Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

U Srbiji ovaj monitor košta 460e i to mu je regularna cena. Cena od 380e je odlična s obzirom da je toliko i u Nemačkoj. Da računamo po našem standardu taj monitor bi trebao da bude 100e.
 
Bolje gledajte ka Dell modelu, bolji QC i stand, jedina "mana" je sto nema sRGB.
Sveukupno Dell nudi bolji paket, evenutalno LG ako nudi duzu garanciju i jeftiniji je...

Svakako ce da obore cene kako bi ispraznili lagere za novu seriju, tako da sam na vasem mestu ispod 350e tek razmatrajte.
Inace ovi novi LG paneli iz GP serije nisu neki drastican upgrade u odnosnu na GL850 seriju, tako da i tim 2 godine "starim" (GL850/GN800/S2721dgfa) modelima nista ne fali.
 
Bolje gledajte ka Dell modelu, bolji QC i stand, jedina "mana" je sto nema sRGB.
Sveukupno Dell nudi bolji paket, evenutalno LG ako nudi duzu garanciju i jeftiniji je...

Svakako ce da obore cene kako bi ispraznili lagere za novu seriju, tako da sam na vasem mestu ispod 350e tek razmatrajte.
Inace ovi novi LG paneli iz GP serije nisu neki drastican upgrade u odnosnu na GL850 seriju, tako da i tim 2 godine "starim" (GL850/GN800/S2721dgfa) modelima nista ne fali.
Ja bih pre uzeo Dell-a ali ova akcija gde je 27GL850 bio 380e je izuzetak. Dell drži dosta prodavnica kod nas na 520e.
Hoće da obore cene ali u normalnoj državi.
 
Jel imao neko priliku da gleda u Dell S2721DGF i u neki Dell Ultrasharp U27xxH model ?
Ja sam imao U2715H s kojim sam bio prezadovoljan, izuzetan kvalitet slike i boje...ako je S2721DGF istog kvaliteta, samo 165hz, onda takav monitor vredi svaki dinar.
Trenutno koristim Acer Nitro XV242Y 24" 165hz koji je dobar i sluzi mi da premostim ovaj period dok ne pojeftine graficke i monitori 27", ali kad opadnu cene grafickih kartica koje mogu da teraju igre 1440p na 60-100fps, onda bih uzeo tog Della ili sta vec bude bilo povoljno...
Gledam i Acer Nitro XV272UK koji je nekim cudom dobio bolje ocene od S2721DGF na Rtings...

 
^
Nisam imao prilike da vidim ultrasharp. Ako se ne varam to su modeli za profi rad kalibrisani u fabrici odnosno out of the box i sa daleko vecim QC?
Sa S2721dgfa ces vec morati da igras panel lutriju zbog IPS glow-a i donekle kalibracije... Ali generalno po onome sto sam naleteo sa nesto boljim QC dolaze nego LG 27gl850.

Imam Dell S2721dgfa, licno sam zadovoljan fabrickom kalibracijom - iako postoji saturacija, prevashodno crvena je malo izrazena, generalno nije kriticno. Ako ti treba za profi rad svakako ti ne gine aftermarket kalibracija.
IPS glow ima u gornjem/donjem levom uglu, ali nije preterano izrazen kao sto sam video kod drugih primeraka (recimo na overclockers uk ili par nemackih foruma. Svakako je odlican panel za gaming/mm
Steta je sto se proizvodjaci vise koncentrisu na refresh rate a ne generlni prikaz slike i QC, jer verujem da bi mogli da izvuku vise iz panela

U cenovnom rangu do 500e, licno smatram da je medju najboljim izborima. (350e sam platio Dell)
Eventualno sam razmatrao i Odyssey g7 32" ali nisam zeleo da doplatim 300e, jer je previse zakrivljen i Samsung je imao problema sa prvom serijom koju je kasnije peglao kroz revizije.
MSI 32CQR - stariji Samsung VA panel, ali sasvim solidno implentiran kao i kod Dell S3220dgf
Takodje i MSI 27 QRF-QD je dobra opcija, ali ga tada nije bilo na lageru, pritom je i cena bila 550e

