Šta je novo?

Hardver Monitori 32" 1440p bar120Hz i pozeljno G Sync

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

DBraveZ

Slavan
Učlanjen(a)
30.04.2010
Poruke
3,851
Poena
375
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD 5800X3D + Deepcool AK620 Zero Dark
Matična ploča
GIGABYTE B550 AORUS ELITE V2
RAM
CORSAIR Vengeance RGB RT 32GB (2x16) DDR4 3600MHz CL16
GPU
INNO3D RTX 3080 ICHILL X4
Storage
2 x Kingston 2TB KC3000 Nvme M.2 SSD PCIE 4.0 + Crucial MX500 2TB SSD Sata
Zvuk
Edifier R2850DB + Sony WH-1000XM3 + Steelseries Arctis 7P+
PSU
Antec Signature SP1300 Platinum + Seasonic Prime GX-1300 Gold
Kućište
PHANTEKS Eclipse P600S white
Monitor
Dell G3223D + Hisense H65A6500 + AOC Q3279VWFD8
Miš & tastatura
Logitech G502 X White + Patriot Viper V760
Ostale periferije
Playstation 5
Laptop
Asus ROG Strix G513QR (Ryzen 7 5800H + RTX 3070 + 16GB + 512SSD), 15,6" 1080p 144Hz
Mobilni telefon
Poco F3 8/256
Pristup internetu
  1. Optički internet
Moze li neko da preporuci 3-4 monitora sa ovim karakteristikama :

32" (moze i 31,5" posto vidim da su neki modeli bas te dijagonale)
NIKAKO da je zakrivljen, video i ne svidja mi se to
2560 x 1440 (1440p mi je ok, 4K mi je previse, a i graficka ce da se nepotrebno preznojava)
bar 120Hz (moze i 144, a 160Hz i vise mislim da je besmisleno jer ce tesko graficka da izvuce takve cifre.. nije ni poenta da smanjim detalje na minimum)
E sad, najtezi deo, da podrzava G Sync - vidim da tu ima G Sync certified i G Sync compatibile, i ako neko ima vise iskustva neka napise o cemu je tu tacno rec i sta se gubi ako je samo compatibile..

budzet :
nemam pojma, kapiram da su ovi monitori 500+ evra ali ako se moze naci nesto za 350-400 super, preporucite, niko ne voli da baca pare

Trenutno imam IPS AOC 31,5" 1440p na 75Hz (Freesynch da, G Sync ne) pa bi sa apgrejdom dobio samo vise Hz i G Sync - i treba i razmisliti i prelomiti da li to vredi tih para
Monitor bi bio uparen sa RTX3080

IPS ili VS - nemam pojma
Monitor sluzi za posao (Excel, sastanci preko Teamsa, znaci totalno light korisnik, nikakva graficka obrada niti bilo sta gde je potrebna preciznost boja)
Od igara FPS, RTS, ARPG a ostalo na TV-u...
Filmove ne gledam na monitoru vec na TV-u, i nisam zahtevan u smilu da crna mora da bude crna itd...
Kapiram da je na VA bolja crna a na IPS bolje boje, i po toj logici bih pre uzeo IPS onda.

svaka pomoc dobrodosla :)
Ili ce uskoro izaci neki novi modeli, pa vredi cekati neko vreme ?
 
Ima li neko jos neki model da preporuci osim LG 32GP850-B ?
 
 
 
LG 32GN650-B - moze se naci za nekih 320-330e, da li je to best-buy za 32" 144p ?
 
Probao sam curved, ne mogu nikako da se naviknem.

Cini mi se da su ova dva modela tu negde po karakteristikama, a i cenovno :

PHILIPS 32M1N5500VS/00
LG 32GN650-B

Treba da istrazim jos malo koji je bolji od ta dva.

Najbolje bi bilo naci neki ovakav ali IPS.. Ali cene su im 200e i vise u odnosu na VA.
 
Imam malo stariji model LG 32GK650F-B, ali mislim da je dosta sličan tom novijem LGu

Posle kupovine sam imao priliku da ga uporedim sa AOC Q3279VWFD8. Povezao sam ih na isti računar na nekoliko sati. Mogu reći da sam bio blago razočaran iako se radilo o tada najjeftinijem IPS panelu u toj veličini i rezoluciji. Boje su bile primetno bolje, a i tekst je izgledao mnogo bolje na AOCu. Nisam primetio probleme sa uglovima gledanja na LGu, osim toga što ima onaj efekat nestajanja ivica na VA panelu, pa ako se malo približiš ekranu scrollbar praktično nestane. Nisam primetio ni da LG ima neku prednost u kontrastu, što me je najviše začudilo.
 
M32q je preskup kod nas. 650e vs. 420e u Germaniji ili 460$ u US...

@DBraveZ
Kod nas ima HP X32 kao jeftiniji 32" 1440p IPS, cenovno je blizu LG-ju.

