Šta je novo?

Monitori - šta valja i šta ga čini dobrim

GabeN

Flash Drive
Učlanjen(a)
04.09.2012
Poena
28
Interesantna tema, hercaza je definitivno bitna, najlakse je shvatiti zasto kad spustis sa 120/144hz na 60hz. Bukvalno postane mucno za gledanje.

A ko je navikao na 60hz moze do kraja zivota da ostane na 60hz, nece mu nista faliti.

Ovde je klasicna situacija, once you go black….

Inace porucio sam LG 27GP850-B, javljam utiske cim stigne, bas sam uzbudjen 😎

alex303

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
19.04.2005
Poena
113
Inace porucio sam LG 27GP850-B, javljam utiske cim stigne, bas sam uzbudjen 😎
Drugar je uzeo isti. Ja primećujem izrazito prenaglašenu crvenu boju. Ostale boje su super i slika je fenomenalna. Ajde molim te, kad ti stigne, proveri kakva je crvena boja.

Dogzilla

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
06.12.2013
Poena
83
Meni je jedino krivo što u 2022 godini ne postoje monitori bez kompromisa.

IPS - Backlight bleeding, loša crna.
VA - Kratkotrajnost, spor odziv, ghosting, black smearing.
TN - Loši uglovi gledanja, loše boje, loša crna.
OLED - Burn-in, cena, dostupnost.
Tacno, ako gledas iskljucivo 100%, iskljucivo bez kompromisa. Ako popustis, ima par opcija koje imaju poprilicno sredjene falinke u okviru tipova panela. Kod nas za kupovinu dostupno samo VA, i to sa velikim ali, jer QA nije najbolji (mada je sve bolji od kako je izasao monitor, ali opet kockanje). Uz veliko ali, malo ali je da nije dobar za obradu slike/videa.

Samsung Odyssey G7 LC27G75TQSRXEN

Samsung je prvi pokrenuo trend da se ispeglaju glavne falinke panela sa VA. za OLED isto Samsung je prvi sa QD-OLED. A za IPS su sve naznake da ce LG biti prvi krajem ove godine/pocetkom sledece.

Boemstari

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
15.08.2009
Poena
43
Ово је баш толико прешло у непријатну расправу да не желим ни да коментаришем, само ћу рећи
да ускоро излази лаптоп(мислим самсунгов) са OLED 240hz, што ће вероватно пратити монитор догодине,
и то ће осим потенцијалног "burn in-а" и цене задовољити свачије прохтеве...

alex303

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
19.04.2005
Poena
113
Nikako ne možeš reći "osim burn-in-a". Burn in nije nešto što se može zanemariti kao uglovi gledanja recimo. Ako se u obzir uzme cena, ovo je ozbiljan problem koji se mora rešiti.

Ostoja

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
27.07.2004
Poena
48
Pa logicno da Samsung pegla VA, a LG IPS, to su im glavne tehnologije duze vreme.
VA matrica je "duboka", a IPS "plitka", odnosno kristali su poredjani tako. Kod VA "uspravno" ako se gleda sendvic od povrsine ekrana ka backlight, a kod IPS popreko. Zato VA ima bolju crnu i nema izrazen glow, jer bolje blokira backlight; a losije uglove jer sto je backlight dalje od matrice to vise kristal nenamerno blokira backlight svojim visinom u uglovima koji nisu pod 90 stepeni u odnosu na backlight. Zato je miniLED jaka stvar, na istom fizickom mestu se generise backlight i odmah filtrira pa su uglovi bolji, a nuspojava da ima ima dimming za svaki pixel ili malu grupicu piksela, pa mu dodje win-win.
Samo ce proci dosta vode ispod mosta dok postane pristupacno...

Boemstari

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
15.08.2009
Poena
43
Nikako ne možeš reći "osim burn-in-a". Burn in nije nešto što se može zanemariti kao uglovi gledanja recimo. Ako se u obzir uzme cena, ovo je ozbiljan problem koji se mora rešiti.
Можда због тога што делујеш изнервирано претходним порукама ниси пажљиво моју прочитао, поента оног "осим" је да остаје као једини од наведених проблема,
а не да је небитан.
Иначе ако имају политику замене као ЛГ (читати за џ - често и по истеку гаранције и ако иоле ваља као на ЛГ новим телевизорима Ц9 на даље(видети у вези обе ствари тему ОЛЕД брн ин), онда и није тако велики проблем, јер гаранција на нешто што ће бити скупо ће сигурно бити 5 година на већини места.

ПС
Невезано за ово само да кажем да је идеално освежавање које покрива све видео итд FPS ове како треба 600, сајтови који се баве лагом у играма говоре 1000, мени лично је за оба довољно стабилних 120(за олед).
Многи про играчи такође преферирају да имају константан исти, а мањи фрејм рејт, али то зависи од особе до особе.
Иначе максимално што људи могу да оком виде(разликују) је око 100, али као што је напоменуто на друге начине се осећа већи FPS.

Poslednja izmena:

CountMike

Old but gold
Učlanjen(a)
01.07.2012
Poena
113

Ulrich

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
04.12.2020
Poena
28
Sad mi na stolu stoje Dell U2412M (60hz),Philips 325E1 (75hz) i Philips 272E1 (165hz) i laptop HP Omen 17.3 (120hz)....i svi koji tvrdite da su ta osvezavanja bas NEBO I ZEMLJA,stvarno no comnent...

Mislim,vidi se (stvarno minorna) razlika,narocito na onom najstarijem DELL-u koji ima 60hz u poredjenju sa ovim Filipsom od 165hz,tj kad se bas zagleda,mis nekako tecnije klizi po ekranu,prozori se nesto lepse pomeraju,text lepse klizi u brovzeru kad se skroluje,ali to sve bas kad se detaljno obraca paznja na takve detalje,u svakodnevnom radu to gotovo da ne bih ni primetio.....igre (bar koje sam probao) stvarno maaalo lepse klize na svim monitorima osim na tom DELL-u od 60hz,tako da ja zaista ne primecujem razliku izmedju 75,120 i 165 hz

Ulrich

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
04.12.2020
Poena
28
Samsung je prvi pokrenuo trend da se ispeglaju glavne falinke panela sa VA. za OLED isto Samsung je prvi sa QD-OLED. A za IPS su sve naznake da ce LG biti prvi krajem ove godine/pocetkom sledece.

Po mom iskustvu sa Filips VA monitorima,u novijim VA Filips monitorima vec su ispeglane najvece falinke (e sad,ciji su paneli u njihovom monitorima,ne znam)....tj monitori imaju dosta brz odziv,nema ghostinga,nema black smearinga (ili je prilicno minimalan),boje odlicne i zivopisne......jedino su jos slabiji sa uglovima gledanja

Vrh Dno