Šta je novo?

MSI Z68

omnik

Čuven
Urednik
VIP član
Učlanjen(a)
29.06.2000
Poruke
5,913
Poena
855
Z68 stize uskoro pa je red da se kaze koja rec o MSI lineup-u :)

Pre svega, ukratko, Z68 je novi Intel cipset iz Sandy Bridge arhitekture, dakle za LGA1155 procesore.
Z68 je na Intel-ovom roadmap-u pozicioniran iznad P67 i naravno tu je nekoliko novih karakteristika uz visu cenu, mada gap nije veliki.

Novi Z68 je kombinacija P67 i H67, dakle pored novih, poseduje i sve karakteristike P67 i H67 cipseta:

z68h.jpg


Bitno je navesti da, zahvaljujuci mogucnosti Z68 da koristi integrisan GPU, sada je moguce overklokovati procesor, memoriju i integrisanu grafiku.

Najnovija tehnologija svakako je SRT (Smart Response Technology) i namenjena je za SSD Caching... dakle kao sto se moze pretpostaviti, omogucava SSD diskovima da kesiraju podatke sto bitno ubrzava performanse istih. SRT je koristan za korisnike koji nemaju para za SSD veceg ili poseduju drugi SSD manjeg kapaciteta. Vise o ovoj tehnologiji na Toms Hardware-u: http://www.tomshardware.com/reviews/z68-express-lucidlogix-virtu-ssd-caching,2888-2.html

Mislim da sam dovoljno promovisao Intel pa da se vratim na temu, a to je MSI Z68 :)

OC Genie II
Sa novim Z68 cipsetom, OC Genie II dolazi jos vise do izrazaja kod korisnika koji ne zele da se bakcu sa komplikovanim BIOS procedurama ili jednostavno ih to ne zanima a zele da izvuku extra performanse iz svog sistema. Vrlo jednostavno, OC Genie II na Z68 sada vise nije limitiran na iskljucivo overklock procesora i memorije, vec overklokuje i integrisanu grafiku. A ima i jos nesto :)
Uz enable OC Genie II zajedno sa Intel SRT SSD Caching tehnologijom, OC Genie II ce pogurati dodatno performanse... vec sam video neke benchmark rezultate s'tim da isti nisu finalni pa cu na ovu temu pisati kasnije.


"Prevara" sa Z68
Obratite paznju da pojedini vendori koriste stari P67 PCB sa novim Z68 cipsetom i sve to bez VGA konektora na I/O panelu! Moje subjektivno misljenje je da je ovo varanje musterija jer ce naravno biti odredjenih limitacija...

Sve MSI Z68 ploce imace sve karakteristike koje se ocekuju od Z68 cipseta, ukljucujuci naravno i VGA izlaze.


Ispod je slika I/O panela na MSI Z68A-GD80 (B3), ovo ce biti ujedno i prvi model koji stize na trziste.

z681.jpg



MSI Z68
Nekoliko bitnih informacija, pre zvanicnog launch-a:
-MSI nastavlja naravno sa P67, H67 i H61 modelima... Z68 ce stici pocetkom Maja.
-Svi MSI Z68 modeli poseduju VGA izlaze, sto znaci ili D-Sub, DVI ili HDMI, mix itd.
-Svi MSI Z68 modeli dolaze sa Hydra Viru licencom.
-Novi MSI Z68 bice idealno pozicionirani u odnosu na trenutni asortiman i nece "ugorzavati" trenutni P67/H67 lineup, vec ce biti pozicionirani na nivo iznad.
-Lineup:

ATX:
Z68A-GD80 (B3)
Z68A-GD65 (B3)
Z68A-G45 (B3)

Micro ATX:
Z68MA-ED55 (B3)
Z68MA-E45 (B3)


Toliko za sada... uskoro vise informacija.

Pozdrav,
Nikola
 
Verovatno će i ploče zasnovane na Z68 chipset-u imati i značajno veću cenu.
Intel uveliko koristi svoju poziciju prodavajući posebno pojedine funkcije chip-ova na svojim pločama.
 
@ Tomas: ~10-15% visa cena... recimo ako poredim MSI P67A-GD80 i Z68A-GD80.
 
@Omnik, nadam se da nece biti problem da zamenim P67-GD65/B2 za Z68 uz doplatu u *mmiju jer sam uparvo i cekao taj cipset cak sam morao i da vratim dve konfiguracije P67/2600K jer nisam smeo da se kockam da mi ne rade proracuni u Institutu na tri masine zbog B2, mada mogu da kazem da prva koja je ostala radi samo sto su SSD , hardovi i DVD okaceni na SATAIII grane. Koliko vidim prvo stizu Z68-GD80 vise mi odgovara GD65 jer ima vise SATA ulaza i cistiju situaciju oko procesora zbog vodenih hladjenja. Cekami i ove mATX zbog singl use masina zato sto ove rade u klasteru.
 
@Omnik, nadam se da nece biti problem da zamenim P67-GD65/B2 za Z68 uz doplatu u *mmiju jer sam uparvo i cekao taj cipset cak sam morao i da vratim dve konfiguracije P67/2600K jer nisam smeo da se kockam da mi ne rade proracuni u Institutu na tri masine zbog B2, mada mogu da kazem da prva koja je ostala radi samo sto su SSD , hardovi i DVD okaceni na SATAIII grane. Koliko vidim prvo stizu Z68-GD80 vise mi odgovara GD65 jer ima vise SATA ulaza i cistiju situaciju oko procesora zbog vodenih hladjenja. Cekami i ove mATX zbog singl use masina zato sto ove rade u klasteru.

Provericu pa ti javim naknadno, sto se mene tice ne vidim zasto da ne :)
 
Uprkos ubeđivanju da uzmem ASUS-a, poručio sam Z68A-GD65 (G3). Nadam se da se nisam "zeznuo". ;)
 
@DmasteRNo-1

Imam plocu par meseci i do sada, da kucnem u drvo, nisam imao nikakve probleme, ploca je odlicna.

@omnik

Ne rade linkovi. Kad kazes najbolji bios pretpostavljam da mislis na onaj poslednji N.3 (23.3) ?
 
Poslednja izmena:
Ovaj link je ok, hvala. Nije mi potreban update biosa, kao sto sam napisao gore sve radi odlicno. Samo sam se zainteresovao kada si napisao ono najbolji, pomislio sam da je neki bios koji nije sa zvanicnog sajta. :)
 
@IKA90

Hvala, kolega. Za skoro 160 evra ne bi smela da ne radi dobro, ali ipak volim kad čujem pozitivne komentare iz prve ruke.
 
Stigla mi je ploča juče. Uspešno sam namontirao sve. Za sada sve radi na difolt vrednostima i tako će ostati dok se malo ne priviknem na Intela i prostudiram BIOS do detalja. .;)
 
Nazad
Vrh Dno