Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Pa kakav je,moze malo utisaka?
Evo,napokon sam posle godinu dana sastavio komp i pokrenuo ceo sistem :D Do sad sve stojalo u kutijama :D Sto se monitora tice,prezadovoljan sam,lak za manevar (okretanje,podesavanje visine),boje mi odgovaraju,malo sam samo promenio dva tri parametra kod boja,to sam procitao u jednom casopisu,al minimalna promena se desila.Znam da je svaki displej prica za sebe oko tih boja,al ok,i iz kutije prikaz boja meni ok. Meni je super,dzojstik za upravljanje leeeeti,mada mi vise prija OSD Sidekick,mislim da se tako zove i podesavanja iz Windowsa. Posto jos nisam sve povezao (ostali mi zvucnici da ih spojim) trenutno koristim zvucnike monitora i skroz su ok,posto mi je soba manja,sasvim su glasni i koristim ih daaaaleko ispod njihovih 100%. Ono gde sam cini mi se bar u ovom trenutku zestoko omasio je velicina. Mada... mozda se priviknem... jednostavno u ovom trenutku sam presao sa graficke od 256mb kesa na grafu od 16GB kesa,sa 4gb rama na 32gb,sa win 7 na win 10,i na kraju sa 4:3 od 17inca na 16:9 od 32inca.... jednostavno ne znam gde da pogledam,koliko mi je drastican update... u ovom momentu se kajem sto nisam kupio M28U,ali kao sto rekoh nadam se da ce za par dana da mi se promeni misljenje. Uglavnom,za sad samo pozitivni tj.vise nego pozitivni utisci po pitanju monitora. Eto,to je ono onako,na prvo koristenje... skinuo sam i novi firmware kojim je resen input lag i spusten na deklarisanu vrednost (10.9) ako se ne varam i to je to
 
A kakva je soba u kojoj koristis monitor sto se tice osvetljenosti?....da li koristis monitor u "mrkloj" pomracini i kakav je onda?

Btw,ne brini navicices se na veliki ekran....ko jednom vidi vece,na manje se ne vraca.....ili lako je navici se na bolje
 
Covek sa Pentium 3 skocio 20 godina unapred i tek sad uzeo iole normalan komp. Pinokio gde si bio svih ovih godina... :D
 
Sad je miran narednih 20 godina :)

Btw,za danasnje pojmove hw koji je nabrojao ne bi se mogao okaraktersati kao iole normalan komp,vec super moderan komp...koji 95% vlasnika kompjutera (narocito u Srbiji) nema....a koliko ljudi i na ovom forumu ima npr 31,5" IPS monitor sa 2160p rezolucijom i osvezavanjem od 144hz...:)
 
....a koliko ljudi i na ovom forumu ima npr 31,5" IPS monitor sa 2160p rezolucijom i osvezavanjem od 144hz...:)

Slab izbor doticnih - posebno kod nas, ja sam se zadovoljio sa 60hz. lg 32un880b. Probao sam da nadjem asus pa329cv al' ga kod nas nema, ima 27" proslogodinjih verzija. Uporedio ga sa par dell modela, nema neke vece razlike (U Serije). Prioritet velicina, rezolucija, boje, usbc konekcija. Sa madjarima nisam hteo da rizikujem, ne ceka mi se po 4 meseca na reklamaciju, plus godinu dana garancije vs 3 kod nas. A i nisu nesto jeftiniji, bar sa modelima koji mogu i kod nas da se nadju.

Neki utisci ako ga neko ocijuka - posle kalibracije ok display. IPS glow standardan, neprimetan sem ako ne zagledas bas to cose na crnoj ili okines sa duzom ekspozicijom uvece. Nije bilo mrtvih piksela out of the box, ni onih linija horizontalnih koje cesto prijavljuju u ovoj klasi. Uglovi bi mogli biti za nijansu bolji, tu sam se malo smorio, al' ne toliko da ga vratim ili da smeta. Mislim da je tu velicina odradila svoje. Odlican za rad sa grafikom, kodom. Dok ne padne cena mini led, oled monitora - posluzice.
 
A kakva je soba u kojoj koristis monitor sto se tice osvetljenosti?....da li koristis monitor u "mrkloj" pomracini i kakav je onda?

