Šta je novo?

Najbolja banka za prijem novca iz inostranstva (za otvaranje deviznog računa)

Darko95

Poštovan
Učlanjen(a)
17.12.2020
Poruke
428
Poena
75
Pozdrav. Vec neko vreme radim online i ocekujem da cu do kraja godine imati oko 4000$ na platformi na kojoj mi uplacuju novac (Deel).

Imam njihovu Visa karticu sa kojom mogu svuda da placam, ali mi cesto treba i keš, pa bih prebacio jedan deo novca na devizni racun.

1. Preko koje banke bih najmanje movca izgubio kada bih slao dolare na devizni racun? Vec u Erste banci imam dinarski (studentski) racun, kakve su provizije u Erste banci, da li je ok tu otvoriti devizni racun?

2. Da li na deviznom racunu mogu imati i dolare i evre ili banka konvertuje u zavisnosti u kojoj valuti je devizni racun (ako postoji tako nesto)?

3. Da li postoji neka treca opcija koja je jos povoljnija/jednostavnija?
 
@Darko95 što se Erste banke tiče, devizni je viševalutni, ali nemoj unutar banke raditi konverziju ka drugim ino valutama, već ih isključivo podiži na šalteru. Uz njega možeš uzeti i MasterCard koju naplaćuju 3,5€ odn. 400 dinara za sve tri godine. Glavna valuta kartice je evro. Za ostala ino plaćanja, MasterCard te evre prebacuje u druge valute, a banka nema interchange rate (proviziju za konverziju evra sa kartice ka drugim inostranim valutama). Srpske banke ne izdaju dolarske kartice (Intezinu u to ni ne računam jer važi trostruka konverzija dolar>dinar>evro i eventualno Visa ponovo pretvori u dolar ili bilo šta drugo). Možeš i te dolare držati na kartici, ali će ih Erste banka prvo preneti po svom kursu u evrima. Ako ti tako odgovara, to onda prvo i testiraj koliki je odnos konverzije. Ja sam ovaj slučaj rešio tako što sam PayPal-ov support zamolio da mi promeni kategoriju Prepaid kartice u Komercijalnoj na Debit i preko nje mi dolari idu po višem kursu u dinarima pa preko menjačnice Kombanke kupujem evre, ali PayPal neće svima za to izaći u susret. Uporedo sa njom imam i njihovu Visa Debit PayWave, radi instant u evrima, ali dobijam manje novca zbog EU regulative gde Visa uzima oko 0,30%.
Za direktne uplate, Erste uzima minimalno 500, Kombank (Start) 300, OTP (Fluo) od 360 pa naviše; to je što se tiče banaka gde imaš opciju za viševalutne, odn. dolarski račun. Ostale ga naplaćuju ili su ga povukle iz ponude, tako da tebi kao nekom ko verovatno još uvek može da otvori neki od tih omladinskih paketa je to od značaja, a i što ne bi bilo kad već masno zarađuju od loro priliva. Tvoje je u tom slučaju da od banke zatražiš godišnju izjavu od istog nalogodavca i popuniš, gde kao šifru osnova prihoda stavljaš 302 - računarske usluge i posle nemaš obavezu da svakog meseca dolaziš, već ti legnu pare na račun u toku te godine do isteka te izjave.
 
Nešto slično sam ja gledao pre mesec dana, moj post iz druge teme:

Ja sam zvao banke prošle nedelje za ino priliv evo šta sam saznao:
Eurobank 0,5% ili 600 din
OTP 0,4% ili 360 din
Erste 0,25 ili 300 ako u iz iste grupe banaka ili 0,4% ili 500 din ako nisu
Direktna 1% ili 300 din
Halk 0,1%
 
