Messaging i VoIP aplikacije(WhatsApp špijuni, Viber smece, Telegram, Signal, Skype..)

diyabolic

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
01.03.2008
Poena
38
Nismo nikog ni zvali ­čśä ko je tamo tamo je, ko nije SMS i poziv ako ba┼í mora

outlaw

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
11.01.2002
Poena
113
Da li su mogli još više da oskrnave taskbar ikonicu na desktopu?! :sick:

Space Beer

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
09.01.2011
Poena
83
Signal? Jesu najgori. Ali bar imaš opciju da ga pošalješ u tray, za razliku od nekih drugih

axel-junior

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
13.02.2013
Poena
48
Verujem da misli na Viber, ju─Źe su promenili, kriminal kako izgleda :D

Him

Flash Drive
U─Źlanjen(a)
23.10.2020
Poena
28
Jedno pitanje, sta ste instalirali kao zamenu za WA? Realno, pogledah izmene u privatnosti u WA danas pazljivije i ovo mi se realno ne svidja uopste. Izlupao sam se ovde kada su nastale promene konstatacijom da se nista bitnije ne menja ali danas vidim da su itekako preterali. Sta preuzeti kao zamenu tj sta bi ste preporucili? Hvala

axel-junior

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
13.02.2013
Poena
48
Telegram. Nisam ga uzeo kao zamenu za WA, koristim ga odavno, ali je sad još više ljudi prešlo pa WA skoro ni ne koristim.

Po funkcionalnosti ni┼íta ne prilazi ni blizu Telegramu. ┼áto je ti─Źe privatnosti, tu je signal bolji

NorthGate

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
01.01.2004
Poena
48
Jedno pitanje, sta ste instalirali kao zamenu za WA? Realno, pogledah izmene u privatnosti u WA danas pazljivije i ovo mi se realno ne svidja uopste. Izlupao sam se ovde kada su nastale promene konstatacijom da se nista bitnije ne menja ali danas vidim da su itekako preterali. Sta preuzeti kao zamenu tj sta bi ste preporucili? Hvala
Signal,ali ne kao zamenu vec normalno, i to vec godinama. Odlican je.

Syntaur

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
20.04.2020
Poena
28

marinko98

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
17.08.2005
Poena
63
Ja ga sad još više koristim nego pre, mislim na WA.
┼áto se privatnosti ti─Źe...aposolutno me ne interesuje da li nas/me ┼ípijunuraju ili ne.

Space Beer

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
09.01.2011
Poena
83
Interesova─çe te u jednom trenuktu, ne brini ;)

Kona─Źno sam instalirao LineageOS. ─îini mi se da i Wire i Signal i Threema (sve instalirane iz zvani─Źnih .apk fajlova) rade bez problema, iako upozoravaju na zakasnele notifikacije zbog nepostojanja FCM-a i Play servisa. Nisam hteo ni MicroG. Vide─çu narednih dana kako ide s time, kolika je potro┼ínja baterije i sl. ali mi se ─Źini da je to to.

Stock

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
07.09.2018
Poena
83

We have created Lyra, a high-quality, very low-bitrate speech codec that makes voice communication available even on the slowest networks. To do this, weÔÇÖve applied traditional codec techniques while leveraging advances in machine learning (ML) with models trained on thousands of hours of data to create a novel method for compressing and transmitting voice signals.

Space Beer

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
09.01.2011
Poena
83
S jedne strane se hvale 5G mre┼żom, optikom i transferom gigabajta u sekundi, a s druge im je 6 kbps previ┼íe za audio poziv :d

Ali ok, eto bar neke koristi od prikupljanja tolike koli─Źine podataka. Samo me zanima kako ─çe taj AI raditi sa jezicima na┼íih naroda i narodnosti ;)

┼áto se mog iskustva sa IM/VoIP servisima na LineageOS-u ti─Źe (bez microG/gapps servisa), ipak ima malog ka┼ínjenja sa notifikacijama. Bar Threema ima taj problem, ali mo┼że da se postavi polling na 5 min (def. je na 15). Za Signal jo┼í nisam siguran. Wire je dobar, po┼íto ima opciju da dr┼żi vezu sa serverom, i za sada ne prime─çujem razliku. Kod njih kada ima gremlina, ne radi nikako, bez obzira na softver ili hardver.

