MSI GeForce RTX 3070 GAMING X TRIO Test Review

PCBeast

OC Guru
Učlanjen(a)
30.11.2006
Poena
48
Pre nego sto zapocnem bilo kakvu pricu i opis hardvera koji cu vam predstaviti moram reci da dugo godina nisam koristio MSI brend kada su u pitanju graficke karte. Igrom slucaja, zbog turbolentnog trzista dosao sam do ove karte koja mi je u tom trenutku bila dostupna pa i tako najpovoljnija za ono sto nudi.
Ovaj put to nije Asus i ako moje srce vise vuce na tu stranu a covek ne moze ni da ospori generalno da je kvalitet na najvisem nivou pa je kao takav i najpouzdaniji i najbolji brend.
Generalno ni sa MSI nisam imao nikad lose iskustvo bar sto se tice nekih ranijih serija, nikada ih nisam izbegavao, ako sam imao priliku da probam ili uzmem za sebe neki model koji opravdava svoje postojanje rado bih to ucinio sto potrvrdjuje i ovaj slucaj.

Da ne duzim mnogo..

Model koji cu vam prezentovati kroz testove i licno iskustvo je RTX 3070 MSI Gaming X Trio. Kod nas je ovaj model bio zastupljen tako da ga je moglo nabaviti bar u onim prvim talasima.
Generalno, moj prvobitni plan je bila RTX 3080 ali u raskoraku sa vremenom i stanjem na trzistu napravio sam losu procenu cekajuci bolje cene tako da sam RTX 3070 ugrabio sto pre kako bih iskoristio uzitak da odigram zeljene igre koje sam propustio a i one koje dolaze.

Sve u svemu, i ovo je karta koja moze da ispuni ocekivanja za svakog.

Pre svega ovde je rec o veoma mocnom GA104 chip-u, koji je naslednik TU104 chip-a.
Za sada ovaj chip "nosi" RTX 3060 Ti i RTX 3070. RTX 3070 kao takva, sa svojim performansama pozicionirala se ispred najjace karte iz prethodne generacije RTX 2080 Ti.
Svako ko je pratio zna da je RTX 2080 Ti ozbiljno snazna karta, onda je jasno koliko snage ima i RTX 3070.

Dakle, nisam nasao neke zamerke, performanse su zaista zadovoljavajuce pogotovu za QHD rezoluciju tacnije za 2560x1440.
Karta boost-uje varijabilno, jako tesko je uspostaviti stabilnu maksimalnu frekvenciju mada se njeno ponasanje razlikuje od igre do igre. Rekao bih da je neki prosecan OC za ovaj moj primerak iznad 2100 Mhz i ako cesce ide na 2150 Mhz.

U odredjenim igrama, recimo na manjim rezolucijama kao npr. FHD, na manjoj iskoristivosti GPU-a boost drzi stabilno i na 2200 Mhz dok u drugim igrama poput Assassin's Creed Origins istu frekvenciju gura i na QHD uz maksimalno iskoriscenje GPU-a.

Boost-clock.jpg

Sam OC potencijal realno i nije neki, sto se tice maksimalnih frekvencija tj. boost clock-a mada zavisi kako se posmatra jer ako gledamo na osnovni boost clock nije ni toliko lose ali ako posmatramo sa aspekta samih frekvencija kroz generacije, tu se nije napravio neki napredak jos od Pascal-a. Turing-a pa sada i sa Ampere nVidia ima neki "problem" mada bih ja licno rekao da Ampere i nije neka nova revolucionarna arhitektura vec Turing na steroidima uz odredjene modifikacije. Esencionalno se ovde nije nista promenilo sto se da osetiti kroz rad i same karakteristike a meni ne predstavlja nikakav problem da to prepoznam.

Sto se tice samih mogucnosti chip-a smatram da ovde ima jos prostora za povecanje performansi jer je ocigledno da je uskracena mogucnost zbog povecanja potrosnje pa je iz tog razloga i napravljen limit.
Power target je jako mali, ide svega na 104%, a sa dodavanjem napona se prakticno nista ne dobija, mozda neka mala subjektivna stabilnost.

Karta bi sigurno poletela sa nekim modovanim biosem i recimo vodenim hladjenjem. Naravno, sve je to uradjeno sa ciljem, da se smanji prostor izmedju RTX 3080 i nje a i da u nekoj bliskoj buducnosti mozda dodje i neka druga karta poput RTX 3070 Ti da popuni to mesto.

Kada je rec o OC-u memorije, Samsungovom chip, koji je veoma je raspolozen za razgibavanje.
Moj primerak radi na 300 Mhz preko defaultne vrednosti tj. 2050 Mhz odnosno 8200 Mhz u real time monitoring u igrama.

Sve ukupno moze se reci da je ovo dobar proizvod, odlicna karta cija je mana jedino visoka cena na trzistu, tj. to prati sve karte zbog situacije koja se zadesila.

Da se vratim na ovaj model i da kazem par reci o njemu.

Karta je uradjena kvalitetno. Masivna, vecih dimenzija, sa tri ventilatora koji su poprilicno ucinkoviti a ne stvaraju veliku buku. Velik pasivni hladnjak definitivno uspesno uspeva da se izbori sa disipacijom bez problema.
Fan profil u igrama kod mene je na 60% negde oko 2000 RPM i tada se karta ne greje preko 55-60c. Nekad stavim i na auto, dobijem slican rezultat.
Sve zavisi od igre do igre i ambijentalne temperature. Generalno u sobi nije bilo nikad manje od 20c.

