Šta je novo?

Napajanje za RTX 3080

po mojim merenjima, 3080 TUF OC vuce 330W max, OC-ovani 10980XE 380W sto mu dodje 710W. tako da imam jos nekih kvalitetnih 150W na pretek jer nemam nikakva svetleca cuda i mehanickih diskova.
ovo govorim o nategnutim komponentama uz 100% loada, sto se u realnom radu nece desiti skoro nikad.
@ericm, verujem ja tebi. Niko to ne osporava. Da ne dođe do zabune, ja sam mu odmah preporučio 1200W jer, zašto da ne? Čovek je napisao da mu treba jače napajanje, a nije naveo koliko je para spreman da da. Pošto vozi 3080, kontam da nije problem da se izuje malo više i za kvalitetno napajanje. Kad sam video da hoće da se ciganiše za 100 eura, tu sam trebao da prekinem bilo kakvu dalju raspravu. Niko ne osporava da će mu sistem raditi i sa slabijim napajanjem. Youtube je prepun video snimaka gde ljudi sa napajanjem od 50$ teraju 3080 "bez problema". Ali kao što rekoh u prethodnom postu, just because you can, doesnt mean you should. Ja sam uvek za što veću rezervu i što rasterećenije napajanje. Manja buka, manje zagrevanje, daleko veći životni vek. Neko će reći, "šta me briga za životni vek, imam 10 godina garancije". To sve stoji, ali nema svako živca i vremena da se cima sa garancijom, pogotovo za komponente uzete od preko. Mene lično hvata jeza od pomisli da vadim napajanje iz kućišta i da rasturam moj prelepi cable management u koji je uloženo dosta vremena, truda, i živaca, da bi sve to ponovo radio kada mi stigne drugo napajanje. Gospodin Sole hoće da mu ja ovde budem učitelj, da mu pišem romane, i objašnjavam sve u sitna crevca. Lepo stavim čoveka na ignore, i doviđenja prijatno.
 
Mozda da se ipak malo opusti ova diskusija... Niste od juce na ovom forumu
Provereno: ASUS Strix B550i / AMD R9 5950X / Asus RTX 3090 Gaming / Antec Neptune 240 / Antec Cube dark mash verzija / 4 venta / ostalo nebitno. minimum 3 dana testirano sa Antec HCG 850 nikavih problema... Mozda za vikend odvojim vreme i da slicno napravim i testiram sa novim FSP Hydro Pro 800...
 
@alex303
i ja sam uvek za visak snage i sto kvalitetnije komponente ali sam se javio u vezi tvrdnje da masina nece raditi sa 850w kvalitetnim napajanjem.
 
Radiće. Radiće i sa 550W.
 
Slazem se, ali necu da ulozim svoj novac na preporuku bez argumentacije. Kao da odem u auto salon i ubedi me prodavac da doplatim za crvenu boju jer "crvena kola su brza". Apropo cele price sa power spike-ovima, laik bi pomislio onda da se vise isplati ici na gore napajanje od 1000-1200w nego kvalitetnije od 850w, a ovde se pak preporucuju kvalitetna napajanja od 1200w. Nesto tu ne stima. Poenta ovoga jeste i da naucim nesto kako bih i sam mogao da pomognem korisnicima sa slicnim problemom, a "nemoj da uzmes to napajanje jer Alex303 kaze da za high end graficku treba high end napajanje i moraces njega da pitas sta je tacno high end", nije savet koju sam spreman da delim dalje po forumu.

ebg sad ga ti malo pretera... pa niko ti nije rekao uzmi corsair napajanje jer imaju kul logo zbog kog napajanje gura 10% preko deklarisane snage 😄 mislim to mi je taj nivo poredjenja...

Sve u svemu, ljudi su ti vec dali otprilike sve od modela sto dolazi u obzir, nema tu sta vise da se doda po tom pitanju, pa ti vidi da li ti odgovara to ili ne.


