Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

nema tu popravke, neki mod ce obrise off nadam se
 
Taman sada onaj iz oglasa ti nije visak, nazalost. 🥲 Osim nekog KP primerka kome je citav ekran, ne znam kako bi se drugacije moglo resiti, osim kontejnerom.
 
Čisto sumnjam da će naći panel za 9+ godina star model...ako je uopšte panel. Nek traži lepo drugi...
 
Taman sada onaj iz oglasa ti nije visak, nazalost. 🥲 Osim nekog KP primerka kome je citav ekran, ne znam kako bi se drugacije moglo resiti, osim kontejnerom.
Višak je svakako 😔 ženi je preveliki ultrawide a i ne koristi eksterni monitor toliko da joj je preko potreban.
A i nije baš u najboljem raspoloženju pa odbija moj monitor, što razumem. 🫠
 
To ti je sada popravka koja košta kao sličan polovan (možda i isti) monitor. Paneli su uvek i najskuplji bili.

KP u ruke i traži isti ili sličan.
 
Kupih pre neki dan LG 27UP650-W, a ovo mi je prvi 4k monitor. Pre ovoga sam godinama koristio Dell U2312HM, takođe IPS, koji i dalje šljaka savršeno (posle 10 godina!).

Ali, ono što mogu da primetim kod ovog LG-a je veoma izražen IPS glow (u mračnim scenama, naravno), znatno jači nego kod Dell-a. Pa se sad pitam, da li mi se to samo čini, da li je to normalno - da glow bude jači zbog veće površine monitora i 4 puta više pikela. Ali ono, baš se primeti.

Je l' ovo normalno za 4k monitore?
 
ne cini ti se, LG nano ips ima taj karakteristican glow
 
LG 27UP650 nema Nano IPS ekran. Moguće da ti je jednostavno zapao takav primerak. Kratko sam koristila 27UL600 koji je isto 4K i nije imao taj problem.
 
Tačno je da ovaj nema nano IPS panel.

IPS glow jeste izraženiji nego na Dell-u, ali ipak ne toliko koliko sam mislio.

Evo i jedne slike za poređenje, kako to izgleda kad se postavi crna pozadina, glow ubije crnu na IPS-u:monitori.PNG
 
Dobro, na slici to izgleda mnogo gore nego uživo, uživo je ipak bolja situacija.

IPS glow je jedina boljka ovog tipa panela, ali lično biram IPS, pre nego VA. A sad, kad sam se navikao na 4k, ne bih mogao nazad na 1080p jer je razlika neverovatna...
 
Ja sam to primetio na HP, LG, Philips..za sada samo Samsung nije imao takav glow..

Mozda je do modela
 
^ ko nema 4090 ili 7900xtx ne vredi ni da gleda ovaj monitor a kamoli da ga kupi
 
Kada se igra PES/FIFA i dva igrača sede za istim ultrawide monitorom da li je bolje imati zakrivljen monitor ili ne?
 
^ bolje je ravan, tako je i kod TV. Zakrivljeni je idealan za jednu osobu, kad dve osobe sede sa strana ugao vidljivosti je smanjen zbog zakrivljenih ivica
 
^ u pravu si 100%, moj je 180 ali ako hoću HDR onda mora 144hz. Tako da 144hz sa 4090 je mir i uživanje minimum naredne 3 godine
 
Ja pazarih na kraju HP X32, 165Hz sa IPS za veoma pristojnu cenu :)

Onako na bum, pogledao specs monitora i cenu, rekoh ovo ne može da ne valja za te novce.
 
Za sad vrlo pozitivni! Predjoh sa AOC q3279vwfd8 na ovaj HP, razlika najveća se primećuje naravno u refresh rate-u. 75Hz vs 165Hz.
HP ima znatno svetliji ekran, 400 nits vs 250 nits. Oštrina ekrana identična, rezolucija ista kao i dijagonala.

Dizajn na strani HP-a, AOC je bio kompromis sa dizajnom zbog cene i karakteristika.

