Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Imaš i ovaj, samo nemoj da uzmeš greškom varijantu koja nije 144hz. Ima i verzija bez USB hub.
 
Hvala za info
 
Danas sam kupio na akciji nov HP X27i, medjutim monitor ima mrtav pixel koji se vidi na crvenoj boji i vrlo malo na beloj boji, dok ga nema na crnoj, plavoj, zelenoj i ostalima.
Nalazi se u gornjem delu ekrana sa leve strane od polovine monitora.
Sad se razmisljam, da li ostvariti garanciju i traziti da mi zamene za drugi monitor ili ostaviti?
Nije da mi smeta ocima, ali smeta mozgu znajuci da je tu, a dao sam par stotina evra za nov proizvod jer mi je muka od polovnih monitora (izmenjao 3-4 komada u zadnja 2 meseca i svaki je imao neku manu/ostecenje).
Ovaj ima minimalan backlight bleeding i IPS glow...sledeci ako stigne, mozda bude bez mrtvih pixela, ali mozda bleeding i glow budu dosta losiji...
 
Ja bi to mijenjao odmah, 15 dana valjda imaš fore da vratiš uređaj bez ikakvog obrazloženja. Meni je dead pixel noćna mora, nema šanse ni da bih jedan mogao da "progutam". Mada može biti i da je zaglavljen samo, izguglaj malo ima načina da se to sredi...
 
Izguglao i probao, u pitanju je ovaj sajt koji popravlja zaglavljene pixele:

Medjutim nije pomoglo nista, drzao sam 10-15 minuta.
Na svu srecu, prodavac u cijoj radnji sam kupio je extra fer i korektan, i preko vibera se cujemo, prvo me uputio na NepoSystem call centar jer su oni zaduzeni za HP uredjaje, ali ono je pakao, operateri blage veze nemaju o mrtvim pixela i garancijama, sto je i normalno, pa me upucuju prvo na servisere, pa onda opet na radnju gde sam kupio da proverim jel monitor ima "Zero dead pixel garanciju" i tako u krug...da bi na kraju prodavac rekao da posaljem monitor njemu pa ce on to da resi s njima, da se ne maltretiram bezveze.
Pa cemo videti kakve cu biti srece sa drugim modelom koji stigne.
 
Ako nekoga interesuje trenutno je na akciji Dell 2721DGFA kod nas po ceni od 420e što je najniže do sada. Ostali ga drže od 495-550e,
 
@bojanh sta da ti kazem druze isto cekam monitor sa reklamacije zbog mrtvog pixela koji i ne smeta toliko ali mi bode oci jer znam da je tu , upitanju je LG GN650-B Ultra Gear.Cekam vec skoro 10 dana i danas mi stigla poruka da ce mi zameniti.E sad zamisli uzmem drugi a on ima vise od jednog :D pa to bi bilo cirkus , inace LG ne daje garanciju na zero mrtve pixele...
 
Ja sam ipak ostavio sebi monitor, isto su mi nudili zamenu za drugi, s tim sto se mora cekati mesec dana na zamenu, a posto je moj prvi primerak monitora odlican, osim tog mrtvog pixela na toplim bojama i ima ne tako primetan ips glow, ipak sam ga ostavio...da ne rizikujem sa drugim monitorom koji moze da bude mozda cak i losiji.
 
Ljudi, šta mislite o ACER V277U IPS?

Iskreno na vrhu mi cenovnog raspona, ali sam prvo gledao FullHD i onda video da ima i veće rezolucije za slične novce.
Ovaj je 30k, a FullHD verzija je 20k, nisam siguran da li vredi razlike pošto nisam nikada radio na većim rezolucijama.

Jedini kriterijum je da ima barem 1hdmi i barem 1DP, mada bih voleo da ima i VGA ili DVI ali znam da to nije previše realno.

Gaming će se slabo na ovome raditi, najviše Lol, Wot, malo CS1.6 ali max 30min dnevno, glavna uloga je za home office.
Mislio sam da sada kupim 1 i kroz neko vreme da kupim još 1 i da ih okačim na nosač.
 
Poslednja izmena:
Narucio Dell 2721DGFA
Resolution2560x1440
Max Refresh Rate 165 Hz Pixel Type IPS
Variable Refresh Rate FreeSync
 
Zdravo kolege,

Ima li neko Gigabyte M27Q-EK 27" monitor? Zanima me kakav je glow i bleed na vasem primerku? Uzeo bih ga sledece nedelje, ali je Gugl pun primeraka sa jezivim bleed-ovima, sto mi se nikako ne svidja.
 
image-200.png

LG IPS Black (~januar 2022), 4K[27"|31.5"]

+ Smanjen IPS Glow uz na slici iznad.
 
