Šta je novo?

microSD koja je razlika u KLASAMA?

cobraman

Slavan
Učlanjen(a)
05.02.2009
Poruke
1,374
Poena
395
Moja oprema  
Laptop
Asus vivobook pro 15 oled
Mobilni telefon
Huawei p30 pro
Pametni uređaji
Huawei gt2
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Hocu da pazarim meni microsd 16gb, za mobilni fontele xperia neo v, koji ima uz sebe 2gb sto je malo...

pa me zanima u cemu je fora kod KLASA (CLASS 4, 6, 10...)uZEO BIH NARAVNO STO "BRZU", samo mi recite u cemu je caka i koja klasa je bolja? i Zasto;):smash:
 
Klasa mu dodje brzina u MB pri upisu (npr. kod klase 2 upis se vrsi brzinom od 2MB/s). Brzina citanja je uvek znatno veca. Baci pogled na Wikipedia-u gde je sve to lepo objasnjeno.

Inace, nije redak slucaj da SD nize klase ima vecu brzinu citanja od SD-a vise klase...

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
 
Na xperia Arc S sam promenio karticu od 8gb klase 2 za karticu klase 4 od 8gb koju sam izvadio iz stare nokie 5800 i sad radi malo brže nego 2 puta za upis a oko 4 puta za čitanje.
 
Ja u mom Wave-u imam 16 GB transcend class 10. Skroz do jaja memorijska. Neces pogresiti ako je uzmes. Mozes i u foroaparatu ili kamkorderu koji snima 1080p da je koristis. Nema ni l od laga.
 
rezervisao u jednoj radnji, upravo taj trancend ,) I volim tu marku jer su se i ddr2 moduli koje sam imao sjajno klokovali a mp3 player (t520) radi vec misim 5-tu godinu do dz! Tako da verujem da su dobri i u ovoj vrsti mem.modula kao sto kazes :wave:
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam taj trancend - sta da ti kazem kad i UPIS vecih fajlova ide I PREKO 15k...:whip::wave: Fenomenalna karticica...;)

 
Mene zanima da li se potrosnja baterije povecava kod kartica vece klase tj. vece brzine? Ako mi je dovoljna klasa 4, da li onda gresim ako uzmem klase 6/8/10 jer ce mi brze trositi bateriju?
 
Ne povecava se potrosnja baterije.
 
Class 2, 4, 6, 8, 10 su minimalne zagarantovane brzine upisa/čitanja. U prevodu sa class 6 karticom brzine upisa ne smeju da padnu ispod 6 MB/s ni u kom trenutku, ali su uglavnom dosta više.

E sad, jedino gde ovo ima smisla su aparati koji mogu da pucaju mnogo fotki brzo, pa treba brz medij za skladištenje podataka. Slično je i sa mobilnim telefonima i snimanjem video materijala. Ako imate telefon koji može da snima 1080p, ništa manje od Class 6 ili class 8 ne kupujte, jer kartica neće moći da primi podatke dovoljno brzo, pa će vam video "štuckati"
 
Class 2, 4, 6, 8, 10 su minimalne zagarantovane brzine upisa/čitanja. U prevodu sa class 6 karticom brzine upisa ne smeju da padnu ispod 6 MB/s ni u kom trenutku, ali su uglavnom dosta više.
Minimalne zagarantovane (sekvencijalne) brzine *upisa*, iskljucivo... ta oznaka vazi samo za write, ne i za read.
Ali citanje je ionako uvek vise.

Koliko je meni poznato, ne postoje neke egzaktne oznake brzine citanja na karticama/ambalazama, nisam ih vidjao do sad :)
E sad, jedino gde ovo ima smisla su aparati koji mogu da pucaju mnogo fotki brzo, pa treba brz medij za skladištenje podataka. Slično je i sa mobilnim telefonima i snimanjem video materijala. Ako imate telefon koji može da snima 1080p, ništa manje od Class 6 ili class 8 ne kupujte, jer kartica neće moći da primi podatke dovoljno brzo, pa će vam video "štuckati"
Mislim da i class 4 moze da prodje za ove potrebe sto si naveo, tu je negde na granici... mada, opet, zasto se igrati i isprobavati, kada su vec kartice klase 6 nesto minorno skuplje. A sigurno ce da rade bez ikakvih problema ;)


P.S. Koliko ja znam, ne postoji class 8... vec 6, pa direktno 10.
Jedino ako se nesto nije promenilo u medjuvremenu.
 
Poslednja izmena:
Ma i desetka je jeftina za ono sto nudi.
 
Nemojte zaboraviti na upis sitnih fajlova ako kartice koristite kao USB memory stick u nekom od drzaca kartica jer i tog ima cesto. Neke kartice upisu 500 sitnih fajlova za manje od sekunde a nekima treba skoro 30 sekundi. I to mnogo utice na brzinu kartice, ja ih imam 5-6 komada i imam svakakvih pa sam sve isprobao. Sve ovo nema veze sa class'om kartice.
 
