Šta je novo?

Naočare za računar

zholinho

Slavan
Učlanjen(a)
05.12.2010
Poruke
2,083
Poena
275
Da li neko može da preporuči neke naočare za rad za računarom. Programer sam i provodim dnevno oko 10ak sati za računarom. U poslednje vreme sam osetio da su mi oči jako suve, da me svrbe peckaju i kao da osećam neki napor. Uglavnom video sam da ima tih raznih naočara koje služe da filtriraju to plavo svetlo koje prave problem.
Interesuje me da li neko ima neke slične i da li to stvarno pomaže i naravno ako može neka preporuka.
Ja sam video ove https://naocarezakompjuter.com

ps. voleo bih da može da se kupi negde kod nas, da ih ne čekam mesec dana.
 
Naocare za filtriranje plave svetlosti od monitora su nepotrebne, softver radi istu stvar, cak i bolju, jer eliminise plavu svetlost na izvoru.

https://justgetflux.com/

Preko dana koristim na 3500K, uvece 3000K ili 2700K, mada ces sam najbolje videti kako ti odgovara.

Ako monitor nije flicker-free, i to moze biti problematicno.
 
Poslednja izmena:
Au, ja isto koristim f.lux, medjutim pre jedno 10ak dana je poceo nesto da mi se gubi, krene tako da ekran da mi menja boju, tj temperaturu i onda treperi, pa sam ga ugasio. I sad razmisljam da su mi se ovi problemi sa ocima poklopili sa tim. Inace isto to koristim i na telefonu.
Mada mozda ne bi bilo lose da nabavim neke naocare kad gledam tv :D
 
Te naočare su bacanje para.
Ako ne koristiš kapi počni, tako sam ja rešio problem.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Samo f.lux ili bar Windows-ov Night Light (meni zavrsava posao) i kapi i to je to.
 
Vec 10 godina nosim dioptriju -0.5 bez cilindara, i ja sam programer. Poslednji put kada sam kupovao okvir, pre oko dve godine, ponudili su mi kod oftamologa/opticara BlueGlide stakla, proizvodjac POL Optic (http://www.poloptic.com/treatments--pol.html). Nisu jeftina, mislim da je jedno staklo u mojoj dioptriiji oko 70 eura. Sada su mozda i jeftinija jer je tada bilo relativno nova stvar. Nisam imao Bog zna probleme, ali jeste veliko olaksanje. Jedan kolega je uzeo slicna, mislim cak i bez dioptrije, ali nekog drugog proizvodjaca, malo su jeftinija. U principu se nisam pokajao. Ne vredi da ti dajem preporuku gde da kupis, iz Nisa sam i uzeo sam kod svog oftamologa. Raspitaj se za ova, ako se mogu naci bez dioptrije, imas preporuku. Drugi univerzum u odnosu na ona stara stakla koja su bila samo zelenkasta, to nicemu nije sluzilo. Mana koju imaju, koji je mozda samo moj trip, je da se mnogo teze brisu, tako da sam odustao od toga. Mozda zbog nekog od tih slojeva koje imaju, videces na sajtu. Najbolje se ciste prosto ispod vode, sa malo tecnog sapuna. Blago sklonim ostatke vode i ostavim da se osuse, budu kristalno jasne.

Ne znam sta da ti kazem sto se tice ostalih stakala, pogotovo ovih koje imaju zuti "tint". Moje filtriraju plavu svetlost i kada ih pogledas spreda, sa strane, prosto bljeste plavo, zato sto otklanjaju taj spektar. Slicno kao one na sajtu koji si dao. Kada ja gledam kroz njih slika mi je zuckasta. Do te mere da sam navikao na to, pa kada ih nemam, svako vestacko svetlo mi je prejako. Hoce ponekad da zasmeta ako radis sa bojama. Jednom za malo da se posvadjam sa devojkom oko izbora nekog mebla, dok se nisam setio da ih skinem :D . Bojim se da zute naocare koje se reklamiraju kao za rad na racunaru ne rade nista drugo osim sto ti pozute sliku, ali nisam ni video takve uzivo, nagadjam.

