Šta je novo?

Mikrotalasna - ugradna, preporuka?

Roy Jones Jr.

Čuven
Učlanjen(a)
11.01.2003
Poruke
924
Poena
630
Potrebna mi je preporuka za ugradnu mikrotalasnu za zidni element kuhinje koji je nešto plići, oko 37cm pa to malo sužava izbor. Hteo bih da uzmem neku sa grilom, ovako na papiru ova Samsung mi deluje korektno, ali joj je dubina 36cm, praktično knap za element. Da li je pametno nabijati zadnji deo mikrotalasne uz sama leđa zidnog elementa? U uputstvu za montažu piše da treba ostaviti 5cm prostora od zadnjeg dela mikrotalasne do zida, verovatno radi ventilacije. Ova kombinacija bi mogla da se "nabudži", ali da li je pametno to raditi? Da li imate neku preporuku za neki drugi model koji bi mogao da se uglavi? Kakva su vam iskustva sa ovim pećnicama koje imaju i gril?
 
Kod tih mikrotalasnih sa grillom mora da postoji odredjeno rastojanje od elemenata ne samo sa bocnih strana vec i odozgo. Moja stara mikrotalasna je stajala nabijena u cosak na radnoj ploci i nikad ni jedan problem.
Skoro sam kupovao mikrotalasnu, pa sam se malo vise udubio u tu problematiku. Koliko sam citao u komentarima, ljudi nisu bas zadovoljni sa funkcijama grill-a na mikrotalasnim. Na stranim forumima uglavnom su preporucivali Panasonic (a moja stara bas bila Panasonic) i eventualno Sharp mikrotalasne bez tanjira. Medjutim, kod tih ploca bez tanjira, dno je od stakla/keramike pa zna i da pukne. Misljenja sam da mikrotalasna treba da sluzi samo za ono sto joj i ime kaze. Za grilovanje i pecenje tu je rerna. Jesam uzeo mikrotalasnu sa osnovnom funkcijom grill-a, ali od Panasonica nisam uspeo da nadjem model koji to nema. Kod mene taj grill cine 2 stapa na plafonu mikrotalasne, kao kod kvarcne grejalice. Drugi modeli imaju mnogo vece grejace i sa bocnih strana.
 
Tvoj Panasonic ima 1000w gril, kako si zadovoljan sa njim? Meni bi to koristilo da ispečem komad mesa jednom dnevno, reda veličine 150-200g. Sve ove ugradne koje gledam imaju isti gril sistem, u rasponu od 800w - 1100w. Ovaj Samsung gore što sam ga naveo ima keramički emajl i tanjir. Nisam našao mnogo komentara o njemu, na svega par mesta ljudi rekoše da su zadovoljni. Mene tu samo brine taj prostor do zida i da ne napravim neki problem ako ga zbudžim, inače sa bočnih strana i odozgo ima dovoljno praznog prostora za ventilaciju. Zanimljivo da Panasonic nema ugradne mikrotalasne u ponudi :confused:
 
Grill jos nisam probao. Za sada jedino je koristim za podgrevanje hrane. Dvoumio sam se izmedju ove sto sam uzeo i ove. Model sto sam uzeo je vise namenjen kuvanju na pari sto mi je primarno jer kao, planiram da pocnem malo zdravije da se hranim cim nadjem malo vise vremena.
E sad, tih 5 cm od zida moze da se odnosi na razmak izmedju kucista mikrotalasne i zida ne racunajuci zadnji istureni deo. Kazem ovo jer kod mene pozadi na mikrotalasnoj postoji plasticni deo koji je u uputstvu oznacen kao distancer i koji je ~5 cm duzine. Kad primaknem mikrotalasnu do zida, taj distancer tacno drzi razmak od 1-2 cm izmedju zadnjeg isturenog dela i zida. Svakako dobro proveri sta kaze uputstvo.
 
Ne mogu da preporučim mikrotalasnu, jer sam je letos kupio da se izgledom uklopi sa rernom, jedini uslov je bio veličina tanjira. Završio sam sa nekom Bosch sa tač komandama kojih me je bilo strah, ali radi odlično. Imam 70cm dubinu, tako da je iza ostalo baš dosta mesta.

Razlog ove poruke je dodatak za mikrotalasnu sa cenom od 149 dinara. Must have!
Nema više onih sitnih flekica po zidovima, na manjem intenzitetu brže i ravnomernije zagreje. Samo mi se čini da se posuda u kojoj grejem malo više ugreje.

 
Roy, mikrotalasna ne služi da se u njoj nešto ispeče. Teoretski može, ali praktično, jako teško.
Da li si do sada koristio mikrotalasnu?

Grill u mikrotalasnim pećkama služi da nabaci malo korice, ili da malo zapeče spoljašnjost, ali daleko je to od nekog pečenja.
Grill u MW korisitm jako retko, i ja i ovih troje što znam da imaju MW sa grill-om.

Dalje, mikrotalasnim pećnicama se veoma jako zagreva spoljašnjost kada radi grill. Pogotovo ako malo duže radi.
Tako da bi bilo dobro da se pridržavaš onog što je proizvođač rekao za montažu, i potreban prostor oko nje.
 
Nisam nikad imao mikrotalasnu pa otud odsustvo iskustva u korišćenju. Gril od 1.1kw na zapreminu od 23l deluje na papiru dosta moćno, verovatno u praksi to nije baš tako. Više me brine to oko skučenog prostora tako da ću ipak preskočiti ove knap varijante.
 