Ja bih promenio svoju u fonu, ali me zanima ima li poente stavljati class 10, ili je class 6 dovoljno?
Ne treba mi za snimanje/kopiranje niti bilo sta slicno, zanima me iskljucivo za rad samog telefona. Znaci, da li ce bitni osetne razlike u ucitavanju i radu aplikacija izmedju class 6 i 10?

Sad imam 8gb class2, bas je spora, oseca se i u samom radu na mobu. Npr kad ga kacim na komp, posle mu treba solidno vremena da svuce tj skapira sve sto je na SD kartici od shortcut-ova i slicnog... Smara :)
Mob je SE Xperia Pro.
 
Nemojte zaboraviti na upis sitnih fajlova ako kartice koristite kao USB memory stick u nekom od drzaca kartica jer i tog ima cesto. Neke kartice upisu 500 sitnih fajlova za manje od sekunde a nekima treba skoro 30 sekundi. I to mnogo utice na brzinu kartice, ja ih imam 5-6 komada i imam svakakvih pa sam sve isprobao. Sve ovo nema veze sa class'om kartice.
Pa, i nema... ali u neku ruku (posredno) i ima :)

General rule of thumb je - ako je sekvencijalna brzina jaka, random ce biti slabija. Otud kartice klase 10 ne briljiraju sa random brzinama citanja i upisa. Njima je iskljucivo sekvencijalna brzina upisa (citanja) vazna.
I zato ljudi po raznim (strucnijim) forumima preporucuju pre neku class 4 ili pak class 6 karticu... pre neg' class 10. Jer - bar po toj prici - sa klasom 10 ti je prakticno zagarantovana slaba random brzina... dok sa nizom klasom random brzine su znatno bolje, dok pak sekvencijalne nece ispod te minimalne brzine koja definise klasu - ali cesto moze da bude i znatno visa ;)
Lutrija, slozicu se... ali nekad se i isplati :)

BTW, za vecinu telefona sama brzina kartice u toku svakodnevnog rada se tesko moze osetiti, tako da to class 4/6/10 i nije *toliko* bitna... dok recimo za telefone sa WP7 (cini mi se bas njega, ne 7.5) vazi pravilo da traze kartice sa boljim random brzinama, jer 'oce da zastekaju u radu.
Opet samo prenosim sta procitah, nisam licno probao :)


2 Dule:
Ako ti treba za cisto kopiranje sa kompa na fon i obrnuto - juri visu klasu. Ako ti treba za rad na samom telefonu - bolje bi prosao sa nekom nizom, zbog tih random brzina.
Naravno, ne bas class 2... ali neka cetvorkica, recimo :)

Ja sam imao u planu da pazarim par 4-ki i 6-ica, uz jednu 10-ku, pa cisto da izbencujem sve to i vidim iz prve ruke what's what :)
 
posto je razlika u ceni minimalna uzmi brzu jer od viska ne boli glava a da li je osetna razlika ili ne tesko da ces primetiti, mozda kada bi ucitavao igrice koje zauzimaju 50MB na akrtici pa bi ti se nivo ucitao za npr sekundu brze a ove sitne aplikacije od 300kb ili 2MB nemaju uticaja uopste ili su razlike merljive u delovima sekunde. Bolje da obratis paznju na brzinu pisanja tih sitnih fajlova jer telefon pravi mnogo takvih fajlova na kartici pogotovo ako koristis android i a2sd.
 
Imate na srbodroidu već izbenchovano, već je neko postavio. Moj fon se preporodio sa klasom 10 u odnosu na klasu 4 koju sam imao pre toga, tako da, što se mene tiče, preporuka za klasu 10.
 
Poslednja izmena:
Uzeh neku patriot micro sd hc class 4 8GB 600 dinara, lepo radi na androidu, fajl od 60MB prebaci za 12 sec, za moje potrebe dovoljno brzo, sumnjam da veca klasa moze da skodi ali ako je razlika skoro duplo onda vrsi posao i clasa 4 :).
 
A ako neko zeli recimo karticu 16 GB ili cak jos vecu ? Svakako da class 10 tu ima prednost OGROMNU. Ne toliko za novcanik koliko za vreme potroseno uz racunar cekajuci da zavrsi prebacivanje fajlova.
 
To ti je ista prica k'o sa onim flesevima od 16/32 giga sa 4-5 MB/s upisom... tuga.
 
Pa ko kupuje 16GB karticu naravno nece uzeti class 4 da osedi kraj racunara cekaju da prebaci nesto :D prodje zivot u prebacivanju :d
 
^ Mnogi ...
 
Nazad
Vrh Dno