Šta je novo?

NAS početnik

vatrogasac53

Slavan
Učlanjen(a)
18.06.2008
Poruke
1,409
Poena
375
Pozdrav,

nikad nisam koristio NAS uređaj, ako može pomoć oko izbora:

1) Treba mi oko 5-10TB prostora, glavna funkcija bi bilo seedovanje torenata, odnosno ideja mi je da zameni seedbox koji plaćam mesečno? Dakle treba samo da se instalira Torent klijent ( recimo RuTorrent plus VPN) i da seeduje torente 24/7.
Bio bi u odvojenoj sobi, ali je poželjno da budi tiši.
2) Da li bi mogao drug da pristupi mom NAS (kao sada sa FTP na seedboxa) koji živi na drugoj lokaciji i slobodno preuzima sadržaje?
3) Da li takođe mogao da samostalno skida torente i pristupa mom torent klijentu isto kao sada na seedboxu?
Budžet za NAS 350e.
 
1. Ides na postojeca resenja tipa QNAP/Synology ili pravis sam od kompa na bazi TrueNAS CORE (nekada FreeNas) ili Unraid-a?
2. Moze, samo pazi sa port forwarding i menjanjem eksterne IP prilikom restarta routera ISP-a - ako nemas staticku IP kod provajdera (verovatno nemas).
3. pogledaj pod 2.
 
Ja sam uzeo Entry Level Synology i manje vise to sve radi out of box.
Moj DS120J (~95e) prima samo jedan disk, ali ti mozes da ides na neki ozbiljniji.

Torrent client vec postoji out of box, cak i preko mobilne aplikacije imas built in web browser tako da mozes brze da skidas.
Pristup "spolja" je moguc preko quick connect funkcije. Samo u browseru otvoris http://QuickConnect.to/TVOJ ID i to radi manje vise dobro (zavisi od brzine neta zapravo). Vidite isti interfejs tako da mozete da dodajete i skidate torrente obojica (ako koristite istog usera ofc)
Jedino sto ne znam je kako bi VPN funkcionisao, vidim da ima VPN Server paket da se instalira na njega, ali ne znam kako to radi.. Vise info -> https://www.synology.com/en-global/knowledgebase/DSM/help/VPNCenter/vpn_setup
Sto se tice buke, kod mene je jedan WD RED 4TB i ono, prilicno se cuje "krljanje" diska, mahom zato sto je kuciste od jako tanke plastike..
 
Za 350€ moj predlog je second hand QNAP/Synology 2bay Intel NAS.
Torrent klijent ruTorrent.
Diskovi, neki WD Red 8TB+

Sve ovo radi bez problema.
 
Synology 118 prikačen.

Imam problem sa NAS Download brzinom, MTS 400Mbit net.
Portovi 1 i 4 na ruteru daju oko 40Mbs (očekivano), na NAS uređaju oko 15Mbs download brzine. Redovna brzina na glavnom kompu je:


Ima li neko ideju u čemu je problem?

Takođe, Rutorrent ne radi, instaliran uredno, izbacuje Page 404 grešku.
 
Mesas Mb i MB, tako da potvrdi sta je sta kod tebe.
 
Koja je max brzina koju ti torrent klijent vuce ovako? U idealnom svetu dogurao bi do tih 40MB, ali tesko da moze toliko.. Meni na 500mbps ne skida brze od 35MB a i to je jako retko.
 
Mozda da nam das screenshot iz resurs monitora. Pretpostavljam da je mozda CPU uzrok, cisto sumnjam da je disk IO.
 
Posalji mi magnet od tog torenta koji ide max brzinom na pp, pa cu probati i ja kod mene :)
 
Rešeno promenom diska. Neki stariji WD je imao problematičan IO, sada sam stavio novog IronWolf-a i brzine su skočile.
Inače odličan je sistem za instalaciju Synology-ija, kao i QuickConnest.

Još samo da provalim može li se RTorrent korisiti umesto Download Station, ako ne navićićemo se. Znam da Deluge može kao i Transmission.
 
Sad si i meni pustio buvu da mi skida sporije nego sto treba :D

Sad sam pustao jedan torent i nije prebacio 26MB....
 
Kako su formatirani diskovi? Ja sam imao slicne probleme na linuxu dok nisam presao na ext4. Naravno da je najlakse ubaciti NTFS iz kompa, pogotovo ako su puni diskovi, ali nije to to.
btw, za torrent, probajte i qbittorrent. Meni je licno najvise legao. transmission mi je previse basic, deluge mi se nije dopao, mada ima remote client koji integrise .torrent u windows a skida na nas. I transmission ima remote GUI do duse. qbit mi deluje najbogatije po opcijama
 
Dakle isti torent pusten preko kompa i preko download station-a i ovako stoje stvari:

uTorrent koji skida direktno na NAS
1619343791884.png

uTorrent koji skida na m2 ssd na kompu
1619344045126.png

download station je skidao opet nekih 26MB/s kao peak speed i za to vreme je cpu utilization bio oko 95%
1619344257791.png

Sto se tice drugih aplikacija za torrent, nemam pojma, nisam probao uglavnom zato sto mi je zgodno da pokrenem DS Get na telefonu..

Edit: sto se tice formata tu i nemas neki izbor, kada inicijalizujes NAS on sam formatira disk kako mu odgovara, na share-ovanom folderu kaze da je NTFS
1619344418938.png

edit2: nije mi jasno kako je NTFS kada u dokumentaciji stoji da ce sam formatirati disk na ext4 da bi instalirao DSM na njega, a ne secam se ni da mi je dao neki izbor prilikom setupa..
 