@Alex
Pretpostavljam i da drze malo komada na lageru pa im se moze sa visokim cenama zbog malog trzista...
Jedino preko madjara ako mozete jer tog Dell-a ima u slobodnoj prodaji u EU, kao i jos par drugih iz "S" linije.
U tom slucaju sta je jeftinije i sa duzom garancijom.
Dell bi inace trebao da uvazi garanciju na 3 godine "premium panel exchange" godine (ukljucuje i 1 dead pixel warranty), ako naravno daju i kod vas na taj model, cak i ako nije direktno kupljen od njih - znam jer sam u mom slucaju uzeo kod Cyberporta ali sam prethodno proverio kod Dell/CP podrske.
Ako nista drugo zbog toga su bolji od LG-a.
 
Poslednja izmena:
Yojinbo, a sta kazes na onaj Acer Nitro XV272UK koji je dobio poprilicno visoke ocene na Rtings, okacio sam link u mom prethodnom postu?
Nesto se i ne pise puno o njemu...ja sam licno za Dell jer sam imao 2 komada Ultrasharp i ulivaju mi poverenje kvalitetom slike...
 
Ne znam, Acer nikad nisam ni uzimao u razmatranje jer znam da su i ranije imali QC problema a po cenama koje su nudili njihove modele (u visem segmentu) uglavno je bilo boljih izbora kod konkurencije.
Konkretno ni taj model mi ne deluje nesto bolje od Dell-a/LG-a, osim mozda black uniformity...
Pogledaj sam malo bolje tu recenziju pa prosudi, SDR brightness/contrast je ocaj a u ostatak paramaetra/ocena ne vidim da bas nesto drasticno dobija LG-ev panel odnosno da ima bolju izradu od Dell-a.
Ja bih iskreno gledao izmedju Dell S2721dgfa i MSI 27qrf-qd, eventualno ubacio i nove LG GP modele u pricu ako je cena identicna.
Takodje i po nizim cenama imas i sasvim korektne AOC/MSI VA modele (+Dell S3220dgf), Asusov VG27AQ model, i on je mozda ok opcija ako mu je pala cena.
Ako si u mogucnosti pogledaj uzivo negde i druge modele pa sam proceni.
Mnogo je drugih parametra, kao i licnih preferenci, da bi svelo na prost izbor na osnovu pukih citanja specifikacija i uglavnom povrsnih "recenzija" odnosno promo reklama techfluencera....
 
Stigla 2 komada Asus VG259QM, preko domace firme. Za sada sam i vise nego zadovoljan. Hvala na preporukama!
 

Prilozi

  • Asus.JPEG
    Asus.JPEG
    194.4 KB · Pregleda: 111
Ljudi koji monitor uzeti od 32" za oko 250e? Nista gejming, samo surf, excel i video editovanje.
 
Gdje vi nalazite Dell S2721dgfa po tim super cijenama, koliko vidim nema ga ispod 460 EUR i to je na nekoj akciji. Ovamo u CG ga imam za 500 EUR i to veleprodajna cijena...
 
Gdje vi nalazite Dell S2721dgfa po tim super cijenama, koliko vidim nema ga ispod 460 EUR i to je na nekoj akciji. Ovamo u CG ga imam za 500 EUR i to veleprodajna cijena...
EU, direktno kod Dell-a ili njihovih partnera...
 