Dovoljno je kvalitetno 850W napajanje za 3080 pod uslovom da ostale komponente nisu veliki potrošači. Ako u kućištu imaš 3080, brdo hard diskova, ventilatora, RGB cirkus, overklokovani i9 9900K, i 4 stick-a memorije ili nedaj bože quad channel ploču, 850W je daleko od dovoljnog.

Zato i nisi imao problema. A nisi naveo ostatak konfiguracije. Nije isto imati procesor od 65W TDP-a i procesor od 200W TDP-a.

Napiši koja ti je konfiguracija zaboga.

Polako covece, nisi mi ni dao priliku da odgovorim 😄

Mrzi me sada da popisujem sve, pa evo lepo posta sa foruma kad sam pribavio sve komponente za novi komp... tu samo treba dodati jedan HDD od 2TB koji sam prebacio iz starog kompa i to je to. Ventilatora u kucistu trenutno imam 6, sto je cini mi se i maksimum za njega. RGB je potpuno iskljucen iako ga imam po defaultu solidno. I da, RAM je 2x16GB.

Inace, ovo sto si natrpao kao opciju za natrpanu konfu, verujem da retko ko ima sve tako nabiflano, tako da ne bih po defaultu to uzimao za neku referencu pri predlogu za preporuceno napajanje.

 
Planiram potencijalnu nabavku novog napajanja koje bih planirao za RTX 3080 umesto postojećeg GTX 1060 ako bih mozda planirao nabavku u naredne 2 godine, a u međuvremenu zamenim Ryzen 1700 sa Ryzen 3700x i dodam još RAM-a i trenutno imam 5 HDD-a u kucistu. Pregledao sam temu, i koliko vidim, meni bi odgovarao Seasonic GX-750, dok bi sa GX-850 bio siguran. Cena za 850W 18.800 dinara u domacoj ponudi, 10 godina garancije, ok ponuda?
 
Ponuda je ok, ali pitanje je ko to napajanje stvarno ima na stanju. Inače ja bi išao na 1kW da bi napajanje pod full loadom bilo što rasterećenije.
 
Ponuda je ok, ali pitanje je ko to napajanje stvarno ima na stanju. Inače ja bi išao na 1kW da bi napajanje pod full loadom bilo što rasterećenije.
Posebno ako je razlika u ceni manja (20-30e) izmedju 850 i 1kw modela...
 
Planiram potencijalnu nabavku novog napajanja koje bih planirao za RTX 3080 umesto postojećeg GTX 1060 ako bih mozda planirao nabavku u naredne 2 godine, a u međuvremenu zamenim Ryzen 1700 sa Ryzen 3700x i dodam još RAM-a i trenutno imam 5 HDD-a u kucistu. Pregledao sam temu, i koliko vidim, meni bi odgovarao Seasonic GX-750, dok bi sa GX-850 bio siguran. Cena za 850W 18.800 dinara u domacoj ponudi, 10 godina garancije, ok ponuda?
3700x i 3080 nema smisla. Makar uzmi 5600x.
 
Pa sad, zavisi..
Ako se igra na 4K 60fps, nece mu cpu praviti bottleneck.

Ako je ipak manja rezolucija i ima neki monitor od 144Hz i vise onda bi ipak trebalo da isprati sa jacim procesorom.

Mora danas covek tacno da rascisti sa sobom kako ce da se igra, sta mu tacno treba, i da pogleda sve ostale komponente (ukljucujuci i tv/monitor).

Nisu male pare pa treba ici na optimum.
 
3700x i 3080 nema smisla. Makar uzmi 5600x.

Pa sad, zavisi..
Ako se igra na 4K 60fps, nece mu cpu praviti bottleneck.

Mislio sam da su od starog foruma ostali podaci o konfiguraciji, ali ih nema. Dodao sam ih u profil.

