Šta je novo?

Muzicka produkcija

neuro

Čuven
Učlanjen(a)
13.04.2003
Poruke
27
Poena
605
Predlažem da ovde pišemo o profesionalnim audio-inženjering i saund-dizajn temama.
 
One Man’s Dream - Ken Fritz Documentary about the world’s best stereo system
 
Kao i u svakoj temi ovog tipa, bilo bi lepo da prvo vidimo koliko nas ovde ima, koja se muzika radi, ako imate okačene svoje radove okačite link pa da čujemo. Šta posedujete od opreme. Koji monitori, koja zvučna, koji software, koji VST instrumenti/efekti, koji mikrofoni...itd. Evo ja ću da probijem led:

Radim PsyTrance, Progressive, Ambient, Drum & Bass i razne eksperimentalne deep pravce.

Zvučna: Steinberg UR22Mk2
Monitori: KRK VXT 8
Software: Presonus Studio One
Kontroler: M-Audio Keystation 61es

Tona VST instrumenata i efekata.

Mali isečak iz jedne moje numere:

 
Super!

Danas pravim neki Hip-hop-techno-elektro-funk-haus :)
Od opreme, sve i svašta, na više lokacija.
Monitoring: ESI nEar08 experience & Yamaha HS50M, AKG K141MK2 I Steelseries Siberia V2
Zvučne: E-mu 0404USB i M-Audio Delta 1010
Synth/kontroleri: Yamaha Clavinova I Microkorg XL
Software: Logic Pro + 2 Tone VST i AU instrumenata i efekata

A ovako sam počeo davnih devedesetih uz Roland MC-303 i AMIGu




Idemo dalje!
 
Poslednja izmena:
Video ne postoji.
 
Ajd da se upišem :)

Audio produkcija mi je hobi već dvadesetak godina, mahom kako bih snimio neke svoje pretežno gitarske pesme.
Trenutno koristim Presonus Quantum 2626 interfejs koji je nedavno zamenio prethodni Audient iD14.
DAW koji preferiram je Studio One, mada mi je i Reaper vrlo intuitivan za mix, ali ne i za editing.
Monitori su Focal Alpha 65, a pri ruci su mi i Beyerdynamic D770 Pro slušalice za snimanje i AKG K701 za referencu.
Od VSTi koristim Superior Drummer 3 i ponekad Arturia V Collection, a od VST efekata mahom Waves.
Za gitaru i emulaciju pojačala mi je trenutno TH-U Rig Player nezamenjiv.

Evo poslednje stvari koju sam radio, sve kompletno sam od muziciranja do produkcije, osim spota koji je radio kolega Nexy :)

Youtube: Ivan Mančić - As I Please
 
Ajd da se upišem :)

Audio produkcija mi je hobi već dvadesetak godina, mahom kako bih snimio neke svoje pretežno gitarske pesme.
Trenutno koristim Presonus Quantum 2626 interfejs koji je nedavno zamenio prethodni Audient iD14.
DAW koji preferiram je Studio One, mada mi je i Reaper vrlo intuitivan za mix, ali ne i za editing.
Monitori su Focal Alpha 65, a pri ruci su mi i Beyerdynamic D770 Pro slušalice za snimanje i AKG K701 za referencu.
Od VSTi koristim Superior Drummer 3 i ponekad Arturia V Collection, a od VST efekata mahom Waves.
Za gitaru i emulaciju pojačala mi je trenutno TH-U Rig Player nezamenjiv.

Evo poslednje stvari koju sam radio, sve kompletno sam od muziciranja do produkcije, osim spota koji je radio kolega Nexy :)

Youtube: Ivan Mančić - As I Please

Nije moj fazon, ali kvalitet je pro. Svaka cast.
 

Potražio sam na Youtube-u. Technocratia ekipa a ? :D Mislim da sam video ovaj video na 3K i VJ Techno. Ako se ne varam, Fakir je istog tog dana radio neki live na Roland TB-303? Joj ovo su bile najbolje godine za muziku. Acid, Happy Hardcore, Oldschool House. Kad se samo setim Noise Destruction-a, DJ Nik-a, Planet-Z. Bejahu to lepa vremena bez obzira na sankcije i ratno stanje.
 

