Šta je novo?

Maksimalni internet protok u susednoj sobi bez pomeranja postojece instalacije

retrospektiva

Cenjen
Učlanjen(a)
02.04.2014
Poruke
403
Poena
180
Trenutno je ruter instaliran u jednoj sobi kuce. Putem kabla protok je 400/200 a putem WiFi-a 230/200 (optika Supernove).

U drugoj sobi kada se povezem putem WiFi-a dobijem 80/100 (sobe su razvojene hodnikom). Meni je internet bitan jedino u ovoj drugoj sobi.

Pretpostavljam da ima vise opcija u ovom slucaju:
-- kupiti WiFi adapter koji ce se koristiti za laptop u drugoj sobi
-- razvuci mrezni kabl od rutera do laptopa u drugoj sobi (minimum 15 metara)
-- nabaviti dodatni uredjaj koji ce biti povezan sa glavnim ruterom koji ce pokrivati drugi deo kuce

Zanima me da li je pametno uopste ici sa nekim od ovih opcija kako bi se dobio ovaj maksimalni protok ili je preporuka da se jednostavno pozove provajder i zatrazi premestanje opreme na drugi deo kuce?
Posle bi trebalo videti kako da se odatle poveze tv u susednoj sobi, ali to je manji problem.
 
Mesh sistem i rešio si problem...naravno sve ima cenu
 
Ma kakav crni mesh. Pozoveš provajdera da premesti opremu ili razvučeš kabl. Jednostavna rešenja su najbolja rešenja.
 
Ne znam kako provajder može da premesti opremu koja je verovatno opet uslovljena kablovima? A razvlačenje kabla je verovatno najpovoljnije i najbrže rešenje, isto tako i najružnije :)
 
A razvlačenje kabla je verovatno najpovoljnije i najbrže rešenje, isto tako i najružnije :)
Za takve stvari postoje PVC kanalice i nazidne RJ45 utičnice. A sve to košta mnogo manje od bilo kakvog mesh sistema čija stabilnost i brzine mogu biti jako upitne ako se ide na jeftiniju varijantu.
 
Navedi bar jedan razlog zbog čega to misliš?
Nije tema za to. Problem sa powerline uređajima je isti kao i sa WiFi uređajima. Može, ali i ne mora da radi. Prelistaj malo forum, pisalo se dosta o tome.
 
Nece provajder da premesta opremu na zahtev korisnika, tj hoce ali ces mesecima da cekas na takav zahtev jer je to najnizi prioritet i jos ce to da naplate.

Najlakse i najbolje je izvuci kabl, mada ne vidim problem u tome sto je wifi 80/100 tu je ocigledno ogranicen wifi kartom na laptopu a ne signalom sa rutera.

Znaci do laptopa je, a ne do mreze.
 
Onda je kabl najbolje i najpouzdanije rešenje.
 
Uvek je tako bilo.
ne razumem zasto ljudi izbegavaju kabl i uzimaju ga kao poslednju opciju, a bez kabla internet ne bi ni dosao do kuce.
 
Nije tema za to. Problem sa powerline uređajima je isti kao i sa WiFi uređajima. Može, ali i ne mora da radi. Prelistaj malo forum, pisalo se dosta o tome.
Takve utičnice sam počeo da stavljam pre desetak godina.
Jedini problem koji može da se pojavi su slabi strujni kablovi ili ako struja nije dobro razvedena.
Kod prvih generacija Powerline uređaja je bilo problema ali je to bilo još 2011 godine.
Ono što @retrospektiva može da uradi je da kupi onlajn komplet, proba i ako ne radi da vrati.
 
Nece provajder da premesta opremu na zahtev korisnika, tj hoce ali ces mesecima da cekas na takav zahtev jer je to najnizi prioritet i jos ce to da naplate.

Najlakse i najbolje je izvuci kabl, mada ne vidim problem u tome sto je wifi 80/100 tu je ocigledno ogranicen wifi kartom na laptopu a ne signalom sa rutera.

Znaci do laptopa je, a ne do mreze.
Isti laptop u sobi u kojoj je ruter uspeva da izvuce 230/200. 80/100 je samo u drugoj sobi.
 