Da se vratim na temu, ograničavajući faktor ovde su matična ploča tj. čipset, GPU i monitor, a ja imam trenutno sledeće:
CPU: AMD Ryzen 7 1700 + LC Power LC-CC-120
MB: Asus Prime X370-Pro
GPU: Gigabyte GeForce GTX 1060 6GB WINDFORCE OC 6G
RAM: 2x8GB G.Skill F4-3200C16-8GVKB
NVMe: ADATA SX8200PNP 512GB
HDD: 5x razni (4TB, 2x2TB, 2x1TB)
Case: Antec Sonata III
PSU: Antec EA-500D 500W max.
Monitor: LG 32UD59-B (4K@60fps).

Ako bih prelazio na Ryzen 5xxx, morao bih dosta stvari da menjam, matičnu prvenstveno, pa pošto postojeća podržava Ryzen 3xxx, ne bih je menjao. 4K igranje planiram, što zbog trenutnog monitora, što zbog 4K TV-a za dnevnu sobu ukoliko budem nabavljao sledeće godine, pa da šetam računar između svoje sobe/dnevne sobe.

Za sad, prvo napajanje da promenim i kućište, dodam RAM i promenim CPU i čekam onda povoljan momenat za RTX3080 (ne ove godine naravno) :coffee:. Razlike između 3700X i 5600X za 4K igranje su vrlo male, dok su na nižim rezolucijama evidentne razlike u igrama u korist 5600X.
 
Dobra je to masina, i ne vidim ni potrebu da menjas ram, 16GB na 3200 je skroz ok za gaming.

Napajanje, kuciste, grafa.
CPU moze, ali mozda je i taj OK za 4K/60fps gaming.

I onda kad izadju nove DDR5 platforme i padnu malo cene (za jedno 1,5-2g) uzmes novu plocu/ram/cpu
 
RAM cu dodati, u nekim aplikacijama kada radim multitask, uspeo sam da napunim do nekih 90 i nesto %.

Do DDR5 ima vremena, ko zna šta će tržište imati tada da ponudi :).
 
Uzeo Seasonic Focus GX-1000 model za 22.900 RSD juče u prodavnici. KP prodavci nisu imali ni na stanju ni kod dobavljača, a neki su nudili 5 godina garancije, dok radnja 10 godina.

Nisam stigao da montiram napanje, sutra stavljam u kućište.
 
Da li mislite da je Thermatake Smart SE 730W dovoljan za 3080?
Procesor je 3600, uskoro ce biti zamenjen sa 5600X
 
Mislim da nema potrebe. 3080 vuče u proseku nekih 350W. Koliko mi je poznato može da ide i do 450W ali čak i tad si OK.
 
Ne bih rizikovao, to napajanje je nekvalitetno.
Meni je guralo 1080Ti ali sa 2 odvojena PCI kabla, inače se gasilo.
3080 povuče dosta u peaku, gasi daleko bolja napajanja od tog...
 
Vidim ima tona jeftinijih napajanja od 850w, od Kolink KL-C850 od koga sam odustao bio i koji nije trebalo da razmatram, preko Seasonic B12 i G12 za koje sam uspeo sam da prokljuvim uz istrazivanje zasto su jeftinija i ne za preporuku pa sve do nekih modela kao sto su Seasonic SSR-850FX, Antec HCG850 Gold, Chieftec PPS-850FC, Fractal Design Ion Gold 850w, FSP Hydro G 850w, MSI MPG A850GF, Gigabyte AORUS GP-AP850GM...

Cek,kako sad Seasonic Core G12 napajanje nije za preporuku,kad je zadnjih par godina bilo jedno od napajanja koje se najvise preporucivalo za kupovinu bas na ovom BM forumu?.....narocito u smislu "bestbuy",tj dobijeno za ulozene pare...

Btw,ja sa pomenutim napajanjem od 650w (preporuku za njega sam dobio na forumu) vec 2 godine vozim 1080ti i klokovani 3600 bez ikakvih problema...napajanje je vrlo tiho i najcesce hladnjikavo...