Btw,ne brini navicices se na veliki ekran....ko jednom vidi vece,na manje se ne vraca.....ili lako je navici se na bolje
Iskreno toliko mi jos uvek stvara vauuu efekat (zbog velicine) cak me i oci bole da zaista ne mogu da budem da dam neki sud. Generalno uvek kada pustam neku multimediju drzim pogasena svetla,samo dok radim za kompom palim svetla. Nisam neki zahtevan korisnik,tako da ne verujem da cu moci bilo sta spektakularno da zapazim po pitanju boja,kontrasta... meni ne smeta sto IPS nema veliki kontrast,mada kada sam prvi put ukljucivao monitor da ga isprobam,proverim piksele,povezivao sam ga na tablet sa amoled ekranom i razlika u kontrastu se itekako primeti,kada su jedan pored drugog... Inace,koristim ga na 150% upscalinga,jer mi je manja vrednost zamaranje. Nadam se da cu se vremenom,navici na velicinu ekrana... to mi je za sad jedini minus kod monitora,sve ostalo sto sam citao u recenzijama je bas tako kao sto navode.
Covek sa Pentium 3 skocio 20 godina unapred i tek sad uzeo iole normalan komp. Pinokio gde si bio svih ovih godina... :D
Ja tako zivim :D Kompjuter mi nije primarna stvar u zivotu,a nisam ni zahtevan korisnik,kada sklapam konfiguraciju pridjem zadatku bez ikakvog predznanja (jer eto,proslo je 20godina :D) i onda mesec dana citam forume,stampu,ucim,raspitujem se.... napravim izbor tako da se MAKSIMALNO ispruzim koliko mogu u tom momentu,ali onda ponovo brdo godina bez pracenja toka inovacija i ulaganja :D Cujemo se za 20godina :D :D :D
 
Sad je miran narednih 20 godina :)

Btw,za danasnje pojmove hw koji je nabrojao ne bi se mogao okaraktersati kao iole normalan komp,vec super moderan komp...koji 95% vlasnika kompjutera (narocito u Srbiji) nema....a koliko ljudi i na ovom forumu ima npr 31,5" IPS monitor sa 2160p rezolucijom i osvezavanjem od 144hz...:)
Konfa izgleda ovako:
Ryzen 5 5600x
X570 Aorus Master
Fuma 2cooler
2x16GB G.Skill Trident Z Neo Z 16-19-19-39 na 3600Mhz
NVME.M2 Samsung 980 Pro 500GB (PCIe 4.0)
NVME.M2 Samsung EVO 970 1TB
Saphhire Nitro+ RX 6800 XT SE
6 Noctua ventilatora NF-F12 PWM Cromax
Seasonic GX-850 PRIME
Corsair 5000D Airflow (crno)
i Gigabyte M32U monitor

I iz tvojih usta u Bozije usi za tih narednih 20 godina :D :D
Slab izbor doticnih - posebno kod nas, ja sam se zadovoljio sa 60hz. lg 32un880b. Probao sam da nadjem asus pa329cv al' ga kod nas nema, ima 27" proslogodinjih verzija. Uporedio ga sa par dell modela, nema neke vece razlike (U Serije). Prioritet velicina, rezolucija, boje, usbc konekcija. Sa madjarima nisam hteo da rizikujem, ne ceka mi se po 4 meseca na reklamaciju, plus godinu dana garancije vs 3 kod nas. A i nisu nesto jeftiniji, bar sa modelima koji mogu i kod nas da se nadju.
Trziste kod nas je katastrofalno po pitanju pre svega izbora,a posebno cena. Tesko je naci bilo sta od novijih modela,a posebno kod monitora je izbor uzasan. Inace se cene nekih 200-300 eura po monitoru vece nego preko. Jedino gde ih sijemo je rok isporuke.Preko se bas mnogo ceka,recimo ja sam porucio monitor preko,a rok isporuke 6.1.2022. Posle mi poslali mail i prolongirali isporuku na 13.1.2022. Sto je njima sasvim normalno... prosle godine su mi laptop tako sa rok isporuke u januaru pomerili na maj... :D Pa sam morao odustati od kupovine. I sad cim se ugledao M32U kod nas,sa malo razlikom u ceni u odnosu na preko,stornirao sam kupovinu preko i ovde monitor dobio za 4 dana. Za isporuku im zaista drzimo cas,sve ostalo nazalost je na strani drugih drzava... I ne znam oko ovog kvotovanja,cas mi poveze sve u jednu poruku,a malopre mi objavio novi post.Nije mi namera da objavljujem tonu postova za redom,a ne znam kako da sve objedinim u jedan
 
Poslednja izmena:
Meni je zapao odlican primerak m27q sto se glow-a i bleed-a tice. Svejedno, ne koristim ga u mracnoj prostoriji, uvek mi je upaljeno svetlo. Jedino sto mi smeta je BGR redosled piksela i nedovoljno ostar tekst, na to ne mogu da se priviknem nikako.
 
