Šta je novo?

Maksimiziranje kvaliteta zvuka u pokretu (prenosni uredjaji)

Supreme.50

Slavan
Učlanjen(a)
07.09.2009
Poruke
1,352
Poena
210
Kupio sam Alcatel smartphone sa nadom da ce mi zameniti telefon+mp3 player koje sam do sada vukao zajedno, uvek ih drzao u razlicitim dzepovima da se ne grebu, punio odvojeno itd. Medjutim koliko vidim zesce sam se zaebao jer danasnji smartphone-ovi imaju krs zvuk (probao kasnije par razlicitih modela). Sve u svemu nisam zadovoljan kvalitetom nikako, imam kvalitetne sluske i nije do njih. Razocaran sam jer Samsung mp3 player iz 2007. koji je tada kostao 25 evra daje 10 puta glasniji i cistiji zvuk nego danasnji telefoni (dao sam 160e za Alcatel One Touch Idol). Da li bi mi neko portable pojacalo (cmoy) pomoglo/resilo stvar, ili da batalim i da jurim neki drugi uredjaj, i koji? iPod ili nesto drugo? Ako da, koja je razlika u kvalitetu zvuka izmedju ipodova?

Nisam ko zna kakav audiofil, posebno sto se radi o slusanju muzike u prevozu i drugim aktivnostima van kuce (uglavnom putovanje prevozom), ali bih zeleo cist normalan zvuk bez kompromisa, krcanja, deformisanog basa i ostalih sr*nja. Taj mp3 player mi je bio sasvim dovoljan ali sad sam se zagrejao za nesto kvalitetnije jer sam razocaran u telefon(e)...

PS: nisam stavio u subforum "sta da kupim" jer ne znam ni da li treba da kupujem, mozda je resivo na samom telefonu? Osim toga ne znam jer mi treba mp3 player, drugi telefon, ili pojacalo, da li cu ga kupiti ili sam praviti...
Svi predlozi su dobrodosli :).
 
A nasao si koji ces telefon da uzmes za zvuk...sto nisi uzeo HTC One, SGS4 ili neki drugi high end telefon..pa bilo koji iPhone da si uzeo imao bi odlican zvuk
 
Jesi li probao neki HTC telefon? :)
 
A nasao si koji ces telefon da uzmes za zvuk...sto nisi uzeo HTC One, SGS4 ili neki drugi high end telefon..pa bilo koji iPhone da si uzeo imao bi odlican zvuk

Uzeo sam android telefon samo i iskljucivo samo jer mi je mp3 na samom izdisaju i da ne bi morao da vucem 2 uredjaja. Sigurno necu da kupujem HTC one i SGS4 da mi zamene mp3 player koji me je pre 6 godina izasao 25e. Zvuk je stvarno ocajan za telefon od 160e (polovan), nebitno firma ili cena, pa najgori telefon bi trebao da daje bolji zvuk nego ovo sto sam ja dobio. Ajde da EQ pomaze ali ne, cip je smece.

Jesi li probao neki HTC telefon? :)

Nisam, probao sam S2 i isto sr kao i ovaj Alcatel. Vise ljudi koje sam pitao rekli su mi da je isto ****** svaki android telefon, pitao sam i ovde iskljucivo sta da uzmem jer mi je bitan zvuk i ne razumem se, da li treba da biram ili je isto, ljudi su mi predlozili nokiju, alcatel, lg, huawei, i niko se nije izjasnio nista o kvalitetu zvuka pa sam pretpostavio da ne moze gore od pisljivog mp3 playera koji sam uzeo pre 6 godina i koji je tada bio isto outdated, a svideo mi se samo jer je aluminijumski i sto nije touch.
 
bolje da si uzeo makar 3GS ili ako budzet dozvoljava polovan iP4 i imas sve u jednom + perfektan zvuk.
 
Ako dolaziš na CE&HA sajam, svrati do HTC štanda pa probaj. Ponesi slobodno svoje slušalice.
Biće izloženi One, One Mini i Desire 500.

Kod jeftinije klase telefona se uvek štedi na raznim stvarima, a kako slušanje muzike nije primarna namena telefona, tu će naravno lako da uštinu.
 
Uzeo sam android telefon samo i iskljucivo samo jer mi je mp3 na samom izdisaju i da ne bi morao da vucem 2 uredjaja. Sigurno necu da kupujem HTC one i SGS4 da mi zamene mp3 player koji me je pre 6 godina izasao 25e. Zvuk je stvarno ocajan za telefon od 160e (polovan), nebitno firma ili cena, pa najgori telefon bi trebao da daje bolji zvuk nego ovo sto sam ja dobio. Ajde da EQ pomaze ali ne, cip je smece.



