Šta je novo?

Messaging i VoIP aplikacije(WhatsApp, Viber, Telegram, Signal, Skype..)

Sa smartphonima smo se odavno oprostili sa privacy jel...
Nema poente da se toliko štitimo, živimo u globalizmu.
 
Jedina sigurnost je da se ne korisiti internet, ovo ostalo je vrzino kolo.
 
^Kao što se kaže "Ne čuvaju se sva jaja u istoj korpici" tako treba uvek imati i zdrave alternative. Više server-based i jurisdiction nego "made by" logikom, CH, RU, CN... Zatrebaće za već nešto sigurno.
 
9013a5971bc7c2e6bb7992f69b0d8035.jpg


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
A oni koji su pristali, njih ko šiša.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
To je drugo, nego oni koji su slučajno prihvatili, medju kojima sam i ja.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Gde mogu da pogledam da li je prihvaćeno?
 
Settings, account, request account info, pa sacekas jedan dan da ti generisu fajl, skines taj report i vidis unutra.
 
Evo ja skinuo i? Sigurno sam kliknuo da prihvatam u brzini a ne pise nista o najnovijim uslovima
1340c9c434b622e6f76236f44145cfb5.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Moze li neko da navede tacno sta se od privatnosti gubi prilikom prihvatanja novih uslova WA? Hvala
 
Nista se ne gubi jer je odavno sve izgubljeno. Sada samo pravno to da se uokviri i to je to.

Vecina ljudi je pecena, odavno su pristali na svasta radi komfora.
 
Upravo o tome sam pisao nekoliko postova ranije. Sve vec imaju kao podatke, ne vidim zasto frka oko ovoga sa WA. Pa Google je gori 100x pa ipak koristite sve servise njihove i dajete sve moguce dozvole.
 
od gugla ne mozes za sad da pobegnes,od ovih mozes.gugl ti dodje kao drzava a ovi kao crkva (vise kao lud kult,ali nema veze).
 
Nista se ne gubi jer je odavno sve izgubljeno. Sada samo pravno to da se uokviri i to je to.

Vecina ljudi je pecena, odavno su pristali na svasta radi komfora.

Upravo o tome sam pisao nekoliko postova ranije. Sve vec imaju kao podatke, ne vidim zasto frka oko ovoga sa WA. Pa Google je gori 100x pa ipak koristite sve servise njihove i dajete sve moguce dozvole.
To naravno nije tačno. Da je takva situacija, onda ne bi bilo potrebe da se ovakve stvari rade (povezuje WA sa FB i IG nalozima). Takođe, da Gugl može da dobije sve što im treba iz Play aplikacija, onda Gmail, Duo, YT i ostale ne bi imale nikakve trekere, telemetriju, pristup svemu itd.

od gugla ne mozes za sad da pobegnes,od ovih mozes.gugl ti dodje kao drzava a ovi kao crkva (vise kao lud kult,ali nema veze).
Može i to, i to na nekoliko nivoa, ali da ne idemo u offtopic. (Skoro) sve ove aplikacije su dostupne u AOSP i custom Android ROM-ovima, neke i na drugim platformama, itd.

Nadam se da ćemo u novoj organizaciji imati deo foruma za ovakve rasprave, da ne mutimo dalje ovu temu. Evo jedne zanimljive vesti za Element (Matrix) - dodali su i Discord bridge
https://element.io/blog/ems-brings-harmony-to-discord/
A ovo je spisak već postojećih
https://matrix.org/bridges/
Tako se npr. Element može koristi za komunikaciju sa drugim platformama, za sada su IRC, XMPP i Telegram najpopularniji. I to je jedan od razloga zašto bi Matrix mogao da bude IM/VoIP platforma za sve ;)
 
To naravno nije tačno. Da je takva situacija, onda ne bi bilo potrebe da se ovakve stvari rade (povezuje WA sa FB i IG nalozima). Takođe, da Gugl može da dobije sve što im treba iz Play aplikacija, onda Gmail, Duo, YT i ostale ne bi imale nikakve trekere, telemetriju, pristup svemu itd.


