Šta je novo?

MSI B450M mortar, loše odrađen apdejt BIOSa

nestolex

Cenjen
Učlanjen(a)
17.08.2010
Poruke
713
Poena
195
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen7 5800X3D + LC Power CC-120
Matična ploča
ASUS TUF B550 Gaming - Plus
RAM
2x16Gb Kingston HyperX 3200Mhz CL16 DDR4
GPU
AMD Radeon Dual RX 6700XT, 12Gb, 192bit
Storage
V-Nand SSD M.2 970 Evo Plus 3.0 250Gb + SSD M.2 Adata Legend 1Tb 1200TBW 4.0 + WD Blue 1Tb + WD Blue 1Tb
Zvuk
SONICGEAR SPACE 3 Maroon 2.1 Bluetooth
PSU
FSP Hammer 600W
Kućište
CoolerMaster MB-511
Monitor
GIGABYTE 32" VA G32QC A-EK, 165Hz, 2560x1440
Miš & tastatura
Miš - Logitech G402 Hyperion Fury + Tastatura - MS Gaming ELITE C330
Ostale periferije
Podrum vina
Mobilni telefon
Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G
Pametni uređaji
Xiaomi Watch S1 Active
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Pozdrav drugari,
Malo pre me snašla muka posle apdejta BIOSa na matičnoj iz naslova!
Naime...skinem BIOS na USB, direktno sa MSI sajta, baš taj BIOS koji mi treba za nadogradnju...sve lepo odradim, izgura do kraja, uradi restart...i ništa! Komp se pali, ali nema slike na monitoru.
Pišem sa drugog kompa...pa ako je moguće nekako rešiti ovaj problem što pre kako ne bih noć proveo u hladnoj sobi :)
Može li se nekako preko onog dugmenceta nazad na ploči vratiti prethodni BIOS, tj poništiti ovaj apdejt, ali i instalirati ponovo stari neki BIOS, samo da proradi?

Hvala na brzim odgovorima!

(AMD Ryzen 7 2700x, MSI b450m mortar, 32gb ram ddr4...ako išta znači...)
 
Ajde...probam i tako!
 
Da li si uradio Clear Cmos nakon ažuriranja?
 
Da li si uradio Clear Cmos nakon ažuriranja?
Ne...sam od sebe je restartovao bez te opcije i nije više dizao sistem...evo probaću sada kako je kolega naveo sa tim dugmencetom od pozadi ;)
 
Poslednja izmena:
Hvala kolegi Accku...problem je rešen. Naime, prihvatio je predzadnju verziju BIOSa...ovu novu nikako neće. Bitno da radi, sada mi preostaju neka sitna podešavanja!
Pa...ako neko ima vremena i živaca da mi objasni kako da podesim ventilatore pošto sada vrte malo sporije...vidim tamo puno opcija, neki CPU, SYS, pa POW itd...kako najbolje podesiti da uvek rade (malo) brže?
 
Posle ažuriranja biosa treba da se uradi Clear Cmos i skoro sigurno bi proradio da si uradio.
 
Samo da dodam, i PRE i POSLE. i to bez ikakve struje u napajanju.
 
Samo da dodam, i PRE i POSLE. i to bez ikakve struje u napajanju.
Dovoljno je pre flashovanja novog biosa da se uradi LOAD DEFAULTS i resetuje komp, udje u BIOS i uradi update. Ne treba sada preterivati.
 
Ja navikao na stare BIOS.e a tamo imalo Factory Defaults i Optimized Defaults, Prvi je menjao i datum a drugi ne. Sad na nekim pločama nije dovoljan ni samo običan reset nego mora ibaterija da se vadi za skrop na skroz reset. Datum i RGB default na ploči, itd. Jedna dobra stvar, update BIOS-a automatski postavlja na Factory defaults.
 
Ponovo otvaram ovu temu....
danas je komp opet zakucao posle apdejta BIOSA i više neće da prihvati ni jednu verziju istog...čak ni one od pre dve godine!!!
Uspeo sam da sa jednom verzijom podignem sistem na kratko ali je onda izbacio plavi ekran sa tužnom facom i qr kodom. Šta je najčudnije, kada fleshujem preko zadnjeg dugmenceta lampica zatreperi par puta i onda non stop svetli...kao da je zabagovala!
Jaooooo....ybo me apdejt i svi biosi ovoga sveta. Šta mi je činiti (pišem sa drugog kompa)?
 