Prilozi

  • Screenshot from 2021-07-26 13-51-09.png
    Screenshot from 2021-07-26 13-51-09.png
    1.2 MB · Pregleda: 23
Poslednja izmena:
Forum trenutno ima problem sa prikazom Youtube videa. Biće rešeno krajem nedelje. U međuvremenu, koristite CODE u zagradama za postavljanje YT linkova. Ovako:
1627301468553.png
 
Naslov teme je veoma nespretno i konfuzno izabran. Pro Audio može mnogo šta da znači, a prva asocijacija svakako nije ova o kojoj se ovde diskutuje.


zašto ne jasno i glasno "Muzička produkcija" ?
 
Kao i u svakoj temi ovog tipa, bilo bi lepo da prvo vidimo koliko nas ovde ima, koja se muzika radi, ako imate okačene svoje radove okačite link pa da čujemo. Šta posedujete od opreme. Koji monitori, koja zvučna, koji software, koji VST instrumenti/efekti, koji mikrofoni...itd. Evo ja ću da probijem led:

Radim PsyTrance, Progressive, Ambient, Drum & Bass i razne eksperimentalne deep pravce.

Zvučna: Steinberg UR22Mk2
Monitori: KRK VXT 8
Software: Presonus Studio One
Kontroler: M-Audio Keystation 61es

Tona VST instrumenata i efekata.

Mali isečak iz jedne moje numere:


Imas li celu pjesmicu? Svidza mi se
 
Ne. Ceo studio sa mašinom na kojoj je ta stvar, je u kutijama. Okačiću kad prostorija bude bila gotova i kad se namontiram.
 
Naslov teme je veoma nespretno i konfuzno izabran. Pro Audio može mnogo šta da znači, a prva asocijacija svakako nije ova o kojoj se ovde diskutuje.


zašto ne jasno i glasno "Muzička produkcija" ?
Zašto da ne. Jel može neko da promeni ime teme?
 
Ok, da probamo:
Imam Line 6 gitarsko pojacalo sa usb izlazom. Uz njega dobio Cubase LE. Znam, uzas kombinacija sa Cu i Win 10 i asio drajverima koji imaju latenciju. Ubacio onaj custom asio koji je dosta bolji.
Sta i kako da bih ubacio drums?
 
Zavisi kako želiš da radiš drums.

Ako želiš celu ritam sekciju da uradiš sam od nule, kako bi inače i trebalo da se radi, onda je FXPansion Guru odličan VSTi za tebe. Ako nabaviš full verziju, ona ima ogroman library sa single shot samplovima. Kick, snare, hihat, clap, percusije...itd. U sebi ima klasičan pattern sekvencer gde možeš podesiti korake od 1 do 64, sa odličnim velocity podešavanjima. Svaki kanal može da se pošalje na Cuabase mixer, tako da svaki zvuk iz drum sekcije imaš kao individualan kanal. Kad napraviš prvi pattern, samo ga prevuci na MIDI track u Cubase-u na koji je assign-ovan Guru i boom. Imaš gotov MIDI drum track, i ne moraš ništa da crtaš mišem po piano roll-u. Viđao sam ljude koji rade to. Ubistvo. Narodna verzija postoji u varijanti bez library-ja. Dakle samo VSTi. Nekih 120mb je veličina. Library verzija je 20GB.

Druga, mnogo lakša, i malo seljačka (cheat) varijanta je da kupiš/skineš Vengeance gotove samplove. Vengeance svoje sample packove nudi po žanrovima muzike. Tako da ako radiš, rock, house, pop, disco, synthwave, samo treba da odabereš pravi paket and you are good to go. Ja ovo zovem tetris produkcija, jer bukvalno listaš ogromnu kolekciju već gotovih drum loopova koji su rastureni na delove, i ređaš ih na audio tracku. Primer. Imaš jedan loop sample u kojem je odrađen hihat, clap, i snare. Onda imaš sledeći loop gde ide samo kick i neke konge. Svi loopovi su fiksirani na neki BPM, i kako god da ih slažeš oni su uvek sinronizovani i odlično se uklapaju međusobno. Kod Vengeance-a je tempo obično 125, 128, 135, i 140. Na istim tim diskovima, Vengeance pored loopova daje i individualne samplove svih zvukova u WAV formatu. Idealno za FXPansion Guru i ručno pravljenje drum sekcije. Naravno Vengeance nije jedina kolekcija. Imaš ih milijardu. Sve zavisi šta ti treba. Vengeance sam naveo kao najpopularniji, jer ga je lako naći u narodnoj varijanti.

