Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Posto vidim da ima dosta ljudi koje interesuju AOC/Xiaomi/Gigabyte i ostali 34 UW monitori sa ovim VA 1500R panelom, resio sam da podelim utiske o AOC CU34G2. Dakle verziji sa 100Hz osvezavanjem.

Imam monitor od septembra. Nisam uzeo 144Hz (CU34G2X) verziju jer je bila prilicno skuplja od ove (nekih 700e u odnosu na 470e koliko sam dao za ovu), a i Hardware Unboxed recenzije par modela sa ovim panelom (AOC, Xioami) su pokazale da panel nije najbolji za 120-144Hz osvezavanje i da se najbolje ponasa upravo oko 100Hz.

Anyway, out of the box boje su bile uzasne. Crvena je bila ekstremeno prenaglasena tako da sam proveo jedno 3-4 dana dok nisam podesio sve kako treba. Sada su boje (bar po mojem subjektivnom utisku) odlicne. Sazicene, ali ne preterano, i prilicno tacne (ponovo, subjektivan osecaj, nemam kolorimetar). U svakom slucaju bolje od prethodnog LG 29UM69G-B, koji ima IPS panel. Odziv je prilicno dobar za VA panel. Ima malo dark smearing-a koji u igrama izgleda kao jako blagi motion blur koji se ne moze iskljuciti. Meni ne smeta, ali znam da ima ljudi koji lude i od najmanje naznake smearinga. Ghostinga nema uopste u igrama, malo se primeti kada citam sajtove sa crnom pozadinom i belim fontom, ali nista kriticno. Koristim medium overdrive podesavanje.

Uglovi gledanja su ok za VA panel. Nista posebno, i zakrivljeni panel definitivno poboljsava horizontalne uglove gledanja. Ovo 1500R zakrivljenje je odlicno za igre, filmove, YouTube. Meni u radu (Word ili Google Docs kombinovan sa 20+ tabova u browseru) ne smeta, ali ovo zavisi od vaseg posla. Znam da ljudima koji se bave photo i video editingom zakrivljenje moze smetati, pogotovo ako je VA panel u pitanju.

Sto se tice jacine osvetljenja, jedne od najvecih boljki oba 34 AOC modela, meni je ok. Drzim ga na 100 odsto i uvece je i vise nego zadovoljavajuce. Danju bi bilo lepo kada bi bilo jedno 10 odsto svetlije, ali i to je samo u odredjenim delovima dana, dok gledam YouTube ili citam nesto, kada sunce ulazi direktno u sobu. Danju, tokom igranja, osvetljenje je ok. Takodje, ako iko uzme monitor, obavezno nadjite i ukjlucite bright frame opciju, pojacava default osvetljenje na zadovoljavajuci nivo. Adaptive Sync podrska je ok. Nije savrsena (nijedna nije, ukoliko nema G-Sync modula), u vecini igara se povremeno primeti tearing, ali je mnoooogo bolje nego bez adaptive synca. Dalje, screen flickering je prisutan u vecini igara kada je adaptive sync ukljucen i kada FPS padne ispod 60. To bas ume da smeta ali na srecu od kada sam uzeo novu graficku (RTX 3070, zamenila GTX 1060 u Januaru) nijedna igra nije padala ispod 60fps-a tako i da sam zaboravio na flickering. Barem dok nisam instalirao Vampyr koji izgleda ima 60fps lock (cak i kada RTSS OSD pokazuje vise od 60fps deluje kao da igra radi na 60) tako da je flickering non-stop prisutan. Na srecu, preko Nvidia Control Panela se moze iskljuciti G-Sync za svaku igru posebno pa ako neki naslov pravi probleme lako se rese. Flickering se javlja u menijima kao i tokom loading ekrana, ali ga u 99 odsto slucajeva nema za vreme igranja, sem ako je igra lokovana na 60fps. Ovo je izgleda zajednicko za sve modele sa ovim panelom tako da sta god da uzmete, dodje mu na isto sto se tice flickeringa.

Za kraj, ekran je primetno topao dok je monitor ukljucen. Ovo je izgleda normalno za ovoliki panel, al cisto da podelim. I lampa ili LED strip iza monitora je must have ako vam se javi umor u ocima, mucnina, i bol u glavi (kao meni nakon sto sam ga uzeo, iako nosim dioptrijske naocare sa anti-reflektivnim premazom koje su cinile cuda sa 2 prethodna monitora).
 