Problem sa f.lux je sto njega imas na jednom racunaru/uredjaju/sta vec. Sa naocarima gde god da pogledas slika ti je ublazena i oci su ti zasticene. To je korisno ako cesto radis za razlicitim uredjajima, gledas kod kolege u monitor i slicno.

Sto se tice tvog problema sa suvocom, idi kod oftamologa i neka ti provere vlazenje oka. Malo je bljak pregled, stavljaju se neki listici u oci i meri za koliko vremena se listici oboje. Tako se zasigurno zna da li imas dovoljno vlazenja ociju. Radio sam to pre mozda 7-8 meseci i rekli su mi da nema razloga da stavljam kapi, jer imam vise nego dovoljno prirodnih suza, samo bih opteretio oci. Moguce je da imas neku infekciju, ne mora da znaci da nemas ako ti oko nije crveno. Moze da se radi i bris iz oka, ali to vec mora oftamolog da ti kaze. Nije nemoguce da si stekao neku dioptriju, pa ti se oci pojacano zamaraju. To su bili moji simptomi pre 10 godina koliko vec nosim naocare. Bogu hvala, reagovao sam brzo i diopitrija mi se nikada nije promenila.
 
Poslednja izmena:
Da li možda nosiš naočare sa dioptrijom?

Послато са D5803 уз помоћ Тапатока
 
Zapravo ja imam problem sa jednim okom, imam keratokonus, oblik roznjace mi ima oblik ragbi lopte, a trebalo bi da ima oblik kosarkaske lopte (tako su mi objasnili) i ja na to oko vidim otprilike kao u filmovi kad prikazu kako vide kad su pijanu, duplo/troduplo. Jedino resenje za to je da nosim tvrdo kontaktno socivo, sto je meni jako tesko palo, nisam mogao da se naviknem. I sada tako ne nosim naocare, jer nemaju svrhu, uloga sociva bi bila da pritisne roznjacu i tako ga delimicno ispravi. U principu ja sad koristim mnogo vise ovo drugo zdravo oko.
Fazon je sto mi je ovo otkrio tek neki treci oftamolog, a ovi prvi su mi dali neke naocare sa doptrijom na tom oku 0.25, i na tim naocarima sam imao kao tu neku zastitu i imam utisak kako sam prestao da ih koristim pre ~9 meseci da mi se cesce desavaju ovi napori u oku, pa sam zato hteo da opet probam da nosim neke od tih.
Svakako mi je cilj da sto duze ocuvam oci, jer imam 30 godina, i treba da radim ovaj posao jos 30ak godina :)
 
Probaj Hylo-Comod kapi za oci.
 
Trenutno koristim neke Hemodrops, ali probacu i te.
 
Primetio sam da vise poznanika koristi Refresh Contacts. One su namenjene za ljude koji nose sociva, ali ne moras da nosis da bi ih koristio. Ne znam ima li ikakve razlike izmedju svih tih kapi u sastavu...

Problematicno je ako koristis samo jedno oko aktivno, da tako kazem. To stvara ozbiljan napor... Sam znas sta ti odgovara, ali razmisli o tom kontaktnom socivu. Mozda postoji neki drugi proizvodjac sociva ili kombinacija sociva i nekih vestackih suza. Zasto ne bi vratio te naocare od 0.25 ako ih i dalje cuvas, nosi dve nedelje pa vidi ima li razlike. Ili se konsultuj ponovo sa oftamologom, signrno ti nece skoditi.
 