Još jedna varijanta je kupovina drum mašine i live recording. Kao što radiš sa gitarama. Ili da nađeš bubnjara.

To ti je to. Ukratko.
 
Hvala na objasnjenju, sada znam u kom pravcu ici...
 
Ako je za nešto što nije elektronska muzika u klasičnom smislu, najpraktičnija rešenja su Superior Drummer, Easy Drummer ili Addictive Drums, pošto nude najintuitivniji rad, a sve je integrisano u njih, od snimljenih ritmova, semplova sa puno layera, humanizacija, čak i efekti i preseti za razne žanrove.
 
Inače, evo nečeg korisnog za sve koji nisu vični muzičkoj teoriji ili jednostavno žele da na lakši način unose note i akorde u DAW.


Program je predviđen kao touchscreen midi interfejs, ali sasvim ok radi i sa kliktanjem na regularnom ekranu. Možete izabrati razne postavke sa svim mogućim akordima iz određenog tonaliteta, skale, ili ga koristiti kao DAW kontroler za automatizaciju.
Naročito super stvar za nekog ko želi da pravi muziku, a ne zna odakle da krene, pošto ako izabereš tonalitet i dobiješ akorde, sve što klikneš će imati nekog smisla, a oni koji znaju šta rade će to raditi još lakše.
 
cao ljudi, bavim se "produkcijom" od 99e i sad da ne nabrajam sta sam sve radio, bas bas mnogo toga i skoro sve sa estrade koji vam padnu na pamet. Od snimanja, preko peglanja, asistiranja u miksu itd itd. U poslednjih 6-7 godina sam se iskljucivo orijentisao na miks (mix engineer ili dizajn zvuka kod nas) bez masteringa, mada i to radim po potrebi jer se nema kod nas za pravog mastering inzenjera. U poslednjih par godina radim za youbox aplikaciju gde sam za veliku vecinu live koncerata radio naknadno miks od sirovih traka, bez dosnimavanja u studijima. I povremeno neke normalne stvari, klijent mi posalje trake, ja to nadrkam i to je to. Tako da ako vas nesto zanima oko samog peglanja zvuka shoot:) Nemam sta da krijem, ionako je sve u glavi i koliko si naslusan i imas iskustva.

Za drums library sta znam. Tesko je raditi i sa loopovima jer nikad nije to to sto imas u glavi, a opet tesko je praviti i svoje patterne a da to bude kolko tolko ubedljivo. Moze, ali previse vremena oduzima pa ko ima strpljenja. Addictive drums je skroz okej, ez drummer (ako se dobro secam to su vec smiksani/isproducirani bubnjevi), postoji i superior drummer, bfd itd.

Za latency kod kartica koje nisu za tu namenu samo asio4all drajver pa kolko moze da se izvuce sa tim. Takodje proverite i preko latencymon ako vas neki drajver zeza pa izaziva povremeno pucketenja i krckanje iz cista mira (nvidia kartice su nekada pravile problem)

od foruma samo gearspace (bivsi gearslutz), i mozda kvr. Mada i na tom gearslutzu ima puno ludaka i botova kompanija pa treba isfiltrirati sta je stvarno korisno a sta ne.
 
