Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Koristim VG259QM vec duze vreme, ali nazalost "ustrojenog" jer ne mogu da koristim VRR sa Maxwellom (thx nVidia). Pitaj ako imas nesto konkretno sto te zanima.
Kakva su ti podesavanja? Ja trenutno koristim FPS preset, Adaptive Sync ON, ELMB off, Overdrive 60 (na 80 ima primetan inverse-ghosting u UFO ghosting testu). VSYNC sam iskljucio za Siege i OW, ali ostavio sam adaptive sync da ne moram stalno da ga ukljucujem i iskljucujem za druge igre.
 
Koristim default Racing mode, OD je 40, ostalo nisam menjao. ELMB sam probao ali nisam zadovoljan, primetim inverse ghosting.
Vodio sam se preporukama HardwareUnboxed, najviše za OD podešavanja
 
Koristim default Racing mode, OD je 40, ostalo nisam menjao. ELMB sam probao ali nisam zadovoljan, primetim inverse ghosting.
Vodio sam se preporukama HardwareUnboxed, najviše za OD podešavanja

ELMB ima smisla samo za 200+fps igre, tj. tamo ce ghosting biti nepostojeci (280fps) ili prihvatljiv (200). Ja sam probao u R6 ELMB i istina je da je motion blur manji, pogotov kod brzih flickova, ali ozbiljan tradeoff je smanjen brigthness jer neprijatelja primecujes za nijansu sporije... sto ti onda dodje na isto ili gore jer dzabe ti veca preciznost ako ti je vreme reakcije sporije. A ruku na srce, slika je VEOMA cista cak i bez ELMB-a na ovom monitoru. U Overwatchu najvise znaci ELMB sync jer nema one-tap heroja (izuzev Widowmakera), jer tamo generelno u svakom trenutku znas gde je neprijatelj + je mnogo brza igra od klasicnih shootera.

Probao sam Racing Preset, ne svidja mi se. A ne znam kako da podesim "neutralne" boje (kad ne igram nista ili kad igram non-MP igru) da budu kao na Dellu... Dell ima primetno lepsi out-of-thebox profil uz jednostavno napucan contrast na 86 i brigthness na 100, bar za moj ukus.
 
Pitanje za kolege sa foruma koji imaju Dell S2721dgfa:

Kako su do sada zadovoljni monitorom i prikazom crnih, kontrastom i generalno prikazom boja?
Videh da dosta varira od panela do panela, kako se kome zalomi kalibracija ( kao i IPS glow lutrija) - i da li ste po tom pitanju mogli da resite sa nekim od ICC profila koje kruze po netu? (HWunboxed, RTings, techless yt kanali...)

Prevashodno mi je bitniji za office i mm, pa onda tek za igre...
Posto trebam da pokupim neke Corsair sleeved kablove, trenutno je u istom shopu 350e na akciji (ne u Srbiji) i za tu sumu deluje vrlo primamljivo.
Jedina alternativa je sacekati nove modele za koji mesec (VA 32" od Samsunga/Della i 32" IPS GP850 od LG-a), ali za IPS sumnjam da ce ove godine biti veci skok odnosno poboljsanje sa onim sto nude u odnosnu na gl850 seriju...
Jos jedna opcija koja deluje interesantno je i Asus 289q (28" 4k panel) , ali je malo testova i stariji model panela je u pitanju.
 
Već ti napisah za onaj MSI, a ima i MSI Optix G273QF, koji je vrlo sličan, samo nema HDR10 specifikaciju i nema podesivi nosač (samo tilt)...verovatno isti panel sa lošijom ergonomijom. Baci pogled, ima pozitivan review na RTings...
 
Sibnuh ti odgovor na pm :)
 
Sta mislite, nisam u toku, da li je pametno kupiti od madjara sa KP 27GL850-B? Bez provere ovako, sto bi reklo na slepo.. 440e je..
 
Veći je problem što je to jaka cena za Madjare. Kod nas je taj monitor 470e a imaš sigurnu garanciju. Inače mislim da mu je prihvatljiva cena oko 400e maks.
 
Veći je problem što je to jaka cena za Madjare. Kod nas je taj monitor 470e a imaš sigurnu garanciju. Inače mislim da mu je prihvatljiva cena oko 400e maks.
Gde ima za 470e ?

Aha, nasao sam.. Pa u pravu si, mala je doplata za domacu garanciju...
 
Da li neko ima iskustva sa Dell P3221D IPS monitorom?
Na net-u slabo ima testova. Trebalo bi da bude Pro serija, samim tim da je ok.
Office i programiranje pre svega...
 
Veći je problem što je to jaka cena za Madjare. Kod nas je taj monitor 470e a imaš sigurnu garanciju. Inače mislim da mu je prihvatljiva cena oko 400e maks.
Rekao bih cak i ispod 400e (~350e) jer LG izbacuje novu generaciju ovog leta - 27/32gp850...
Dell je oborio cene za s2721dgfa (isti panel kao taj LG), a 27gl850 je neretko padao i na 300-330e u EU.
Tako da ako nije u zurbi bolje da saceka jos mesec-dva...
 