Moracu da ozivim malo temu :)

Naime, krenule su oci da mi se umaraju dok gledam u ekran na poslu i posle kod kuce pa me zanima da li uzeti ove naocare. Koristim flux ali nije dovoljno. Dvojica kolega su imala isti problem i otkako nose te naocare (ima vec par mesci) sve im se vratilo u normalu, nemaju problem sa zamorom ociju, glavobolje itd

Da li je neko za ove dve godine imao iskustva sa ovim naocarima pa da moze da napise ovde gde je uzeo i pomazu li?
 
Ja sam kupio isto neke naocare za rad, marke ZEISS. Platio sam 2 stakla 100e i ram uzeo neki jeftini.

Ne znam da li je placebo, ali mene stvarno bole oci kada ih ne nosim. Sedim i preko 10 sati dnevno za racunarom i kada ih nosim mnogo mi je lakse. Plus imam flux po defaultu.
Ljudi se krste sto mi je zut ekran, ali mi mnogo vise prija tako :)
 
Isao sam danas do par opticarskih radnji i nudili su mi ta Zeiss stakla po ceni od 16000din, i neka Blue Cut stakla, 6000din par. Takodje postoje i Blue Glide, ista cena.

Kapiram da je to sve manje vise isti fazon, jedno su ta Zeiss skuplja. Ne verujem da je placebo, mislim da bi te oci bolele i dalje da naocare ne pomazu :)
 
Nisu me bolele, nego sam osecaj neki napor u njima, moram da ih trljam, stiskam, ne mogu da opisem osecaj.
U svakom slucaju nosim ih i kad gledam u telefon :)
 
Zapravo ja imam problem sa jednim okom, imam keratokonus, oblik roznjace mi ima oblik ragbi lopte, a trebalo bi da ima oblik kosarkaske lopte (tako su mi objasnili)
Kako se to dobija, da li je nasledno ili od kompa, ili nešto treće tj. da li se sa tim rađa ili se stiče?
 
Davno sam se malo edukovao za optičara pa da vam objasnim o tim "staklima". Prvo više se ne rade dioptrijska stakla već CR (plastika) i polikarbonat sa antireflek slojem koji služi za "sklanjanje" refleksije. Otprilike vam dodje kad gledate u standardnu sijalicu i nemate raspršenu svetlost već vidite volframovu žicu u sijalici, znači dobijate jasnu sliku. To što se pojavljuje glavobolja ili peckanje oka je od umora oka (treba praviti pauzu na svakih 2 h da se odmori oko) ili počinje da se pojavljuje potreba za naočarima za blizinu a današnji standard je 40 godina života mada je često i kod mladjih osoba. Da ne biste bacali kintu prvo kod oftalmologa na proveru dioptrije pa onda u dalju priču. Ako nemate potrebu za korekcijom vida onda plan (bez dioptrije) CR sa antirefleks slojem i HMC (hard multi coat) slojem uzmete stakliće. HMC sloj je koliko toliko zaštita od grebanja. Cena jednog para je oko 3k din a znaju da budu i na akciji. Pričam i iz iskustva jer nosim takve dioptrijske naočare skoro 30 god., malte ne čim su se pojavila takva stakla kod nas, moglo mi se. O proizvodjačima ne želim da pišem ali koja god uzmete ok je. Ako vam je bitno da je ram "firma" onda moje suze ne mogu pomoći i to vam je +trošak min 100e :D
 
Kao neko ko provodi podosta sati ispred monitora, nekad i mnogo više od 12h a nekada gledam i u 2-3 monitora, a nemam problema sa vidom savetujem svima koji imaju problema sa zamaranjem, glavoboljama, itd, da probaju sa vežbama za oči. Istrenirajte se i da trpćete dok sedite ispred monitora, mnogi ljudi jednostavno ne trepću dovoljno ili uopšte.
Kapi za oči, filtere i naočare ostavite kao poslednju opciju, ali posle provere kod oftamologa.
 
Kako se to dobija, da li je nasledno ili od kompa, ili nešto treće tj. da li se sa tim rađa ili se stiče?
Pa javilo mi se oko 22ge godine. Oko 20te godine se najcesce javlja. Pre toga sam imao savrsen vid. Moguce da je urodjeno pa se aktivira kasnije.
 
