Šta je novo?

Messaging i VoIP aplikacije(WhatsApp, Viber, Telegram, Signal, Skype..)

Nismo nikog ni zvali 😄 ko je tamo tamo je, ko nije SMS i poziv ako baš mora
 
Da li su mogli još više da oskrnave taskbar ikonicu na desktopu?! :sick:
 
Nadjes bolju i promenis za 1min.
 
Jedno pitanje, sta ste instalirali kao zamenu za WA? Realno, pogledah izmene u privatnosti u WA danas pazljivije i ovo mi se realno ne svidja uopste. Izlupao sam se ovde kada su nastale promene konstatacijom da se nista bitnije ne menja ali danas vidim da su itekako preterali. Sta preuzeti kao zamenu tj sta bi ste preporucili? Hvala
 
Telegram. Nisam ga uzeo kao zamenu za WA, koristim ga odavno, ali je sad još više ljudi prešlo pa WA skoro ni ne koristim.

Po funkcionalnosti ništa ne prilazi ni blizu Telegramu. Što je tiče privatnosti, tu je signal bolji
 
Jedno pitanje, sta ste instalirali kao zamenu za WA? Realno, pogledah izmene u privatnosti u WA danas pazljivije i ovo mi se realno ne svidja uopste. Izlupao sam se ovde kada su nastale promene konstatacijom da se nista bitnije ne menja ali danas vidim da su itekako preterali. Sta preuzeti kao zamenu tj sta bi ste preporucili? Hvala
Signal,ali ne kao zamenu vec normalno, i to vec godinama. Odlican je.
 
Jedno pitanje, sta ste instalirali kao zamenu za WA? Realno, pogledah izmene u privatnosti u WA danas pazljivije i ovo mi se realno ne svidja uopste. Izlupao sam se ovde kada su nastale promene konstatacijom da se nista bitnije ne menja ali danas vidim da su itekako preterali. Sta preuzeti kao zamenu tj sta bi ste preporucili? Hvala
 
Ja ga sad još više koristim nego pre, mislim na WA.
Što se privatnosti tiče...aposolutno me ne interesuje da li nas/me špijunuraju ili ne.
 
Interesovaće te u jednom trenuktu, ne brini ;)

Konačno sam instalirao LineageOS. Čini mi se da i Wire i Signal i Threema (sve instalirane iz zvaničnih .apk fajlova) rade bez problema, iako upozoravaju na zakasnele notifikacije zbog nepostojanja FCM-a i Play servisa. Nisam hteo ni MicroG. Videću narednih dana kako ide s time, kolika je potrošnja baterije i sl. ali mi se čini da je to to.
 


We have created Lyra, a high-quality, very low-bitrate speech codec that makes voice communication available even on the slowest networks. To do this, we’ve applied traditional codec techniques while leveraging advances in machine learning (ML) with models trained on thousands of hours of data to create a novel method for compressing and transmitting voice signals.

 
S jedne strane se hvale 5G mrežom, optikom i transferom gigabajta u sekundi, a s druge im je 6 kbps previše za audio poziv :d

Ali ok, eto bar neke koristi od prikupljanja tolike količine podataka. Samo me zanima kako će taj AI raditi sa jezicima naših naroda i narodnosti ;)

Što se mog iskustva sa IM/VoIP servisima na LineageOS-u tiče (bez microG/gapps servisa), ipak ima malog kašnjenja sa notifikacijama. Bar Threema ima taj problem, ali može da se postavi polling na 5 min (def. je na 15). Za Signal još nisam siguran. Wire je dobar, pošto ima opciju da drži vezu sa serverom, i za sada ne primećujem razliku. Kod njih kada ima gremlina, ne radi nikako, bez obzira na softver ili hardver.

Sve u svemu, zadovoljan sam trenutnim stanjem. Čini mi se da i baterija duže drži, iako sve aplikacije moraju redovno da kontaktiraju server. Što se notifikacija tiče, meni je ipak PC primarni uređaj, pa dokle god je PC verzija zaseban uređaj (jedino WhatsApp i Threema još uvek nisu to implementirali), to i nije neki problem.
 

– Cons
  • Code is publicly visible on GitHub, but not open source
  • Message handling is unusual
  • Based in the United States
+ Pros
  • Client-side end-to-end (E2E) encryption
  • Encryption algorithms: AES 256, ECDH521, and RSA 4096, with Perfect Forward Secrecy (PFS)
  • Anonymous accounts
  • Ephemeral messages and attachments
  • Burn-On-Read messages and attachments
  • Provides Transparency Reports
  • All user content is forensically wiped from the device after it expires
  • Does not log IP Addresses or Unique Device ID
  • Does not record user metadata
  • GDPR compliant
 
Nije Wikcr loš, ni Me ni Pro verzija. Nekome je možda problem što se sve poruke brišu nakon nedelju dana, tj. nema istorije. Meni je problem što mi Linux verzija ne radi na Tumbleweed-u i što ne postoji opcija da se skine .apk sa zvaničnog sajta (i proveri potpis/hash). Inače bi mi i on bio u telefonu (imam jedan kontakt i tu :d )
 
Probao Telegram apk i od 388 kontakta imam ukupno 8 kontakta na istom. Ali ok, svidja mi se apk pa cu zadrzati.

Imam drugi problem, kada mi je telefon u stanju mirovanja poruka na Telegramu kada stigne nema zvucnog obavestenja? Gledao podesavanja ali koliko vidim nije do toga. Da li neko zna u cemu je fora? U pitanju je Huawei Nova 5T telefon.

