Šta je novo?

Monitori sa QD-OLED panelima

danilo989

Čuven
Učlanjen(a)
31.10.2006
Poruke
3,807
Poena
625
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X3D, Scythe Fuma 2 rev. B Noctua NF-A12x25 Edition
Matična ploča
MSI MPG B550I Gaming Edge Wi-Fi ITX
RAM
2x16GiB G.Skill TridentZ DDR4 3200Mb/s CL14 F4-3200C14D-32GTZKW
GPU
PowerColor Radeon RX7800 XT Hellhound 16GiB
Storage
Western Digital Black SN850 WDS100T1X0E-00AFY0 1TiB, Western Digital Blue 3D WDS200T2B0A 2TiB
Zvuk
Altec Lansing 220, HyperX Cloud II
PSU
Corsair SF750 Platinum 750W SFX
Kućište
Cooler Master NR200P ITX
Monitor
Dell G2724D 27" IPS 1440P 165Hz, ASUS VG259QM 25” IPS 1080P 240Hz
Miš & tastatura
Lamzu Atlantis Mini Wireless, HyperX Alloy Origins Aqua
Ostale periferije
APC BX1400U-GR
Po ugledu na slične IPS/VA teme, bilo bi dobro imati uvid u novu OLED tehnologiju koju je Samsung razvio i dao ime QD-OLED.

Prvi monitor koji koristi taj panel je Alienware AW3423DW


Sama tehnologija izgleda interesantno, detalje možete videti ovde


Po svemu sudeći, zbog pomenutih prednost u odnosu na standardni OLED koji se koristio do sad u TVima, verujem da će imati mnogo veću primenu u PC monitorima.
 
Svaka im čast ali znajući Samsung "udariće po ušima" sa cenom. Za nas smrtnike ostaje da sačekamo 2-3 godine.
 
Evo i prvih utisaka jednog korisnika:

Ono što mi se ne dopada:
-tekst je mutan (mutniji čak i od LG C1 TVa)
-crna nije u potpunosti crna, već siva (sumnjaju na coating ekrana)

Šteta, mene je ASUS pg279qm nervirao zbog "mrljanja" ekrana, sa ovim bi verovatno izludeo.

Videćemo kakav će Samsung Odyssey G8 biti.
 
Pa zar jedna od glavnih karakteristika ove OLED tehnologije nije "kristalno" crna boja,kako sad to crna nije crna nego siva?....u cemu se onda razlikuje od IPS-a?
 
Da sam hteo TV, kupio bih TV..gde su modeli od 21, 24, 27 inča...
 
Kad im se isplati da matricu seku na te dimenzije biće i tih modela.
 
TV je 50+ :D
 
Pa ja npr. niti imam mesta za veliki monitor niti sam neki ljubitelj velikih monitora :D
 
Da sam hteo TV, kupio bih TV..gde su modeli od 21, 24, 27 inča...
Pa ja npr. niti imam mesta za veliki monitor niti sam neki ljubitelj velikih monitora :D
Super, i ti si manjina, koja se njima ne bi isplatila sa biznis strane (cak i kad ne bi bila manjina) i onda ne bi ni bilo proizvoda (ni za tebe), ili bi ga bilo ko zna koliko kasnije xD

Nova stvar, skup razvoj, uvek krece od gore na dole, ne funkcionise drukcije. Ako se QD-OLED omasove i zameni sve, bice i po koji budzet/manji model za nekoliko godina. I to pod uslovom da bude moguce jeftino na veliko proizvoditi, naravno, da nema nekih drugih kocnica.

Skuplji, veliki, extravaganti (bilo halo proizvodi, bilo korak ispod), samo pomazu da sto pre napreduje tehnologija, i da se sto pre se te nove stvari omasove i spuste, a ne suprotno. ARGB, Halo, hobi ponasanje kao prethodne generacije sa automobilima (drasticno povecana kupovina pogotovo skupljih proizvoda), je najbolja stvar koja se ikad desila za trziste. I ne samo za ljude koji prilagode sebi, sobu, sto da mogu da uzivaju u extra slici i dozivljaju koji ovo donosi, nego pogotovo za one koji uzimaju iskljucivo funkcionalne i/ili jeftinije stvari. Svi pobedjuju :)
 
Poslednja izmena:
21, 24"? Wow, kakav povratak u 2005. Ko jos kupuje ozbiljnije monitore sa tim malim dijagonalama...
24" uzima ko je ogranicen budzetom i/ili nema hardver za 1440p. Dosta ljudi znam koji su uzimali monitor za 150-200e, nemas tu 27" 1440p monitora. 21" je vec premalo :D
 
24" uzima ko je ogranicen budzetom i/ili nema hardver za 1440p. Dosta ljudi znam koji su uzimali monitor za 150-200e, nemas tu 27" 1440p monitora. 21" je vec premalo :D
Pa ima i 32" 1440p. Ja se sit naigrah na onom AOC-u kao i pola foruma.

OLED i ogranicen budzetom je bas besmisleno staviti u istu recenicu :D Ako si ogranicen budzetom neces ni razmisljati o OLED-u.
 
Super, i ti si manjina, koja se njima ne bi isplatila sa biznis strane (cak i kad ne bi bila manjina) i onda ne bi ni bilo proizvoda (ni za tebe), ili bi ga bilo ko zna koliko kasnije xD
Jos samo da mi das taj izvor podataka po kojem se najvise kupuju 32+ incni monitori, a najmanje 27- :D


Primary Display Resolution
1920 x 1080
67.46%
+0.34%

:p
 
@zechs najvise zarade po prodatim modelima* Vise poredjenje po sta je naisplatljivije za return on investment (od R&D). Uzimajuci u obzir da je najveci i najbitniji faktor za nisku cene velika dostupnost/ponuda, sto retko kad ide ruku uz ruku sa najnovijim tehnologijama i kolicinom uspesno napravljenih delova. Nisam govorio generalno.

Evo na primer treca godina i cene savitljivih telefona su jos uvek ogromne, i nije se spustila tehnologija dole. Ili da cak i kad imas foru za nesvakidasnji yield (AMD Ryzen chipleti), opet nisu uspeli da skaliraju ceo proizvod dovoljno jeftino.
 
Poslednja izmena:
Samsungov QD-OLED displej ima isti Pentile subpixel layout kao matori Samsungovi AMOLED telefoni, lol. To stvara zezancije jer operativni sistemi koriste vertikalno orijentisane RGB subpixele...

Originalni nemački članak sa slikama: https://www.heise.de/hintergrund/Mo...t-verkorkst-6582133.html?hg=1&hgi=0&hgf=false
Prevedeni članak bez slika: https://www-heise-de.translate.goog...l=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=de&_x_tr_pto=wapp
Moderni Galaxy telefoni sa AMOLED ekranima takodje i dalje imaju pentile raspored.

Izuzetak su im jedino AMOLED tableti.
 
Moderni Galaxy telefoni sa AMOLED ekranima takodje i dalje imaju pentile raspored.

Izuzetak su im jedino AMOLED tableti.
Najverovatnije se problem ne primećuje zbog gustine piksela na tako malim površinama.

Možda će problem biti rešen ako odluče da izbace 4k monitore manje dijagonale. Meni bi npr idealan bio 32" 4k model.
 
Takodje bih za monitor izabrao uvek 24; 24,5 ili 25" monitor sa 1440p (ili ako bas mora 2160p) sa 120Hz osvezenjem (ili vise!).

Jedva cekam da naprave tako nesto u QD-OLED tehnologiji !

Ovaj prastari 144Hz BenQ Zowie XL koji koristim godinama skoro da vise i nema boje - maltene monohromatski !
 
Na žalost, dok ne isprave zezancije s textom neću ni da ga uzmem u razmatranje (čak i da mogu da ga priuštim, heh).
Bar 2/3 vremena pred monitorom provodim čitajući nešto, nedopustivo mi je da monitor brljavi sa prikazom texta, pogotovo sa tom cenom...
 
Nazad
Vrh Dno