@zholinho
Otprilike da si imao neki cilindar na tom oku pa je počeo naglo da raste i počela je da se deformiše rožnjača. Otprilike to što nisi prihvatio (odnosno tvoje oko) sočivo nije moglo da se zaustavi dalje napredovanje cilindra. Najveća greška je što ljudi idu na odredjivanje dioptrije umesto pregleda kod oftalmologa. Lepo piše kod mnogih kompjutersko odredjivanje dioptrije što je daleko od pregleda oka. Jeste da i oftalmolozi koriste tu tehniku ali je njima to samo pomoć kod odredjivanja dioptrije. Ja sam nešta drugo po struci ali sam 90-ih učio taj zanat, nije bilo posla a vremena koliko hoćeš pa sam se nagledao "recepata" sa kompjutera do besvesti pa još kad dodju sa reklamacijom da im ne odgovara dioptrija.
 
@Mashinac da iskoristim, kad vec imas taj zanat :) kakva iskustva imas sa progresivnim staklima, na sta da obratim paznju ? dobio sam preporuke za Hoya konkretno
 
Tesla hyperlight

yV2sMaum.jpg
 
@Alister
Svi proizvodjači rade sličan kanal sa dioptrijama, zavisi od mašine. Ako nisi nosio progresiv mora vrat debelo da radi a ne samo spuštanje pogleda jer lako možeš da se skotrljaš niz stepenice. Treba ti vremena da naučiš kroz koji deo trebaš da gledaš. Kad hodaš stepenicama ako pogledaš kroz deo za blizinu učiniče ti se stepenik ogromnim pa češ zakoračiti debelo i moguče je saplitanje, promašičeš ga. Ako si nosio bifokal pre toga nije problem brzo se čovek adaptira. Ako ti se dioptrija brzo menja moja ti je preporuka jedne naočare za daljinu i druge sa bifokalom za posao, znači srednja daljina i blizina stim što ti blizina nije gledanje u monitor osim ako nisi navikao da se zalepiš uz njega, dioptrija za blizinu treba da ti da jasnu sliku na 30-50cm znači za čitanje ako koristiš papiriće dok radiš na računaru. Što bi narod rekao imaš radne i paradne naočare.
Post automatically merged:

Da dopunim onih 30-50cm je zato što se staklići rade na 1/4 dioptrije, 0,25, 0,50, 0,75 i kod odredjivanja se zaokružuje
Post automatically merged:

Da dopunim onih 30-50cm je zato što se staklići rade na 1/4 dioptrije, 0,25, 0,50, 0,75 i kod odredjivanja se zaokružuje
 
Kod mene je klasicna presbiopija, godine krastavac :) dosao sam u fazu, da mi treba jos jedna dioptrija nocu pogotovu, preko dan je jos uvek ok. Recimo +0.75 mi je za gledanje filmova na tv-u idealno, za monitor i citanje je +2
mada verovatno i malo vise bi odgovaralo, nisam bio skoro ... ovo je sve u razmaku od 10 god, kapiram da je i genetika ucinila svoje, oba roditelja su nosili po dva para naocara !

Tesko je naci da probas progresiv, a da se gadja sa mojom dioptrijom, ali sam nasao jako slicno i otprilike sam video kako funkcionise, rekli su mi i za stepenice :) al stvar navike izgleda
Sto je sire vidno polje, stakla su skuplja i to bas :cautious:
 
Ja sam dalekovid i imam cilindre, mnogo više izraženo na levom oku. Znao sam za to, ali mi godinama nije smetalo, dok tu oko 40-te odjednom ukapiram da vidim mutno na levo oko. Kad je posle godinu dana i na desnom vid počeo da se muti i čitanje postalo problem, shvatim da je vrag odneo šalu, odem pre godinu dana kod očnog i nabavim naočare. Očni mišići kompenzuju dokle mogu, ali u nekom momentu ne mogu više ni oni i moraju sočiva ili naočare. Kad nastupi i staračka dalekovidost, gledaću da sve sredim laserom, dotad naočare lepo završavaju posao, pošto je samo čitanje problem.