Nakon sto sam se odupreo porivu da odmah vratim monitor i evo nakon dva dana stanje sa Backlight-Bleedingom se popravilo. Jos uvek je primetno na nekim mestima ali puno manje nego prvog dana. Meni odgovara zakrivljeni monitor jer nemam mnogo mesta na stolu pa mogu da uguram vecu dijagonalu na manje prostora.
Imam u planu da kupim ovih dana pomenuti dell s3220dgf pa me interesuje sada neko tvoje misljenje posle nekih da kazemo mesec dana koriscenja.Kako si zadovoljan monitorom,sta su mu prednosti a sta mane po tebi?Kojim kablom si ga vezao na grafu?Dp kablom ili hdmi kablom i na koju grafu si ga zakacio?
Prelazim sa lg-a 27-ce koji je 1920x1080.
Monitor mi treba za ono svakodnevno koriscenje,surfovanje po netu,gledanje youtuba,a odigrace se i po neka igrica.
Znam da je ovo prvenstveno gejmerski monitor ali kazu da je dobar i za sve druge stvari osim igranja igrica.
Koristim procesor ryzen 3600xt na msi b550 gaming plus ploci i koristim 2x8gb ddr4 kingston fury na 3600 mhz.
Grafa mi je stara asus strix 1060 oc sa 6gb i znam da se ne moze izboriti u igricama sa ovom 2k rezolucijom ali bih je za prvo vreme ostavio dok se ne stabilizuje trziste sa grafickim karticama.
Monitor se moze naci za nekih 500 eura pa ne znam da li je to dobra kupovina ili za pomenuti novac ima nesto bolje za namene koje sam gore naveo?
 
Zdravo, nisam ulazio neko vreme na forum pa tek sada vidim. Prvo moram da se ogradim da ja nisam neki specijalista za monitore. Pre ovoga sam imao Samsungov negejmerski monitor u dijagonali 27 inca (CF591) i koji mi je i po dizajnu i po slici bio bolji od ovoga. Promenio sam ga zato sto sam zeleo vecu rezoluciju ali iskreno sve mi je delovalo ostrije na starom samsungu.
Ono gde ovaj monitor odskace od tog samsunga je u osvezenju ekrana i to se primecuje, recimo u Assasins creed-u imas onu scenu kada se lik penje negde na najvisu tacku i onda kamera prelazi u panoramski mod. Tu sam na Samsungu uvek imao izrazeni tearing dok ovde to ne primecujem a igram na istoj grafickoj.
Svidja mi se ergonomija kod Della, mogu lagano da ga podesavam po visini i baza mu nije preko pola stola za razliku od LG i novih Samsunga.
Dugmici kojima se upravlja u meniju mi deluju kao da su iz proslog veka jer sam kod Samsunga imao dzojstik ali kad se naviknes shvatis da to i nije tako lose, po nekad je i brze.
Monitor mi je bio vezan sa Dp kablom koji dolazi u kutiji ali posto je moj kompjuter nesto bagovao morao sam da se vratim na HDMI i ne primecujem nikakvu razliku,
Ne igram FPS igre koje zahtevaju ekstremne odzive ekrana, Black smearing ne primecujem ali to nisam ni na proslom primecivao, znaci ne smeta mi : ) .
Filmove retko gledam preko kompa i slika mi deluje OK i nista vise od toga.
Voleo bih da sam imao vise monitora da ih isprobam ili da sam bar mogao da ih vidim u radnji (glupa KOrona) a mozda sam samo razmazen bojama i ostrinom koju imam na tv-u (OLED) pa mi ovo sve deluje onako, mlako.
Sve u svemu nisam ga vratio, zadrzao sam ga. Nije los monitor ali nije nije ni nesto sto izaziva wow efekat. Da li bih ga preporucio, verovatno ne bih. Pogledao bih nesto od od LG-a recimo. Samsung je preskup pa ga ne bih uzimao u razmatranje.
Ja sam svoj platio 380 evra i mislim da ne vredi vise od toga.

Moja konfiguracija je: Rysen 5800x, 32GB Corsair Dominator na 3600 cl16, Asus strix x570 Gaming-E i jedino sto nisam promenio, jer nisam imao srece, je graficka, sve vozim na istoj grafickoj koju imas i ti. Igram u 2k rezoluciji jer ne patim od toga da imam 100 frejma u svakoj sceni, nemam doduse u Valhali ni 50 ali ajd sad, bice bolje kad nam omoguce pristup kartama.