Zdravo kolege,

Ima li neko Gigabyte M27Q-EK 27" monitor? Zanima me kakav je glow i bleed na vasem primerku? Uzeo bih ga sledece nedelje, ali je Gugl pun primeraka sa jezivim bleed-ovima, sto mi se nikako ne svidja.
Niko nema? Ima li neko eventualno HP X27q?
 
Ja imam X27i koji je model iz 2019, a vidim da je X27q model iz 2021.
Dosta slicni monitori po specifikacijama, x27i je 8bit 144hz IPS 1440p, x27q je 10bit 165hz IPS 1440p.
E sad, bacio si me u razmisljanje, pa sam istrazivao o tom monitoru, ima jako malo review po netu jer je to nov model.
Vidim da mu je VRR range preko DisplayPort 60-165hz sto bas i nije idealno, obicno su monitori 44-165 ili 48-165, ali dobro, ako ti frejmovi ne padaju ispod 60, onda je ovo odlican izbor.
Kod mene na X27i je 44-144hz VRR.
Cena sitnica, samo 300e...trebalo bi da bude 400-450e najmanje gledajuci slicne monitore tog ranga.
 
Zdravo kolege,

Ima li neko Gigabyte M27Q-EK 27" monitor? Zanima me kakav je glow i bleed na vasem primerku? Uzeo bih ga sledece nedelje, ali je Gugl pun primeraka sa jezivim bleed-ovima, sto mi se nikako ne svidja.
Imam ga ja od 1. novembra i mogu ti reci da sam zadovoljan, nije toliko izrazen IPS glow kao sto sam bio razocaran AOC monitorima koje sam prethodno kupio pa brze bolje vratio. Ovaj je u rangdu Dell U2312HM koji imam pored njega na stolu tj u radu se ne primeti uopste (bar ja ne primetim), ali kada pustim samo crnu boju na ekran onda moze da se vidi IPS glow ali to je ocekivano. Ako ti znaci mogu da ti slikam da vidis kako to kod mene izgleda.

Ja imam drugi problem, a to je sto nisam uspeo da nateram KVM opciju da radi. Kada povezem laptop i telefon na trenutak vidim da se tastatura pojavila ali slike nema pa onda monitor sam promeni na prethodni izvor slike.
USB C kabl koji koristim sam dobio uz Google Pixel 4a, ne znam da li njega mozda moram da promenim?
Takodje kada povezem laptop dobijem poruku da punjac koji je povezan nije dovoljan za punjenje laptopa i da se koristi originalni.
 
Koliko si stavio osvetljenje?

Ako ti nije problem, spikaj mi oba u mraku sa crnom pozadinom, posto i ja imam u2312hm.

Mislim da sam negde video lep turorijal za KVM, da l' gugl ili jutjub, ne secam se.
 
Nisam podesavao nista posebno osim sto sam picture mode stavio na reader i brightness na 40 jer je izbijao oci koliko sija. Moram od drugara da uzmem colorimetar pa da ga podesim kako valja.

Sada kad uporedim sa Dell-om deluje da ima dosta losiju crnu i veci IPS glow, ali iskreno mene ne smeta toliko u radu, tako da planiram da pazarim jos jedan za dual screen setup.
Iskreno mnogo losije izgleda na slici nego uzivo, ali je definitivno daleko od odlicnog, mada za te pare sam ja zadovoljan.
 

Prilozi

  • IMG_20211117_181322.jpg
    IMG_20211117_181322.jpg
    153.6 KB · Pregleda: 44
  • IMG_20211117_181345.jpg
    IMG_20211117_181345.jpg
    140.1 KB · Pregleda: 42
  • IMG_20211117_181353.jpg
    IMG_20211117_181353.jpg
    140.4 KB · Pregleda: 41
Ima tu i tamo i bleed-a, ali makar nema onog jakog crveno-zutog glow-a koje vidim po netu. Na kraju cu verovatno uzeti njega, samo jos malo da rasmislim, zanima me kakav je HP X27q, posto je meni prilicno lepsi od Gigabyte..
Hvala ti puno na slikama, dodjem pivo. :)