Sve u svemu, zadovoljan sam trenutnim stanjem. ─îini mi se da i baterija du┼że dr┼żi, iako sve aplikacije moraju redovno da kontaktiraju server. ┼áto se notifikacija ti─Źe, meni je ipak PC primarni ure─Ĺaj, pa dokle god je PC verzija zaseban ure─Ĺaj (jedino WhatsApp i Threema jo┼í uvek nisu to implementirali), to i nije neki problem.

Stock

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
07.09.2018
Poena
83

ÔÇô Cons
  • Code is publicly visible on GitHub, but not open source
  • Message handling is unusual
  • Based in the United States
+ Pros
  • Client-side end-to-end (E2E) encryption
  • Encryption algorithms: AES 256, ECDH521, and RSA 4096, with Perfect Forward Secrecy (PFS)
  • Anonymous accounts
  • Ephemeral messages and attachments
  • Burn-On-Read messages and attachments
  • Provides Transparency Reports
  • All user content is forensically wiped from the device after it expires
  • Does not log IP Addresses or Unique Device ID
  • Does not record user metadata
  • GDPR compliant

Space Beer

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
09.01.2011
Poena
83
Nije Wikcr lo┼í, ni Me ni Pro verzija. Nekome je mo┼żda problem ┼íto se sve poruke bri┼íu nakon nedelju dana, tj. nema istorije. Meni je problem ┼íto mi Linux verzija ne radi na Tumbleweed-u i ┼íto ne postoji opcija da se skine .apk sa zvani─Źnog sajta (i proveri potpis/hash). Ina─Źe bi mi i on bio u telefonu (imam jedan kontakt i tu :d )

Him

Flash Drive
U─Źlanjen(a)
23.10.2020
Poena
28
Probao Telegram apk i od 388 kontakta imam ukupno 8 kontakta na istom. Ali ok, svidja mi se apk pa cu zadrzati.

Imam drugi problem, kada mi je telefon u stanju mirovanja poruka na Telegramu kada stigne nema zvucnog obavestenja? Gledao podesavanja ali koliko vidim nije do toga. Da li neko zna u cemu je fora? U pitanju je Huawei Nova 5T telefon.

Sada primecujem da uopste nemam zvucno obavestenje. Ni kada je telefon u funkciji.

Poslednja izmena:

Bobajakuda

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
15.09.2013
Poena
48
Da li je moguce i kako da posaljem poruku sa MTS broja preko Viber-a na broj u Sloveniji?

Broj ide ovako nekako: 035218708

DGoran

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
20.04.2018
Poena
83
Ja ne vidim da postoji takav pozivni u Sloveniji. Inace ti je +386 medjunarodni za njih.

Bobajakuda

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
15.09.2013
Poena
48
Kad odem na avto.net i udjem na oglas za auto u polju za kontakt stoji ovako. Poslao bih ja email ali ne moze.

A kako da ga kontaktiram na ovaj broj?
IMG_20210306_203348.jpgIMG_20210306_203500.jpg

DGoran

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
20.04.2018
Poena
83
To je, izgleda, fiksni za Koper. Zoves sa +386 i bez 0.

crni82

Flash Drive
U─Źlanjen(a)
24.03.2010
Poena
1
ja ovaj isto wa ali neki modovan, odlicno odradjen dosta precica i funkcija koje stnardni nema
wa modovan

Space Beer

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
09.01.2011
Poena
83
Ja tri puta proveravam stranice i sertifikate zvani─Źnih sajtova (whatsapp, protonmail, signal...), checksum, potpis... kad skidam njihov zvani─Źni .apk fajl, a ti tek tako instalira┼í hakovanu verziju koja mo┼że da dovede i do trajnog blokiranja naloga :d

Dodu┼íe, to mi je bio prvi plan - da spamujem ljude (nepoznate brojeve) i koristim nezvani─Źne aplikacije kako bi mi WA (Facebook) blokirao nalog, da ne moram da obja┼ínjavam ┼íto ga ne koristim. Ali ipak sam odustao od toga i rekao da ga bri┼íem jer je ─Ĺubre ┼ípijunsko :d