cao ljudi, bavim se "produkcijom" od 99e i sad da ne nabrajam sta sam sve radio, bas bas mnogo toga i skoro sve sa estrade koji vam padnu na pamet. Od snimanja, preko peglanja, asistiranja u miksu itd itd. U poslednjih 6-7 godina sam se iskljucivo orijentisao na miks (mix engineer ili dizajn zvuka kod nas) bez masteringa, mada i to radim po potrebi jer se nema kod nas za pravog mastering inzenjera. U poslednjih par godina radim za youbox aplikaciju gde sam za veliku vecinu live koncerata radio naknadno miks od sirovih traka, bez dosnimavanja u studijima. I povremeno neke normalne stvari, klijent mi posalje trake, ja to nadrkam i to je to. Tako da ako vas nesto zanima oko samog peglanja zvuka shoot:) Nemam sta da krijem, ionako je sve u glavi i koliko si naslusan i imas iskustva.
Znam te lijo stara sa rumski foruma :D
Za drums library sta znam. Tesko je raditi i sa loopovima jer nikad nije to to sto imas u glavi, a opet tesko je praviti i svoje patterne a da to bude kolko tolko ubedljivo. Moze, ali previse vremena oduzima pa ko ima strpljenja.
Ja volim da programiram drums. Da podešavam velocity za svaki zvuk posebno, da radim ručnu humanizaciju pomerajući note za pola milimetara u 1/128 režimu. Kompresija i EQ svakog kanala posebno, panning, varijabilna dužina samplova...itd. Zar nije to čar pravljenja muzike? Znam da je običnom slušaocu bitan samo krajnji rezultat, ali je i meni bitno kako se do tog rezultata stiže.

Addictive drums je skroz okej, ez drummer (ako se dobro secam to su vec smiksani/isproducirani bubnjevi), postoji i superior drummer, bfd itd.
Nemaš toliko kontrolu kao kad radiš svoje. Da ne spominjem što svi ti rompleri imaju po 20GB i više. Jedan patch se učitava 5-10 sec i to sa SSD-a. Jedu ram gore nego google chrome sa 150 otvorenih tabova. Vrlo brzo dolaziš u situaciju da moraš da izrenderuješ MIDI track to audio track da bi oslobodio RAM a ponekad i CPU ako se zvuk iz romplera drastično procesira. Kvalitet i human feel je tu i zagarantovan je, ali šta si ti tu zapravo napravio ?
Za latency kod kartica koje nisu za tu namenu samo asio4all drajver pa kolko moze da se izvuce sa tim. Takodje proverite i preko latencymon ako vas neki drajver zeza pa izaziva povremeno pucketenja i krckanje iz cista mira (nvidia kartice su nekada pravile problem)

od foruma samo gearspace (bivsi gearslutz), i mozda kvr. Mada i na tom gearslutzu ima puno ludaka i botova kompanija pa treba isfiltrirati sta je stvarno korisno a sta ne.
Ima botova i na kvr-u. Ima ih svuda gde ima mnogo ljudi.
 
Hah, stari napaljeni dani sa rumskog:D Pozdrav kolega! A sto se tice bubnja, pa kad je live bubanj u pitanju i ako nije stvar radjena iz zezanja/hobija sad sam iskreno uvek u fazonu da dam nekom bubnjaru da uradi svoju magiju. Sad ih ima gomila koji imaju i vise nego korektnu opremu kuci, namesteno i podeseno i dobijes zvuk bubnja po kanalima o kom si pre 10god mogao samo da sanjas. Naravno posle smiksas svaki kanal po svom ukusu. Ali slazem se da ima madjiju i to pomeranje dobosa malo da zakasni, igranje sa hetovima al nikad ne bude to to. Pravi bubnjar ce uvek da provali.

e da, za gitariste probajte neuraldsp pluginove. Ubica zvuk ali i ubica procesora:) th-u kao alternativa mi je isto super. ima gomilu zanimljivih preseta za igranje
 
e da, za gitariste probajte neuraldsp pluginove. Ubica zvuk ali i ubica procesora:) th-u kao alternativa mi je isto super. ima gomilu zanimljivih preseta za igranje

Po proždiranju procesora se poznaju dobri pluginovi. Sećam se da su mi 4 instance u-he Diva bacale intel 2500k na kolena. Ali je zato skoro svaki preset zvučao kao hardware. There are levels to this shit. :D
 
Trebalo bi da nas je više ovde iz prdukcije.
 


Jedan multitrack live nastup koji sam nedavno snimao sa ne baš potpuno idealnim uslovima, ali sam zadovoljan kako je sveukupno ispalo.
 
