapao za oko SYNOLOGY DiskStation DS120j.
Svaki savet je dobrodosao.

Hvala!
 
Dogod 1 korisnik pristupa u realnom vremenu, taj slabašni Synology će da radi perfektno, za ono što ti treba.
Problem može da bude ako se desi da 2 korisnika istovremeno pristupaju NAS-u, u tom slučaju može da se desi da se "zagrcne".
 
Ja ga imam i koristim za iste stvari.

Prikacena su mi dva TV-a na njegov media server (mozes i Plex da instaliras doduse) i kada oba gledaju neki 4K HDR sadrzaj ne secka nista (filmovi do 20GB, oba tva spojena lan kablom).
Na telefonu imas Moments aplikaciju koja automatski bekapuje sve iz foldera koje zadas. Posmatraj to kao kopiju Google Photosa :)

Njegov OS iskreno jeste spor kada ulazis preko kompa, ali meni preko telefona to ne predstavlja neki mega problem.
DS Get aplikaciju korisitim za direktan pristup torrent klijentu koji je na njemu, DS File za premestanje fajlova i upload prevoda i slicno..

Da li pristupas spolja ili iz mreze i nema neke razlike, jedino sto mu treba duze da se uloguje. X puta mi dune da pustim nesto da se skida na putu do kuce :)
 
znaci podesis synology video station i preko njega serujes filmove ili drugacije.
 
Video station ti je dodatak koji ti daje UI (opis filma, glumce, itd..) slican plexu kada mu pristupas direktno, i ne treba ti. Media server zavrsava posao.
 
Da se zakacim i ja... :D
Dugo razmisljam o NASu, ali za ono sto mi treba su mi preskupa brand name gotova resenja. Znaci 4 komada 3.5inch HDD-a minimalno, sluzice samo za bekap i pristup fajlovima, foto i video, za mini kucnu produkciju. Znam da je isplativije da sam napravim nesto...
Po KP gledam HP Micro servere, 100-150e, kako koji, G7 model... Moze li to da prodje za to sto meni treba?
 
Ne mogu da se setim gde sam pročitao, lepo čovek napisao da te bele Synology ne treba kupovati.Ds120j 800mhz i 512 rama, ako košta 30e vredi ga kupiti :) Kapiram da ne vole svi da experimentišu, i da im je lakše gotovo rešenje, ali ako pogledate moju temu za DSM 7,zaista je jako lako instalirati na x86 mašinu. O prednostima, mislim na hardwer, jer os je isti, ne treba ni govoriti...
 
pretpostavljam da ima boljih resenja, ali meni zasta treba najednostavnije resenje. Ove moje potrebe zaista smatram skormnim i ne bih ni davao neki prevelik novac.
 
Video station ti je dodatak koji ti daje UI (opis filma, glumce, itd..) slican plexu kada mu pristupas direktno, i ne treba ti. Media server zavrsava posao.
Hvala druze, jos jedno pitanje ako moze. Kad dodas prevode preko media servera, tv moze da ih vidi?
 
Moze, ista je prica kao i kada ubacujes fles. Mora da bude isto ime kao i ime filma. E sad, caka je da ispravno nazvan fajl iskopiras u folder koji vidi media server, ako ga iskopiras pa promenis ime moze da prodje i par dana dok media server ne skonta promenu a skeniranje cele biblioteke isto moze da potraje satima u zavisnosti koliko sadrzaja imas
 
Moze, ista je prica kao i kada ubacujes fles. Mora da bude isto ime kao i ime filma. E sad, caka je da ispravno nazvan fajl iskopiras u folder koji vidi media server, ako ga iskopiras pa promenis ime moze da prodje i par dana dok media server ne skonta promenu a skeniranje cele biblioteke isto moze da potraje satima u zavisnosti koliko sadrzaja imas
hvala, imas li neku prepruku za hdd 4tb jeftinija varijanta
 
pretpostavljam da ima boljih resenja, ali meni zasta treba najednostavnije resenje. Ove moje potrebe zaista smatram skormnim i ne bih ni davao neki prevelik novac.
Upravo iz tog razloga ne trebaš da kupuješ gotovo rešenje,jer će te koštati daleko više nego diy.Ali opet kažem kapiram da neće svako da se zeza.Ako se odlučiš da se zezaš,tu sam da pomognem :)
 
Upravo iz tog razloga ne trebaš da kupuješ gotovo rešenje,jer će te koštati daleko više nego diy.Ali opet kažem kapiram da neće svako da se zeza.Ako se odlučiš da se zezaš,tu sam da pomognem :)
Vrlo rado bih te saslusao, sto da ne. Svidja mi se ideja sa DIY nas ali ovo sto sam video na youtube ispadne dosta skuplje. Ovaj DS120j je 105 eura
 
Ne znam šta si gledao na jutjubu,ali da te izađe dosta skuplje od ovog DS120j nema šanse,govorim o sličnim specifikacijama,može samo duplo jeftinije.
Znam,već sam dosadan na insistiranju na diy rešenjima :)
Kad kažem duplo jeftinije,mislim bar dual core na 1.6 i 2 gb rama.
 
Nisi bre dosadan, nego sam ja slabije upucen pa smaram.
Gledah za Raspberry Pi NAS, a nesto nisam odusevljen da imam kuciste nakaceno na mrezu ( buka, prostor..)
Daj neki primer ako moze.
 
Ne bih rekao da ima jeftinije jer sve ima cenu i to nije samo novac za delove.
Cak i ako kupis komp jeftinije (neki stariji polovno), on trosi dosta vise nego gotov nas i fizicki je veci. Nekome problem, nekome ne.
RPI uopste nije jeftiniji,a moras da se maltretiras sa svakim podesavanjem. Licno koristim i stojim iza toga :D
kada saberes rpi (v4 jer stariji nisu adekvatni), kvalitetniju karticu (ili ssd), napajanje, bolje kuciste sa hladjenjem i na to dodas kuciste za hdd, ispadne i preko 100eur.
 
Da ne idem u off, ali rpi4 je totalno van onoga što je bio, bar sa cenama kod nas. Ja sam nas pravio i od android box-a sa 1gb rama i s905x procesorom sa omv 4,i to radi sasvim korektno, naravno usb je usko grlo.
A da više troši diy nas tu se ne mogu složiti, dva mi se napajaju sa laptop adapterom od 19v,a treći sa pico psu i led napajanjem od 50w, 2,5" hardovi. Naravno da zavisi od konfiguracije.
I za dimenzije se ne mogu složiti, ja sam ih upakovao u homemade kućište 25x20x17cm.
Nisi bre dosadan, nego sam ja slabije upucen pa smaram.
Gledah za Raspberry Pi NAS, a nesto nisam odusevljen da imam kuciste nakaceno na mrezu ( buka, prostor..)
Daj neki primer ako moze.
Rpi ne uzimaj u obzir uopste, 3-ka je prespora tj usb, a 4-ka preskupa. Bar ja tako razmišljam.
 
bitno mi je da je taj nas TIH,MALIH gabarita. Koristio bih ga najvise za filmove, muziku, slike i to bi bilo to. Najbitnije da je jednostavno
 
da li postoji neki NAS uredjaj na koji moze da se nakaci externi usb HDD?
 
Čemu bi ti tako nakačen hard služio? Da sa njega kopiraš podatke na nas ili...?
 
Nazad
Vrh Dno