Ne da te plašim ali to izgleda da je zabagovao BIOS chip. Ako jeste onda pomaže samo mašinica za direktno upisivanje a u naj gorem slučaju novi čip
 
Ccccc jednom si imao problem sa BIOS-om i to to nije bilo dovoljno da se više ne zezaš sa njim... A da bar ima potrebe stalno flešovati poslednju verziju BIOS-a...
 
Ne da te plašim ali to izgleda da je zabagovao BIOS chip. Ako jeste onda pomaže samo mašinica za direktno upisivanje a u naj gorem slučaju novi čip
Nemoj molim te.... :(
Pomaže li CLEAR CMOSa?
Probao sam i bateriju da izvadim na 10tak sekundi...ali opet sve isto :(
I šta mu dođe to sa mašinicom???
 
Pa probaj sve živo prvo pre nego što se odlučiš za servis ili kantu..Cmos(čekaj duže),format flesh,drugi flesh,drugi bios,ili prethodni koji je bio ok,pa šta znam i vadjenje komponenti...npr cpu-a..možda se opasulji.
 
Ccccc jednom si imao problem sa BIOS-om i to to nije bilo dovoljno da se više ne zezaš sa njim... A da bar ima potrebe stalno flešovati poslednju verziju BIOS-a...
Pa budala....šta da ti kažem. Kud sam i ppogledao na sajtu da li ima novijih biosa :(
 
Pa Clear CMOS je obavezno pre flešovanja da ne zasmeta neko podešavanje kao recimo XMP. Pored toga bi mogao da izvadiš bateriju na koji minut.
 
Pa probaj sve živo prvo pre nego što se odlučiš za servis ili kantu..Cmos(čekaj duže),format flesh,drugi bios,ili prethodni koji je bio ok,pa šta znam i vadjenje komponenti...npr cpu-a..možda se opasulji.
Probao sve moguće biose sa sajta, ali saće probam sa komponentama....krećem lagano da sve vadim, pa kako bude :(
 
Pa mislim eventualno vadjenje procesora,ostale možes red da radi.
 
Pa budala....šta da ti kažem. Kud sam i ppogledao na sajtu da li ima novijih biosa :(
Zlatno pravilo - ako nešto radi kako treba/nije pokvareno, ne popravljaj ga!

Naročito ono što može da napravi više štete nego koristi.

Nadam se da ćeš rešiti problem a onda i da više nećeš čačkati oko BIOS-a.

Btw jel fleš bio formatiran u FAT 32?
 
Zlatno pravilo - ako nešto radi kako treba/nije pokvareno, ne popravljaj ga!

Naročito ono što može da napravi više štete nego koristi.

Nadam se da ćeš rešiti problem a onda i da više nećeš čačkati oko BIOS-a.
Šta? ma ni apdejt drajvera neću da radim, a ne ovog hebenog BIOSa!!!

Da bio je FAT32!
 
Poslednja izmena:
i...ništa...izvadio bateriju na 20 minuta, vratio, upalio...mrak! Probao sa fleškom od nazad novi update biosa...trepne svetlo 2-3 puta i onda zakuca.
ok...idemo dalje...na ona dva pina što vire iz matične stavim šrafciger 15 sekundi...isti qrac kao i prethodno. nije resetovao cmos tako da je problem i dalje prisutan.
probao par biosa, ne samo najnoviji. čak sam uradio rename, kako je pokazano na jednom videu...i zakuc!
 
Pa ako trepne 2,3 puta ne završi posao,koji god bios da si probao.
Jedino ponovo format flesh,i skini bios.Raskači sve komponente ,samo naravno napajanje ostavi 🙂
 
Raskači sve komponente ,samo naravno napajanje ostavi 🙂
Skinuo CPU...pa tu nije bilo ni grama paste :)...eto i to sredio, skinuo RAM, HDD...sve. Ajde, probaću da opet formatiram flešku pa da stavim neki bios iz 2020te.
E...a pazi sada foru...kada skinem bios i ostavim njegov originalni naziv onda fleška treperi desetak sekundi i stane...ali kada promenim ime u MSI.ROM onda krene da radi update ali zakuca posle par treperenja

BTW
uzeo gajbu...sada došao komšija doneo još desetak komada :) :) :)
 
Vas dvojica završavate posao,ni najmanje ne sumnjam.Aj živeli..🍻
 
Vas dvojica završavate posao,ni najmanje ne sumnjam.Aj živeli..🍻
on se u računare razume kao mara u krivi kantar...doduše ni ja nisam bolji čim sam napravio ovo njesra oko biosa...ali ajde, da smo živi i zdravi, komp će da se reši kako tako!
 
Bolje da si to pivo uložio u nekoga ko se bolje razume od komšije.
Ovako je samo
1698560609442.gif
 
Nazad
Vrh Dno