Reci mi u mračnoj sobi, tj. uveče, da li je baš problem sa bleedingom jer vidim da mu je to mana, uz standardno loš kontrast kod IPS monitora? Ne gledam filmove na monitoru ali računar uglavnom koristim uveče (surf i gaming), pa da vidim tvoje iskustvo. Sad imam AOC CQ27G2U i skroz je ok u tim uslovima (VA panel)
 
Spomenuo sam vec da imam ali nije toliko kriticno da bih reklamirao (i igrao panel lutriju) kao sto sam vidjao kod drugih primerka iz starije revizije. Ja i jos jedan clan ovde sa foruma imamo poslednju AO3 iz marta, cini mi se da je on u BG-u kupio.
Mozda je to bilo nekom clanu koji me je pitao preko pm-a -> dodatno tweakovan LG GL850 panel, nesto bolji qc, kontrast i kalibracija kao zavrsna izrada od LG-a.
Sto se tice igranja i surfa nocu nije uopste problem (ni filmovi), cak mi je upaljen f.lux - svakako bolje nego kod prethodnog Asus MX259h. *Inace brightness i contrast mi je na default 75%, ali svakako ce biti losiji od VA panela. Svakako za igre/surf/office rad je odlicno resenje, za filmove ima bolje.

Ako si u mogucnosti uzmi MSI 27qrf-qd jer bi trebao da je nesto bolji po pitanju kontrasta od ovog LG GL850 panela, trenutno u EU mu je cena pala sa 550e->450e, kada sam uzimao ovaj Dell njega nije bilo na lageru i morao bih da cekam na primerak.
Pretpostavljam da imate mogucnost reklamacije posle 14 dana, ako ti ne odgovara vrati...
 
Na kraju uzeo Dell S2721DGFA ipak. Već par dana lomio glavu između njega i Asusa XG27AQ, Asus je generalno bolji monitor na papiru ali je presudilo to što sam Dell imao na lageru, a Asus se čekao + što mi je Dell mnogo ljepši, tj. mnogo ljepše postolje ima (one V noge kod Asusa i AOC-a što uzimaju bespotrebno mnogo prostora me užasno nerviraju). Takođe poznajem i dobavljača za Dell pa bih mogao i da reklamiram i "igram panel lutriju" ako mi se bilo šta ne svidi mada na svu sreću čini mi se da neće biti potrebe. Bez mrtvih piksela i što se tiče uniformisanosti gledajući black screen YT video djeluje da je skroz ok panel, ali naravno sačekaću noć za konačan sud. Ako kome znači monitor je iz januara ove godine, datum proizvodnje.

Što se generalno tiče monitora, fantastičan, oduvao me živopisnim bojama (mada je evidentno blago zasićenje, čini mi se da je Hardware Unboxed negdje kačio presete za njega) onda očekivano za klasu svjetliji od CQ27G2U kojeg sam imao prije tako da mi i to baš prija jer je soba dosta prozračna, sve u svemu mislim da nisam pogriješio, odličan overall monitor.
 
Steta sto je BOE kupovinom Pande zamenio ili modifikovao IGZO IPS (126% (sRGB), 108% (Adobe RGB)) koji su bili u AOC 24GU modelima, MSI G24/1 i Asus VG249Q (i jos nekim). S jedne strane manja latencija i bolji odziv, al sa druge strane prvobitne verziju su nenadmasive, kvalitet i reprodukcija boja iz kutije na nivou profesionalnim modela od ~1000 eur +

Kalibracijom je moguce doci do slicne slike, ali constrast je oslabljen za 50% sa novim modelima.

Vecina MSI G241 bi trebalo da ima stari IGZO panel, posto je MSI izbacio G242 sa novim sa slabijim contrastom, i ima na kupujemprodajem starih modela sa IGZO panel-om (imaju stari serijski kao sto je hardwareunboxed pokazao), al opet steta stvarno. U bojim vestima kineski BOE je trenutno ispred svih br.1 po najnaprednijim tehnologijama za 480Hz, 10.000 local dimming areas panele :

 
Poslednja izmena:
Ljudi, šta mislite o IIYAMA G2466HSU-B1 kao o gejmerkom monitoru ?
 