Nisam, probao sam S2 i isto sr kao i ovaj Alcatel. Vise ljudi koje sam pitao rekli su mi da je isto ****** svaki android telefon, pitao sam i ovde iskljucivo sta da uzmem jer mi je bitan zvuk i ne razumem se, da li treba da biram ili je isto, ljudi su mi predlozili nokiju, alcatel, lg, huawei, i niko se nije izjasnio nista o kvalitetu zvuka pa sam pretpostavio da ne moze gore od pisljivog mp3 playera koji sam uzeo pre 6 godina i koji je tada bio isto outdated, a svideo mi se samo jer je aluminijumski i sto nije touch.

Pa ne znam sta hoces...telefon od 50eura i da ti daje zvuk kao neki hi fi uredjaj od 5000eura...to bi i ja voleo..
Lepo idi na gsmarenu nadji telefon koji te zanima i pogledaj audio test za njega pa ces naci nesto sto odgovara tvom dzepu kad vec neces da kupis neki dobar telefon..

Evo ti par primera:

gsmarena_a002.png
(Top notch audio quality)

gsmarena_a002.png
(Audio quality is perfectly clean)

gsmarena_a001.png
(Audio output is smooth)

gsmarena_a001.png
(Best audio quality in business)

Kao sto vidis, ima to sto trazis, ali treba da platis ;) To su telefoni pre svega, pa onda kamere i mp3 plejeri...zato i kostaju toliko
 
Ajde sad ne preteruj, nisam to napisao. Nemam uopste nerealna ocekivanja od telefona, i nije budzet 50e. Platio sam telefon 160e i da, ocekivao sam bolji zvuk nego mp3 player koji sad mogu da prodam polovan za 500din. Uostalom koliko kosta cip iz tog iPhone-a ili tog playera koji imam da ne mogu da ga priuste i da ga stave u telefon od 200e?

A zvuk je stvarno los. Ne cepidlacim i ne ocekujem prenosni hi-fi sistem, nego jednostavno da nije kao da gledam 240p na YT, koji je neko ripovao sa MTVa pre 10 godina (ok preterujem ali blize je tome nego mp3 playeru).

Da sam znao i da postoji ocuvan da se uzme, uzeo bih 3GS odmah.. nego krastavac kad sam neobavesten. ****s takav svet kad za svaki deo elektronike moram da googlam 10 dana i doktoriram temu, da se ne bih zajebao i uzeo vodeci se zdravom logikom. Nista zamenicu ovaj telefon u dogledno vreme sa ip4, naravno ovog puta cu probati kod nekog ortaka pre nego sto se odlucim. Hvala svima na savetima :).
 
Jbga, tako ti je to sad u potrosackom drustvu :p Ne mozes ocekivati neki bog zna kakv kvalitet od telefona od 160e..a i ne mozes ga porediti sa mp3 plejerom kome je jedina funkcija muzika i nista vise...to kao kad neko kupi isti taj telefon pa mu cudno kako ne moze da se meri sa njegovim kompaktom od 100e..ovde ti je koliko para toliko muzike i slike :D
 
Predlažem da nabaviš neki od Fiio uredjaja.
Fiio proizvodi nekoliko različitih modela prenosnih pojačala koja možeš upariti sa telefonom, ili bilo kojim drugim digital audio playerom.
Preporučujem model E7 (http://www.whathifi.com/review/fiio-e7), koji je u isto vreme headphone amplifier i DAC. Posedujem E7 i koristim ga u kombinaciji sa AKG K550 i Beyerdynamic DT770 slušalicama i Sansa Clip+ DAP-om. Veoma sam zadovoljan zvukom.
Pored Fiio modela, preporučujem i Objective2 amplifier. Možeš ga nabaviti u dve varijante. Kao gotov proizvod ili kao DIY projekat. Ja sam se odlučio za drugu varijantu i napravio desktop varijantu O2 pojačala i prezadovoljan sam.
Postoje i druga prenosna pojačala za slušalice (recimo navedeni CMoy koji je i najjeftiniji), ali preporučujem ova dva navedena jer ih posedujem i prezadovoljan sam zvukom koji daju
 
Dzabe mu pojacalo kad je kvalitet zvuka koji daje cip u telefonu los...
 
Dzabe mu pojacalo kad je kvalitet zvuka koji daje cip u telefonu los...

zato sam i preporučio Fiio E7 jer je ujedno pojačalo i DAC

EDIT: istina je da mu DAC neće pomoći jer će prikačen telefon koristiti samo amp iz Fiio-a
 
Poslednja izmena:
ma poslusaj samo zvuk na iP4 i uzeces ga odmah :)
dodatna pomagala ti nece trebati, tj. imaces sve u jednom.
 