Sad ispada da sam napljuvao monitor a nisam hteo da ga vratim iako sam mogao, nije bas toliko los samo ne vredi 500€ sigurno.
Ako ima jos pitanja pomocicu koliko budem mogao.

pozz
 


Niko ne objavljuje pa hajde ja cu... Samsung najavio G7 flat verzije gaming monitora za ovo leto...
Ovo me vec interesuje

@jurodivi
tebe gledam... :)
 
Oho. Setili se...
Nadam se da će biti manje podložni zezancijama od curved modela...
 
Sumnjam...
Ako ista dobro izbace to ce biti Dell/MSI/Gigabyte - koji mnogo bolje znaju da utegnu Samsungove VA panele.
Daleko bolje varijacije izbacuju nego Samsung (barem je tako za sada bilo u 32"/34" izvedbi).
Valja obratiti na Dell-ov refresh gamerske S serije monitora, koja treba da se pojavi za ~2 meseca.

Sto se IPS tice, izgleda da je Asus konacno izbacio krsten 27" 240hz model - PG279QM, mada sa nasviranom cenom i (nazalost opet) slabijim kontrastom...
Ostatak ga stavlja u sam vrh ponude na trzistu
 
Ako jedan od ovih Samsungovih flatova bude 27" 144Hz, garant će da uzmu isti panel kao SR75 i da ga naplate duplo, hah...

Malo je falilo da uzmem Dellov S3221qs (32" 4K), dok nisam video komentare kako ima dosta blura i VRR range od 50-60 fps što je kao i da nema Adaptive Sync...plus, nema podešavanje game u opcijama.
 
Ne bih znao, ako si video u klipu najavili su g3, g5, g7 flat serije, svakako dolaze u 27" i 32" verzijama.
Prva dva su lower tier VA paneli (g5 bih rekao da su losiji binovani iz g7 samo na 165hz), g7 bi trebao da im je iz viseg segmenta i noviji panel.
Moguce da ce ove "starije" panele iz trenutne g7 krenuti da "preradjuju" drugi brendovi (msi/dell/gb) jer obicno posle 2 godine Samsung im prosledi iste a izbaci refresh seriju - cemu se nadam jer mozda izbace g7 32" sa 1800r (umesto sada 1000r) sto bih i uzeo na prvu.

Problem je sto su njihovi paneli vrlo podlozni color shiftu, zbog cega i pokusavaju sa prilicno zakrivljenim ekranim (1800r jos i moze da prodje na 32") i bice interesantno videti kako ce to da izgleda sa flat verzijama.
Ipak je onaj LG GK850 bolja opcija po tom pitanju, steta sto AUO nikako da izbaci naslednika. (to vec sve i sam znas)

Po pitanju 4k opcije i ja sam isto zagrejan za 32" 60hz varijante (makar i VA) ali ih nema na trzistu, barem onih koji bi zadovoljili odredjene parametre. Kao ni IPS koji i dalje pati od standardnih boljki (LG hrr paneli posebno). QC je i dalje u banani, dobra kalibracija nepostojeca out of the box a sve vise se guraju paneli sa nasviranim bojama bez SRGB opcije (oob) kako bi nadomestili losiji kontrast i vrednosti crnih boja...
Videcemo sta ce Asus da ponudi sa ovom novom PG serijom ali mislim da ce standardno da prenaduvaju cene i opet ce neki QLed TV biti bolja opcija za iste novce...

Na kraju moracu izgleda da se pomirim sa cinjenicom, neki IPS 27" 1440p 144hz (verovatno Dell 2721dgfa zbog lakse panel lutrije) za igranje i office na desku + nov TV za multimediju i 4k gaming sa kauca... Monitor kao AiO resenje otpada dok mini-led monitori ne postane pristupacna opcija i za obicne smrtnike...
 
Po pitanju 4k opcije i ja sam isto zagrejan za 32" 60hz varijante (makar i VA) ali ih nema na trzistu, barem onih koji bi zadovoljili odredjene parametre. Kao ni IPS koji i dalje pati od standardnih boljki (LG hrr paneli posebno).
I ja sam se dao u potragu za nekim 4K,al mi se 32" vizuelno ne uklapa u prostor (delovace prevelik),a nikad nisam video uzivo sliku na 4K monitoru... Zbog cega ides na 32" jel 27" premalo zbog tehnickih karakteristika (mala velicina za 4K),ili jednostavno ti vise odgovara 32"? Ja opet nekako najvise gledam LG IPS,al nisam bas pametan.
 