Moze da se okrene naopako, ali drasticno gubi na performansama. ClearType umanjuje, ali ne resava problem.
 
Ja imam m27q i koristim ga uglavnom za programiranje i nemam problema sa ostrinom. Jedino sam morao da smanjim osvetljenje.
Citao sam da bgr moze da izazove glavobolje pa to pratim. Ali za sad nista vise nego uobicajno :-D
 
Da li neko koristi Gigabyte 27 IPS M27Q-EK?
2k
170hz
IPS
0.5ms
40.000din..

U cemu je fora?
 
Hvala. Preskocicu.
 
Pozdrav svim forumašima, da li neko poseduje ovaj monitor?


Trebao bih da pređem sa svog Dell U2715H na neki 4K monitor veće dijagonale, pa se pitam da li je moguće da je ovaj monitor ovoliko jeftin za ono što pruža? Primarna namena je grafički dizajn i foto/video obrada. Da li je ovo pametna kupovina?
 
Planiram da predjem sa 24" 1080p 144Hz na 27" 1440p sa bar 144Hz, ponuda kod nas baš loša koliko sam primetio. Mislio sam uzeti Msi Mag274qrf-qd ali nema ga nigde kod nas. Šta mislite o Dell S2721dgf modelu? Deluje super osim tog kontrasta koji je i ispod proseka za IPS ali ne znam koliko je to primetno, trenutno je na popustu 52000.
 
Pozdrav svim forumašima, da li neko poseduje ovaj monitor?


Trebao bih da pređem sa svog Dell U2715H na neki 4K monitor veće dijagonale, pa se pitam da li je moguće da je ovaj monitor ovoliko jeftin za ono što pruža? Primarna namena je grafički dizajn i foto/video obrada. Da li je ovo pametna kupovina?
I ja imam ovaj monitor, Dell U2715h, zadovoljan sam njime ali bih kupio neki 4k, sa USB-C ulazom, jer planiram kupiti Macbook. I meni je primarna namena foto/video obrada, ne znam kakvi su LG monitori što se tiče boja, vernosti prikaza? Meni zapao za oko LG 27UL850. Ali nema mnogo iskustava da se pročita na netu...
 
I ja imam ovaj monitor, Dell U2715h, zadovoljan sam njime ali bih kupio neki 4k, sa USB-C ulazom, jer planiram kupiti Macbook. I meni je primarna namena foto/video obrada, ne znam kakvi su LG monitori što se tiče boja, vernosti prikaza? Meni zapao za oko LG 27UL850. Ali nema mnogo iskustava da se pročita na netu...
Ako je sudeći po dosta testova na netu, ima jako dobru reprodukciju boja. Citiram ovaj test: "After these minor interventions, the colorimeter showed us 100 percent coverage of the sRGB color space, as well as 95 percent coverage of the DCI-P3 space (and 87% for the Adobe RGB space)." Ovo je sasvim dovoljno za profesionalnu upotrebu. Ali to je samo jedan od testova gde su se pokazale te vrednosti. Negde su merili i samo 70% Adobe RGB cak i 80% DCI-P3. Tako da ne znam da li su u pitanju različiti recenzenti ili je u pitanju "kontrola kvaliteta", tj fušarenje od strane LG-ja. Ali opet se vraćam na to i upoređivanje sa recimo Dell U3219Q koji je skuplji za 50 hiljada dinara, a realna jedina razlika je u 50 nitova osvetljenja. Evo ne znam šta da kažem.
 
50000 nije malo, ali tu je i 32" naspram 27".
Možda bi najbolje bilo uporediti stari (U2715h) i novi monitor, ali ja ne poznajem nikog ko ima LG, tako da je za tu probu potrebno najpre kupiti monitor, pa upoređivati, ali tad je već kupljeno.. U radnji, po meni, ne može da se stekne pravi utisak.
 
LG je isto 32”
 
Ja sam razumeo da je rekao da je 50000 skuplji od LG 27UL850 koga sam ja pomenuo.
 