Ok razmislio sam i to ce mi verovatno biti i najbolje resenje.. zanima me samo limit zvuka u Evropi, srecom pa sam cuo nesto o tome ko zna kad... a ovde niko da spomene :p. Da li postoji jos nesto sto treba da znam pre uzimanja iPhone/iPod-a (99% ce biti iP4)? Naravno probacu pre kupovine od ortaka, ali opet, da ne saznam nesto bitno mesec dana posle kupovine...
 
Ako kupujes iphone, gledaj da bude simfree, manje ces imati problema...
 
ja sam prezadovoljan zvukom bio na 3gs sad na 4s.
na tvom mestu bih uzeo 4s , ako mogu da biram. zvuk je isti na oba. moras kao i kod svih telefona pregledati da li sve radi. i naravno, pomenuto da je fabricki otkljucan. nikakvi chipovi ispod sim kartice itd. uglavnom ode prvo home dugme.
 
Poslednja izmena:
Ok razmislio sam i to ce mi verovatno biti i najbolje resenje.. zanima me samo limit zvuka u Evropi, srecom pa sam cuo nesto o tome ko zna kad... a ovde niko da spomene :p. Da li postoji jos nesto sto treba da znam pre uzimanja iPhone/iPod-a (99% ce biti iP4)? Naravno probacu pre kupovine od ortaka, ali opet, da ne saznam nesto bitno mesec dana posle kupovine...

Tacno je to da je jacina zvuka limitirana u evropi zbog zakona, ali to ti vazi za sve prenosne muzicke uredjaje...
 
@ supreme

Nasao si sta da kupis za kvalitetan zvuk :d

Najjeftinije Android resenje sa odlican zvuk je Samsung Galaxy S I. Od ios-a 3gs.

E sad, ako hoces skuplje.. ip4/4s, Samsung S3 itd. Za 200e npr htc One S, ima dosta jak izlaz.

Mada si mogao i neki dobar plejer da kupis. Mozda je prakticnije imati sve u 1 uredjaju ali.. Izvalio sam da sam poceo sve cesce da koristim sony walkman od 1Gb i pored toga sto sam veoma zadovoljan zvukom na telefonu, jeste iz praistorije ali zvuk je.. da se najezis :) Jednostavno dobar plejer je ipak keva mada mozda danas deluje kao hipsterski trip :d
 
Poslednja izmena:
2 hsv, kakav je zvuk na onim podvarijantama S tipa Advance, Plus itd?
 
http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s_advance-review-732p5.php

Uglavnom - za audiofile i zahtevne korisnike tu su Samsung modeli sa Wolfsonom (S1, S3, S4, Wave itd) i iPhone.

Ostali Samsung modeli su uglavnom u rangu sa htc/sony.. neki malo bolji, neki losiji a neki egal. htc takodje ima solidan/odlican zvuk (za 99% korisnika), mislim da skuplje telefone koji imaju povecan napon na izlazu, One S, X, One itd, Sony takodje ali uz nesto tisi zvuk od htc. Mislim da ce ogromna vecina biti zadovoljna kvalitetom zvuka ali ipak je wolfson - wolfson. Sa takvim audio cipom ima smisla kupovati preskupe slusalice za fon, za sve ostale neke in ear do 50e i to je to.

Jbga, zbog zvuka i jos mnogo stvari jeftiniji kinezi ne mogu a i nece moci da se porede sa htc, sony, samsungom.. :)

Naravno i Apple.. zvuk cak i na matorom 3gs kida.
 
Poslednja izmena:
Gde si bio kad sam pitao ovo pre kupovine mobilnig :p

Pa ja i imam "slusalice do 50e", nisam ni imao planu nista preterano, nego cisto da zvuk ne bude tesko smece, tj. da mi ne smeta koliko je los. Nisam ja neki preterano zahtevan korisnik, mislim jesam ali nemam sad 400e da dam za ovakve skalamerije, pogotovo sto se radi o prenosnom uredjaju koji ce mi koristiti do faksa i nazad i u teretani ponekad. Vise puta sam napisao da mi samo treba nesto da nije tesko smece, nista preterano, i da mi je samsung mp3 od pre 7 godina bio sasvim ok, ali sam ga poklonio kad sam kupio mobilni i pojeo ***** :p. Ali ljudi nastavljaju da mi sugerisu S4, HTC One, pojacala od 80e i playere od $250... na cemu sam zahvalan ali to nije ono sto trazim trenutno (ali bice upamceno za skoriju buducnost).

Sto je najgore Alcatel sam ispustio pre neki dan i to bez bumpera tako da je vizuelno oskrnavljen, i toliko sam puko zadnjih dana da sam danas razmisljao da odem u pon. u banku i uplatim na karticu i uzmem ovaj dx50 i ne razmisljam o tome, samo ni on ne moze direktno da se naruci, na ebay ga nema a i kartica mi istekla :p. Onda sam bauljao po netu i gledao kvalitet iPodova, i naravno i tu komplikacije, kao najbolji su oni od 500e i oni koji vise ne postoje...
 