@Darko95 što se Erste banke tiče, devizni je viševalutni, ali nemoj unutar banke raditi konverziju ka drugim ino valutama, već ih isključivo podiži na šalteru. Uz njega možeš uzeti i MasterCard koju naplaćuju 3,5€ odn. 400 dinara za sve tri godine. Glavna valuta kartice je evro. Za ostala ino plaćanja, MasterCard te evre prebacuje u druge valute, a banka nema interchange rate (proviziju za konverziju evra sa kartice ka drugim inostranim valutama). Srpske banke ne izdaju dolarske kartice (Intezinu u to ni ne računam jer važi trostruka konverzija dolar>dinar>evro i eventualno Visa ponovo pretvori u dolar ili bilo šta drugo). Možeš i te dolare držati na kartici, ali će ih Erste banka prvo preneti po svom kursu u evrima. Ako ti tako odgovara, to onda prvo i testiraj koliki je odnos konverzije. Ja sam ovaj slučaj rešio tako što sam PayPal-ov support zamolio da mi promeni kategoriju Prepaid kartice u Komercijalnoj na Debit i preko nje mi dolari idu po višem kursu u dinarima pa preko menjačnice Kombanke kupujem evre, ali PayPal neće svima za to izaći u susret. Uporedo sa njom imam i njihovu Visa Debit PayWave, radi instant u evrima, ali dobijam manje novca zbog EU regulative gde Visa uzima oko 0,30%.
Za direktne uplate, Erste uzima minimalno 500, Kombank (Start) 300, OTP (Fluo) od 360 pa naviše; to je što se tiče banaka gde imaš opciju za viševalutne, odn. dolarski račun. Ostale ga naplaćuju ili su ga povukle iz ponude, tako da tebi kao nekom ko verovatno još uvek može da otvori neki od tih omladinskih paketa je to od značaja, a i što ne bi bilo kad već masno zarađuju od loro priliva. Tvoje je u tom slučaju da od banke zatražiš godišnju izjavu od istog nalogodavca i popuniš, gde kao šifru osnova prihoda stavljaš 302 - računarske usluge i posle nemaš obavezu da svakog meseca dolaziš, već ti legnu pare na račun u toku te godine do isteka te izjave.
Hvala na detaljnom odgovoru i savetima. U principu, ja bih sebi prebacimo novac koji je u dolarima, podogao na šalteru i u menjačnici konvertovao u dinare/evre i onda bih mogao evre da uplatim na taj devizni racun (zajedno za evrom koji vec imam u steku). Devizni bi mi vise sluzio kao stednja neka, sa kog bih po potrebi podizao novac i konvertovao u dinare u menjacnici.
Nešto slično sam ja gledao pre mesec dana, moj post iz druge teme:
U principu slično je, a sobzirom da vec imam ovaj omladinski racun u Erste, verovatno cu i u Erste otvoriti devizni. Ako recimo prebacim 4000 dolara, na 0.4% + sto ode kroz posrednicku banku, max nekih 25 dolara bi otislo na provizije sto je i vise nego dobro (sobzirom da kad placam Visa karticom sa ove platforme, 1% mi ide na proviziju. Hvala na informacijama
 
  • Like
Reagovanja: uji
@Darko95 Nema na čemu! Eto još jednog razloga više da uzmeš Erste Master deviznu i izbegneš Raiffeisen. 🙂
 
U principu slično je, a sobzirom da vec imam ovaj omladinski racun u Erste, verovatno cu i u Erste otvoriti devizni. Ako recimo prebacim 4000 dolara, na 0.4% + sto ode kroz posrednicku banku, max nekih 25 dolara bi otislo na provizije sto je i vise nego dobro (sobzirom da kad placam Visa karticom sa ove platforme, 1% mi ide na proviziju. Hvala na informacijama
Ja bih pogledao i Halk. Ovo što sam ja gledao je čisto otvaranje računa i besplatno održavanje, bez kartica, neki nude i kartice besplatno, recimo Erste, samo plaćaš izradu 400 din.
 
@a c a U tarifama stoji da Halk uzima minimalno 600 odn. 0.20%. Za opciju bez ebank kontrole sredstava je to po mom mišljenju čak i previše (pa makar i kroz uvezeni devizni u omladinski paket račun, što čak ni ne nude).
 
@Darko95 Nema na čemu! Eto još jednog razloga više da uzmeš Erste Master deviznu i izbegneš Raiffeisen. 🙂
Zbog cega bi Raiffeisen bio los izbor? Brat ika racun u toj banci i nije se zalio do sad, cak i za PayPal nije imao problema

Ja bih pogledao i Halk. Ovo što sam ja gledao je čisto otvaranje računa i besplatno održavanje, bez kartica, neki nude i kartice besplatno, recimo Erste, samo plaćaš izradu 400 din.
Problem bi bio sto bih onda morao da zatvaram dinarski racun i povucem novac koji imam u Erste, pa da onda otvaram u Halk, previse cimanja mi je to.. Ali razmotricu svakako
 
  • Like
Reagovanja: uji
@Darko95 Nije loš izbor, ali ako želiš viševalutni račun (on ima dolarsku partiju), to će te koštati 350 dinara+250 za Može paket koji je obavezan, potom ukoliko budeš želeo Visa karticu, to je još dodatnih 40 dinara za osiguranje i plus naplaćuju 1% za provlačenje kartice u inostranstvu. Tako sam stekao utisak da je tvoja Visa kartica otvorena kod njih.
@a c a Možda si ih pitao pre jula tj. od tada su krenuli sa poskupljenjima ili eventualno oni nisu bili upućeni.
 