Može i to, i to na nekoliko nivoa, ali da ne idemo u offtopic. (Skoro) sve ove aplikacije su dostupne u AOSP i custom Android ROM-ovima, neke i na drugim platformama, itd.

Nadam se da ćemo u novoj organizaciji imati deo foruma za ovakve rasprave, da ne mutimo dalje ovu temu. Evo jedne zanimljive vesti za Element (Matrix) - dodali su i Discord bridge
https://element.io/blog/ems-brings-harmony-to-discord/
A ovo je spisak već postojećih
https://matrix.org/bridges/
Tako se npr. Element može koristi za komunikaciju sa drugim platformama, za sada su IRC, XMPP i Telegram najpopularniji. I to je jedan od razloga zašto bi Matrix mogao da bude IM/VoIP platforma za sve ;)

Sve platforme ako zele da saznaju saznace sve bez obzira sta ti zeleo da oni znaju a sta ne. I Google i WA i Viber, Telegram, Signal ovaj onaj, rizik si preuzeo kada si prikljucio net i kreirao nalog. Nemoj da se lazemo. Ko ne zeli neka ne ukljucuje TV, internet i ne koristi fon.
 
mislim da ne mutimo,prvi put uslovno generalni auditorijum pogotovo ovde ima neki interes u celoj toj prici i po meni je jako svrsishodno da se upoznaju kako stoje stvari.neka niche tema proci ce kao svaka,nas nekolicina trudbenika ce da drvi i nikom nista,a nije da smo toliko van teme...mislim da moze bar do osmog februara da se istolerise nekoliko strana,posle moze da se brise...

a apropo toga da moze da se pobegne kako si opisao,sem sto je i tako upitno drugo opet ljudi spremni na te korake su prakticno zanemarljivi u siroj slici pa i medju forumom,kamoli generalnom populacijom,a ovo se svodi da ne prihvatis uslove,trazis svoje podatke i pobrises tri profila sa aplikacijama.da iskoristim istu paralelu od pre - za drzavu bi morao da trazis neke poslednje zabiti i planine,zivis bez struje ili akas se sa panelima i agregatom i lovis sta da jedes,a za kult samo nemas posla sa njima i ne otvaras im vrata kad ti zakucaju.
 
Poslednja izmena:
Da se ne ponavljam, nije baš tako

Svaki IM/VoIP servis nudi određen stepen sigurnosti, privatnosti i anonimnosti sa jedne strane i određenu funkcionalnost i opcije sa druge. Na korsiniku je da izvaga šta mu je bitno. Npr. Briar je P2P aplikacija, gde sva komunikacija ide preko Tor-a. Tako da ako koristite Briar, ni Google, ni Fafebook, ni vaš ISP, ni BIA... nemaju pojma kada, sa kim i o čemu razgovarate. Niti imaju način da to saznaju bez instalacije malware u vaš telefon. Naravno, funkcionalnosti tog programa su veoma ograničene, ali kome to nije prioritet, već neke druge stvari, ima razloga da ga koristi.

Ja sam na primer jedno vreme testirao Jami (GNU Ring), koji je P2P, E2EE, multi device, multi platform program namenjen pre svega za video pozive/konferencije, ali ima i poruke. Pa iako je na papiru najbolje rešenje za (skoro) sve (mislim da još uvek nema opciju za grupne poruke), ne koristim ga jer implementacija P2P na više uređaja (sinhronizacija poruka) izgleda traljavo, što je i očekivano. A i postoji problem sa sinhronizacijom kada je neki uređaj offline itd. Što ne znači da nekom drugom neće biti dobar izbor, posebno ako koristi samo jedan uređaj. Čini mi se da danas velika većina ljudi koristi samo telefon za IM/VoIP, pa nemaju tih problema, ali to je meni nezamislivo jer mi je PC primarni uređaj za komunikaciju. Zato ja ne volim nijedan servis koji zavisi od Android aplikacije (Signal, Threema, WhatsApp, Viber...), iako ih imam i koristim.
 
WA je i do sada delio podatke sa Fb samo sto su sada to i ozvanicili. Kako god, zali Boze vremena koje bi neko potrosio na eventualno citanje mojih poruka, iako izricito stoji da nece imati uvid u poruke i pozive.
 
nikad se ne zna sta moze od kontakata da se iz telefona pojavi na sajtu, a tu su i slicice. Sem toga ja necu da koristim fejksbuk, pa nemogu sa njim da me povezu.