Acer ima 2 32" 1440p jeftinija modela, jedan je VA (XZ322QUP, curved) a drugi IPS (XV322QUP, flat). Nisam siguran da li trenutno ima te IPS verzije, doduše...

Taj Philips ima praktično iste karakteristike kao LG, ne bi me čudilo da je isti panel, ima svega par 32" 1440p flat VA monitora...
Nisam našao recenzije na engleskom, mislim da na YT može da se iskopa neki na poljskom.
 
Boje su bile primetno bolje, a i tekst je izgledao mnogo bolje na AOCu. Nisam primetio probleme sa uglovima gledanja na LGu, osim toga što ima onaj efekat nestajanja ivica na VA panelu, pa ako se malo približiš ekranu scrollbar praktično nestane.

Hvala za ovo. Monitor mnogo vise koristim za posao nego za igre, tako da ne smem da se zezam. Ako tekst izvleda mnogo bolje na AOC-u, nikako onda necu da ga menjam za ovaj LG VA model.
Izgleda da je AOC napravio totalni best-buy sa ovim monitorom koji trenutno imam, da ga je sad tesko promeniti 🤣
Mislim da cu odustati definitivno od VA i preci na neki IPS kad nadjem nesto.

Taj Gigabyte M32Q je sjajan, ali kao sto je Jurodivi napisao, jedino negde preko da ga uzmem, razlika je 200e. Ali kako proci carinu sa monitorom 🙃

Kod nas ima HP X32 kao jeftiniji 32" 1440p IPS, cenovno je blizu LG-ju.

Pogledacu ovaj, na papiru izgleda dobro, moram da vidim sta kazu recenzije.
 
Evo mene opet, i dalje sam na AOC, nista jos nisam menjao.
Jedno vreme su me zainteresovali i OLED monitori, ali mislim da je za kombinaciju work+gaming ipak najbolji IPS trenutno.
A i dobri OLED monitori su preko 1000e.

I dalje su mi isti kriterijumi 31,5 ili 32", 1440p, IPS, neki srednji refresh rate (120-170Hz), i da nije zakrivljen.
Takodje hteo bih neki koliko toliko pristojan HDR, da mogu nesto da odigram i u HDR modu.

Takodje pitanje, da li Freesynch Premium raei na Nvidia karticama?

Ne vidim da ima mnogo izbora, ako gledam kvalitetnije monitore, da mogu i neki HDR da prikazu :

LG 32GP850-B ili Gigabyte Aourus FI32Q-EK

Evo recenzija za FI32Q:
Deluje mi vrlo interesantno, i svidja mi se i KVM opcija.

Sta bi ste vi uzeli, neki od ta dva ili nesto trece?
Cenovno su vrlo slicni 75-80.000
 
Poslednja izmena:
Ja kupih pre par nedelja HP X32, ima u suštini većinu stvari što tražiš.

Takodje sam imao AOC monitor koji ti poseduješ sad.
HP ima 31,5" 1440p IPS 8bit + FRC sa HDR (400 nita ekran, veoma je svetao), kao i 165Hz sa 1ms odzivom.
Ima i FreeSync Premium. Ja sam ga pazario za 36k rsd.
 
Gigabyte M32q. Praktično isti monitor kao i FI32q, minus gejmerska estetika i neke nebitne sitnice...
Alternativno, Iiyama GB3271QSU, ali sumnjam da ćeš ga naći...
Na HDR možeš da zaboraviš bez OLED/Micro-LED monitora i FALD sa povećim brojem zona, što ovi nemaju...neće ni približno da izgleda kako treba.
HP X32 je dobra opcija ako ti je budžet ograničen ali ima svojih zvrčki poput lutrije s panelima (LG vs. BOE), nemogućnosti podešavanja game u OSD, veoma ograničen izbor portova...

Freesync sa NV kartama će raditi na gro današnjih monitora...Freesync Premium podržava LFC (Low Framerate Compensation) koji tipično funkcioniše od 48-55 fps naviše, pa dokle god ti fps ne pada ispod 60 ne bi trebalo da imaš problema sa treperenjem i slično.
 
Poslednja izmena:
Okej je hdr na tim gigabyte ips monitorima, bolji nego na nekom sharp va tvu od 55 incha koji imam.
Meni na Gigabyte G27Q-EK kvm switch bas i ne radi a treba mi...
Sanse da dobijes mrtav pixel, subpixel su sa gigabyte, msi oko 15 do 20% ako internet ne laze. Ja sam dobio dead subpixel.
Kontrola kvaliteta nula, zato su jeftiniji od lg i dell.
 
Na HDR možeš da zaboraviš bez OLED/Micro-LED monitora i FALD sa povećim brojem zona

Ako mozes napisi koji su to modeli, da se uklapaju u 1440p rezoluciju i 32".
Cisto da pogledam i to kao opciju, i kako im se krecu cene
 
Nazad
Vrh Dno