Bas skoro sam imao mogucnost da testiram zvuk (ne profesionalno, cisto na sluh) na sledecim telefonima: HTC One, Samsung Galaxy S4, Nokia E72 i Nokia E302. Koristio sam prvo neke obicne in-ear slusalice za 700 dinara, pa onda one slusalice sto idu standardno uz HTC One.

Razlika u zvuku je ogromna. One je jednostavno toliko ispred po jacini zvuka, da cak ni S4 ne moze da mu se priblizi. Subjektivno One i S4 imaju veoma cist zvuk, ali je HTC zvuk mnogo "socniji" i neuporedivo jaci. Nokia E72 ima OK zvuk, dosta cist, ali i slabiji od S4, dok je zvuk na E302 jako slab i na momente se cini da ne pusta sve frekvencije.

Za test su koriscene pesme sa ovog linka - http://portable-speakers-review.toptenreviews.com/top-ten-songs-to-test-your-speakers.html
 
Nijedan od tih crepova androida, iphone-ova i sl. plastike nije nista posebno, obicna spdnja od muzike, sto je i normalno ako se pogleda kakvu bizuteriju pakuju za te pare. Ne znam sta je vama dobro na tim HTC-ima i Iphone-ovima, meni je ono smesno za neko iole ozbiljnije slusanje muzike. A ove grafike sto uporedjujete koje vam serviraju raznorazni mediokriteti, gde se kao satro utrkuju S4-ke, iphone-ovi i HTC-i, to ne govori maltene nista o realnoj objektivnosti tog zvuka. A i s obzirom da 95% potrosacnog drustva koje fura sluske na tim crepovima po gradu, cepa drljavi mp3 u hodu, GSP-u i kroz buku, sasvim je svejedno sta ce da kresti tom prilikom i na cemu. :D I sto rece pokretac teme, totalno je *****ozno kupovati S4-ke i sl. za slusanje muzike kad obican mp3 player od pre par godina sve to isto, cak i bolje daje.
 
Ima ih smisla porediti, jer mp3 player koji je bukvalno 10 puta manji i kosta CEO 30 evra (sa displejem, memorijom i alu kucistem) nikako ne sme biti bolji od telefona od 200-1000e. Razumem da nisu stavili Senn sluske od 50e uz svaki model, jer je to bacanje para, ali dosta ljudi koristi telefon za slusanje muzike.

@nikk
Meni je to sve jasno, mada nije pitanje sta je najbolje za prevoz, nego sta je najbolje u smislenom cenovnom rangu za takvu namenu. Ja nemam 300e da dajem na DAC i 500 za iPod Touch 5.5.

Kazes da je sve to isto, naravno da nije isto. Naravno da nije isto uzivanje u muzici (iole prihvatljivo) i mucenje usiju krckanjem i pucketanjem, dok se cuje sve oko tebe jer ne mozes da pojacas ni 40% od mp3 playera koji kostaju 20e novi. Nisam ja rekao da ne zelim kompromise i hocu da me mobilni od 150e oduva (kao sto je vecina razumela, ne znam zasto :D), nego sam se vodio logikom da taj mob mora da ima bolji zvuk nego pisljivi Samsung YP-Z5.
 
Ja pravim CMOY-eve i od prilike za 7 dana, obzirom da ne žurim previše će biti puštena u prodaju ultraportable verzija uredjaja, obzirom da sam nabavio kućište koje zadovoljava potrebe i može biti korišćeno i kao portabilna i kao desktop varijanta pojačala.

Inače samo da napomenem, svrha pojačala nije samo pojačavanje signala, ja bih rekao to je manje bitan benefit.
Svrha je dobijanje čistog signala, što uredjaj pojačan na 100% snage izlaza ne obezbedjuje.

Dalji problem je relativno visoka impedansa izlaza na takvim uredjajima tipa telefoni, što opet utiče na slabije definisan zvuk, naročito niskih frekvencija.

Ja inače kad sam počeo raditi ovaj uredjaj za sebe nisam imao velika očekivanja, tačnije bio sam skeptik.

Medjutim, benefiti su izuzetni, bas je čvrst i definisan, oseća se atak ispod 20herca koji osećamo ali ne čujemo obzirom da malo ko čuje ispod tog praga.
Takodje, obzirom na dodatnu snagu koju obezbedjuje zvučna slika je kompletnija a razdvajanje instrumenata preciznije.

Ja bih ono što se dobija sa cmoy-em uporedio sa Nitrous oxide engine za kola , dodatak za 110% performansi.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno