Šta je novo?

Mac OS X x86 10.4.6 ?

Illiron

Čuven
Učlanjen(a)
15.06.2002
Poruke
232
Poena
619
Jel instalirao neko ? Kako to radi ? Tesko je pronaci ovu novu verziju sa kojom bi trebalo da su reseni mnogi problemi.

Pozdrav.
 
Ja se nadam da cu konachno zavrshiti skidanje danas pa cu da probam. Javljam shta sam uradEo...
 
Radi dobro, tj. radi mi sve osim hardverske akceleracije grafike - drajver postoji tek za nekoliko modela Radeona. Mrežu sam čak uspeo da namestim (ka ruteru), ali ne radi widescreen, već je maksimum 1600 x 1200. Ima dosta stvari koje nisam probao, forumi su puni tredova kako sta radi, navodno su ljudi namestili da sve radi kao na Mac-u. Najbolje je kupiti neki jeftin Intel-based PC sa int. grafikom, jer onda radi uglavnom sve bez budženja ovih amaterskih drajvera...
 
A kako rade ovi macvidia drajveri ? Jel znas mozda ?
 
byMaX je napisao(la):
Radi dobro, tj. radi mi sve osim hardverske akceleracije grafike - drajver postoji tek za nekoliko modela Radeona. Mrežu sam čak uspeo da namestim (ka ruteru), ali ne radi widescreen, već je maksimum 1600 x 1200. Ima dosta stvari koje nisam probao, forumi su puni tredova kako sta radi, navodno su ljudi namestili da sve radi kao na Mac-u. Najbolje je kupiti neki jeftin Intel-based PC sa int. grafikom, jer onda radi uglavnom sve bez budženja ovih amaterskih drajvera...

i kako posle na tome covek da igra mac-WoW? ;)
 
Ja sam probao nekoliko verzija za Intel. 10.4.1; 10.4.3; 10.4.6. Ne radi to sve kako treba.

Postoji za ATI kartice drajver + taj tzv. Koveg Patch. Posle instalacije Quartz radi, međutim grafika brlja na ekranu... Postoji mogućnost da se "na foru" izbegnu ta brljanja (ne secam se tačnog naziva programa, ali fora je u tome da taj programčić refrešuje sve vreme kursor na ekranu i time seizbegava brljanje koje proizvodi kretanje kursora na ekranu). Čak i tada, grafika jednostavno ode u out kada se pokrene iPhoto 6 tj. jednostavno nestane kursor sa ekrana i vidi se samo brljotina razvučena od leve do desne ivice... Isto se ponekad dešava i sa Safari-jem i ATI grafikom. Sve u svemu i nije baš upotrebljivo. Pored toga, nije moguće birati rezoluciju, već se ona menja editovanjem config fajla. Frame buffer ne radi kako treba i i pored patch-a sistem najčešće ne vidi pravu količinu VRAM-a na ATI kartama...Dešava se i da kartica bude prepoznata kao AGP model iako je u pitanju PCIEx.

NVidia ne radi ni pod razno. Mislim, radi u VESA 3.0 modu, ali to nije za bilo kakvu ozbiljniju primenu, već pre može da posluži da se vidi kako izgleda MacOS X. Kako ne radi Quartz nema ništa od nekih fancy grafičkih efekata, a i sve je dosta sporije nego na pravom Mac-u novije generacije...

Najbolje rešenje je Intel GMA950 (GMA900 ne radi zvanično u novijim verzijama MacOS X). Naime, Apple TDK mašina koju je Apple delio diveloperima je imala GMA900, ali je kasnije Apple počeo da ugrađuje GMA950 (MacMini i MacBook) pošto je to integrisano u 945G(M). Intel grafika radi (kada se patchuje) odlično, nema nikakvih anomalija, ali je to preposro za nešto zahtevnije...

Od ostalog hardvera teško da bilo šta uopšte i radi bez dodatnih pečeva. Čak i kada sve proradi posle pečovanja, sve to radi dosta lošije nego na pravom Mac-u jer se mnogo češće dešava da sistem pukne i sl. Šta i očekivati od sistema kome je pečovan kernel i svi drajveri :)

Sve u svemu, ko hoće MacOS X najbolje da kupi jedan MacBook Pro ili iMac. Kome ne treba MacOS X dobra će mu biti i Vista :)
 
Poslednja izmena:
Illiron je napisao(la):
A kako rade ovi macvidia drajveri ? Jel znas mozda ?