Na wifi ili na kablu?

nesto su mi mnogo okrugle cifre i priblizne broju 100 pa mi to govori da je ogranicenje hardversko.
Mada opet kazem, ta brzina je sasvim dovoljna za bilo kakav kvalitetan rad na racunaru.

Ja recimo imam kuci 1500/500, a na wifi 300/300 ali naravno da nemam apsolutno svuda maksimalne brzine i ne ocekujem da ih imam.
Trebao bi gomilu novca da ulupam u mrezu da bi to postigao...a cemu, i zasto...?
to mozes da vidis samo na merenju.

Ako hoces apsolutni max samo kabl.
 
Poslednja izmena:
Uvek je tako bilo.
ne razumem zasto ljudi izbegavaju kabl i uzimaju ga kao poslednju opciju, a bez kabla internet ne bi ni dosao do kuce.
To je nešto što meni nikada neće biti jasno na ovom forumu. Ljudi vole da komplikuju stvari i vrlo često se jeftino i 100% pouzdano rešenje u vidu običnog kabla zanemaruje. Ljudi izgleda ne mogu da shvate da to što njima radi neki WiFi ili powerline setup ne znači da će taj isti setup raditi onome kome to preporučujete.
 
Evo ja da kazem kakav problem imam ja. Kuća je u pitanju i imam SBB net. Soba iznad rutera znaci bukvalno nas deli ploca postavio sam Xiaomi extender pro. I cas radi cas jok. Dok mi je u drugom stanu radilo kao sat i bila su tri zida izmedju njega i rutera. Ne bih razvlacio kabl dok ne radim izolaciju jer ovi odozdo ne zele da vide kabl cak ni u kanalnici. Da se vratimo na stvar znaci ista stvar u razlicitim situacijama gde je gori(redosled) radila je savrseno uz MTS optiku a ovde na 2 metra kroz "montu" nece i gubi signal...
 
Na wifi ili na kablu?

nesto su mi mnogo okrugle cifre i priblizne broju 100 pa mi to govori da je ogranicenje hardversko.
Mada opet kazem, ta brzina je sasvim dovoljna za bilo kakav kvalitetan rad na racunaru.

Ja recimo imam kuci 1500/500, a na wifi 300/300 ali naravno da nemam apsolutno svuda maksimalne brzine i ne ocekujem da ih imam.
Trebao bi gomilu novca da ulupam u mrezu da bi to postigao...a cemu, i zasto...?
to mozes da vidis samo na merenju.

Ako hoces apsolutni max samo kabl.
Cifire sam zaokruzio radi pojednostavljenja. Na Wifi-u.

Sada sam recimo ponovo uradio test i mislim da je ovo ipak malo.

1703621475082.png

Nije mrezni kabl upitan zbog estetskih razloga, vec ako je taj kabl ~16 metara ne znam koliko/da li to obara protok.
 
Cifire sam zaokruzio radi pojednostavljenja. Na Wifi-u.

Sada sam recimo ponovo uradio test i mislim da je ovo ipak malo.

Pogledajte prilog 420365

Nije mrezni kabl upitan zbog estetskih razloga, vec ako je taj kabl ~16 metara ne znam koliko/da li to obara protok.
To je smešna dužina kabla. Problemi se javljaju tek na 50m i više. I ne manifestuju se usporenjem nego prekidom veze. Tako da nemaš o čemu da brineš.
 
Cifire sam zaokruzio radi pojednostavljenja. Na Wifi-u.

Sada sam recimo ponovo uradio test i mislim da je ovo ipak malo.

Pogledajte prilog 420365

Nije mrezni kabl upitan zbog estetskih razloga, vec ako je taj kabl ~16 metara ne znam koliko/da li to obara protok.
Ne obara, Linus pricao u nekom videu da moze nesto tipa 50-100m kroz kabl bez gubljenja signala. Naravno da bude u komadu kabl. Ja sam ranije imao neki žnj kabl zuti 40m(koji se raspao od vrucina jer je isao na letvama ispod crepa) od mog rutera da mojih tamo i radilo je korektno. Kabl je kabl i nemoj niko da te laze i prica neke bajke ako je vec izvodljivo.
 
Nazad
Vrh Dno