Veca dijagonala uvek.
4k na 27" je "overkill" i vise odgovara 32" (licno misljenje), za koju je 1440p na ivici i moze da prodje ali i nema istu ostrinu kao na 27". (meni je recimo 1080" na 25" Asusu skroz ok)
Zato cekam Dell i njihov refresh 27" i 32" ponude za mesec-dva, ako tu nista ne bude uzimam S2721dgfa jer su S3220dgf povukli iz prodaje...

Gledam i ka 34" opcijama (iako je izduzena 27ica) ali tu je izbor vrlo los do 550e.
Jedini bolji panel u toj klasi nudi LG 34GN850-b kao i MS 341CQR, za ciju cenu je bolje dodati novac i uzeti 27" 1440p monitor i 4k tv...
 
Poslednja izmena:
4k na 27" je "overkill" i vise odgovara 32" (licno misljenje),


Jedini bolji panel u toj klasi nudi LG 34GN850-b
Sad mi bas nije najjasnije,kako je 4K na 27" overkill,a brdo proizvodjaca ima u ponudi 4K u 27".

Meni je interesantan 27GP950 koji tek treba da se pojavi u radnjama
 
4K na 27" je izuzetno sitno. Čak i na 32" ti ne gine 125% scaling u Windowsu, na 27" bar 150% je praktično obavezno. Za igre nije mnogo bitno (mada, UI dođe sitan), ali za sve ostalo...

Noviji 32" monitori imaju 1500R krivu, Samsung panel...Meni to deluje suviše zakrivljeno, 1500R više pasuje za 34", za 32" bih radije 1800R ili flat a 27" strogo flat.

Ne znam što kažeš da nema 32" 4K VA, ima hrpe. Problem je što paneli nisu Bog zna šta. Ima gomilice sa AUO panelom poput BenQ EW3270U ili Iiyama XB3288uhsu i Philipsovih modela, LG ima neku svoju varijantu koja je meh i Samsung ima nešto svežije curved panele. Svi imaju nasvirani gamut, loš sRGB mod i zrnaste premaze...
PCMonitors.info kažu da su ti zakrivljeni Samsungovi malo bolji po pitanju slike i blura ali ona 2 koji su na tržištu, Dell (1800R) i Philips (1500R), imaju mane koje su me odbile.
Dolazeći modeli idu na high refresh ali su skupi i nemam grafičku koja bi to ispratila. Philips ima jedan zanimljiv flat 144Hz model sa novim AUO panelom koji je trebalo da je već izašao ali je odlagan par puta, i trebalo je da košta 600 i kusur evra. Sad već sumnjam da će koštati toliko...

32" mi je idealna veličina, samo se još dvoumim između 1440p high refresh ili 4K 60Hz. Druga varijanta mi je flat 27", mada, u zadnje vreme se mislim da bih radije 34" ultrawide umesto 27" jer je vertikalno isti đavo ali imam tu širinu (koju ne znam kako bih iskoristio ali ajd')...

Od 27" imam AOC, jeftiniju (Q27G2U) i skuplju varijantu (AG273CX). MSI isto ima jedan ravan ali ga nema nigde, Samsung ima SR75 sa idiotskom ergonomijom...
Od 32" bih flat LG, eventualno neki curved ako Samsung izbaci nešto novo da nije 1000R.
Od 34" mi je pao u oko MSI 342cqrv. Ima Samsung 100Hz panel što je par generacija staro ali je 1500R krivu što je noviji trend, pa me zbunjuje, nisam siguran šta je zaista unutra. Izgled i ergonomija su ok i spada u najjeftinije u klasi. Nema ozbiljnijih testova jer 100Hz nije in, je li, ali svi komentari koje sam video kažu da se bolje snalazi sa pokretom i blurom od skupljih 144Hz modela.
Ima i jednog Acerovog flat IPS 34" 144Hz modela koji dosta hvale i jeftin je. Ali nisam siguran da bih podneo glow i nedostatak crne s obzirom da sam u zamračenoj sobi gro vremena, ali me vuče da probam...
 
@jurodivi
Cini mi se da sam ti i ja bas spomenuo za neke MSI modele koji su mi zapali za oko (32" i 34" verzije) ali imaju 2.0 hdmi/1.2dp i nigde konkretnijih (ozbiljnijih) testova... Pritom kao sto kazes, stariji paneli su u pitanju ali MSI izgleda da ih bolje utegne od Dell-a i GB-a out of the box.
Onaj mali svaba i amer sa Newegga su ih nahvalili ali vise trabunjali citajuci sa papira nego li konkretne testove da su pokazali...