Što se tiče boja, nisam siguran, treba podesiti to sve sad, nisam stigao da se poigram. I videh da Windows dozvoljava na HP X32 da se upali HDR umesto SDR-a. Tu boje postanu na desktopu malo ispranije, ali u nekom YT videu gde je HDR podržan izgledaju još dinamičnije.
Da li taj HDR na tom monitoru stvarno radi ili je samo fora, nisam 100% siguran.

Vrlo lep half step korak do sutra nekog 4K 144+ Hz monitora :)
 
Za sad vrlo pozitivni! Predjoh sa AOC q3279vwfd8 na ovaj HP, razlika najveća se primećuje naravno u refresh rate-u. 75Hz vs 165Hz.
HP ima znatno svetliji ekran, 400 nits vs 250 nits. Oštrina ekrana identična, rezolucija ista kao i dijagonala.

Dizajn na strani HP-a, AOC je bio kompromis sa dizajnom zbog cene i karakteristika.

Što se tiče boja, nisam siguran, treba podesiti to sve sad, nisam stigao da se poigram. I videh da Windows dozvoljava na HP X32 da se upali HDR umesto SDR-a. Tu boje postanu na desktopu malo ispranije, ali u nekom YT videu gde je HDR podržan izgledaju još dinamičnije.
Da li taj HDR na tom monitoru stvarno radi ili je samo fora, nisam 100% siguran.

Vrlo lep half step korak do sutra nekog 4K 144+ Hz monitora :)
Možeš li da pogledaš nalepnicu pozadi na monitoru, gde je oznaka modela? Treba da ima oznaka koja je kombinacija 3 slova i 3 cifre, LIM ili BIM i 101 ili 111.
To otkriva koja je verzija panela i ko je proizvođač, LG ili BOE...
 
Kod mene je LIM111 oznaka :)
 
Nisam znao da pakuju i drugi panel u njega. Sad da li da mi bude drago što je LG, a ne BOE ne znam 😁
Na AOC je bio BOE ja mislim.
 
Prešao sam sa TN panela i ASUS ROG Swift PG278QR na IPS i Samsung Odyssey G7 LS28AG700 i baš mi je teško da se sada naviknem.

6 godina sam gledao daleko više plavu sliku i slabije boje. Postavio sam G7 na 10bit preko nVidia panela, podešavao i menjao podešavanja dosta puta, ali nikako ne mogu da se naviknem na daleko topliji prikaz i tamnije, dublje, crne bolje. Kao da su senke baš, baš tamne.

Takođe, vrlo interesantno je kada koristim YT na dark modu, i onda kad pustim neki video, ali ne full screen, crna boja oko prostora gde se pušta video se talasa u nijansama sive. To postane daleko više crno i slabo vidljivo, ali ne prestaje da se talasa, ako pojačam Black Equaliyer do 20, na max, umesto 10. Ali onda sve postane toliko crno da nije gledljivo.

Filmovi su mi daleko tamniji, moram da pojačam kontrast na 100/100, i još po neku opciju da bi imao svetliji prikaz. Ako uključim kroz Windows HDR i pustim u dinamic modu film koji sam skinuo u 4k i HDR-u bude svetlije, ali SDR filmovi onda imaju obiljne probleme sa svetlom oko tamnih objekata bukvalno kao artefakti i čak neće sve scene ni da se prikažu. Ok, kapiram, mora da se pusti tada SDR mod.
 
Kada biste birali između:
1. Alienware AW2723DF
2. Gigabyte M27Q-X

koji biste izabrali za igranje igrica ?
Kod nas je razlika 8000din s tim da je skuplji prvi i košta na akciji 80 000din
Ili ako imate neki drugi predlog ?

Oba su IPS, 1440p, 1000:1 kontrast, ...
Malo je svetliji prvi ali i ima lošiji premaz pa ima više refleksije.
Malo više slika u sekundi može da prikaže prvi (280, i to sa 10bita) dok drugi može 240, ali samo 200 sa 10 bita.
Input i odziv su oboma dobri, akademske razlike.
Gigabyte M27Q-X ima i BFI (od 80 do 240 i to sa uključenim VRR) kao i zvučnike, USB-C, KVM,...
 
Nazad
Vrh Dno