Šta je novo?

MTS kartica gotovo neupotrebljiva u roamingu

manve

Slavan
Učlanjen(a)
01.01.2006
Poruke
741
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
7700X Corsair H150I Elite Capellix
Matična ploča
Asus ROG STRIX X670E- E GAMING
RAM
2x16GB G.SKILL F5 6000HZ CL30
GPU
6900 XT
Storage
Kingstone SKC3000 2TB
Zvuk
Bose QC 35 II
PSU
Seasonic Focus Gold 1000W
Kućište
Asus GT501
Monitor
Gigabyte M32U
Miš & tastatura
Corsair Vengeance K70 + Logitech G600
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ovo ce biti duzi tekst pa bih zamolio voljne da komentarisu/doprinesu topicu da ga iscitaju kako treba. Od jula meseca do sada sam ulozio u ovaj problem gotovo svaki slobodan momenat koji sam imao dok sam bio na van zemlje, tj u troubleshooting i raznorazne kombinacije je ulozeno jako mnogo vremena, rekao bih kumulativno pola jedne radne nedelje.

Vreme idile
Imao sam Galaxy S8 plus skoro punih pet godina (2017 april- 2022 januar) i za to vreme sam mnogo puta, tj od kako je uvedena kod nasih operatera varijanta roaminga u EU zemljama+ USA koristio data roaming pakete bez i najmanjeg problema. Ceo proces je zahtevao samo da se na telefonu omoguci data roaming u podesenjima- nikakva cackanja oko APN-ova niti bilo cega drugog. Radilo je prakticno 'out of the box'.Dodatno, za to vreme sam promenio sve tri nase mreze i sa sve tri kartice je radilo savrseno u USA i Grckoj dominantno.

Leto 2022 i raspad sistema

Makedonija
Prvo letovanje sa novim telefonom, Asus Zenfone 8. Aktivirao dodatak za data roaming na MTSu, kao i inace, dolazim na makedonsku granicu, uhvati njihov Telekom odmah, ispise se 'R' stoji lep bar za jacinu signala, ali podaci nista (jasno mi je da imamo onih 4-6GB free kao deo dila na podrucju Balkana). Nema '4G' nema '3G', nema nikakvih podataka. Neverica, cackam po telefonu trazeci sta je problem, kriveci Asus, ceo Tajvan i moju odluku da ikada odem sa Samsunga. Cujem u jednom momentu kako neko urla spolja- u afektu sam gledajuci u prokleti telefon, proterao pored carinika da nisam stao, on trci za kolima i vice 'kontrola'. Uhhh... Izadjem i silno se naizvinjavam makendonskom cariniku a u sebi mislim kako je Zenfone kriv za sve i kako ce za 10 dana, cim se vratim kuci, da zavrsi karijeru.
Nocenje u Makedoniji je posluzilo da celo vece kopam po opcijama i vidim sta se moze uraditi. Licno sam mislio da APN nije dobar i da tu lezi zeka. Defaultno MTS postavi 3 komada: 'mts internet' koji je defaultni, 'mts wap' i 'mts mms'. Promena selekcije na 'mts wap' bi momentalno dovela da se ispise '4G' i da internet proradi. Na zalost internet bi tako radio izmedju 1 minuta i recimo 15 minuta, kompletno random i onda opet kompletno nestao. Vracanje na defaultni 'mts internet' bi opet napravilo da apsolutno nikada nema neta.
Nastavak puta sutra i gle na zeninom Samsung Galaxy Note 8 (isto 5 godina star telefon, A1 kartica) radi free roaming u Makedoniji bez greske, kao u stara vremena. Njoj doduse nije dalo da se nakaci na Telekom MK, cini mi se da je moralo na Vodafone. Tako do Grcke. Mislim se tada- mozda su Makedonci nesto sjebali- valjda ce u Grckoj sve da radi kako treba i kod mene na novom telefonu.

Grcka
Stizemo na grcku granicu, prebacujem se na neku njihovu mrezu i na zalost ista situacija kao u Makedoniji, na 'mts wap' imam interneta minut dva i to je to. Ovo me je toliko izludjivalo da sam vecinu veceri kada smo imali prilike da setamo ili sedimo na terasi u smestaju ja guglao oko ovoga i nabijao sebi dalje sede dlake na glavi umesto da sam ugasio telefon i spakovao ga u torbu i uzivao u letovanju.
Probao sam sledece:
1. Rucno prekucavanje APNa. Tu sam naucio da ako se MNC koji se rucno unese ne poklapa sa MNC-om home mreze (u mom slucaju MTS ima MNC=03) taj APN automatski odbaci i skloni sa liste. Tu sam naucio da cackanje oko APNa ima smisla samo za home mrezu a u roamingu tacno nula. Probavao sam ofc da menjam sve ostalo osim MNCa, ali nista dobro iz toga nije izaslo.
2. Kada sam odustao od diranja APNa, prebacio sam trajno APN na 'mts wap' koji je bar nekada radio. Menjao sam sve ostale moguce stvari koje postoje u opcijama: Auto LTE carrier aggregation (true/false), Preferred network type (2G/3G/4G), Auto 5G (true/false), 5G (true/false), 5G SA mode (true/false). Zakljucak: sve sto bi nateralo telefon da droppuje konekciju i ponovo je ostvari kao npr prelazak sa 4G podesenja na 3G bi doveo do toga da opet imam interneta na par minuta, nekada i 15minuta i opet trajni gubitak konekcije do sledeceg force reconnecta. Svelo se na to da kada mi treba internet bi isao u krug 4G>3G, koristim dok ne pukne, pa 3G>4G itd. Slicno je bilo i za 5G on/off iako tamo nije bilo 5G mreze.
3. Sve navedeno pod 1 i 2 se desava na Asus Zenfone 8. Imao sam igrom slucaja na moru i svoj stari Galaxy S8 plus jer ga je dobila moja cerka kao dedicated google kids device za gledanje you tube for kids i neke igre slagalice i crtanja. Izvadim karticu iz Zenfone 8 i ubacim u Galaxy S8 plus i radi data roaming bez greske. Sta reci...