Te naočare za kompjuter koje filtriraju plavo svetlo su glupost, bolje prosto podesite računar i telefon da ublažuje plavu svetlost uveče, Gnome recimo ima Night Light.
 
Koristim flux vec godinama, i sokiram se kada ga iskljucim koliko me zabole oci kad ukucam google.com. Izgleda da to vise nije dovoljno, pa cu probati sa naocarima. Porucicu neke online pa cu testirati nedelju dana da vidim hoce li biti poboljsanja. Ukoliko ne bude, jednostavno cu ih vratiti.
 
Zeiss Blue Protect stakla koristim već nekoliko godina (u kombinaciji sa malo jeftinijim ramom), međutim nisam siguran koliko su te priče o plavom svetlu istina. Čitao sam dosta o tome, a najviše o istraživanjima američkih udruženja oftalmologa, koji navode da plavo zračenje od telefona i pc monitora je izuzetno slabo. Po njima ovakva stakla su više marketing. Ne škode, naravno, ali koštaju više. Kažu da nije dokazano da pomažu (jer je plavo svetlo od monitora i telefona skoro zanemarljivo).
S druge strane, tačno je da koštaju oko 100eur par, ali to se ipak kupuje jednom u 5 - 10 godina, pa ako ima i najmanje šanse da pomognu, smatram da je opravdana kupovina.
 
Poslednja izmena:
@Alister
Nije još jedna dioptrija za noću već je malo svetla pa se oko brzo umori. Čudi me za istu dioptriju za računar i za čitanje, navika ti je da se zalepiš za monitor. Postoje 3 dioptrije za daljinu koje su za napolje, srednja daljina za tv recimo i za računar i dioptrija za blizinu koja je za čitanje i daje jasnu sliku na 30-50cm ili kad zavrćeš šrafčiče na naočarima :D. Inače dioptrija za čitanje max izdrži 5 god. uz adekvatno korišćenje naočara a kad ruke počinju da budu kratke svi beže od promene dioptrije. Tek kad ti neko drži novine da bi mogao da ponešta pročitaš onda se trči po novu dioptriju. Nije genetika, to je normalna stvar a ranije je norma bila 45 sad je 40 god. ali je realno mnogo niža norma. Na dioptrijskom staklu koristiš polje od max 1cm prečnika (pošto pišem o progresivu toliko ide po dioptriji) i nema veze koliko staklo ugradjuješ a napisao sam ti da su kanali sa dioptrijom slični bilo koji proizvodjač da je.

@morbius

Kakav mišić prerasli smo teretanu, zamor materijala je u pitanju :D. Prirodno sočivo gubi fleksibilnost i zato se pojavljuje dioptrija za rad a posle nekog vremena uz rast dioptrije za blizinu dobijamo i dioptriju za daljinu
 
@Mashinac pa ta druga dioptrija od 0.75 mi sad odgovara i za noc napolju, preko dana je ok, nema veze sa umorom/naporom ...monitor 24" gledam sa +2.0 dioptrijom ~60-tak cm, a TV 65" +0.75 sa 2.7m
Naravno da je normalna stvar, nisam ni ocekivao da cu ovim godinama videti kao supermen:) kazem ti, od 40-te traje taj proces i do sad mi nisu trebale jos jedne naocare, zato i gledam neki progresiv
 
@Alister
Moja preporuka ti je dvoje naočara, jedne za daljinu i druge za posao jer na progresivu moraš da spuštaš pogled odnosno da podižeš glavu da bi gledao monitor. Kad se odmaraš od monitora ili udje neko u prostoriju gledaš preko naočara.
 
Nazad
Vrh Dno