Pozdrav ekipo,
Kad se već spomenuše bubnjevi u produkciji, pa još i u elektronskoj muzici, aj' da se uključim...
Na slikama je moj Frankenštajn-set, baziran oko Alesis D4 modula, koji služi isključivo kao trigger brain, odnosno šalje MIDI ka kompjuteru pored. Što se kompa tiče, u pitanju je prastari Core 2 Duo E6750, sa 4Gb DDR2 RAM-a. Znam, znam :) Ali, stvar spašava PCI karta Soundblaster Audigy Platinum, koja sa buffer size-om od 320 daje latenciju od 8ms?! Dakle, prastari kompjuter sa tom kartom otprilike razvaljuje moj I7 laptop na koji je zakačena Roland Edirol UA-25, na kojoj mi je latencija 13ms - i to je još i super, kako se ljudi zlopate sa drajverima na raznim Scarletima, M-Audijima, itd.
Ostatak seta (padovi, činele) su skrpljeni od komponenata marki Simmons, Alesis, Roland, pa čak i ruski Lelj (tako bi se otprilike izgovaralo). Anyway, set je potpuno funkcionalan i mnogo lepše izgleda uživo :)
Pošto mi je sređivanje bubnja i dovođenje u ovo stanje oduzelo prilično vremena, a bogami i novca, tek od skora sam počeo intenzivnije da vežbam i to uglavnom synthwave, pošto pripremam i kompletan autorski materijal te orijentacije. Pa, ako ima ljudi za saradnju, razmenu ideja, ja sam uvek raspoložen.
IMG_20210808_133527611.jpgIMG_20210808_133824059.jpgIMG_20210808_133913837.jpgIMG_20210808_133933165.jpgIMG_20210808_133545091.jpgIMG_20210808_133842192.jpg
 
Ok, jednostavno sam glup, ne mogu da provalim i treba mi pomoc.
Boss Katana 100 mk2 gitarsko pojacalo, preko usb steknuto u komp na kom je legalni Steinberg Cubase LE AI Elements, koji sam dobio preko prethodnog pojacala.
Sa prethodnim Line 6 nisam imao problem ali sa Katanom nikako ne mogu da nateram zvuk da se "vrati" na pojacalo tj zvuk gitare ide na komp - Cubase pa se vraca na pojacalo.
Sa Line 6 je to savrseno radilo i imao sam jedva primetne latencije.
Ovde Cubase ne vidi Katanu kao izlaz i moram na pc externu zvucnu gde, kada pustnim snimanje u Cubase koji usput pusta drumm i bass track koji su mi orijetir ritma, se javljaju nenormalne latencije i nemoguce je svirati.
Kako to da resim, gde gresim ili mi treba neko parce hw?

P.S.
Resio uz pomoc Reddit-a. Pogresna setovanja i pogresnan driver.
 
Poslednja izmena:
Pozz,
Malo se vežba, pa aj da okačim ovde... Generalno mi je ideja da sve što snimam live objavim bez ikakvih šminkanja i korekcija, što bi rekli "what you see is what you get"...
 
Otvorio sam posebnu temu, ali možda je bolje ovde da se uključim. Nisam tako mlad, ali sam ipak iz hobija krenuo sa muzikom. Trenutno koristim free program LMMS. Zadovoljava potrebe. Međutim, za mnogo stvari mi treba MIDI keyboard, koju moram da kupim. Kako se to snima pojma nemam. Sad ću pokušati sa Cubase 5. Trenutno sam na laptopu i znam da mi FL Studio, mnogo pucketao, nikako nisam uspeo da podesim. Jednostavno je prezahtevan. Pored svirke, imam nameru da ubacim glas.

Generalno, ne bih išao mnogo na elektroniku, više bih voleo da simuliram neke realne instrumente, posebno gitaru i bubnjeve, par akorda i nota, i onda na loop i slično. Jel imate neki savet? Memoriju imam 4gb, mogu da je proširim na 8. Ali dzaba kad je procesor iz 2016.

Pomoć? Podrška?
 
Nazad
Vrh Dno