Razmatrao sam to Seasonic Core G12 napajanje ali od 850w za neku buducu 3080 grafiku,ali sad spazio ovu temu i ispada ne samo sto 850w za 3080 nije dovoljno (?!),nego i Seasonic G12 napajanja odjednom nisu vise za prepruku (?!)?.....da nisu sve te nagle promene zvog korone i rata u Ukrajni? :)
 
Cek,kako sad Seasonic Core G12 napajanje nije za preporuku,kad je zadnjih par godina bilo jedno od napajanja koje se najvise preporucivalo za kupovinu bas na ovom BM forumu?.....narocito u smislu "bestbuy",tj dobijeno za ulozene pare...
Zato sto nisu ista napajanja u pitanju, samo slicno ime koje buni ljude. Core GC/GM nije Core G12. G12 je tek nedavno izaslo. Core GC/GM je ocerupana Focus serija od Seasonic-a koje je ok, dok G12 uopste ni ne radi Seasonic, kao sto sam napisao gore, nego Helly, i jedan stepen ispod je.

U drugim vestima konacno detaljno o tektonskim promena vezanim za Graficke i Napajanja koja nam stizu:

 
Poslednja izmena:
Kakva su misljenja o NZXT C850 napajanju za RTX3080? Bilo bi pozeljno da uzmem napajanje iz Giga.... posto tu imam neke bodove i vaucer. Imali su Seasonic Focus 850 seriju, i dugo sam se dvoumio da li da ga uzmem ili ne, ali kada sam na kraju odlucio, nema ga vise na stanju.
 
Ss focus platforma,nisam siguran kako kod njih reaguje psu u kombinaciji sa tim kartama,3080/3090...Dal se gase i sl.
Možda bi trebao ići na sigurniju varijantu.
Ne treba se vezivati za gigu i njihove bodove,jer kad staviš na papir vrv bez bodova sa istim kvalitetom napajanja možeš proći jeftinije.
 
Pa racunaj da imam oko 17500 dinara u bodovima i kuponu u gigi... Ne verujem da cu bas proci jeftinije negde drugde.

Sto znaci da bi platio ovo oko 2500 u kesu.
Sta je sigurnija platforma?
 
Poslednja izmena:
😃 Pun si bodova ..
Msi mpg a850gf 16k din,taman da ti vrnu kusur 😃
Jes da je multirail,što je bilo malo bolje od singl,ali sad sa ovim kartama više naginjem na singl...No,šljaka msi sa 3090,ima 3 pcie konektora.Nisam naleteo na kuknjavu da imaju problem sa gašenjem.
 
Hmmm... zanimljiv predlog.
Iskreno nisam ni pomisljao na MSI kao kvalitetno napajanje, ali na brzinu vidim da spada u Tier 1 listu
 
Pa da znam da nećeš imati problem sa nzxt rekao bi pre njega,ovako gledajući gigin sajt ne vidoh neku alternativu,sve sami focus-i.
 
Ako sam tebe razumeo, ti imas ovo MSI napajanje sa 3090?

Onda verujem da ce raditi i sa 3080.

Jos ce mi ceo build postati MSI
B450 Tomahawk
MSI 3080 Gaming Z
I ako uzmem napajanje :D

Inace procesor je 5600x, dakle nije bas veliki potrosac.
 
Ne,namam ja.Nego po blejanju po forumima ne videh da su kukali na gašenje sa ampere kartama,isto tako sam video postove da radi sa 3090.
Nije ništa iz prve ruke.
 
I posle 11 strana diskusije,rasprave i teorija zavere koje,kakvo i koje jacine je bestbuy napajanje za 3080/ti grafu?
 
Zavisi od ostalih potrosaca i zavisi koja karta. Ako imas kartu sa XOC bios-om od 450W+ onda 1000W, ako imas neku verziju limitiranu na 340W, 850W ce ti raditi posao.
 
@Ulrich





 
Nazad
Vrh Dno