@BitrAtE
Nek te služi u zdravlje. Nadam se da nisi preplatio
Rekoh ti već odličan monitor, trenutno možda najbolja opcija do 400e i nećeš se pokajati.
Doduše već je "prešišan" drugim modelima ali ne smatram da su vredni doplate 100-250e, koliko se trenutno kreću noviji ovogodišnji Asus i MSI.
Btw ono što je meni interesantno trenutno je ovaj Gigabajtov 4k 120hz model, solidna unifomisanost i kontrast a pritom jeftiniji od LG-a
 
Btw ono što je meni interesantno trenutno je ovaj Gigabajtov 4k 120hz model, solidna unifomisanost i kontrast a pritom jeftiniji od LG-a
M28U? I meni je interesantan,al vidim da se mnogi zale na nekakve vertikalne "linije" kazu karakteristicne za Gigabyte. Vidim da mnogi koji su u potrazi za 4K monitorom sa recimo HDMI 2.1 imaju dilemu taj M28U ili da sacekaju LG 27GP950 jer ga nema dovoljno na trzistu.LG oko 1000e,a kod njega kritikuju HDR za koji stoji preporuka da bude iskljucen :) E sad i sam imam dilemu dal se opredeliti za neki od ta dva modela!?
 
Ljudi, šta mislite o IIYAMA G2466HSU-B1 kao o gejmerkom monitoru ?
Ok je, ali mislim da VA jeftiniji nisu bas dobar izbor za gaming. Ako ti je ok da doplatis MSI G421 je fenomenalan izbor za 25000 din u domacoj firmi, ili ako ti je ok polovno ima na KP AOC 24GU varijanta sa IGZO panelom isto za 175 eur
 
@BitrAtE
Nek te služi u zdravlje. Nadam se da nisi preplatio
Rekoh ti već odličan monitor, trenutno možda najbolja opcija do 400e i nećeš se pokajati.
Doduše već je "prešišan" drugim modelima ali ne smatram da su vredni doplate 100-250e, koliko se trenutno kreću noviji ovogodišnji Asus i MSI.
Btw ono što je meni interesantno trenutno je ovaj Gigabajtov 4k 120hz model, solidna unifomisanost i kontrast a pritom jeftiniji od LG-a
Hvala! Pa i nisam ga pretplatio, bar ne po trenutnim cijenama. Sa porezom i 3 godine garancije me izašao 480 EUR, otprilike je toliko i kod vas u Srbiji koliko vidim, izuzev ove akcije kod CT-a. A cijene monitora (iz razgovora sa uvoznikom) će ići samo gore...

Odličan panel me zapao, probijanje gotovo da ne postoji, čak mi je i tamna pozadina na ekranu sad. :)
 
Ok je, ali mislim da VA jeftiniji nisu bas dobar izbor za gaming. Ako ti je ok da doplatis MSI G421 je fenomenalan izbor za 25000 din u domacoj firmi, ili ako ti je ok polovno ima na KP AOC 24GU varijanta sa IGZO panelom isto za 175 eur

Hvala, samo što je garancija dve godine.
 
Asus TUF Gaming VG249Q jedino onda, samo on ima 3 godine. Novi panel sa losijom contrast-om, i mozda treba malo da se podesi za razliku od slicnih.
 
Da li neko mozda ima iskustva Gigabyte m32q?....da se taj monitor moze kupiti negde u Srbiji?


Kakva su vam uopste iskustva sa Gigabyte monitorima,nisu bas dugo u poslu sa monitorima,a i prema drugim njihovim proizvodima sam uvek bio pomalo skeptican
 
Da li neko ima iskustva sa Asus VG248QE
 
@vladat1 To je jedan od najstarijih TN, ne znam za koliko nabavljas u razlici od 165 eur za onaj VA IIyama, ali ako ti je toliko knap kinta, uzmi onaj IIyama sto si spomenuo.
 
Poslednja izmena:
@vladat1 To je jedan od najstarijih TN, ne znam za koliko nabavljas u razlici od 165 eur za ona VA IIyama, ali ako ti je toliko knap kinta, uzmi onaj IIyama sto si spomenuo.

I meni se činilo da je stari model. Predložili su ga neki moji drugari koji ga imaju. Samo mi nije jasno na osnovu čega su se odlučili za njega. Otišli su na odmor pa ne mogu da ih pitam.
 
Nazad
Vrh Dno