@bojanh da, nema rivjua, samo jedan kineski sam nasao koji je iole opsirniji test. LG-ev nano IPS panel novije generacije (SS2) je u njemu, sto je za cenu od 300e bukvalno bargain.
EVO LINKA, malo se gubi u prevodu, ali ima vise podataka nego bilo gde drugde. Nista ne pise za bleed doduse, a to mi je nekako jako bitno. LG 27GL850-B ima isti panel, samo verziju pre (SS1), pa su i tu pojedini primerci imali jeziv bleed. Sto se <55 FPS-a tice, trebalo bi da pali LFC, tako da ne bi trebalo da bude tearing-a. I taj harverski coating za smanjivanje plavog svetla, u ovom rivjuu ga je Kinez napljuvao.

No, ajd, narucis online, pa ako ti se ne svidja mozes da vratis.
 
Poslednja izmena:
Samo mi nije jasno zasto je cena tako "niska" za ovakav monitor, a koliko vidim na Eponudi, nema ga ni u puno radnji, samo u 2 radnje od kojih je jedna sacuvaj Boze.
Cak sam iskreno i planirao da ga i ja pazarim pa ako je stvarno dobar, ostavim ga sebi, a X27i prodam.
 
Ima ga u puno radnji koje su na eponudi, a i u radnjama koje nisu tamo.
 
Ako nekoga interesuje trenutno je na akciji Dell 2721DGFA kod nas po ceni od 420e što je najniže do sada. Ostali ga drže od 495-550e,
Bez ljutnje, ali mi nije jasno zašto ljudi uopšte razmatraju 2k monitore u ovom cenovnom rangu. Za 100evra više već imamo vrlo dobar (ne odličan) 4k monitor.
Imam na poslu jedan pokraj drugog (4k i 2k) i razlika je očigledna.
Ja imam drugi problem, a to je sto nisam uspeo da nateram KVM opciju da radi.
Ne znam kako radi na monitoru, ali posebni KVM svičevi su uvek bolje rešenje, ima ih odličnih za 4k60Hz.
 
Poslednja izmena:
Bez ljutnje, ali mi nije jasno zašto ljudi uopšte razmatraju 2k monitore u ovom cenovnom rangu. Za 100evra više već imamo vrlo dobar (ne odličan) 4k monitor.
Imam na poslu jedan pokraj drugog (4k i 2k) i razlika je očigledna.
Nema ljutnje naravno.
Ukratko: Gaming.
Poduže: Ovaj monitor iako može da se koristi u kancelariji ipak je namenjen za gaming zbog velikog osveženja. Ne postoji grafička danas koja će da gura nove igre u 4K na 144-165Hz. A kad se bude pojavila neće biti ispod 1500e uzimajući u obzir trend cena GPU i to bez naduvanih cena. Sve u svemu 2K rezolucija dodje kao neki sweet spot kompromis za sada.
 
Da se prikljucim i ja na ovoj temi. Imam stari dobri Philips TFT LED 236V FullHD vec 10 godina, Meni je jako bitno da mi slika nije previse svetla jer provodim 16 sati dnevno za monitorom zbog posla najvise ali u medjuvremenu gledam serije i filmove na njemu i ponekad ukljucim neku igru. Monitor mi ima 250 cd/m2 brightness a ja koristim od toga 45%.
Ironicno je to sto kompjuter koristim najmanje za gejming a hteo bih da promenim monitor najvise zbog gejminga :D
Imam vec godinu dana i7 10700 sa RTX 3060 Ti grafickom pa je greota ukljuciti bilo koju igru na toj masini na starom TFT LED monitoru od pre 10 godine u 1080p rezoluciji.

Kriterijumi za monitor koji hocu da kupim je obavezno 27", 2K, G-sync.
Pored toga bitno mi je da je prijatan za citanje, da ima lepe boje i da lepo izgleda nocu u slabije osvetljenoj prostoriji, posto najvise nocu i koristim komp. (Znaci onaj BLB minimalno moguce, pa ne znam ni da li je IPS uopste za mene)
Razmisljao sam puno i o tom HDR400+ ali ne znam da li meni uopste treba taj HDR? Posto ja brightness drzim i u radu i u gejmingu na istom minimalnom osvetljenju a koliko sam video sto jaci HDR = jace osvetljenje cd/m2 . Pa ne znam kakvu iskoriscenost HDR bih ja uopste imao kad i onako ne drzim toliko osvetljenje koliko je potrebno za HDR. Ali ajde uzeo bih cisto da imam HDR400.