Sada primecujem da uopste nemam zvucno obavestenje. Ni kada je telefon u funkciji.
 
Poslednja izmena:
Da li je moguce i kako da posaljem poruku sa MTS broja preko Viber-a na broj u Sloveniji?

Broj ide ovako nekako: 035218708
 
Ja ne vidim da postoji takav pozivni u Sloveniji. Inace ti je +386 medjunarodni za njih.
 
Kad odem na avto.net i udjem na oglas za auto u polju za kontakt stoji ovako. Poslao bih ja email ali ne moze.

A kako da ga kontaktiram na ovaj broj?
IMG_20210306_203348.jpgIMG_20210306_203500.jpg
 
To je, izgleda, fiksni za Koper. Zoves sa +386 i bez 0.
 
Jedno pitanje, sta ste instalirali kao zamenu za WA? Realno, pogledah izmene u privatnosti u WA danas pazljivije i ovo mi se realno ne svidja uopste. Izlupao sam se ovde kada su nastale promene konstatacijom da se nista bitnije ne menja ali danas vidim da su itekako preterali. Sta preuzeti kao zamenu tj sta bi ste preporucili? Hvala
ja ovaj isto wa ali neki modovan, odlicno odradjen dosta precica i funkcija koje stnardni nema
wa modovan
 
Ja tri puta proveravam stranice i sertifikate zvaničnih sajtova (whatsapp, protonmail, signal...), checksum, potpis... kad skidam njihov zvanični .apk fajl, a ti tek tako instaliraš hakovanu verziju koja može da dovede i do trajnog blokiranja naloga :d

Doduše, to mi je bio prvi plan - da spamujem ljude (nepoznate brojeve) i koristim nezvanične aplikacije kako bi mi WA (Facebook) blokirao nalog, da ne moram da objašnjavam što ga ne koristim. Ali ipak sam odustao od toga i rekao da ga brišem jer je đubre špijunsko :d
 
Bekap:
Signal-data-migration-tool-668x1447.png


Anonimne donacije: https://signal.org/donate/#cryptocurrency

Signal skoro pa savršen :)
 
  • Nema opcije za izmenu poruke
  • Ne možeš da brišeš stare poruke (starije od 3 sata)
  • PC verzija izgleda kao sajtovi iz 1999.
  • Zvanično, verzija za Linux postoji samo za Debian-based sisteme (mada meni flatpak verzija radi dobro, iako naravno system-tray opcija ne radi bez gimnasitke)
  • I dalje ne možeš da koristiš PC verziju bez mobilne aplikacije (ali bar telefon ne mora da bude online)
  • Nema F-droid verzije (mada nude APK)
  • Traži FCM/playservices (mada meni odlično radi bez njih, bolje nego Wire i Threema)
  • Nema opcije za više naloga u jednom klijentu
  • Ne postoji web browser verzija (što i nije loše sa aspekta bezbednosti, mada nekada može da znači)
  • Nema zvaničan klijent za Linux telefone :d
Naravno, malo ko može da ponudi (skoro) sve navedeno. Tj. samo Wire i (neki) Matrix i XMPP klijenti koliko znam. Što ne vredi mnogo kad nema ljudi da ih koriste :D Ali meni realno fali samo izmena poslate poruke. Makar i da je ograničen period, pošto ih menjam samo zbog pravopisnih grešaka.

Ali šta da se radi. Najlakša i najpopularnija zamena za popularne aplikacije. Zato je i najuspešnija. Zapravo jedina koja ima globalnu popularnost među rajom. Ja sam izbrisao i WA nalog, tako da mi je sad Signal primarni IM/VoIP servis. I po 3 Wire i Threema kontakta, koji takođe koriste Signal.
 
Poslednja izmena:
Kod mene je ipak ogromna većina koja je batalila ili smanjuje WA, prešla na Telegram a ne na Signal.
 
Presipanje iz šupljeg u prazno. Ja iskreno verujem da Telegram ne deli/prodaje podatke na način na koji to radi Facebook. Ali koristiti bilo šta što nema podrazumevanu end-to-end enkripciju za privatne razgovore (1:1 i grupne) u 2021. je neozbiljno u najmanju ruku.

To je takođe i jedna od mana Matrix klijenata, pošto samo Element (i forkovi) ima e2ee (i podrazumevana je za 1:1 razgovore i privatne grupe). Mada i FluffyChat radi lepo, iako kažu da je u beta fazi. S tim što ako neko i započne razgovor bez e2ee, ti kao druga strana imaš opciju da je aktiviraš. Slično je i sa XMPP klijentima. Ali opet, oba protokola imaju i gomilu drugih prednosti u odnosu na ostale. Što me podseti da navedem i da Signal nema opciju da šalješ fotografiju u originalnoj veličini, bez kompresije :d

Ja sam razmišljao i da napravim Telegram nalog (ponovo) ali iskreno ne želim da me iko kontaktira tu. Jedino je zgodno za javne grupe, ima korisnih stvari. Većina zanimljivih projekata ima Telegram kanal, slično kao i Discord. Opet, moj stav je da ne prihvatam loše uslove korišćenja, bez obzira na sadržaj. Pa tako pratim samo one projekte/organizacije koje imaju Matrix, IRC, XMPP ili Mastodon naloge :d
 
Nazad
Vrh Dno