Ja sam isto gledao model kao i @Recoba20. Panasonic mikrotalasna, model NN-DF383BEPG. Piše da nema tanjir, da ima grejače i sa gornje i donje strane, pa bi po tome mogla da bude korisnija od nekih uobičajenih modela. Odustao sam jer mi je bila malo skupa, skoro 30k. E sad, ukoliko neko ima taj ili sličan model, bio bih zahvalan za mišljenje.

Pomenuto je i pečenje na pari; kada smo kupovali novu rernu bili smo na početku zainteresovani i za parnu ili kombinovanu parnu rernu, ali smo brzo odustali i ostali šokirani cenama istih.
 
Poslednja izmena:
Razlog ove poruke je dodatak za mikrotalasnu sa cenom od 149 dinara. Must have!
Nema više onih sitnih flekica po zidovima, na manjem intenzitetu brže i ravnomernije zagreje. Samo mi se čini da se posuda u kojoj grejem malo više ugreje.

Najbolja stvar za mikrotalasne. Ja bih zabranio prodaju mikrotalasnih bez tog poklopca.
 
Имам неку WEG микро таласну, има јој можда и 15 година.
Од пре неки дан је почела да варничи унутра, на десном зиду где је онај део као неки картон.
Нисам провалио да ли је лампа или нешто друго. Шта би могло да буде, поправка се највероватније не исплати јер је превише стара.

Сад бих узео нову, неки јефтинији модел, али не знам шта.
Да ли дигитални тајмер или онај на навијање?
 
Ako varniči iza tog "kartona", tu iza je magnetron, emiter mikrotalasa, i ta MW je za reciklažu el.otpada.
Ne čačkaj jer je tu vrlo visok napon, a nije ni pametno izlagati se magnetronu dok je u funkciji.

Ako ti je WEG do sada bila dobra, biće ti dobra i bilo koja druga.
Sve je to isto. Ja b' rek'o da 99% svih budget MW radi 4-5 pogona u Kini, pa onda kače dizajn i boje po zahtevu brenda koji ih je kontaktirao.

Možeš pogledati Samsunge, njihove većina ima nešto što zovu "triple distribution system", nešto kao ravnomernije raspoređuju mikrotalase pa je zagrevanje ćoškova hrane manje izraženo, ravnomernije se zagreva cela zapremina hrane. Kod tašte ima neka Samsung, mi kući imamo neku no name iz Metroa, i zaista Samsung ravnomernije zagreva.
Al' nemoj misliti da je i kod nje idealno.

Za još "naprednije" mikrotalasne, imaš LG koje imaju inverter kontrolu rada. Ono, kada smanjiš snagu ne rade po start stop principu (kao 99% drugih), već zaista rade sa kontinualnom ali smanjenom snagom mikrotalasa. LG ovde kod nas koliko su naprednije, i nisu toliko skuplje. Inverter je kod drugih (gde uopšte postoji), daleko skuplji.

Sharp i Panasonic važe dalje kao još naprednije (mada mislim da je to primetno samo kod njihovih naprednjih modela), ali su ozbiljno skuplje i teško se nalaze kod nas.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima, evo mene i na ovoj temi hahaha
Ostalo mi je da vidim sta ću još za mikrotalasnu, razmišljam se između ugradne i obične. Spreman sam da dam vise para zbog estetike tako da taj deo domah sklonimo kao manu ugradnih. Jedino sto me brine kod ugradne je njena visina

1. Primetio sam da u svim kuhinjama gde je mikrotalasna ugradjena ona je uglavnom iznad ugradne rerne (ako je i rerna gore podignuta), a meni to iskreno izgleda dosta visoko. Da li neko ima ugradnu mikrotalasnu i da li je u njenoj visini video problem prilikom koriscenja. Konkretno za supe ili čorbe, tu vidim daš kao problem to što je podignuta gore? Ili to sve zagrevate na idukciji pa onda ni ne koristite mikrotalasnu za te stvari?
2. Koristio sam običnu do sada 17litara iz Lidla neku i odlično me služila jedino za kokice dosta smeta jer je mala i kesa je uvek kacila ivice i nije se konstantno okretala i zagore tako da sada gledam neku od 20 ili 25 litara. Da li mozda ima neka marka koju treba obavezno izbegavati ili je sve to manje vise ista prica samo da gledam cenu? (necu uzeti bas najjeftiniju na trzistu svakako)
3. Takodje da li se one kvare cesto? Da znam da li da nesto preterano obratim paznju na trajanje garancije?
4. I poslednje nesto sto sam imao kao ideju, recimo da ostavim prostor za ugradnu mikrotalasnu, tj da tu bude samo jedna rupa i da u tu rupu smestim neku kvalitetnu obicnu mikrotalasnu pa kasnije ako mi bas bas bude trebalo da tu radim ugradnu? Sta mislite o toj varijanti?
 
1. Jeste visoko. Mi smo spustili rernu za jednu fioku i ovo je idealna visina i za rernu i za mikortalasnu
.
2 i 3. Sva tehnika se kvari. Uzmi ono sa 5 godina garancije. Mi smo ovim gorenje zadovoljni 7. godina

4. Idi odmah na ugradnu.

20230705_192331.jpg
 
Zavisi koliko se stvarno koristi mikrotalasna. Ako je uglavnom za podgrevanje i sl., ja bih pre uzeo običnu, a razliku u novcu iskoristio za bolju indukcionu ploču i/ili rernu.
 
Nazad
Vrh Dno