@Him, u principu nece to niko da cita jer si jedan od milijardu korisnika, ali te mogu naci na osnovu koriscenja nekih kljucnih reci koje pretrazuju softveri, kao kad guglas. Medjutim to je veliki sajt i neretko se i nalozi hakuju i da ne nagadjamo sta tu sve nije sigurno i ko sve tamo zabada nos pocev od zena i svalerki, lopova i policije, dece i roditelja, rodbine i td. A sta ce se iz telefona mozda pojavljivati na sajtu i povezivati sa drugima, to ne mozemo nagadjati. To sto oni kazu da je kriptovano, okaci macku o rep. Meni prakticno i nije problem da imam vise mesendzera, kao sto ih i imam, pa negde imam i samo 1 ili 2 kontakta, ali me fejksbuk apsolutno ne interesuje, i ako imam taj WA, ne znaci da cu sa njima i da se igram.
 
Čini mi se da danas velika većina ljudi koristi samo telefon za IM/VoIP, pa nemaju tih problema, ali to je meni nezamislivo jer mi je PC primarni uređaj za komunikaciju. Zato ja ne volim nijedan servis koji zavisi od Android aplikacije (Signal, Threema, WhatsApp, Viber...), iako ih imam i koristim.

Takođe mi je PC primarni uređaj za komunikaciju kada sam kod kuće, i kada sam pre 5 godina birao alternativu raznim Viberima i Skypovima jedina platforma koja je ispunjavala uslove koji su me zanimali bio je Telegram. Nije zvanično bio povezan sa 5 eyes i imao je sasvim funkcionalnu desktop aplikaciju. "Kompromis" da mi se poruke sinhronizuju preko više uređaja tako što će da se čuvaju na "nekom tamo" serveru je nešto sa čime sam se pomirio jer mi je ta funckionalnost jako bitna.
 
Evo ga buđavi Viber samo iskoči:

IMG-20210117-WA0003.jpg


Pojavila se opcija u Settings - Privacy - Personal Data

Ovo iznad je već bilo dostupno, a novina je Manage ad preferences!

IMG-20210117-WA0004.jpg


Ko hoće da čita može da skroluje par sati jer je lista ogromna!

Viber najveće đubre od svih mesendžer aplikacija!
 
Poslednja izmena:
nikad se ne zna sta moze od kontakata da se iz telefona pojavi na sajtu, a tu su i slicice. Sem toga ja necu da koristim fejksbuk, pa nemogu sa njim da me povezu.

@Him, u principu nece to niko da cita jer si jedan od milijardu korisnika, ali te mogu naci na osnovu koriscenja nekih kljucnih reci koje pretrazuju softveri, kao kad guglas. Medjutim to je veliki sajt i neretko se i nalozi hakuju i da ne nagadjamo sta tu sve nije sigurno i ko sve tamo zabada nos pocev od zena i svalerki, lopova i policije, dece i roditelja, rodbine i td. A sta ce se iz telefona mozda pojavljivati na sajtu i povezivati sa drugima, to ne mozemo nagadjati. To sto oni kazu da je kriptovano, okaci macku o rep. Meni prakticno i nije problem da imam vise mesendzera, kao sto ih i imam, pa negde imam i samo 1 ili 2 kontakta, ali me fejksbuk apsolutno ne interesuje, i ako imam taj WA, ne znaci da cu sa njima i da se igram.

Niko ti nece povezati WA i FB nalog i da nesto iz WA zavrsi na FB, Insta ili necemu trecem. U zabludi si. Inace, zali Boze i rlektricne energije i cipa koji potrose na mene tj taj softver jer nemaju apsolutno nista da nadju. Mnogo ste u teorijama zavera, a ovamo da ne pricamo sta ste vec sve dali Google, Apple, Amazonu, pa i bankama i ostalima. Zar stvarno mislis da ja treba vise da brinem za WA nalog u Srbiji od samih srpskih sluzbi? Pa da krenem u neke mutne radnje prvo bi me zaskocili ovi nasi pre nego izadjem iz kuce. Za svaki nalog koji ste otvorili a internetu ako neko zeli podatke imace ih u pet minuta. Pristali vi ili ne.
 