USA
Deset dana posle povratka sa letovanja sam otisao na poslovni put u San Francisko, resen da ovo isteram na miru bez dece, max koncentrisan i spreman da upucam svaki moj budni minut van posla. Poneo sam sa sobom Zenfone 8 i Samsung A33 5G star mesec dana koji na sebi prakticno nije imao bilo sta instalirano, da ne bude kriv samo Tajvan. MTS kartica je isla iz jednog u drugi telefon nekada i vise puta na dan, a bilo je perioda da ostane u jednom telefonu po par dana pa u drugom na par dana. Ovo testiranje je trajalo dve nedelje sa dosta voznje po gradu kao i 600km+ voznje po planinama preko vikenda i raznim turistickim atrakcijama. Zakljucak: razlika je bila statisticki gledano sto bi konekcija u proseku duze 'prezivela' na Samsungu A33 5G, recimo 15-20min vs 6-7 minuta na Zenfone 8. Naravno, bilo je situacija da i na Samsungu pukne za minut. Samo jedan pattern sam primetio: najduze bi konekcija prezivela dok sam bio statican u hotelskoj sobi i u setnji po gradu, a najmanje tokom voznje po bespucima gde je jacina konekcije inace varirala. Od desetak nasih ljudi na istom poslovnom putu, samo nas troje smo platili data roaming. Prijalo je cuti da i koleginica na Yetellu ima identican problem na Samsung telefonu i kolega na MTSu. Na zalost nije bilo nikoga na A1. Put se zavrsio a na zalost root cause nije utvrdjen. Doduse, bilo je jasno da problem nemam samo ja i da nije vezan za Zenfone 8.

Madjarska
U proteklih mesec dana sam dva puta bio u Madjarskoj i iskoristio putovanja da opet testiram sve: na Zenfone 8 identicna situacija (radi na minut-dva-tri kada se APN setuje na 'mts wap') a na mom starom Samsungu S8plus (resetovanom na fabricka podesenja) radi bez greske satima.

4G vs 5G?
Bottom line, jedino sto povezuje sve gore napisano je da je data roaming radio bez greske na starim telefonima: na Galaxy S8 plus i na Galaxy Note 8 koji su 4G uredjaji. Svi noviji telefoni na kojima su postojali problemi su podrzavali 5G, ali bez obzira sto neke od roaming mreza nisu podrzavale 5G i sto sam ja dodatno gasio to u opcijama, pomoci nije bilo. Da li je ovo uopste uticalo ili ne- ne znam.

Ima li ko ideju sta se ovde desava?
 
A da li si zvao korisnicki servis da prijavis problem?
 
Ne vidim kako bi neko telefonom, cak i da je kompetentan, hteo da saslusa sve ovo. Naravno, ocekujem da se javi neko ekstremno nekompetentan. Imam tacno nula ocekivanja od korisnickog servisa pa zelim sebe da postedim koje dodatne sede dlake.
 
Jeste
 
Probaj da isključiš VoLTE kad si u roaming-u. Ionako ne radi, još ne, pa ništa ne gubiš.
Pozdrav
 
Nisam to dirao jer nije deo podesenja za roaming i internet, stoji u podesenjima za SIM- skroz drugi meni. Iskljucicu naravno, tnx za predlog.
 
Ne vidim kako bi neko telefonom, cak i da je kompetentan, hteo da saslusa sve ovo. Naravno, ocekujem da se javi neko ekstremno nekompetentan. Imam tacno nula ocekivanja od korisnickog servisa pa zelim sebe da postedim koje dodatne sede dlake.
Iskreno, sa ovim mixom od standarda zvanim 4G i krpljenjem svega i svacega. A po svemu sudeci i 5G nece biti nista bolji.
Probam telefon 1 pa telefon 2.
Postoji problem, zamenim karticu
Probam telefon 1 pa telefon 2.
Postoji problem, zamenim mrezu
Probam telefon 1 pa telefon 2
Postoji problem i dalje, nije vredno moga vremena vise.
Proglasavam papirnom uslugom. Odnosno usluga koja postoji na papiru za uzimanje para ili sta god a nista ne dobijam sa njom. AKA Neupotrebljiva i prihvatam da ne postoji u realnom zivotu. I kraj.
BTW sam skontao skoro da Moto C tipa ima papirno podesavanje za Roaming. Ukljucis iskljucis ne radi svakako.
Pa neki Alcatel isto iz familije za dinar (deluje mi da isti softver koristi ko motorola) na njemu radi normalno.
 
Nazad
Vrh Dno