Evo da se prijavim u klub vlasnika Dell s2721dgfa...:)
Da li ste radili neka podesavanja u odnosu na pocetne postavke?
 
Nema...
Pisao sam u drugoj temi...Trazio sam zamenu za 2xP2414H, programiranje, office, malo igrice. Prvo sam isao na 34"UW, pa na "klasičan" 32", i na kraju na 27":LOL:
Kada sam sve sagledao, ne treba mi non-stop jedan veliki ili dva manja monitora, pa ću verovatno ovaj držati na sredini stola a jednu 24" na nosaču-ruci sa strane i po potrebi pomeriti i uključiti.
Imaju dva fajla na sajtu Dell-a, drajveri i program. Da li ste instalirali?
 
Sta mislite, nisam u toku, da li je pametno kupiti od madjara sa KP 27GL850-B? Bez provere ovako, sto bi reklo na slepo.. 440e je..
Ja sam uzeo taj monitor pre nekoliko meseci, platio ga oko 55 ili 56.000 din. u domacoj firmi, nikako ne bih uzimao preko KP. Monitor je extra.
 
Da podelim iskustvo sa Iiyamom GB3461WQSU-B1. Dakle IPS 144Hz, 34 ultrawide. Sam model kao model je u redu i o tome ne bih pisao nesto dodatno, sto vec nisam. Medjutim, neprijatno iskustvo je vertikalna plava linija koja se pojavila posle 3 meseca. Nakon mesec dana reklamacija je odobrena i imam opciju da dobijem povrat novca ili zamenu za drugi uredjaj. Sada sam u nedoumici sta pazariti dalje, ali definitivno nisam ocekivao da ce se ovako zavrsiti prica...
Svakako pikiram opet nesto sa velikim screen space-om i high-refresh. Samo da vidim na sta mi se svede izbor trenutno... :)
 
Te IIyame 34" i u IPS i VA izvedbi su imale probleme na Nemackom trzistu koje su bile uvazene od IIyame, cak je i jedna serija povucena.
Gledao sam ih i ja svojevremeno, ali digao ruke kada sam video zalbe.
Zavisi koliko ti je budzet i za sta ti je potreban monitor. Iako nema "savrsenih" modela, priblizno najidealniji (najversatilniji sa najmanje mana) bi bili LG 34" (GN850) ali je cena paprena.
Dell Alienware 34" modeli koriste panele iz LG-eve prethodne generacije (i dalje sasvim solidni ali preskupi)
Za ~600-650e imas Asus 35" VA model (izasao 2020), isto tako i u klasi od 400-550e su uglavnom konkuretne VA opcije koje su iteracije Samsungovog SVA panela..
 
Na konto budzeta - ako uzmem povrat novca, 'ustekao' sam 600eur. Nije mi problem da dodam sta vec treba od razlike... Sta mene muci jeste dostupnost u Srbiji, generalno, tog tipa monitora. Ovako sa user perspektive, monitor mi treba i za posao i za gaming. Posto koristim M1 MacBook, trenutni limit je 1x monitor, tako da mi dual setup ne igra ulogu (tipa 2x 32). Sta mi se nije zapravo dopalo kod Iiyame su slabiji konstrast crne (normalno za IPS, ali vidljivo u potpunom mraku) a i periferni vid mi nije gotivio coskove i ravan panel. Idealno, bez budzet limita, bi bila 38 UW, ali avaj... a 35ice koje sam video su ili low refresh ili 2560x1080, sto mi je neprihvatljivo. Nije lak izbor, mora se priznati. :)
 
Ako budzet nije problem i zelis trenutno najbolje u klasi 34" IPS, LG 34GN850 bez razmisljanja, model je sa najmanje kompromisa.
Doduse sa IPS boljkama ali bi trebale da su manje izrazene.
Jos jedna subjektivna zamerka je sto mi se licno LG-eva zavrsna obrada, kako plastike tako i stand-a, ne svidja. I Dell tu mnogo bolje odradjuje posao, uz bolju i duzu garanciju.
Idealno bi bilo da Dell ima iteraciju tog LG panela.
Mada mozda i izbace sa tim IPS panelom, znam da izbacuju 34" iteraciju sa Samsungovim VA iz nize (Odyssey G5) klase, baci pogled na displayninja
 
Problem je što ga nije bilo na stanju ni kada sam kupovao Iiyamu a ni sada ga nema... Procunjaću malo alternative koje su dostupne, šta drugo.
 
Našao sam LG kod nas, tj. gde ga mogu poručiti. Šta sam video kao alternativu, nešto dostupniju i noviju, ali navodno isti panel kao LG - Acer X34GS. Vidim da su recenzije solidne, cena je praktično ista... nešto više feature-a u odnosu na LG, ali ajmo reći da to nije presudno. I da 180Hz, mada i LG navodno dostiže te brojke, samo je ovde 'out of the box'...
 
