ThndrKilL je napisao(la):
ne slazem se....ja vec 3-4 godine koristim recognitu (aktuelna verzija 5.0) koja savrseno radi sa cirilicom, latinicom (srpski cita skoro bez greske, sto naravno zavisi od ulaznog materijala).
Da se nastavim... hrkk
Razlika između Recognite i Fine Readera ima mnogo da bih ovde o svima njima pisao. Izdvojiću samo pojedine razlike za koje znam iz vlastitog iskustva. (Kada govorim o Fine Readeru - govorim o FineReader 5.0 Office verziji, koja ima znatno šire mogućnosti od FineReader Pro 5.0 verzije). Najbitnije razlike koje sam uočio bi u najkraćem bile:
Veoma bitna razlika je da u Fine Readeru možete sami napraviti svoj rečnik (User-defined languages"), koji program može koristi za prepoznavanje REČI a ne samo slova. Taj rečnik možete napraviti u nekom od wordlist makera ("Advenced wordlist editor" je po meni najbolji, a nije loš ni "Velocity Cracking Utilities") u prostom txt fajlu i importovati ga u Fine Reader.
Kod Recognite tu mogućnost nisam našao. Ona ima par default rečnika koje je sam kompanija napravila u nekakvom specifičnom formatu koji je nepristupačan za efikasno dodavanje novih reči. Među tim rečnicima nema ni ćiriličnog ni latiničnog rečnika koji bi se mogao iskoristiti za naš jezik.
Zatim, Recognita bi mi redovno "pucala" pri pokušaju "treninga" ćiriličnih karaktera koje je pogrešno (usled loše štampe) prepoznavala. Takođe nisam mogao da preko tastature unesem ćirilični karakter u tekst već bih morao da otvaram "caracter map" pa ga odatle importujem - što strašno usporava posao.
Što se tiče prepoznavanja problematičnih teksta Recognita tu veoma zaostaje za Fine Readerom. Jednom sam skenirao knjigu koja je imala prilčno mrljavu štampu (otisak je bio zamrljavljen tako da su slova bila po malo razlivena a oko njih puno tačkica i crtica). Recognita se oneredila na njemu. Ništa nije pomogao "brightness" - Recognita je jednostavno davala prepoznati tekst u takvom obliku da ga je jednostavnije bilo prekucati nego ispravljati sve greške koje je ona videla u njemu. Za razliku od toga Fine Reader je prepoznao taj (ćirilični) tekst sa beznačajnim brojem grešaka.
Kod Fine readera ima jedna vrlo korisna opcija koje nema u Recogniti. Naime u Fine Readeru možete da odaberete interfess koji ide uz vaš skener ili FineReaderov interfejs za skeniranje; a u njemu (pored ostalih podešavanja ko što ja automatski brightness) možete podesiti da skener automatski skenira beskonačan broj stranica sa mogućnošću da podesite koliku će pauzu da pravi između skeniranja svake od stranice. Ovo u praksi, kada skenirate na pr. knjigu jako puno znači jer vaš posao svodi samo na listanje novih stranica knjige eliminišući zamoran poso kljuckanja po interfejsu skenera.
Ima toga još, ali iz mog skormnog iskustva sa ova dva programa mislim da su ovo za praksu najznačajnije razlike. Ne mislim da je (i pored svih pomenutih razlika) Recognita loš program. Naprotiv, Recognita je dobar OCR program, međutim Fine Reader je bolji.
Recognita će vam obaviti dobar posao u standardnim, ne toliko profesionalnim okolnostima i u manjem obimu posla (iako ni to neće obaviti tako dobro i tako jednostavno kao Fine Reader). Ali u slučaju problematičnih tesktova; višejezičnih tekstova; tekstova u kojima je neophodno prepoznavanje mnoštva karaktera sa najrazličitijim dijakriticima (znaci za raspoznavanje pravilnog izgovora slova)na.pr. sanskrita ili akcenata; pa i ćiriličnih tekstova - Recognita ne može da parira Fine Readeru.