Jos uvek nisam skinuo fabricku zvaku (pastu).. U skorije vreme i to cu da uradim.

Od zamerki jedino sto je backplate uradjen od plastike a ne od aluminijuma, ali da ne trazimo dlaku u jajetu. Ostalo ispratite iz prilozenih slika.

Moj kranji zakljucak je da je ovo jedna sjajna karta za QHD rezoluciju i moja je proporuka svakom.
Sto se tice modela, ovaj model svakako i ako postoji mogucnost da se nabavi MSI Supreme, to jos jaca karta sa vecim frekvencijama i jos malo bolje i kvalitetnije uradjena.

Sve igre za test koje sam koristio su setovane na Ultra/Very Hi, maksimalne detalje ili settings.
Igre koje su imale RTX- DLSS funkciju, kao takve sam ih i koristio jer je besmisleno zaobici ako vec postoji adut koji se promovise kao nova tehnologija.
Generalno stanje i rezultati koji su dobijeni kroz benchmark testove posmatrajte kao najgori moguci scenario. U live gaming-u, performanse su ipak nesto bolje, negde drasticno, negde sa manjom razlikom.

Setup iz prilozene slike
Post automatically merged:

Evo i par slika same karte..

Prednja.jpg

Zadnja-2.jpg

Sinteticki testovi..

Fire Strike/Extreme/Ultra.
Unigine Heaven - Valley (FHD-QHD)
Superposition.

Prilozi

• setup.jpg
    setup.jpg
    354 KB · Pregleda: 20
  • Fire Strike Extreme.png
    Fire Strike Extreme.png
    460.9 KB · Pregleda: 15
  • FireStrike Ultra.png
    FireStrike Ultra.png
    558.3 KB · Pregleda: 11
  • FireStrike.png
    FireStrike.png
    422.2 KB · Pregleda: 12
  • Heaven FHD&QHD.jpg
    Heaven FHD&QHD.jpg
    136.9 KB · Pregleda: 12
  • Valley FHD&QHD.jpg
    Valley FHD&QHD.jpg
    127.4 KB · Pregleda: 11
  • Superposition 1080P Extreme.png
    Superposition 1080P Extreme.png
    1 MB · Pregleda: 13
  • Superposition 4K.png
    Superposition 4K.png
    1 MB · Pregleda: 21
Poslednja izmena:

PCBeast

OC Guru
Učlanjen(a)
30.11.2006
Poena
48
Igre..

Assassin's Creed Origins, Assassin's Creed Odyssey, Crysis 3, Far Cry 5, Far Cry New Dawn..

Gears 5, Horizon Zero Dawn, Metro 2033, Metro Exodus

Red Dead Redemption 2, Rise Of The Tomb Raider, Shadow Of Mordor, Shadow Of Tomb Raider, Shadow Of War

Prilozi

• Assassin's Creed Origins V2.png
    Assassin's Creed Origins V2.png
    1.7 MB · Pregleda: 23
  • Assassin's Creed Odyssey.png
    Assassin's Creed Odyssey.png
    2.5 MB · Pregleda: 20
  • Crysis 3 Full.png
    Crysis 3 Full.png
    3 MB · Pregleda: 16
  • Crysis 3 V2.png
    Crysis 3 V2.png
    4.2 MB · Pregleda: 17
  • Far Cry 5.png
    Far Cry 5.png
    1.6 MB · Pregleda: 16
  • Far Cry New Dawn.png
    Far Cry New Dawn.png
    1.5 MB · Pregleda: 15
  • Gears 5.png
    Gears 5.png
    2.3 MB · Pregleda: 12
  • 2021-03-11_22-36-56.png
    2021-03-11_22-36-56.png
    2 MB · Pregleda: 13
  • Metro 2033 Redux Full.png
    Metro 2033 Redux Full.png
    1.7 MB · Pregleda: 15
  • Metro Exodus Full.png
    Metro Exodus Full.png
    1.7 MB · Pregleda: 18
  • RDR2.jpg
    RDR2.jpg
    440.5 KB · Pregleda: 18
  • ROTTR.png
    ROTTR.png
    1.4 MB · Pregleda: 17
  • ShadowOfMordor.jpg
    ShadowOfMordor.jpg
    284.4 KB · Pregleda: 13
  • Shadow Of Tomb Raider.png
    Shadow Of Tomb Raider.png
    1.7 MB · Pregleda: 12
  • ShadowOfWar Full 2.png
    ShadowOfWar Full 2.png
    1.5 MB · Pregleda: 40

PCBeast

OC Guru
Učlanjen(a)
30.11.2006
Poena
48
Za kraj BONUS, GTX 1080 Ti u poredjenju sa ovom kartom. Skok je negde oko 20-tak frejmova pa na dalje sto je meni licno vredno svakog upgrade-a.

Prilozi

• 3070 vs 1080 Ti.png
    3070 vs 1080 Ti.png
    1.3 MB · Pregleda: 54
  • Crysys 3 Full.png
    Crysys 3 Full.png
    2.8 MB · Pregleda: 52
Vrh Dno