Poslednja izmena:
Da, NTFS bi trebao da bude dosta sporiji na Linuxu, pogotovo ako je neki stariji kernel.
 
edit2: nije mi jasno kako je NTFS kada u dokumentaciji stoji da ce sam formatirati disk na ext4 da bi instalirao DSM na njega, a ne secam se ni da mi je dao neki izbor prilikom setupa..
Tako je i kod mene na network folderu kada gledam iz windowsa. Verovatno win ne moze da shvati da nesto nije fat ili ntfs :D
 
U pravu si, u storage manager-u kaze da je ext4 🤔
1619426653976.png
 
Mene interesuje moze li se Synology NAS-u pristupiti preko interneta bez Synology ACC?
Recimo kucni net sa fiksnom IP adresom i direktno pirstupas NAS-u zaobilazeci Synology servere...
 
Proveri u app marketu, ili već kako se zove, sigurno ima neki VPN server, instaliraš, konfigurišeš i to je to.
 
Pošto do sada nisam imao iskustva ni sa jednim NAS uređajem, a u planu je kupovina jednog interesuje me da li svi modeli Sinology i Qnap marki za kućne korisnike imaju mogućnost korišćenja Plex server aplikacije.

I kako se medijske datoteke kopiraju sa diska računara na NAS, da li ima neka caka ili klasično kao sa običnog diska na disk?
Da li treba kopirati podatke na diskove pre nego što se ubace u NAS ili tek kada se uradi početna inicijalizacija NAS-a?
Dakle diskove kada se prvi put ubacuju u NAS idu skroz prazni fabrički formatirani ili puni podataka koje iskopirate ranije?

P.s. Pitanja su banalna ali kao što rekoh nikada do sada nisam imao mogućnost koristiti NAS uređaj tako da neznam uopšte kako funkcionišu.
 
Za QNAP ne može oficijelno, za Synology ne znam.
Prvi put idu prazni.
 
Za Synlogy ima da se skine sa njihovog store-a, ali i ova koja vec dolazi instalirana zavrsava posao (ja nju koristim).
Najlakse je ako mapiras network drive

1625853542698.png
 
Syn
Pošto do sada nisam imao iskustva ni sa jednim NAS uređajem, a u planu je kupovina jednog interesuje me da li svi modeli Sinology i Qnap marki za kućne korisnike imaju mogućnost korišćenja Plex server aplikacije.

I kako se medijske datoteke kopiraju sa diska računara na NAS, da li ima neka caka ili klasično kao sa običnog diska na disk?
Da li treba kopirati podatke na diskove pre nego što se ubace u NAS ili tek kada se uradi početna inicijalizacija NAS-a?
Dakle diskove kada se prvi put ubacuju u NAS idu skroz prazni fabrički formatirani ili puni podataka koje iskopirate ranije?

P.s. Pitanja su banalna ali kao što rekoh nikada do sada nisam imao mogućnost koristiti NAS uređaj tako da neznam uopšte kako funkcionišu.
1. Synology ima plex aplikaciju, čak i za najnoviji DSM7. Za PLEX ne uzimaj modele sa Arm procesorima, već one koje imaju Intel (DS220+ recimo).
2. Kopiraš ih najobičnije, kao sa diska na disk, ali prethodno moraš da mapiraš deljene foldere sa NAS-a na svom računaru.
3. Podatke ni slučajno ne kopiraj pre ubacivanja u NAS, pošto i QNAP i Synology formatiraju ubačene diskove i ne postoji opcija da se to izbegne.
 
Hvala ljudi puno na odgovorima sada je sve mnogo jasnije
Dakle kupovina jednog Synology modela sa Intel procesorom je pametnija kupovina. Ok biće tako učinjeno.
Hvala svima na pomoći još jednom
 
Pošto sam početnik u NAS svetu treba mi dosta pomoći.
Dobio sam komp 1TB HDD Biostar ploča AM3 Phenom 955 (znam da nije najštedljiviji) i 8Gb RAM-a.
Dodaću još HDD ili dva iz mog kompa, a možda i jedan od SSD-ova, ali za sada sam instalirao Win10 Pro i stavio ga u podrum. Tamo sam ga povezao sa wifi extenderom u LAN i radi mi ono što želim. Emby server (plex mi ne radi savršeno (mada ga nisam probao godinu dana)) i storage.

Ono što želim dodatno od NAS-a:
1. Kako da podesim da taj uređaj ide na spavanje kada se ne koristi (ok, mogu u Win da podesim to, ali nekad radi, nekad ne, stariji komp) pa bih da radim to preko nekog programa. Razlog: potrošnja struje.
2. Kako da ga budim iz tog spavanja?
3. Kako da pustim direktno torente na njega da se skidaju?
Probao sam Remote desktop connection iz Windows-a, radi to dok ne ode na spavanje, a nakon toga ne uspevam da ga probudim.
4. Na MTS optici sam, dinamička IP - kako da podesim da sve ovo mogu sa udaljene lokacije van moje mreže? Ako bi mi neko napravio za ovo DUMB guide bio bih zahvalan, jer to nisam nikada uspeo da podesim gde god da sam podešavao.
 
Mozes u biosu da upalis "wake up on lan" ili kako se vec zove, pa ces moci da ga palis kroz mrezu.
Dokle god znas koja je IP adresa i imas postavljen port forwarding to bi mogao da izvedes, ne znam samo da li mts to dozvoljava
 
Wake on lan je uključen, da li radi na ovoj ploči ne mogu da provalim. A za port forwarding mi treba pomoć, nikako to nisam uspeo da namestim.
 
Nazad
Vrh Dno