Erste banka povlači sa računa u valuti u kojoj se plaća, ako je ima. Ako plaćate u USD povlače USD, bar tako tvrde.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Постоји и ПШ 0,2% мин.200 ,одржавање 50 дин. кад има промјена.Ово је за пријем евра док за доларе нема тарифа,не знам да ли се разликују.Има и картица.
 
Update u vezi Erste, stigla mi je danas MasterCard kartica vezana za devizni račun (onaj bez održavanja), skinuto 3.4 evra sa računa na ime izrade kartice, tako su i rekli, 400 din. 'ladno ne mogu da koristim za devizni račun online bankarstvo, tačnije, samo sam hteo da proveravam saldo, call centar kaže ne može :ROFLMAO: online banking je samo za dinarske račune, nude mi dinarski račun i Visu, pa što sam onda otvarao devizni i uzimao MC?!?.
Uspešno sam vezao njihovu MC za PayPal, iz nekog devetog pokušaja :D samo zbog toga sam je i uzeo. Stanje moram da pišem koliko imam i koliko sam potrošio :ROFLMAO: kažu da nije dvosmerna, znači ne može priliv, može samo za plaćanje.
 
Da, ali je dobra za plaćanje npr. U dolarima. Ako imas dolare na računu skida onoliko koliko ti je račun
 
Hvala na detaljnom odgovoru i savetima. U principu, ja bih sebi prebacimo novac koji je u dolarima, podogao na šalteru i u menjačnici konvertovao u dinare/evre i onda bih mogao evre da uplatim na taj devizni racun (zajedno za evrom koji vec imam u steku). Devizni bi mi vise sluzio kao stednja neka, sa kog bih po potrebi podizao novac i konvertovao u dinare u menjacnici.

U principu slično je, a sobzirom da vec imam ovaj omladinski racun u Erste, verovatno cu i u Erste otvoriti devizni. Ako recimo prebacim 4000 dolara, na 0.4% + sto ode kroz posrednicku banku, max nekih 25 dolara bi otislo na provizije sto je i vise nego dobro (sobzirom da kad placam Visa karticom sa ove platforme, 1% mi ide na proviziju. Hvala na informacijama

ovo ti je idealno za to - stednja plus da koristis po potrebi... a 2% godisnja je ogromna kamata danas na evre
 
Danas sam dobio novac na svoj racun u PS i ostao zaprepascen iznosom provizije
1200 provizija plus 0.5%
Zatim sam kontaktirao intesu da vidim kako je kod njih:
1000 din provizija plus 0.25%

jel erste i dalje najpovoljnija banka za to?
 
Да ли неко зна колико рачуна курс Банка Поштанска штедионица приликом продаје евра преко апликације за паушално фирму? Пријем девиза се правда, па се мора мењати у динаре а свака банка има нека своја правила. Рајф, наплаћује ино прилив 10 е и курс мах 116,5,Адико фрее прилив и курс, на позив, ако је више од 5000 е добија се 117.2 за евро. Има ли немо инфо за поштанску.
 
Danas sam dobio novac na svoj racun u PS i ostao zaprepascen iznosom provizije
1200 provizija plus 0.5%
Zatim sam kontaktirao intesu da vidim kako je kod njih:
1000 din provizija plus 0.25%

jel erste i dalje najpovoljnija banka za to?
U PŠ bi trebalo da je mnogo manja provizija, čak je moguće da je i besplatno do kraja jula (ili to samo važi za mts nisam siguran)
 
Kako besplatno kad sam napisao koliko su mi uzeli?
I to sam ja bas uz MTS banke sada ps

Sto je najgore to su bila dva priliva od po 30tak eura pa su mi dvaput to skinuli
 
Значи, поштанска је неповољна. Да ли предузетник може променити банку? Да ли је компликован поступак или може да се оде у другу банку, отвори рачун а затим затвори претходни или мора да се пријави у Апр?
 
Preduzetnik može da ima više računa u različitim bankama
 
Хвала!
 
Zna li neko koja je provizija poslati novac iz Erste banke u Hrvatskoj, na mts banka račun u Srbiji ?
 
Nazad
Vrh Dno