Ima li neko da koristi ovaj viber light linkovan ovde? Konstantno mi se pojavljuje "My Notes" kao pinovana konverzacija na vrhu liste konverzacija. Brisao sam je do sada jedno 20 puta i cim izadjem iz vajbera, posle 5min se pojavi ponovo. Ima li resenja da se trajno ukloni?
 
@Him
Hoćeš li da mi pošalješ sve svoje nekriptovane poruke (email, SMS, FB...) i logove kriptovanih (WA, Viber...), imenik, sve fotografije i fajlove sa telefona, browser history... za 20€ :d

To što rade WhatsApp, Viber, Skype... nije da bi FBI, BIA, KGB... čitali naše poruke/logove. Već da bi Google, Facebook, Microsoft... zarađivali novac. Ako oni podatke o tebi prodaju npr. za 20€, razmilisli kako im se to isplati. To su najveće kompanije na svetu, ne vode ih budale. Ukratko, ti ćeš platiti avionsku kartu skuplje nego što bi trebalo, kupiti proizvod koji ti ne treba, tvoj šef će znati da gledaš oglase za posao svakog dana, zdravstveno osigranje ćeš plaćati više, jer osiguravajuća kompanija zna da svaki dan jedeš kod mekdonalda, auto osigranje će ti biti skuplje jer znaju da ti je prosečna brzna veća od dozvoljene na toj deonici, itd. To možda još uvek nije toliko rasprostranjeno kod nas, ali u USA i nekim većim tržištima, to je realnost. Danas, ne u bližoj ili daljoj budućnosti.

IM/VoIP servisi su samo jedan od načina za masovno nadgledanje. Koliki je njihov udeo u svemu tome, proceni sam, na osnovu toga koliko ti i tvoji prijatelji koristite WhatsApp, Viber, Discord, DM na društevnim mrežama, itd. Pošto je ovo IM/VoIP tema, nema potrebe da pričamo o ostalim stvarima.

Koga zanima ima ovde lepo objašeno koje su prednosti i mane centralizovanih, decentralizovanih i peer-to-peer servisa. Zašto nijedno rešenje nije savršeno, ali zašto je ipak bolje koristiti npr. Signal nego WhatsApp
https://www.privacytools.io/software/real-time-communication/
Inače, US i UK administracija su htele da imaju backdoor u E2EE servisima. Signal je objavio da će, ako takav zakon usvoje, odmah preseliti organizaciju van SAD ;)
 
Ima li neko da koristi ovaj viber light linkovan ovde? Konstantno mi se pojavljuje "My Notes" kao pinovana konverzacija na vrhu liste konverzacija. Brisao sam je do sada jedno 20 puta i cim izadjem iz vajbera, posle 5min se pojavi ponovo. Ima li resenja da se trajno ukloni?

Mislim da je to neki bug kod light verzije, ja uglavnom vec duze vremena (otprilike 10 meseci) koristim verziju sa prvog linka, samo radim update kad izadje nova, tj. ovu - LINK, i nisam primetio da ima neki bug.
I samo da potvrdim da na modovanoj verziji, koju sam i sada linkovao, radi restore backup-a.
 
Poslednja izmena:
Inače, US i UK administracija su htele da imaju backdoor u E2EE servisima. Signal je objavio da će, ako takav zakon usvoje, odmah preseliti organizaciju van SAD ;)

Kinezi su malo napredniji, korak ispred.
Fun fact, još od negde sredine 2010 kineski MIIT (ministarstvo industrije i informacija) daje zakonske smernice za svakog proizvođača IT opreme, da MORA da ima integrisan hardware level backdoor u svakom parčetu comm. opreme. Zato je i bila cela frka (sa dosta godina kašnjenja) sa skidanjem Gugla sa Huawei telefona, 5G opreme, Xiaomi, uvoz rutera etc. Mislim retkost je na Zapadu naći pravnike specijalizovane za kinesko pravo pa još i u IT sferi, inače sve negde piše "po zakonu" koji donosi CCPPC.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno