Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Nije samo ekran monitor (pitaj vlasnike LG televizora 2014-2018 ili 2019), crkava pozadisnko kao ludo. A toliko i kosta.
 
Drugari, da li je Dell S2721DGFA i dalje OK kupovina? Ili predlog za nešto bolje u toj nekoj klasi?
Bitno da je IPS, da ima display port, obavezno da ima podešavanje po visini, tilt i swivel. Pivot može ali i ne mora. I mora da ima usb hub.
 
Ako ti se uklapa u budzet i mozes da ga nadjes kod nas, meni deluje kao super kupovina.
Osim zamerki na jadan Local Dimming i slabiji kontrast (IPS specific gray-black) sve ostalo je na mestu.
 
Da li neko mozda ima iskustva sa Lenovo L32p-30 monitorom?
 
Evo mojih zapažanja za LG Gaming monitor UltraGear 27 IPS 27GN850-B

Uzeo sam ga pre svega nekoliko dana i mogu reći da je LG uradio prilično dobar posao sa ovim modelom. Fizički gledano Monitor deluje čvrsto i utegnuto pa shodno tome odiše kvalitetnijom izradom čak i kada su plastični elementi u pitnaju na nosaču. Uzeo sam ga ponajviše zato što mu panel pokriva 98% DCI-P3 kolor standarda, za razliku od drugih monitora u toj klasi i što se tiče tačnosti prikaza boja kod ovog modela, mogu reći da je prilično dobro sve fabrički podešeno. White balance je prilično tačan i ne vidim ovde ništa neobično kao što sam to primećivao kod nekih drugih monitora ranije gde je slika obavezno vukla više ka jednoj od 3 RGB nijanse. Naravno dodatnom kalibracijom je moguće za nijansu to popraviti, premda će tu razlika gotovo izvesno biti jedva primetna u odnosu na fabričko stanje.

Kad smo kod anomalija, pošto ih svaki IPS monitor mora imati, kod primerka koji sam ja dobio srećom nema upadljivog probijanja pozadinskog osvetljenja nigde, čak ni uz ivice panela što je gotovo obavezna situacija kod jefitnijih monitora, izuzev što je u donjem levom i gornjem desnom uglu primetan blagi glow efekat što je praktično i jedina stvar koju sam primetio i na koju bih mogao da se požalim. U mom slučaju je to zbilja minimalno pa ne smeta, ali eto čisto da i to adresiram. Ovo je opet dosta subjektivno i sasvim moguće je da bi merenja pokazala drugu situaciju, s obzirom da prikaz crne nijanse definitivno varira. Takođe antiglare filter kod ovog monitora završava posao ali moram da primetim da u potpunosti ne matira ekran. Dakle izvestan procenat refleksije iz okoline je ovde svakako pristuan što možda i dodatno doprinosi glow utisaku koji imam.

Kontrast kod ovog monitora nažalost nije baš na najvišem nivou. Reklo bi se da je tipičan za većinu IPS monitora i koliko vidim na osnovu nekih merenja to je oko 850:1 a ne 1000:1 kako piše u specifikacijama. Ali s druge strane ovaj model ima Black Stabilizer opciju kojom je crnu nijansu moguće dodatno doterati. Po defaultu mu stoji na 50 od 100, pretpostavljam zbog gejminga kako bi u mračnijim scenama sve ipak bilo za nijansu vidljivije, ali ako se ovi parametri pomere recimo na 25 i manje, crna nijansa svakako bolje izgleda uz nešto kontrasniji prikaz slike u globalu. Dakle ova podešavanja minimalno utiču na gamu pa je moja preporuka da se ove vrednosti drže na 25 i ispod s obzirom da će prikaz crne svakako izgledati bolje.

Inače važno je spomenuti još jednu stvar koja je tipična za većinu 10bitnih panela u ovom momentu, a to je da prikaz boja nažalost po automatizmu kada se monitor poveže nije propisno podešen. Boje su nešto drečavije sa crvenom nijansom koja vuče izrazito ka magenti. Reč je o problemu tehničke prirode, a ne o lošoj kalibraciji, pa je neophodno iz drajvera napraviti određene izmene. Ko ima Radeon grafičku kartu ovo može lako ispraviti i tu je potrebno aktivirati sledeća podešavanja (vidi sliku). Za NVida grafičke karte je nešto komplikovanija situacija ako se ne varam, ali je to svakako izvodljivo.

Sa postoljem nažalost nisam previše zadovoljan ponaviše zato što je izrazito robusno, pa sve komplet zajedno sa nožicama dole uzima veći deo površine stola, a takođe je zbog toga ekran izbačen i dosta unapred. Dakle ko ima radni sto od 50cm po dubini imaće problem definitivno.

Što se tiče gejminga nisam imao prilike da ga testiram previše, ali utisak je da to ovaj monitor dosta dobro gura u fast režimu, što mu je ujedno i default. Ne igram previše video igre u poslednje vreme a i kada igram to su uglavnom grafički zahtevniji naslovi sa kojima je teško prebaciti 100 sličica po sekundi u 2k rezoluciji. Ono što mogu da kažem da u fast režimu sa nekom igrom koja vuče između 75 i 100 sličica po sekundi meni barem to dosta dobro izgleda. Animacija je vrlo čista i stabilna uz minimalno odstupanje kada se frejmrejting počne približavati cifri od 60, za šta je verovatno bolji noraml mod. HDR mu je reklo bi se u najboljem slučaju upotrebljiv, ali svakako zahteva dodatna podešavanja. Utisak koji sam stekao gledajući neke recenzije je da nijedan monitor bez minimum 450 nita neće biti u stanju da pogura HDR propisno. Premda da budem iskren, nisam siguran koliko će po ovom pitanju moj sud biti uopšte merodavan pošto mi je ovo prvi takav monitor tako da tu ne bih mogao nešto još posebno da dodam.

Sve u svemu ja sam zadovoljan ovim monitorom s obzirom da ću ga ja svakako više koristiti za neke druge stvari a manje za gejming. Pa eto ako neko traži monitor za rad i gejming kombinovano, a ujedno može da odovoji nekih 50tak i kusur hiljada, onda je ovo svakako model koji u ovom trenutku treba uzeti u razmatranje.

Za detaljnu recenziju pogledati ovde: https://www.rtings.com/monitor/reviews/lg/27gn850-b
 

Prilozi

  • IMG_150646.png
    IMG_150646.png
    28.4 KB · Pregleda: 326
  • IMG_20220703_155942.jpg
    IMG_20220703_155942.jpg
    251.8 KB · Pregleda: 95
Poslednja izmena:
@Qrjak @Dogzilla Hvala. Ponovo ima Della u prodaji, valjda stigla nova tura, šta li, i mislio da uzmem, nego dok sam čekao naletim na probleme koje neki ljudi imaju sa ovim njegovim flicker free, pošto nije kao kod ostalih, nego Dell izmišljao toplo vodu. Uglavnom, može doći do zamora očiju i glavobolja, kod malog broja ljudi doduše, ali opet. Ima li negde kod nas neka radnja da ima izložene i uključene monitore? OK, naručio bih online, mogu da vratim ako mi ne odgovara, ali što da gubimo vreme i prodavac i ja, radije bih otišao da vidim, bar koliko toliko je moguće, ako ima negde :)
Tako da sada nisam baš načisto u vezi tog Della, pa gledam još par nekih sličnih monitora.

Šta mislite
LG GN850 (kolega gore opisao, mislim da je i on OK) sličan panel kao kod Della, nema usb hub (ajd i nije to toliko bitno, snašao bih se), 144Hz u odnosu na 165Hz kod Della, sumnjam da se primeti) https://www.rtings.com/monitor/reviews/lg/27gn850-b cena je tu kao Dell otprilike
LG GP850 https://www.rtings.com/monitor/reviews/lg/27gp850-b ima usb hub i 180Hz, nisam siguran da to vredi ~20K više, panel bi trebalo da je isti/sličan kao kod GN850
LG GN880 https://www.rtings.com/monitor/reviews/lg/27gn880-b isti kao GN850, jedina razlika je ova ruka/držač, takodje ne znam koliko to opravdava višu cenu
Gigabyte M27Q P HU test nova verzija M27Q, ima LG panel (RGB, nije BGR kao M27Q) sličan Dell i LG modelima, 165Hz, ima i USB i ovaj GA KVM,
 
Nisam prošao kroz sve ove recenzije pažljivije, ali koliko se sećam iz nekog pregleda koji sam pogledao na YT-u, LG GN850 je uslovno rečeno unapređena verzija LG GL850 monitora. LG GP850 bi trebalo da je bolji ali suštinski gledano ne verujem da tu ima previše razlike. Najvećim delom su to stvari koje se tiču odziva, pošto GP u odnosu na GN model dobacuje do 180hz. U pogledu kontrasta, GN je za nijansu bojli, dok GP ima kvalitetniji prikaz boja u HDR modu verovatno zbog osvetljenja od 400 nita. Znači treba videti koji je odnos cena u pitanju između ovih modela pa odlučiti, ali ako ti HDR nije bitan, neki moj utisak bi bio da nema razloga onda uzimati skuplje modele naročito ukoliko je razlika u ceni značajnija. Što se gejminga tiče, razlika između 144hz i 165hz je zanemarljiva, a osim toga kviz pitanje je da li ćeš uopšte moći da poteraš na svojoj mašini igre sa tolikim frejm rejtingom u 1440p. To su detalji koji su možda bitni nekim momcima koji profesionalno igraju igre na turnirima. Prosečnom gejemeru takve stvari svakako neće ništa značiti.

Gigabyte M27Q P sam i ja bio razmatrao. Lepo je što ima USB hub, to bi mi svakako značilo pa i osvetljenje od 400 nita, ali mi je nekekao ipak bio preskup za to što nudi. U stvari ono što je mene negde najviše zabrinjavalo je probijanje pozadinskog osvetljenja po ćoškovima i uz ivice. Znam da je to lutrija u principu, ali negde mi se čini da LG tu ipak nešto bolje stoji u odnosu na konkurenciju. Gledajući testove i recenzije na YT-bu to se može videti, pa je i to bio jedan od detalja koji je na kraju u mom slučaju svakako odigrao.
 
Samsung F24T35
162€,za osnovne potrebe, dal je ok ili uzimati neku drugu marku monitora?
Preporuka?

 
Asus VA24EHE je po mom skromnom misljenju, odlicna kupovina za istu ili cak nijansu manju svotu novca. Vrlo solidan monitor u svakom pogledu.
 
Da li neko ima nesto za reci o ovom monitoru?

Moze da se nadje i za 60k

Koristio bih ga za programiranje i pomalo dizajn. Trenutno imam dell 24" full hd, muku mucim sa prostorom, cesto alt+tab radi. Svidja mi se ova ultra wide varijanta iz tog razloga.
Voleo bih cuti misljenja o ovakvim monitorima kao i o ovom modelu pre porudzbine.
 
Gde ima za 60K?
 
Ne znam koliko je dobar za programiranje pošto su slova krzava (samo 109 piksela po inču).
24" Full HD, uobičajeni monitor za programiranje, je ~92 ppi a nema krzava slova. 109 ppi je još bolje, naravno, tako da će mu 34" 3440*1440 odgovarati.

p.s. permutovao si širinu i visinu
 
A nema veze sto je permutovao, svejedno je ista vrednost. Ali svakako nije ni blizu tome da bi mogla biti krzava slova.
 
109 PPI je ista gustina kao 1440p na 27", nema šanse da nije oštro...
 
Odlican monitor, uzimaj, Jos ergo! Ja bih se pocastio ali imam druge planove sa kesom. :D
 
Da, bas sam razmisljao o rezoluciji, da li je premala na 34" a nesto mi se ne juri 4k.

Posto prelazim sa 24" FH, kapiram da je ovo bar malo bolje, a i ako je isto ok, veci mi je problem prostor.

Druga opcija je 2x recimo 27" ali mi se vise svidja da je jedan ultra wide monitor nego 2 obicna.

Nisam nikad koristio ovu sirinu pa rekoh da pitam da li je neko prelazio sa manjih dijagonala na ultrawide, da li se brzo navikao na ovu sirinu.
 
Pišem iz iskustva, imao sam monitore/laptop računare sa raznim dijagonalama i rezolucijama i sada sam na 220 PPI i razlika je nebo i zemlja u odnosu na full hd ili 2k i neprijatno je za rad sa tekstom kada se vratim na nižu rezoluciju. Za fimove/serije/igre/net su niže rezlucije super ali kada treba da se odgovori na par desetina mail-ova dnevno ili kada se radi nekoliko sati u Wordu (ili bilo šta drugo sa tekstom) onda se tek primeti koliko je krzavo oko 100 PPI. To pričam i za Mac i za PC laptop/desktop računare.

Na Windows-u je još lošije jer su slova tanka (loš font) a nije dobro odrađeno ni skaliranje.
 
32" 4k mi se ne uklapa u budzet, ne bih davao neke vece cifre, mozda cu se skroz prebaciti u kanc. pa ce ovaj kuci skupljati prasinu.

Elem, bio do gigatrona cisto da bacim pogled na velicinu ovakvih ekrana i sad tek nisam siguran.
Nekako imam osecaj da ono sto je skroz levo ili skroz desno ne moze lepo da se vidi bez da se skroz nakrivis u jednu ili drugu stranu, narocito moze biti problem na ovom modelu jer nije zakrivljen. 😕
 
@MisliM_StvaRnO
Meni je i prelazak sa 21.5" 16:9 monitora na 29" ultrawide bio kao da sam presao na mnogo veci ekran a u stvari je 29" ultrawide samo "prosireni" 21.5" 16:9. Kada sam presao sa 29" na 34" ultrawide prvog dana sam mislio da je nov monitor jednostavno prevelik, ali navikao sam se posle ~nedelju dana. Jedina razlika je sto je moj monitor zakrivljen tako da nemam problema sa sadrzajem na ivicama ekrana.

A ovo sto NAS prica vrv jeste, ali tek nakon sto se predje na nesto bolje. Dok se ne predje 109PPI je i vise nego dovoljno. Isto radim svakodnevno u Wordu (obicno Word u kombinaciji sa 20+ tabova u browseru) i meni je 34" ultrawide savrsen i za posao i za zabavu. Nemam nikakvih problema sa ostrinom slike i izgledom slova.
 
Kome treba dobar 28'' 4K/UHD IPS (a da nije preskup) neka prelista ovu temu.
Samo šteta što panel nije 75Hz.
 
Ja uzeh BenQ Mobiuz EX2710S pre mozda dve nedelje. Jos uvek stoji u kutiji. 😆
 
Ja okinuh GB3461WQSU-B1 prvi ultra wide pa cemo videti jel odgovara,prelazim sa 27" 1440p dell s2721dgfa,32" 4k ne vrede ovaj novac sto traze kod nas (pogotovo 144hz modeli)
 
Nazad
Vrh Dno