Šta je novo?

Mašine za sušenje veša

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,327
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kako se mašine za sušenje veša i mašine za pranje veša ipak bitno razlikuju u radu i poslu koji obavljaju, zaključio sam da je najbolje da otvorimo zasebnu temu za sušare.

Evo šta su u drugim temema ljudi govorili o sušarama:

Smatram da je vazno znati šta je čije, ko je koga kupi, ko s kim sarađuje i ide u "paketu":
Sta god da krenes da kupujes od bele tehnike, skapiras da su skoro sva velika imena u tom svetu pokupovali kinezi.
Electrolux drzi AEG i Zanussi. Konkretno za ves masine, AEG je visa klasa, Electrolux srednja, a Zanussi niza klasa. Whirlpool ima Indesit, Hotpoint i Ignis. Bosch i Siemens su zajedno. Haier-u pripadaju Candy, Hoover. Savet jednog majstora za ves masine na jednom forumu je da treba odabrati proizvodjaca sa najboljom servisnom podrskom, a to su kod nas verovatno Gorenje i Beko.

Takođe sam u potrazi za mašinom za sušenje veša. Na osnovu pročitanog na netu na raznim mestima najbolja varijanta je klasična sušara sa kondenzatorom, bez toplotne pumpe jer su te mašine u suštini jako jednostavne i osnovna stvar je čišćenje kondenzatora sa vremena na vreme jer se zaprlja i začepi. Kod sušara sa toplotnom pumpom nije moguće izvući i očistiti kondenzator tako da one rade efikasno u početku, kasnije im učinak opada. Kod klasične sa kondenzatorom taj kondenzator se lako izvuče i očisti i sve radi kao novo. Takođe je zgodno uzeti sušaru sa displejom gde može da se vidi koliko još traje proces sušenja. Zgodno je i ako su vrata sušare providna, čisto zbog vizualne kontrole. Lično su mi favoriti Beko 8133 i 7133 jer ispunjavaju sve navedene uslove, ali ih nisam koristio pa ne mogu iz prve ruke da garantujem. Iskreno mislim da su sasvim ok i slični proizvodi iz ponude Vox, Tesla, Končar, Ariston, Whirlpool jer je sama kondenzaciona sušara relativno jednostavna spravica. Uz one uslove gore navedene gledaj da je i garancija što duža, Beko daje 5 godina, ali i ostali su slični tako da može da se probere. Meni ulogu igra i dubina same mašine zbog prostora u kupatilu stana koji je u izgradnji tako da i to treba uzeti u obzir ako je bitno nekom.
edit:
Sušare sa kondenzatorom su znatno jeftinije od ovih sa toplotnom pumpom. Mana je što troše više struje, ali ove sa top. pumpom rade duže pa na kraju to izađe na slično. Suština je u održavanju i na duži rok su bolja opcija.


...
Mala napomena za mašine za sušenje veša,
ko je osetljiv na zvuk, BUČNE su.
I na to što su bučne, konstantno rade, ne kao mašina za veš, vrti levo, stane, vrti desno,
ne, ove rade non stop.

Ja sam skoro uzeo susaru sa toplotnom pumpom...

Bosch-ova serija 6 - WTW85461BY

Najbolja kupovina u zadnjih 5godina sigurno... Ne znam kako sam ziveo bez masine za susenje... Kad se samo setim da zimi u 2 dana mogu da operem max 1 masinu (sto je sa detetom u kuci malo) jer nemam gde da susim vise od toga... ovo sad je milina... po 3 masine mogu da operem dnevno... :)

Kao sto rekose iznad, jesu bucne...
Ove sa toplotnom pumpom manje ostecuju ves jer koriste nizu temperaturu...
Nema velike vlage u prostoriji dok radi susilica...
Ova moja ima i crevo za odvod vode - ja jos nisam namontirao jer nikako da kupim Y razvodnik za odvod (masina za pranje + susenje)
Sto se tice ciscenja, pored izbacivanja vode i ciscenja filtera vlakna, ne znam kako se cisti kondenzator... Ova moja ima samociscenje...











Ovo su gore bili baš korisni linkovi:
Evo i direktno sa YT:
Rumun rasklapa i cisti Whirpool sa t.p.
Rumun sklapanje

Čeh (ili slovak) cisti Whirpool sušaru sa t.p. :

Čišćenje sušare samo sa kondezatorom:


Pre kupovine sam radio kalkulaciju, merio sam kod drugara koliko mu potrosi masina za pranje pa za susenje (klasicna sa grejacima)
Ispadalo je da potrosi u proseku 2.5 3.5kw zavisno od programa. Sa obzirom da ves susim u 90% slucajeva nocu ta potrosnja je smesna i moj proracun je bio da bi razlika koju platim sa toplotnom pumpm bi trebala da radi 8-10 godina da se ta razlika otplati...

