Šta je novo?

Misterija srpske tastature

Troublemaker

Čuven
Učlanjen(a)
01.02.2002
Poruke
884
Poena
620
Moja oprema  
Miš & tastatura
Microsoft Bluetooth Ergonomic Mouse & Logitech MX Keys Mini
Laptop
Lenovo ThinkBook 15 Gen 2
Tablet
Lenovo Yoga Pad Pro (Yoga Tab 13)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy Z Fold 5
Pametni uređaji
Mi Air Purifier 3H
Steam
https://steamcommunity.com/id/acabre
Pristup internetu
  1. Optički internet
Interesuje me da li iko zna zašto se je na srpskoj tastaturi taster levo od broja 1 označen kako je označen sa ovim čudnim znakom koji liči na retardirani zarez i dve horizontalne tačke? HP laptop, Lenovo laptop i Logitech tastatura su mi pri ruci i svuda je isto.
Na Windows virtualnoj tastaturi je taj taster označen kao zarez i tilda (što i štampa prilikom kucanja), ali na svim fizičim srpskim tastaturama je kao na slici koju sam okačio.
Zna li ko u čemu je trik?
 

Prilozi

  • tastatura.jpg
    tastatura.jpg
    235.9 KB · Pregleda: 35
S obzirom da je u pitanju YU tastatura i da je koriste zemlje bivše Jugoslavije, testirao sam njihove jezike u Windowsu i zaključio da svima sem nama na srpskom štampa te dve horizontalne tačke i zarez sa artritisom (ako neko zna čemu služi ovaj znak neka kaže), tako da u stvari mi iskačemo iz šablona, dok proizvođači tastatura štancaju istu tastaturu za sve exYU zemlje.

Naredno pitanje je, ko je uopšte i kada realizovao ovu promenu? Da li u zemlji postoji neko telo koje se bavilo standardizacijom ovih stvari, i ukoliko ne, ko uopšte odlučuje o ovakvim stvarima?
 
Mislim da ne postoji. Da je u SFRJ postojalo i da su svi bili jedinstveni za standardizaciju imali bi bolji raspored za pisanje programskog koda.
Štose ova dva znaka tiče, imam ih na Dell ex-YU tastaturi na tasteru za tildu, ali i na tasterima za ' i +. Aktiviraju se sa desnim altom dva puta da se ispiše dupli karakter. ¨ ¸
 
Mislim da ne postoji. Da je u SFRJ postojalo i da su svi bili jedinstveni za standardizaciju imali bi bolji raspored za pisanje programskog koda.
Štose ova dva znaka tiče, imam ih na Dell ex-YU tastaturi na tasteru za tildu, ali i na tasterima za ' i +. Aktiviraju se sa desnim altom dva puta da se ispiše dupli karakter. ¨ ¸

U vreme standardizacije rasporeda na tastaturi zemlje SFRJ su bile zauzete ratovanjem, i ovakve banalne stvari nikome nisu bile previše interesantne. Možda se varam, ali čini mi se da je standardizaciju rasporeda napravio Microsoft za nas.

Druge zemlje (npr. Poljska) su tada standardizovale i alternativne rasporede (programmer's layout - qwerty tastatura sa lakšim pristupom zagradama)

Na gravurama taster levo od jedinice je takozvani "mrtvi taster" koji ne pomera kursor, i omogućava korišćenje slova sa umlautima (ä, ö, ü) i cedilla (ç).

Koliko vidim, srpski layout na ovom tasteru i dalje ima apostrof i tildu, dok hrvatski, slovenački, možda bosanski imaju mrtvi taster. Verovatno iz razloga pisanja stranih reči u originalnoj transkripciju. Vidim da pored srpskog i makedonski raspored ima zadržanu tildu i apostrof.

Ako je verovati sajtu https://kbdlayout.info, do promene je došlo oko 2000. godine, kada je u nekom od MS operativni sistema došlo do promene.
 
Nazad
Vrh Dno