IIyama 34" Red Eagle je takodje hvaljen kod nemaca po recenzijama, ali mi je rizik da njih uzimam na slepo jer se nisu nesto proslavili sa monitorima u poslednjih 4-5 godina, isto kao i Philips i BenQ koji su hit & miss sa svojim modelima...
Takodje kolega je imao kratko jedan Asus (noviji model, "bolje ocenjen") VA 35" ali ga je vratio jer mu nije legao i pljunuo lovu za Alienware na kraju...

I ja isto naginjem ka 34" i 32" modelima i izbor je toliko suzen da je prosto neverovatno, nadam se da ce iskociti nesto bolje sada preko leta u toj novoj ponodui od 27-34"...
Na kraju ipak izgleda da je Dell s2721dgfa (gl850-b) jedino korektno resenje...
 
Posto vidim da ima dosta ljudi koje interesuju AOC/Xiaomi/Gigabyte i ostali 34 UW monitori sa ovim VA 1500R panelom, resio sam da podelim utiske o AOC CU34G2. Dakle verziji sa 100Hz osvezavanjem.

Imam monitor od septembra. Nisam uzeo 144Hz (CU34G2X) verziju jer je bila prilicno skuplja od ove (nekih 700e u odnosu na 470e koliko sam dao za ovu), a i Hardware Unboxed recenzije par modela sa ovim panelom (AOC, Xioami) su pokazale da panel nije najbolji za 120-144Hz osvezavanje i da se najbolje ponasa upravo oko 100Hz.

Anyway, out of the box boje su bile uzasne. Crvena je bila ekstremeno prenaglasena tako da sam proveo jedno 3-4 dana dok nisam podesio sve kako treba. Sada su boje (bar po mojem subjektivnom utisku) odlicne. Sazicene, ali ne preterano, i prilicno tacne (ponovo, subjektivan osecaj, nemam kolorimetar). U svakom slucaju bolje od prethodnog LG 29UM69G-B, koji ima IPS panel. Odziv je prilicno dobar za VA panel. Ima malo dark smearing-a koji u igrama izgleda kao jako blagi motion blur koji se ne moze iskljuciti. Meni ne smeta, ali znam da ima ljudi koji lude i od najmanje naznake smearinga. Ghostinga nema uopste u igrama, malo se primeti kada citam sajtove sa crnom pozadinom i belim fontom, ali nista kriticno. Koristim medium overdrive podesavanje.

Uglovi gledanja su ok za VA panel. Nista posebno, i zakrivljeni panel definitivno poboljsava horizontalne uglove gledanja. Ovo 1500R zakrivljenje je odlicno za igre, filmove, YouTube. Meni u radu (Word ili Google Docs kombinovan sa 20+ tabova u browseru) ne smeta, ali ovo zavisi od vaseg posla. Znam da ljudima koji se bave photo i video editingom zakrivljenje moze smetati, pogotovo ako je VA panel u pitanju.

Sto se tice jacine osvetljenja, jedne od najvecih boljki oba 34 AOC modela, meni je ok. Drzim ga na 100 odsto i uvece je i vise nego zadovoljavajuce. Danju bi bilo lepo kada bi bilo jedno 10 odsto svetlije, ali i to je samo u odredjenim delovima dana, dok gledam YouTube ili citam nesto, kada sunce ulazi direktno u sobu. Danju, tokom igranja, osvetljenje je ok. Takodje, ako iko uzme monitor, obavezno nadjite i ukjlucite bright frame opciju, pojacava default osvetljenje na zadovoljavajuci nivo. Adaptive Sync podrska je ok. Nije savrsena (nijedna nije, ukoliko nema G-Sync modula), u vecini igara se povremeno primeti tearing, ali je mnoooogo bolje nego bez adaptive synca. Dalje, screen flickering je prisutan u vecini igara kada je adaptive sync ukljucen i kada FPS padne ispod 60. To bas ume da smeta ali na srecu od kada sam uzeo novu graficku (RTX 3070, zamenila GTX 1060 u Januaru) nijedna igra nije padala ispod 60fps-a tako i da sam zaboravio na flickering. Barem dok nisam instalirao Vampyr koji izgleda ima 60fps lock (cak i kada RTSS OSD pokazuje vise od 60fps deluje kao da igra radi na 60) tako da je flickering non-stop prisutan. Na srecu, preko Nvidia Control Panela se moze iskljuciti G-Sync za svaku igru posebno pa ako neki naslov pravi probleme lako se rese. Flickering se javlja u menijima kao i tokom loading ekrana, ali ga u 99 odsto slucajeva nema za vreme igranja, sem ako je igra lokovana na 60fps. Ovo je izgleda zajednicko za sve modele sa ovim panelom tako da sta god da uzmete, dodje mu na isto sto se tice flickeringa.