Konacno sam prelomio i uzeo ASUS ROG STRIX XG27AQ, cena jeste malo jaca (70.000 din.) ali prvi utisci su mi veoma pozitivni.Fabricka kalibracija boja je odlicna, kao i kontrast (jedan od najboljih sto se tice kontrasta kod 2k ekrana 27").Nema mrtvih piksela i tih linija, a IPS glow je stvarno zanemarljiv (samo jedva primetan u gornjem desnom uglu i to u potpunom mraku).Jedino ce mi trebati malo vremena da se naviknem na 27" posto sam pre njega imao 32" 144hz VA panel i razlika u velicini ekrana je znacajna.Ali zato je ostrina slike u odnosu na 32" fenomenalna, stvarno je slika kristalno cista u odnosu na 32".Glavna stvar je IPS panel i boje u odnosu na VA, i drago mi je da sam ovo uradio, stvarno je razlika izmedju IPS i VA panela drasticna, nikad vise se necu vratiti na VA panel.
 
Gigabyte M27Q mi je danas stigao ne baca sliku preko displayporta.
Grafika je GTX1060TI 6GB sa dva HDMI I dva Displayporta.
Board Asus takodje ima izlaz HDMI I Displayport.
HDMI kako sa graficke tako i sa boarda bacaju sliku ali Display portovi ni sa graficke ni sa boarda.
Trenutno nemam drugi kabal sem ovog sto je dosao s monitorom da isprobam.
Nadam se da nije do monitora da moram da ga vracam, kabal da kupim nije problem.
Jel ima neko neku ideju sta bi to moglo biti ili savet?
 
Konacno sam prelomio i uzeo ASUS ROG STRIX XG27AQ, cena jeste malo jaca (70.000 din.) ali prvi utisci su mi veoma pozitivni.Fabricka kalibracija boja je odlicna, kao i kontrast (jedan od najboljih sto se tice kontrasta kod 2k ekrana 27").Nema mrtvih piksela i tih linija, a IPS glow je stvarno zanemarljiv (samo jedva primetan u gornjem desnom uglu i to u potpunom mraku).Jedino ce mi trebati malo vremena da se naviknem na 27" posto sam pre njega imao 32" 144hz VA panel i razlika u velicini ekrana je znacajna.Ali zato je ostrina slike u odnosu na 32" fenomenalna, stvarno je slika kristalno cista u odnosu na 32".Glavna stvar je IPS panel i boje u odnosu na VA, i drago mi je da sam ovo uradio, stvarno je razlika izmedju IPS i VA panela drasticna, nikad vise se necu vratiti na VA panel.

Uporedi crnu boju na VA monitoru pa na IPS monitoru....narocito ako ih gledas u mraku ili mracnoj prostoriji...stvarno je razlika drasticna :)
 
Uporedi crnu boju na VA monitoru pa na IPS monitoru....narocito ako ih gledas u mraku ili mracnoj prostoriji...stvarno je razlika drasticna :)
Veruj mi nema neke velike razlike kad je crna boja u pitanju, ASUS je to dobro uradio, crna je crna, nije tamno siva kao kod nekih drugih IPS panela.A o ostalim bojama necu ni da pricam ,sve boje deluju mnogo zivlje u odnosu na VA, pa kad jos dodam da je ovaj ASUS mnogo brzi i sa mnogo manjim input lag-om...
@PapaBear66 iskreno i ja sam razmisljao da uzmem taj m27q ima fenomenalne karakteristike, ali kad se setim da je to Gigabyte i da je kontrola kvaliteta uzasna, nisam hteo da rizikujem sa njima, nikad vise nista necu kupiti od Gigabyte-a nemam zivaca da saljem njihove proizvode tamo-ovamo i da se raspravljam sa tehnickom podrskom.
 
Pa iskreno,ne verujem jer svaki dan gledam dva monitora VA i IPS i na VA crna je zaista crna a na IPS je tamno siva....u mraku je to jos izrazenije...

To je jednostavno ogranicenje IPS panela,bez obzira da li ga je napravio Asus,LG,Samsung ili ei Nis i ne moze prikazati crnu da bude zaista crna

Ali dobro,najvaznije da si zadovoljan monitorom
 
Pa iskreno,ne verujem jer svaki dan gledam dva monitora VA i IPS i na VA crna je zaista crna a na IPS je tamno siva....u mraku je to jos izrazenije...

To je jednostavno ogranicenje IPS panela,bez obzira da li ga je napravio Asus,LG,Samsung ili ei Nis i ne moze prikazati crnu da bude zaista crna

Ali dobro,najvaznije da si zadovoljan monitorom
Što je najgore ni to nije crna kada se uporedi sa OLED panelom (TV ili monitor).
IPS crna je kao dark mode na Bench forumu, konj sivac.
 
Nazad
Vrh Dno