Šta je novo?

Mts STB i patch panel

ludilo_srbija

Slavan
Učlanjen(a)
19.11.2006
Poruke
99
Poena
320
Pozdrav svima.
Da li neko ima iskustva i zna da li bi UTP kabal iz Huawei rutera,mogao da ide u Patch panel,i onda iz njega u STB uredjaj,koji je udaljen na primer 10-15 metara? Ili bi morao da ide direktno do STB uredjaja,i da li postoji neko ogranicenje udaljenosti?
Ukratko,ideja je da u podrumu bude Rack orman,u koji ce dolaziti dva opticka kabla u dva rutera. Jedan ruter ce biti za dva stana,i odatle jedan kabal za Internet ide u switch,iz switch-a u Patch panel i dalje do pozicija u stanu.
1 SFTP u dnevnu sobu jednog stana za STB1 i drugi SFTP u dnevnu sobu drugog stana za STB2. Drugi opticki i ruter cu lako resiti.
Izvinjavam se ako sam bio previse opsiran.
Unapred hvala na odgovoru.
 
Moze stb preko patch panela kako si opisao, funkcionalno nema razlike. Mozes i “fiksni” telefon preko patch zice, ako treba..
 
Moze stb preko patch panela kako si opisao, funkcionalno nema razlike. Mozes i “fiksni” telefon preko patch zice, ako treba..
Hvala puno na odgovoru. Pretpostavio sam da moze,ali rekoh bolje da proverim.
Skoro sam video da sada i optiku razvlace vazdusnim putem sa bandera.
Ima li neko iskustva sa tim?
Da li moze da se trazi da ide podzemno?
 
Pa to uglavnom za naselja gde postoje bandere tog tipa, naselja sa kucama i slicno. Mislim da tu mozes samo vazdusno sa bandere na krov, pa odatle moze kako hoces.

Podzemno ide za visespratnice, npr. kuda je vec spojena telefonska instalacija.

Mozes da trazis da se spusti sa krova do podruma, sa spoljasnjom stranom zida (kroz kanalicu npr.), prvo ide neko ojacano vlakno sa izolacijom pa se to zavrsava u palsticnoj kutiji odakle ide drugacije vlakno za unutrasnju upotrebu.
 
Poslednja izmena:
Pa to uglavnom za naselja gde postoje bandere tog tipa, naselja sa kucama i slicno. Mislim da tu mozes samo vazdusno sa bandere na krov, pa odatle moze kako hoces.

Podzemno ide za visespratnice, npr. kuda je vec spojena telefonska instalacija.

Mozes da trazis da se spusti sa krova do podruma, sa spoljasnjom stranom zida (kroz kanalicu npr.), prvo ide neko ojacano vlakno sa izolacijom pa se to zavrsava u palsticnoj kutiji odakle ide drugacije vlakno za unutrasnju upotrebu.
Da u pitanju je kuca. Svakako sam mislio da od krova-tavana ostavim vertikalu,odnosno buzir crevo da taj opticki kabal dodje do Rack-a ako bude Telekom provajder,a Koaksijani ako kojim slucajem bude SBB.
Ono sto znam jeste da je pre 15-ak godina kada je radjen gas,ostavljeno podzemno crevo za kablovsku,tada PTT-KDS gde smo platili prikljucak i nikada nam nisu uveli.
Pa kako ih je sada uzeo MTS,razmisljam da li ce mozda tako provlaciti,ali cisto sumnjam.
Hvala ti na odgovorima i savetima.
 
Nema pravila, ima mts i kod stambenih zgrada izvedeno na banderama, a i podzemno po kućama, tj. vire par kablova ispred na izvol'te. Kada dođe izvođač probaj na licu mesta da se dogovoriš oko toga da vod ide podzemno, ali to znači da bi morali i ostali u ulici da nemaju ništa protiv.
 
Kod mene ide podzemno do negde 200m od mene, onda kombinacija njihovih telefonskih bandera i EPS bandera, pa sa njihove telefonske bandere na moj krov (paralelno sa starim telefonskim kablom).

Viđao sam po gradu da slično tako kače i stambene zgrade (čak novogradnju) - izlazi kod neke telefonske bandere, onda kombinacijom njihovih i bandera za rasvetu i dalje negde na fasadi kod ulaza u zgradu prikacen kabl. Ima i gde je 100% podzemno.
 
Iskreno ja sam se iznenadio da idu tako sa optikom. Skoro sam video tehnicare Yettel-a da rade tako sa bandere.
Bilo je drvlje i kamenje na SBB,a oni sada isto rade. Kod mene u kraju sa solitera od 12 spratova ide SBB kabal na prizemnu kucu.
Videcu kada budu uvodili,koje su mogucnosti,nekako podzemno mi je najelegantnije,ali bice kako gazda kaze. :)
 
Evo da se javim,bio danas komercijalista iz telekoma,nude bez naknade da dovedu optiku podzemnim putem do kuce. Posto je u pitanju privatna kuca,ali sa 3 stambene jedinice,ubedjuje me da moraju optiku da dovuku do svakog stana, da naknadno ugradjujem multimedijalne kutije... rekoh mu kada dodju da izvode pa da vidimo kakva im je ideja.
Ja sam inace provuka sftp do svake sobe i to po dva kabla. Zavrsetak kablova je u podrumu,gde ce biti rack orman. Ideja mi je bila da uzmem potpisem 1 ili dva ugovora i to razdvojim u rack-u preko patch panela. Moja opcija je da tu gde je rack stave i optiku.
Jel imao neko ovakvih iskustava sa telekomom?
 
To je po meni dobra ideja, samo je pitanje da li stb uredjaji idu na modem na svoje portove. to je nekada bilo tako. Moje resenje kod mene kuci je da postavim rack sa modemom (supernova), razvucem kablove cat6 (zbog kamera i wifi u kuci) switch i patch panel. Za stb moram da vučem koaksilni zbog TV-a. Proverio bih u tvom slucaju taj modem od MTSa koliko mozes da nakacis stba, pa mozda bude dovoljno za TV. a lan za internet da ode na switch.
 
To je po meni dobra ideja, samo je pitanje da li stb uredjaji idu na modem na svoje portove. to je nekada bilo tako. Moje resenje kod mene kuci je da postavim rack sa modemom (supernova), razvucem kablove cat6 (zbog kamera i wifi u kuci) switch i patch panel. Za stb moram da vučem koaksilni zbog TV-a. Proverio bih u tvom slucaju taj modem od MTSa koliko mozes da nakacis stba, pa mozda bude dovoljno za TV. a lan za internet da ode na switch.
Mislim da idu na svoje portove,ali ja bih njih prespojio preko patch panela, ako modem/ruter ostane u podrumu u rack-u. Mada sada kada razmisljam,mozda i ne idu,jer su svojevremeno davali i wifi extender za drugi tv. Ako ostane da mora svaki stan u dnevnoj sobionda cu opet morati da vracam SFTP kablom do rack.
Ja sam bio u dilemi da li da ostavljam za koaksijalni,i na kraju nisam. Videcu ako dodju iz telekoma,ako se razvlaci optika,da razvucem i po jedan koaksijalninza svaku sobu, a zavrsetak svakako da bude u rack-u.
 
Nazad
Vrh Dno