Stock

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
07.09.2018
Poena
83
Bekap:
Signal-data-migration-tool-668x1447.png

Anonimne donacije: https://signal.org/donate/#cryptocurrency

Signal skoro pa savršen :)

Space Beer

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
09.01.2011
Poena
83
  • Nema opcije za izmenu poruke
  • Ne mo┼że┼í da bri┼íe┼í stare poruke (starije od 3 sata)
  • PC verzija izgleda kao sajtovi iz 1999.
  • Zvani─Źno, verzija za Linux postoji samo za Debian-based sisteme (mada meni flatpak verzija radi dobro, iako naravno system-tray opcija ne radi bez gimnasitke)
  • I dalje ne mo┼że┼í da koristi┼í PC verziju bez mobilne aplikacije (ali bar telefon ne mora da bude online)
  • Nema F-droid verzije (mada nude APK)
  • Tra┼żi FCM/playservices (mada meni odli─Źno radi bez njih, bolje nego Wire i Threema)
  • Nema opcije za vi┼íe naloga u jednom klijentu
  • Ne postoji web browser verzija (┼íto i nije lo┼íe sa aspekta bezbednosti, mada nekada mo┼że da zna─Źi)
  • Nema zvani─Źan klijent za Linux telefone :d
Naravno, malo ko mo┼że da ponudi (skoro) sve navedeno. Tj. samo Wire i (neki) Matrix i XMPP klijenti koliko znam. ┼áto ne vredi mnogo kad nema ljudi da ih koriste :D Ali meni realno fali samo izmena poslate poruke. Makar i da je ograni─Źen period, po┼íto ih menjam samo zbog pravopisnih gre┼íaka.

Ali ┼íta da se radi. Najlak┼ía i najpopularnija zamena za popularne aplikacije. Zato je i najuspe┼ínija. Zapravo jedina koja ima globalnu popularnost me─Ĺu rajom. Ja sam izbrisao i WA nalog, tako da mi je sad Signal primarni IM/VoIP servis. I po 3 Wire i Threema kontakta, koji tako─Ĺe koriste Signal.

Poslednja izmena:

axel-junior

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
13.02.2013
Poena
48
Kod mene je ipak ogromna većina koja je batalila ili smanjuje WA, prešla na Telegram a ne na Signal.

Space Beer

3.5" Floppy
U─Źlanjen(a)
09.01.2011
Poena
83
Presipanje iz ┼íupljeg u prazno. Ja iskreno verujem da Telegram ne deli/prodaje podatke na na─Źin na koji to radi Facebook. Ali koristiti bilo ┼íta ┼íto nema podrazumevanu end-to-end enkripciju za privatne razgovore (1:1 i grupne) u 2021. je neozbiljno u najmanju ruku.

To je tako─Ĺe i jedna od mana Matrix klijenata, po┼íto samo Element (i forkovi) ima e2ee (i podrazumevana je za 1:1 razgovore i privatne grupe). Mada i FluffyChat radi lepo, iako ka┼żu da je u beta fazi. S tim ┼íto ako neko i zapo─Źne razgovor bez e2ee, ti kao druga strana ima┼í opciju da je aktivira┼í. Sli─Źno je i sa XMPP klijentima. Ali opet, oba protokola imaju i gomilu drugih prednosti u odnosu na ostale. ┼áto me podseti da navedem i da Signal nema opciju da ┼íalje┼í fotografiju u originalnoj veli─Źini, bez kompresije :d

Ja sam razmi┼íljao i da napravim Telegram nalog (ponovo) ali iskreno ne ┼żelim da me iko kontaktira tu. Jedino je zgodno za javne grupe, ima korisnih stvari. Ve─çina zanimljivih projekata ima Telegram kanal, sli─Źno kao i Discord. Opet, moj stav je da ne prihvatam lo┼íe uslove kori┼í─çenja, bez obzira na sadr┼żaj. Pa tako pratim samo one projekte/organizacije koje imaju Matrix, IRC, XMPP ili Mastodon naloge :d

Vrh Dno