Šta je novo?

MSI EX610 (MS-163D)

vucko88

Cenjen
Učlanjen(a)
05.03.2012
Poruke
190
Poena
169
Drugar je hteo da skine bateriju.Posle zatvaranja laptopa upalio se ali nema slike.Pokusali smo da prikacimo monitor na laptop ali opet nema slike.Sta moze da bude problem ? Dugmici za wireless i bluetooth reaguju posto se pale lampice.Hvala
 
Vadjenje baterije ne bi trebalo da ima stetne efekte po laptop. Da nije mozda vadio bateriju dok je laptop bio prikljucen na AC adapter? Sve jedno.. Prva stvar koju treba pokusati je resetovanje EC-a (embedded controller aka super I/O controller) na maticnoj ploci laptopa. Procedura je od prilike ovakva:

1. Iskljuciti laptop i izvaditi kabl od AC adaptera iz laptopa. U ovom koraku takodje izvaditi bateriju iz laptopa ako vec nije izvadjena.
2. Pritisnuti power dugme na laptopu i drzati pritisnuto do 30 sekundi. Posle toga predlaze se da laptop odstoji par minuta pre nego sto se ubode AC adapter i ubaci baterija.
3. Ubaciti bateriju u laptop.
4. Ubosti kabl od AC adaptera u laptop.
5. Upaliti laptop pritiskom na power dugme i videti da li ce da se "probudi".

Naravno ova procedura ne mora uvek biti uspesna jer problem ne mora biti do EC-a vec neki tezi kvar...
 
Poslednja izmena:
Neće,a u pitanju je baterija za matičnu ploču,jer je hteo da resetuje bios. Kada se upali,ne diže sistem,samo je crno,ne svetli čak ni znak pozadi.
 
Hm. Razumeo sam da je skidao battery pack laptopa a ne CMOS bateriju :) Da li je pre nego sto je skidao CMOS bateriju izavadio battery pack i AC adapter iz laptopa? Ako je bilo sta od ta 2 bilo u laptopu dok je skidao CMOS bateriju moguce je da je pokvaren laptop...
 
Tu bateriju nije ni našao,tako da nije ni skidana :D
 
ma ne od laptopa,nego od ploče
 
Aha... Drugar je probao da nadje CMOS bateriju pa nije uspeo, zatvorio laptop i laptop posle toga nije radio... Jel' tako? :) Ako je tako opet sledi pitanje da li je tvoj drugar pre otvaranja laptopa skinuo AC adapter i batery pack pre nego sto je poceo da otvara laptop :) To su inace osnovne procedure koje treba ispostovati pre otvaranja bilo kog laptopa ako je cilj da se izbegnu kvarovi koji nastaju kad se rasklapa laptop dok ima napon. Ja sam inace pogresio jer sam umislio da je laptop VR610 kod koga je CMOS baterija lako dostupna cim se skine poklopac koji prekriva procesor i chipset. Kod EX610 laptopa se baterija nalazi na drugoj gornjoj strani ploce tako da plocu treba izvaditi iz kucista laptopa da bi se doslo do CMOS baterije.
 
Poslednja izmena:
Ćao,ja sam taj genije :D . Adapter je bio skinut,ali mislim da batery pack nisam skinuo i skidao sam poklopac procesora sa kulerom.
 
Ako nisi skinuo bateriju (onu sto napaja laptop ili ti battery pack) pri rasklapanju laptopa postoji verovatnoca da si ga ubio k'o zeca ;) U tom slucaju nema vise popravke u kucnoj varijanti. Probao si ono sto sam napisao na pocetku (reset embedded kontrolera)? To je od prilike jedino sto si i mogao da probas u kucnoj varijanti. U slucaju da si dirkao neke od kablica, ponovi otvaranje laptopa, ali ovog puta pravilno ;), i proveri da li su svi kontakti uredni i probaj da upalis laptop dok je samo na AC adapteru.
 
Poslednja izmena:
Mozda bi sad kao zadnja opcija moglo da posluzi da se resetuje BIOS vadjenjem CMOS baterije, ali kao sto rekoh CMOS baterija je na drugoj strani ploce pa ces plocu morati da izvadis iz laptopa da bi odradio reset BIOS-a. Sansa da laptop proradi po meni je manja od 1%... Verovatno je ploca otisla.
 
Sjajno,samo mi je još to trebalo. E kako su ga tako glupavo sklepali,svaka im čast. Hvala tebi puno,u svakom slučaju ;)
 
Desava se... nego ono sto mene interesuje je sto si uopste hteo da resetujes BIOS? Jel' bilo nekog razloga za to?
 
hteo da dignem sedmicu,bio xp na njemu,a bios zaštićen password-om,a pročitao na nekom forumu da kada se resetuje bios,gubi se pass
 
Otkud BIOS pod sifrom? Jel' si ti prvi valsnik ili si od nekog kupio taj laptop?
 
Nisam prvi vlasnik,neki genije pre mene je to zaključao. Sva sreća kvar je otklonjen,nisam video da nije memorija lepo vraćena :D
 
E pa napomenuo sam da proveris kontakte, ako si nesto cackao (nisam pomenuo SO-DIMM module, ali ako si i njih cackao podrazumeva se)... Sad kad smo sve sazvakali, mozes da probas da resetujes BIOS...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno