Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Svako brani ono što ima, i što je kupio, a realnost je da ne valja ni IPS, ni VA, ni TN, ni OLED. Neko preferira uglove gledanja, neko preferira prikaz, a neko brzinu. Vi samo treba da se opredelite za ono smeće koje akcenat stavlja na parametar koji je vama bitan a koji sam spomenuo gore.
Ma.. sta god da kupite necete uzeti najbolje,treba se samo opustiti u kupovini i informisati cisto da izvucete sto vise za ulozeni novac. Licno sam uzeo Gigabyte M32U i zadovoljan sam,ali bih verovatno bio zadovoljan da sam uzeo i neki drugi skuplji ili jetiniji model.Jednostavno svi filozofiramo ovde o kojekakvim brojevima,a kad kupis monitor i pocnes da ga koristis zaboravis sve ostale modele...
 
Nešto bolje od 24MD4KL ili 27MD5KL za Macbook Pro (programiranje isključivo)?

Možda jedino Dell U2720Q po pitanju ergonomije i pivota, ali je lošiji panel.

EDIT: Ima sad i ovaj novi U2723QE koji ima i RJ-45 port ako ti išta to znači.
 
Ma.. sta god da kupite necete uzeti najbolje,treba se samo opustiti u kupovini i informisati cisto da izvucete sto vise za ulozeni novac. Licno sam uzeo Gigabyte M32U i zadovoljan sam,ali bih verovatno bio zadovoljan da sam uzeo i neki drugi skuplji ili jetiniji model.Jednostavno svi filozofiramo ovde o kojekakvim brojevima,a kad kupis monitor i pocnes da ga koristis zaboravis sve ostale modele...
Upravo, jedino kada ne zaboraviš ostale modele je kada si nezadovoljan kupljenim. :D I onda crv sumnje - da li je bilo bolje ovako ili onako... Najtužnije od svega što se monitora tiče je to što na žalost, u Srbiji skoro pa ništa od skupljih i ozbiljnijih modela ne može da se pogleda uživo. Da mogu da vidim par nekih monitora uporedo jedan pored drugog, znao bih šta tražim. Ovako - mačka u džaku oslonjena na hrpu pogledanih i pročitanih recenzija koje su debelo plaćene...
 
Najtužnije od svega što se monitora tiče je to što na žalost, u Srbiji skoro pa ništa od skupljih i ozbiljnijih modela ne može da se pogleda uživo.
Vecinom su i stariji modeli u prodaji i mnooogo su skuplji nego preko. Meni je neverovatno kako sam se docepao mog modela ovde u Srbiji :D Cim sam ga porucio na sajtu pise "proizvod je rasprodat" :D I posle cesto pogledam ponudu da vidim da li ga ima negde kupiti u Srbiji i nema.
 
Vecinom su i stariji modeli u prodaji i mnooogo su skuplji nego preko. Meni je neverovatno kako sam se docepao mog modela ovde u Srbiji :D Cim sam ga porucio na sajtu pise "proizvod je rasprodat" :D I posle cesto pogledam ponudu da vidim da li ga ima negde kupiti u Srbiji i nema.
Ma hajde što su stariji modeli, nego što i to što ima uglavnom ima po 1 ili 2 komada, plus što je to u nekim "magacinima", te iste ne možeš ni da vidiš :LOL: :LOL: :LOL:
 
U Komtrejd radnji u Deltasitiju bilo je više modela Dell monitora izloženih, jedan do drugog, pa je moglo da se bira.
 
Ma.. sta god da kupite necete uzeti najbolje,treba se samo opustiti u kupovini i informisati cisto da izvucete sto vise za ulozeni novac. Licno sam uzeo Gigabyte M32U i zadovoljan sam,ali bih verovatno bio zadovoljan da sam uzeo i neki drugi skuplji ili jetiniji model.Jednostavno svi filozofiramo ovde o kojekakvim brojevima,a kad kupis monitor i pocnes da ga koristis zaboravis sve ostale modele...
Ja sam hteo da kupim taj monitor, ima odlicne karakteristike, sve mu je sjajno, jedina mana mu je sto je Gigabyte, nisam hteo da rizikujem da mi se nesto pokvari posle 6 meseci.Reci mi kako si zadovoljan njime?
 
Ja sam hteo da kupim taj monitor, ima odlicne karakteristike, sve mu je sjajno, jedina mana mu je sto je Gigabyte, nisam hteo da rizikujem da mi se nesto pokvari posle 6 meseci.Reci mi kako si zadovoljan njime?
Pa ne znam sta bih ti rekao,jer relativno je kratak period kod mene,a i ne provodim mnogo vremena za kompom. Al posto mi je cela konfiguracija nova,monitor mi nekako ostavlja najjaci utisak,verovatno zato sto mi je jedini uvek pred ocima :D Za sad nema mrtvih piksela niti bilo kakvih probijanja po uglovima.... sa te strane sam prezadovoljan,ima lep i brz meni,najvise me odusevljava njegova konektivnost,jer gotovo sve "ukljucujem" na monitor :D Igre ne igram,a sto se boja tice gledanje pod uglom je ok,dok je kontrast stvar o kojoj ne mogu da prica,jer najvise koristim tablet od 11inca sa AMOLED ekranom,pa pored njega monitor izgleda veoma siromasno. Medjutim kad sednem za komp i koji sat se udaljim od tableta tada postaje sve ok.Ako me razumes sta ti zelim reci. Najvise sam ga kupio zbog brdo pohvala na testovima preko... cak i komentari korisnika su vise nego pozitivni.E sad krastavac,da sam razmisljao sta ce biti za 6 meseci,verovatno nista ne bih kupio,jer eto rata na pragu :D Jednostavno,ako ti se monitor svidja,imas novac,opustis se i kupis. Ako si srecan radice 10 godina,ako nisi,imaces 15. dan mrtve piksele :D Pre nego sto se pojavio ovaj Gigabyte razmisljao sam neki LG UltraGear,ne secam se tacne oznake,bio je skuplji od ovog,27 inca i mnogo losiji komentari,a mene je najvise odbijalo to sto je gejmerski po izgledu,ovaj M32U je svedeniji i bas onakav kakvog sam zamisljao na stolu. Eto... za sad nemam primedbi,cim sam ga ukljucio uradio update softvera,jer mu taj update sredjuje mislim los input lage i to je to... da kucnem u drvo za sad fercera
 
Ja uzeh oled monitor samo da bi posle 6 uvece kad padne mrak, ugasio svetlo u sobi navuko zavese i gledao u skroz crnu full screen pozadinu, i mislim se, kako dobro spickah 2k eurova.
Sve je to lepo, dok ne pocneš da vidiš sliku na monitoru dok je on ugašen. ;)
 
@Lazni_Kazanova Izgleda super, 200Hz, solidna pokrivenost boja, odlicna cena, brz response. Mislim nema nesto mnogo review-ova, ali ovaj je dobar:


Svi cons sa ovog review-a su ono sto je sasvim normalno za IPS, tako da skoro bez mana.
 
@jurodivi
34" bi bilo preblizu i preveliko, dobio bih Bosiljčić edition pogled.
Rezolucija je 2560*1080 gustoca pixxela slična 24" FHD.

@Dogzilla
Stari Dell je isto IPS, navikao sam na mane.
21:9 gledanje filmova i igranje rpg-ova je prava uživancija :)
 
neko bese trazio glossy gaming monitor?

 
Da li neko možda ima MSI MAG274QRF-QD? Vidim po netu da neki kažu da je saturacija problem i da je zapravo dobar monitor samo ako se kalibriše, neki tvrde da to nije tačno. Pa me čisto zanimalo ako neko ima monitor, kakvi su utisci i kako ste zadovoljni istim.
 
Pa me čisto zanimalo ako neko ima monitor, kakvi su utisci i kako ste zadovoljni istim.
Znaš onu staru narodnu "Svaki ciga svoga konja hvali".

Bar danas na internetu imaš sasvim solidne recenzije gotovo svakog mogućeg proizvoda. A što se tog modela tiče, Hardware Unboxed ga je već "propustio kroz svoje šake" tako da tu imaš sve što može da te zanima, od toga da je panel pravi "AU Optronics" pa do svakog detalja vezanog za njega.