Monitor koji sada razmatram je Asus TUF Gaming VG27AQL1A
Ali ono sto me odvraca od tog monitora je DP 1.2 Pomirio sam se sa time da ne moram da imam 240Hz, ajde dosta mi 165Hz, medjutim ovaj monitor ima 144Hz native, a 170Hz samo sa overclok, OK ajde dosta mi i 144Hz, ali razocaralo me to sto ako zelim da koristim 10bit boje moram da spustim na jos 120Hz.

Nemam finansijski limit na budzet ali uzeo bih nesto od 400-650e svejedno i od madjara na KP. Gledao sam neke skuplje monitore ali mislim da je mnogo dati 800evra i vise na neke monitore koji imaju iste mane kao i ovi od 400e.
 
Poslednja izmena:
Vrlo prosto pitanje imam, verujem da moze ali moram da proverim. Ako imam laptop rezolucije 2256 x 1504 (3:2) i zelim da pokrenem neku igru (16:9), da li mogu preko HDMI-a da podesim 1920x1080 na eksternom monitoru i da to radi kako treba onda? Znam da hdmi ne moze da gura na 60hz nista preko 1920x1080, ali ako podesim tu rezoluciju na eksternom monitoru onda bi trebalo da dobijem 60hz jer je nativna rezolucija na laptopu nebitna za hdmi?
 
Mozes. Nema veze nativna rezolucija monitora sa time, bitno je koliko graficka u laptopu moze da gura
 
Da li neko ima HP X27q?
Jer koliko vidim spominje se da ima isti panel kao Dell S2721DGF / LG 27GL850-B koji su dosta skuplji.
Pa ako neko ima da pogleda koji tip panela ima.
Evo upustvo kako da se vidi koji je panel.
  1. Turn monitor off
  2. Keep the MENU button (top button) pressed and press the POWER button until the monitor boots up, then release the MENU button
  3. Press the MENU button to go into the OSD and go the bottom entry, there will be some new entries.
 
I koji gaming monitor kupiti do 100.000 din. 27"?Imam 32" AOC AGON VA 144Hz koji je trenutno pokvaren iako je u garanciji, i ne znam da li ce biti popravljen.Iako je dobar za strategije i voznje, ocajan je za FPS (ne zbog odziva, koji mu i nije toliko los) vec zbog velicine - SUVISE JE VELIK. I kada sam konacno uzeo da uporedjujem 27" IPS panele, vidim da je m27q gotovo ponajbolji u svemu, ali mu je kontrola kvaliteta ocajna, kao i za G7, na amazonu ima na hiljade komentara o ova 2 monitora i njihovim losim kvalitetom. Pretpostavljam da onda preostaje jedan od ova 3 monitora, koji svi imaju po neku manu i daleko su od savrsenog:
1. ASUS XG 27 AQ
2. DELL AW2721D
3. DELL 2721DGF

ACER XB 273U GX je verovatno i najbolji ali ga nema kod nas da se kupi.U obzir dolaze samo monitori koji mogu da se kupe preko firme(znaci KP otpada) zbog PDV-a.
Inace imam 3080 graficku tako da ostaje samo dobar monitor uz nju da se kup.i
 
Ja sam izbor sveo na Gigabyte M28U ili M32U,trenutno sam blize vecem,al kada bih negde mogao da ih vidim uzivo,uporedim... ovako se sve svodi samo na pusto nagadjanje... iskreno i ja se plasim da 31.5inc ne bude preveliko
 
@Doowlax Dell S2721DGF najverovatnije, mada za 42000 din ja bih rizikovao za M27Q xD
Eh to je isto kao kad sam kupio GIGABYTE 3070 Eagle, a ona crkla posle 4 meseca, pa sam morao da doplatim jos skoro 100.000 din za 3080 zbog toga.Dosta mi je kockanja sa GIGABYTOM u životu sam imao 13-14 grafickih karti i samo 2 su mi crkle, obe GIGABYTE, ali necu da prelazim na drugu temu. Voleo bih da mi neko napise kakvi su utisci onih koji su kupili DELL 2721DGF posto je dosta njih kupljeno kod nas.Za ASUS XG27AQ nemam nade da ce se neko javiti da kaze kakav je, posto je skup jos uvek i cisto sumnjam da ga je mnogo ljudi kupilo.
 
Nazad
Vrh Dno