Šta je novo?

MB ASUS P5VD1-X izgorela zavojnica

yu1fx

Slavan
Učlanjen(a)
19.11.2007
Poruke
3
Poena
301
Pozdrav clanovima foruma,

Na mojoj ploci ASUS P5VD1-x sa CPU Intel Pentium D805 2.66 GHZ socket 775 desio se sledeci kvar:

Toroidna zavojnica koja se nalazi odmah uz 4-pinski konektor za napajanje (blizu procesora) je vidno nagorela.

Prvi simptom: prilikom paljenja racunara ventilatori na CPU Cooler-u se za trnutak pokrenu i stanu.
Istovremeno na toj zavojnici "sevne jedna varnica i sve stane."

Napajanje CHIEFTEC HPC-420-302 koje izmedju ostalih ima i zastitu od kratkog spoja je ocigledno dobro reagovalo jer sam ga kasnije detaljno premerio i svi naponi su u fabrickim tolerancijama i sada korektno radi na drugoj ploci (bar meni tako izgleda)

MOGUCI UZROCI (moje pretpostavke):
1. Jednom se desilo da je ceo kuler pao sa procesora (pukla zabica na plasticnom drzacu) i pri pokusaju startovanja racunara odmah po podizanju OS-a BIOS je sam ugasio masinu

2. Posle toga sam montirao veliki GEMINI II hladnjak sa dve ventilatora 12x12 od po 76 CFM-a
CPU sam overklokovao izborom predefinisane kombinacije u BIOS-u na 2.9 GHZ i tako je radio sasvim stabilno i prilicno dugo (vise od 2 godine). Nakon ovih izmena do pregrevanja CPU nije doslo ni u jednom trenutku na protiv GEMINI ga je zestoko hladio.

Memorije 2x1GB sam kasnije probao na drugoj ploci i bar na prvi pogled rade korektno (nisam radio testiranje memorije).

Sustina mog pitanja je sledece.
Da li je CPU ovo preziveo odnosno da li smem da ga probam na drugoj ispravnoj ploci koja ima isti socket bez opasnosti da je ostetim ??

Iako ni ta spaljena kao ni ova "nova" ploca ne vrede mnogo iz principijelnih razloga ne bih da pravim stetu ako bas ne moram pa se zato obracam ovom forumu za savet.

U napred hvala ...
Karlo Novkovic YU1FX
 
Ploča je otkazala verovatno zbog velike struje koja je išla preko naponske jedinice, ne zbog temperature procesora, D805 je prilično veliki potrošač, uz to je bio OC, tako da su tranzistori u naponskoj imali dosta posla, uz to nemaju ni hladnjak na sebi. Pretpostavljam da je neki od njih probio, možda je stradao i neki elektrolitski kondenzator u naponskoj. Pogledaj tranzistore u naponskoj, možda se na nekom i vide posledice velike struje/temperature, markirao sam ih na slici u atačmentu.

Da li je procesor preživeo, teško je reći, vidim da si radioamater i verovatno poznaješ elektroniku, pošto je zavojnica nagorela, jasno je da je tekla jaka struja preko nje, e sada, da li je neka komponenta pre procesora stradala, pa je ona vukla struju na masu, ili je ipak stigla i do procesora, ne može ti niko sa sigurnošću reći. Moguće su obe kombinacije - da je CPU preživeo, a možda je i on probio, samim tim bi uništio i drugu ploču ako bi ga tamo ugradio.

Znam da ti nisam nešto pomogao, ali to jednostavno nije moguće sa sigurnošću reći.
 

Prilozi

  • Asus_P5VD1_X.jpg
    Asus_P5VD1_X.jpg
    299.2 KB · Pregleda: 69
Hvala na brzom odgovoru!
Racunarsku elektroniku ne poznajem pa nisam hteo da se igram malog Mikice.
Uostalom uvek je pametnije pitati onoga koji zna.
Inace taj procesor je posteno odradio svoje i nema potrebe da reskiram plocu koja radi.

Ovaj forum kao i ceo benchmark.rs je sjajan i uvek ga konsultujem kada ulazim u neke nabavke.

Jos jednom hvala na dobrom savetu

Puno pozdrava i sve najnolje...

Karlo Novkovic YU1FX
 
Poslednja izmena:
Opet zavisi koja je zavojnica izgorela. Ako je ona koja je izmedju 12V konektora i naponske, može lagano da se prespoji, jer joj je svrha da filtrira smetnje, štaviše neke jeftinije ploče je čak i nemaju.

Ako je neka druga, tj. jedna između tranzistora i socket-a, verovatno je sa sobom povukla i tranzistore, pa joj spasa nažalost nema....
 
Nazad
Vrh Dno