 
Zbog HU-a sam se i zainteresovao za taj monitor :D Medjutim vidim da na kraju kazu kao "ako imate pristup kalibrisanju", pa me zanima koliko je to veliko AKO :D
 
Da napišem iskustvo sa LG 27UL850 4K pošto je evo već dva meseca kod mene. Uzeo sam ga kao zamenu za Dell U2715H, hteo sam opet Dell ali mi je U2720Q bio preskup.
Dobar je LG, ima dosta podešavanja slike, klasična podešavanja tipa kontrast, osvetljenje ali i dosta podešavanja boja. Tako da sam ga podesio da se boja i osvetljenje podudaraju sa Dell-om, jer mi to odgovara zbog štampe. Nisam koristio kalibrator, nego "na oko".
Definitivno je qhd rezolucija bolja opcija za Windows od 4K kad je reč od 27" monitorima. Tekst je sitniji, ikone, pa sam skalirao na 150%. Ali neki programi, plugin-ovi za Ps npr i dalje budu suviše sitni.
Mac, tu je već druga stvar, oštrina, tekst, fontovi su mnogo bolji nego na qhd rezoluciji, tamo je sve nekako blurovano.
Plus monitor ima usb-c ulaz pa ne mora da se koristi adapter, a monitor može služiti i kao hub.
Od mene preporuka.
 
MacOS će uvek imati bolji prikaz fontova jer koriste njihov patentirani CoreFont engine. Ja sam pisao o ovome pre par godina ovde na forumu.
 
Ja sam na kraju pazario Dell S2722QC i oduvao me sa slikom ali to nije tesko posto je dosao umesto mnogo matorog Benq full hd.

Ali fontovi na Linuxu (XFCE) na 4k :love: :love:

Probacu i windows bas da vidim izbacicu sliku sa laptopa ali na Linuxu je vrh.

Htedoh zapravo da pitam koliko moze da se dobije kalibracijom jel to neka razlika ili ne moram da se cimam.
 
32LG880 Ergo
4k, dobar IPS panel, HDR (fejk jer ima 350nita), ergo stand top feature, power delivery 60w, solidni zvucnici. Vrlo zadovoljan. Radi dobro i na poslovnom mekbuku i na win11 na windows laptopu ko moze da priusti 4k 32incha mi je super.
Za profesionalnu upotrebu i povremen gejming
 
Naleteo sam na još 2 32" 1440p 165 Hz monitora koji su mi provukli pažnju. Moj favorit za 32" 1440p je Gigabyte M32q ali su ovi jeftiniji i izgleda da dele isti ili vrlo sličan panel.
Prvi je Iiyama GB3271QSU-B1 koji ima i daljinski s kojim može da se podešava OSD umesto tastera pozadi ali za razliku od Gigabajta nema PIP/PNP i KVM switch.
Drugi je HP X32 koji takođe nema te funkcije kao ni podešavanja game, iz nekog razloga...
Oba su jeftinija od Gigabajta (kod nas, u HU je Gigabyte celih 100-tinak evra manje) ali im fale funkcije koje M32q ima. HP-a nema kod nas...
 


:|
 
Tip uopšte ne ume da testira monitor ljudski...
Svejedno, ne verujem da odskače kvalitetom od konkurencije.
 
test kao test, nego mi je prosto fascinantnmo ko je sve krenuo da "proizvodi" monitore, kao neki genericki kineski brend postalo, samo ubacis u svoje kuciste i nalepis svoj logo
 
test kao test, nego mi je prosto fascinantnmo ko je sve krenuo da "proizvodi" monitore, kao neki genericki kineski brend postalo, samo ubacis u svoje kuciste i nalepis svoj logo

Oduvek je tako bilo. Ne samo u IT sferi. Auto industrija je najbolji primer za to. 90% vozača pojma nema da VW poseduje sve ove brendove na slici.

1649713529789.png
Zašto bi sa panelima i monitorima situacija bila drugačija? Ako no name kineski monitor u sebi ima dobar Samsung ili LG panel, to je dobar monitor. Niža i konkurentna cena se može ostvariti korišćenjem jeftinije plastike, odsustvom RGB-a, siromašnijim pakovanjem...itd.
 
Nazad
Vrh Dno