Ti drajveri ti samo omogućavaju da radi kako treba frame buffer i da se alocira adekvatna količina video RAM-a kako bi mogao da pokreneš bilo koju rezoluciju koju tvoja grafika podržava. OpenGL, naravno ne radi. QuartzExtreme, CoreImage i CoreVideo takođe nisu podržani. Doduše, kada se instalira MacVidia drajver moguće je pustiti DVD ili bilo koji video klip, ali opet sistem radi sporo, jer nema 3D akceleraciju koja je neophodna za Quartz na koji se oslanja MacOS X GUI...
 
delimir je napisao(la):
Sve u svemu, ko hoće MacOS X najbolje da kupi jedan MacBook Pro ili iMac. Kome ne treba MacOS X dobra će mu biti i Vista :)

Po meni najbolje je biti strpljiv, kad-tad Apple ce probati da izadje iz trzisnog zapecka tako sto ce OSX prilagoditi koliko god moze x86 arhitekturi i prosiriti hardversku podrsku tako da ce OSX moci da se instalira bez problema na 90% pc konfiguracija u svetu. Zaista steta sto to nisi uradili ranije :(
 
Poslednja izmena:
salac je napisao(la):
Po meni najbolje je biti strpljiv, kad-tad Apple ce probati da izadje iz trzisnog zapecka tako sto ce OSX prilagoditi koliko god moze x86 arhitekturi i prosiriti hardversku podrsku tako da ce OSX moci da se instalira bez problema na 90% pc konfiguracija u svetu. Zaista steta sto to nisi uradili ranije :(

Moje je misljenje da to i ako bude nece biti skoro. Ono sto je, opet po mom skromnom misljenju, izvesnije jeste da ce Apple uraditi svojevrsni sistem sertifikacije brand masina i licencirati MacOS X OEM-ima kao sto su Dell, HP i sl. Mada, ako to i bude tako bice mnogo lakse hakovati takav sistem. U svakom slucaju, suludo je da kompanija kao sto je Apple ocekuje da buduci poslovni model bazira na totalno prevazidjenim nacinima poslovanja. Svi na Zapadu se povlace iz PC biznisa...
 
pa koji biznis im onda ostaje ???
 
delimir je napisao(la):
Svi na Zapadu se povlace iz PC biznisa...

Sto, sta bi im falilo da zauzmu 10-15% PC OS trzista? :) Ne znam koliko tacno, ali to je dosta milijardi dolara heh
 
salac je napisao(la):
Po meni najbolje je biti strpljiv, kad-tad Apple ce probati da izadje iz trzisnog zapecka tako sto ce OSX prilagoditi koliko god moze x86 arhitekturi i prosiriti hardversku podrsku tako da ce OSX moci da se instalira bez problema na 90% pc konfiguracija u svetu. Zaista steta sto to nisi uradili ranije :(

I ja razmišljam na sličan način, mada neki ne baš tračerski izvori predviđaju upravo suprotno - povlačenje Apple-a sa tržišta operativnih sistema. Kad razmisliš malo, ima logike. Sele se na jeftiniju hardversku platformu, sa druge strane razvoj OS ipak suviše košta (a donosi manje para od npr. iPod-a). Tako da se može desiti da Apple postane samo proizvođač fancy PC-a.
 
delimir je napisao(la):
iPod+telefon :)

I naravno iTMS...

Nisam mislio na Apple, vec na :

delimir je napisao(la):
U svakom slucaju, suludo je da kompanija kao sto je Apple ocekuje da buduci poslovni model bazira na totalno prevazidjenim nacinima poslovanja. Svi na Zapadu se povlace iz PC biznisa...

nece ceo zapad proizvoditi samo iPod ? :)

interesovalo me malo detaljnije pojasnjenje tog 'novog nacina poslovanja' i zasto se svi na zapadu povlace iz PC biznisa....
 
ja sam probao da ga instaliram ali nece da mi skapira tastaturu...
I onda kod instalacije, nakon reboota kad mora da se unesu podaci tu zaglavim...

milanbb je napisao(la):
Nisam mislio na Apple, vec na :



nece ceo zapad proizvoditi samo iPod ? :)

interesovalo me malo detaljnije pojasnjenje tog 'novog nacina poslovanja' i zasto se svi na zapadu povlace iz PC biznisa....
 
minimum za Mac OS X x86

koji je minimum potreban za instalaciju Mac OS X x86?
pozdrav!
 
mipko je napisao(la):
ja sam probao da ga instaliram ali nece da mi skapira tastaturu...
I onda kod instalacije, nakon reboota kad mora da se unesu podaci tu zaglavim...

Ne rade PS/2 tastature, naravno. To je legacy hardver :)
 
Nazad
Vrh Dno