Za kraj, ekran je primetno topao dok je monitor ukljucen. Ovo je izgleda normalno za ovoliki panel, al cisto da podelim. I lampa ili LED strip iza monitora je must have ako vam se javi umor u ocima, mucnina, i bol u glavi (kao meni nakon sto sam ga uzeo, iako nosim dioptrijske naocare sa anti-reflektivnim premazom koje su cinile cuda sa 2 prethodna monitora).
Retko pisem , ali imao bi sta da pridodam :D

Imao sam dosta modela, ali od 34" koje si pomenuo imao sam ih sve, AOC 34g2X , pazario ponajvise zbog cene svojevremeno, prvi 3440x1440 na 144hz, za da kazes "male" pare, vise se i ne secam tacnog iznosa, ali neku prvu ruku preko madjara sam ubo za cini mi se 550e , nakon detaljnog testiranja, nisam bio previse odusevljen, imao sam sve modele moguce od 100-120hz, kako va tako i ips mahom 34" i dosta lepse su mi radili recimo Acer X34P , ili LG 34GK950G, ili Asus pg34Q.... od kvaliteta izrade i softvera,prikaza, sve je mirisalo na low budget :)

Igrom slucaja nakon njega, dosao sam do Xiaomi modela, tad ga kupih za 500e okruglo, bio sam prijatno iznenadjen kvalitetom izrade i dizajnom. Toliko lep monitor, nemam reci ! E sad, jos vece zaprepascenje kvalitetom prikaza, znaci Xiaomi odudara od ips i va pa za duplo veci iznos 1 kroz 1. SOlidan odziv, jeste 3440 x 1440 na 144hz, ali xiaomi je gledao da ne siluje previse overdrive, stoga monitor nije bas toliko brz koliko bi se moglo izvuci , ali bolje od AOC svakako. ZNaci razliku sam video kad drzim ips od 120hz pored njega, imao sam uporedo lg nano ips 34gk950g pa sam mogao da poredim... Inace ovako tesko da bi bilo ko uvideo razliku. E sad , nakon toga, pojavio se po znatno nizoj ceni, cesto se moze uzeti za 400e , i to je za te pare BRUKA MONITOR !

Gigabyte, upravo mi je u sobi pored mene, danas ga zamenio sa XG43VQ. Sta reci za Gigabyte, navodno je isti panel kao i na XIaomi, i to bi trebalo da je II generacija Samsung Qdot monitora koji su debitovali svojevremeno na Samsung c34f791 modelu , kog sam takodje posedovao dugo, spektakularan prikaz ali brzina odziva zove upomoc :D
Jako dobar prikaz, za nijansu losiji od xiaomi na fabrickim postavkama, mozda bi kalibracijom itd mogli da budu isti, ali niti posedujem isti niti sam se bavio time.
E sad gde gygabyte briljira jeste odziv, i sustinski on jeste najbrzi od tih budzetnih 34" va 144hz. Jeste skuplji od xiaomi, i nudi mozda neki kompromis po pitanju brzine i kvaliteta. Sve u svemu , vrhunski monitor . Da opet moram da biram izmedju g34wqc i xiaomi mi 34, ne znam zaista koji bi uzeo, srce me vuce na xiaomi a pamet na gigabyte :) Ja izuzetno volim hardver stoga sa te strane i pristupam tematici.

Ono sto me je zaprepastilo i evo morao sam probati , ne znam odakle su se pojavili, Asus xg34vq, novi,neotpakovani, upola cene od regularne na kp od vise prodavaca, i ja zaista nikada sa 34" 21:9 ne bih isao na 49" , takodje po pitanju zakrivljenosti , 1500 , 1800R jesu ideala, pogotovo na 34" , ali probao sam Samsung g9 i ono je blagi uzas na sta lici, ja ono u zivotu ne bih drzao ispred sebe, ne samo sto mi deluje preveliko, malo po visini, vec mi je krajnje nepregledan.... Tako da 1000R je besmislen po meni...
Ali 32:10 odnos, sa 43.4" , me je uvek kopkalo, testova je bilo malo, prvenstveno sam svojevremeno gledao Samsung koji je najjeftiniji 43" 32:10 monitor sa cenom oko 780-800e, medjutim nema freesync, niti adaptivni sync, i to sam dugo zaobilazio...
I tako ukucam , gledam, bar na papiru Asus deluje super, cena smesna trenutno, ima sve moguce mogucnosti , konekcije, i jako bitno po visini je skoro isti kao 34" 21:9, takodje ima 1800R curve. Cim sam ga otpakovao, jasno se vidi razlika u kvalitetu izrade, dizajnu, pozadi zglob monitora dozvoljava podesavanje u svim pravcima, nema bespotrebnih rgb efekata, softver dobar, a kvalitet prikaza vrhunski. Bukvalno, kako covek zamislja monitor sa kvalitetnom slikom to ovde i dobija. Brzina odziva je dosta dobra, za sad sam se zavalio i oprobao witchera na kratko, pa Quake 3 sa custom rezolucijom, pri brzim scenama nema nikakvih anomalija, nema trailinga, nema ghost-a . Osvetljenje , Xiaomi i Gigabyte sam drzao na oko 60%, ovo cudo za sad drzim na 50% mozda cu morati jos da smanjim. Slika je toliko jaka , boje prelepe,zivahne, prikaz koji para oci.

Prelazak sa 34" 21:9 na 43" 32:10 , je meni bar leglo kao dobar dan.
Sto se pak tice VA panela , apropo teme, posto su svi modeli koje i opisujem sa VA panelima, dosta se napredovalo, i VA jeste korak iznad ips za filmove,gejming, da se stave jedan pored drugog ips jeste i dalje brzi od vecine VA panela proizvedenih u proslosti, ali evo Samsung je cudo napravio sa Odyssey serijom , razlike u odzivu su zaista smesne. Sto se tice boja i prikaza, tu su sada egal, a kontrast i dalje boljka ips-a, dok VA tu izuva iz gaca. Ips cesto ima i glow i razne nuspojave, VA toga nema,ali ima nekih drugih sitnih anomalija, koje srecom ovaj monitor koji sada imam skoro i da ne poseduje, recimo kod skrolovanja tamnog teksta na beloj pozadini, brzih promena scena,tu se najbolje vidi jel panel ima boljki ili ne.
 
Samsung bi trebalo da je bolji (veća rezolucija) ali prelaziš sa ravnog IPS modela na izuzetno zakrivljeni VA, to je dvostruki "šok"...trebaće ti poprilično vremena da se navikneš i lako možeš da se razočaraš.
 
Za te pare bolje uzmi pristojan TV. Ili prosto 48" CX, navikneš se na veličinu...

LG će izbaciti i 42" CX ali ne znam tačno kada...
 
Koja je fora da niko ne pravi 27" 4K VA monitore? Nameracio sam se da uzmem neki, al ponuda je nikakva.
 
Nedavno sam svoju trapavost platio tako što sam nespretno zakačio stajaću lampu čiji vrh se zabio u moj AOC monitor i zauvek ga poslao u večna lovišta (videti forku). Tačnije, kontejner u mom naselju.

Gledajući šta mogu da kupim na 12 rata ili po mogućstvu na administrativnu zabranu sasvim slučajno mi je "na radar" upao LG Ultragear 32GK650F-B koji je, trenutno, u jednoj firmi na popustu sa cenom od 38000. Pogledavši cene tog monitora na E-ponudi bio sam zaprepšćen.

Naravno, odgledao sam sve moguće review-e počev od BENCH-a pa do Hardware Unboxed pa sam prijatmno iznenađen, ali moram da upitam nekoga ko ga poseduje kakvi su utisci da kompletiram utisak da sam naručio dobar monitor. Tih 144Hz mi ne znači ama baš ništa, mnogo bitnija mi se slika i ukupni utisak. Ako neko može da mi objasni grešim li??

Hvala unapres.
 

Prilozi

  • 01.jpg
    01.jpg
    233.2 KB · Pregleda: 50
Solidan monitor. Postoji i malčice unapređena verzija, 32GN600, koja je skuplja i nema pomeranje po visini. Ima i 32GN650 koji je isti kao 32GN600 ali ima podizanje i spuštanje.

Uglavnom, solidan VA monitor, pogotovo po toj ceni. LG ima brže 32" VA panele nego konkurencija, s izuzetkom Samsunga G7...
 
Pozdrav svima, ja se već skoro godinu dana kanim da uzmem neku gaming 27icu 1440p 144+Hz i sporadično pratim ponudu sve čekajući da se stanje kod nas bar malo popravi ali rekao bih da se to ipak neće dogoditi...

Da li postoje naznake da će kod nas u skorije vreme stići nešto značajno bolje od modela koje imamo u ponudi već x meseci unazad, ili da lepo odaberem nešto od postojećih modela i da završim agoniju... :)
 
Ne znam šta može da se očekuje "u skorije vreme". OLED ekrani neće još neko vreme biti dostupni po iole pristojnoj ceni, quantum dot/nano IPS paneli su još uvek poprilično skupi i retki kod nas, tako da ti je moj lični savet da prekineš agoniju.

27" 1440p i 144hz su poprilično retke zverke, a trenutno, kod nas, možda najbolji odnos cene i kvaliteta ima Samsungov Odyssey G5 koji je nešto manje od 40.000.

Znam, da za ovo ima poseban deo foruma, ali kad je već dvoumljenje ovde...
 
Ima poseban deo foruma na koji niko nikada ne zalazi. :)

Nisam mislio na neku revolucionarnu tehnologiju nego na konkretne modele, većina monitora koje preporučuju strani review sajtovi (mada je i to diskutabilno koliko treba verovati tim preporukama) ne mogu da se nađu kod nas. Doduše ja sam zbog trenutne situacije ograničen na kupovinu u prodavnicama, možda je na KP malo veći izbor ali svakako mi ne deluje kao neka ponuda...
 
Pa, ne samo da kod nas ne postoji ni deo modela koji oni preporučuju, nego su i cene ovde jezivo veće nego tamo. Kad odem na Geizhals ponekad mi dođe da plačem kad vidim šta sve ima i po kojim ciframa.

I iako sam želeo IPS monitor od 32 inča (godine, vid, udaljenost od istog...) najjeftiniji i najobičniji 2560x1440 IPS monitor te veličine je svega 2-3.000 jeftiniji od (trenutno na povećem popustu) LG Ultragear 32GK650F koji ima VA panel, mnogo je lepši i funkcionalniji (to što je 144Hz mi ne znači ama baš ništa, jer ne igram pucačine), tako da ću se konačno lično uveriti u razlike između IPS i VA panela. Štaviše. nije ni (trenutno) skuplji od 27" monitora sa 144Hz...
 
Pa šta znam, onda mene ljudi ne vole iz nekog razloga:
:)

Svakako nije preterano bitno pošto ću po svemu sudeći sačekati sa kupovinom još neko vreme, više me je zanimala opšta diskusija na ovu temu pošto je po meni 1440p 27'' jedna od najboljih kombinacija za nas koji nemamo da odvojimo hiljade evra za monitor pa me čudi da ponuda i potražnja u tom segmentu nije bolja...
 
ja sam dugo trazio, nista bolje nisam nasao od onoga sto sam ti preporucio u tom tredu :) kupio sam taj u DE i cekam da mi stigne next week
 
...pošto je po meni 1440p 27'' jedna od najboljih kombinacija za nas koji nemamo da odvojimo hiljade evra za monitor...
Prvo je pitanje za šta ti je monitor primarno potreban??

IPS monitori imaju vernije i lepše boje, uopšteno, nešto prirodniju sliku. U odnosu na VA panele koje imaju svi jeftiniji "gejmerski" modeli, zbaog većeg kontrasta i brzog odziva. Uostalom, možda je to najbolje objašnjeno ovde na kanalu Hardware Unboxed.



A za, kako si naveo, 500€ i kod nas imaš sasvim dobar izbor monitora za ono što si naznačio kao najbolju kombinaciju. Recimo, za nešto ispod 400€ imaš MSI Optix G273QF 165Hz monitor sa G-Sync sertifikatom, ali ja bi, da imam 500€ za 27" monitor, najpre se izbečio za još par hiljadica i uzeo LG 27GL850-B 144Hz monitor sa nanoIPS tehnologijom. Za te pare, trenutno, ovde u Srbiji ne postoji bolji monitor te klase. A teško i da će uskoro biti.
 
Nazad
Vrh Dno