Realno je refresh rate manje bitna stavka kod monitora, posebno u toj cenovnoj kategoriji i razlici izmedju 165hz v 180hz.
Ne bih toliko obracao paznju na refresh rate, koliko na kontrast/ips glow-blb/generalni prikaz slike i kompatibilnost sa freesync/gsync gpu-ima (odnosno potencijalnim bubicama)... Uz QC i generalnu zavrsnu izradu, kao i garanciju.
Znas i sam za sta ti je monitor potreban i sta zelis od istog, mozes i recenzije da procitas i sam prosudis zelis li da se upustis u tu avanturu. Uz to za igranje na UW, neretko su igre losije prilagodjene za uw rezolucije, tako da je i to jos jedan faktor vredan razmatranja.
Cisto da ne budes razocaran kasnije i pored povece izdvojene sume misleci da si uzeo endgame monitor.

Vec sam spomenuo u temi da bih za 1k radije pikirao dobar 4k tv (za mm) i 27" 1440p 160hz monitor za gaming/office (sto mi i jeste plan) nego baciti sva jaja u istu kotaricu...
Situacija se vrlo malo promenila od pre 4-5 godine kada sam jurio monitor i trenutno stanje sa VA/IPS all-in-one resenjima mi se licno i ne svidja previse, iskreno deluje stopgap dok microLed ili OLED monitori ne udju u cenovni mainstream.
 
Poslednja izmena:
Stoji, samo kada ja pogledam 10 recenzija jednog i drugog monitora, na kraju nista to nije isto kada bih mogao da ih licno uporedim... makar na kratko. Ali avaj, 'dobijemo male kolicine', 'moze uz narudzbinu/rezervaciju' i sl. su samo tipicni primeri ovdasnje trgovine... krastavac. Igrao sam se na 34UW, neke igre su nova dimenzija, neke su samo bespotrebno opkoljene crnim linijama... sve mi je jasno. Da je samo gaming, to je lakse resiti, ovako all-in-one... teska prica, standardno. Cak bih ja radije 32 4k koristio, ali slazem se nacelno sa tom idejom za singl monitor.

Uglavnom, ono sto vidim Acer ima G-Sync podrsku (na RTX-u sam), nesto bolji konstrast (550 vs 450), ergonomija je nahvaljena... deluje legit. LG ima 3 godine garancije, Acer 2. QC je lutrija verovatno za nase trziste. Iz ove perspektive, dok se ne spuste medju ljude 38 UW OLED, nekako mi deluje da mi je ovo best case scenario... Javim sta sam odlucio, hvala za misljenje.
 
Poz ljudi. Imate li preporuku za 24"-25" 1080p 240hz IPS monitor? Potreban mi je za rad (3D artist), kao i za FPS igre. Koliko sam shvatio citajuci do sada po raznim forumima, pa i ovde, samo IPS dolazi u obzir ako treba i za posao. Budzet mi je manje vazan, ali bitno je da se monitor moze naci u domacim radnjama posto bih uzeo preko svoje firme. Mozda neki Asus, Dell, sta vec ima da moze da posluzi u obe svrhe kao IPS.
 
MSI Optix MAG251RX, Asus VG259QM, Alienware AW2521HF, LG 27GN750. Mislim da neces pogresiti ni sa jednim, samo je problem sta ima na nasem trzistu. Ja sam se dvoumio izmedju ovog mog iz potpisa i AW2521HF, pa sam se odlucio za Asus jer je imao uniformniji backlight (IPS glow je na svim prisutan, al to je vec IPS boljka).
Imas i ovde neki overview, pa pogledaj i njihove detaljne testove.
 
Pazario sam Acer X34GS na kraju. Svega par dana koriscenja, ali za sada je sve fino. Izrada, kalibracija boja (dobije se papir o fabrickoj kalibraciji), odziv, G-sync, itd. Bas fin proizvod. Zakrivljenost je taman i definitivno pravi razliku na UW panelu. Subjektivno mi 'smeta' nesto zahtevnije postolje, najvise po pitanju prostora, ali je zaista robusno i kvalitetno (alu legura). USB-C povezivanje i portovi bocno su me resili muka sa UBS hub-om za MacBook i nesto kablova.
Uglavnom, utisak vrlo dobar za sada, bez zamerki. Definitivno se vidi razlika u kvalitetu u odnosu na budzetne 34UW, mada se isto toliko vidi i u ceni...
 
Obratite paznju i u Srbiji na Dell S2721dgfa, u prethodnih mesec dana mu je pala cena i vec 2-3x je bio na akciji ispod 400e. Mozda i kod vas ili madjara bude povoljan.
Trenutno je u DE/AT 350e na snizenju na Amazonu (+Cyberport), a kod Della direktno moze za ~320e da se kupi uz corporate benefits.
Svakako je bolji celokupni paket od LG 27gl850-b

Obicno kada ovako obore cenu modelu idu na ciscenje zaliha i objavljivanje novog "naslednika". Ne bi me cudilo da to budu ovi novi LG paneli iz GP lineupa
 
27GL850 trenutno na akciji kod nas u jednoj firmi. Samo 380e. Ali mi se ne kupuje ništa od te firme :(
 
Pa i to je jaka cena, nije 380e bas malo na nas standard...tek o 300e bi se moglo poceti razmisljati o tim 27" 1440p 144/165hz IPS monitorima...
 
Nazad
Vrh Dno