Sto se tice habanja vesa tacno je da nize temperature manje unistavaju odecu ali tu je jedna velika zabluda i uglavnom ljudi ne kapiraju neke stvari.
Peskire susim na program za pamuk sve ostalo meni bitno na sintetiku. Zasto? Pa zato sto je niza temperatura i samim time je isti efekat kao i inverter koji zbog sam tehnologije susi na nizoj temperaturi.

Ukratko ko nema viska para za bacanje usteda struje sa inverter susilicama je promasaj, barem dok cene jos ne padnu pa razlika u cenama ne bude manja.

Nije potrebno tako cesto ciscenje tog dela ali vremenom ce se svakako zaprljati jer one sitne cestice pamuka prolaze svuda.
Zapravo prvo sto ces primetiti je da masina vise ne susi ves onako brzo kao kada je bila nova vec se umesto dva to oteze na 3,4,5 sati i onda je upitno da li ista stedi struje.

Majstor bi morao masinu da iznese napolje ili odnese da bi je posteno ocistio.
Onaj gore video je sasvim dobra ilustracija kako se cisti TP a kako kondenzatorska.

Imas na netu takodje i zalbe da taj bosch sistem zapravo i ne radi ono sto reklamiraju da radi.
Pre mi je verovatnije to sto miele navodi da se taj deo ne cisti jer ga korisnik sam zaista i ne moze cistiti, ocistice ga tek serviser kada se prijavi problem dugog susenja.

Svakako ste mirni prvih nekoliko godina.
Klasicne kondenzatorske susare takve probleme nemaju.

Mislim da bi moderatori trebali da odvoje postove o susarama u zasebnu temu?


Odvojeno @bakara.
Nadam se na zadovoljstvo svih koje zanimaju samo mašine za pranje ili samo mašine za sušenje... :)

Ja sam isto u dilemi da li uzimati sušaru, da li samo kondenzacionu ili ipak ove sa toplotnom punmom.

@donmarkon-ova praksa o stavljnaju svega (sem peskira) na neki delikatni ili sintetika program radi manje temperature na koju zagrijava vazduh koji ubacuje u sušaru je dobra. Na taj način bi trebalo i da duže suši ali osuši valjano?

Kako rade ovi programi protiv guzvanja veša?
Valja li to čemu, koji je to princip rada, šta sušara i program čine pa da ne gužva ili manje gužva veš?
 
to protiv guzvanja radi posao... Kako radi, pravo da ti kazem pojma nemam... Mislim da se konstantno vrti bubanj da tkanina nikad ne stoji dovoljno dugo presavijena da moze da se napravi "bora"... To sam primetio i kada masina zavrsi sussenje, neko vreme po zavrsetku okrene krug-2 u odredjenim vremenskim intervalima... I stvarno odeca kad se izvadi ne mora da se pegla... Mislim, nije kao da je sveze peglano, ali iskreno, mi peglu sad vadimo mnogo redje nego ranije... Koliko ce biti nesto izguzvano zavisi i od tkanine, nece ovo zameniti peglu 100% ali definitivno manje peglamo nego ranije...
 
A da li ova taktika koju @donmarkon primenjuje: "Peskire susim na program za pamuk sve ostalo meni bitno na sintetiku. Zasto? Pa zato sto je niza temperatura i samim time je isti efekat kao i inverter koji zbog sam tehnologije susi na nizoj temperaturi." zista radi valjano?
Da li zaista i na taj nacin dobro osusimo stvari?
Da li pamuku, belom vešu i posteljini, peskirima i sl. moze smetati?
Koliko duze bi susilo stvari na ovaj nacin?
Koje su to temperature na koje zagreva stvari na programu za sintetiku ili na osetljivo ?

Da li ove sušare samo sa kondezatorom (bez toplotne pumpe) isto imaju merenje tezine vesa i procenu vremena za susenje?
Koliko vremena treba da masina za susenje proceni kako brzo ce da osusi?

Za kondezacione masine sam kondezator se moze cistiti ispiranjem u kadi i moze se uvek izvaditi?
Da li je kondezator cesce s preda sve sa vratima ili ih ima i pozadi (pa teze pristupiti)?
 
Imamo kondenzacionu masinu za susenje,najobicniju.Znaci nema nikakve"digitalije",vec obican tajmer sa prednje strane i to je to. Susimo i sintetiku i pamuk zajedno.Nisam primetio da ima nekih problema zbog toga. Vrlo bitna stvar je da se masina ne preoptereti,tj,ako je bubanj pretpan,ves se nece dobro osusiti,a i motor ce se opteretiti,jer je ves tezak.
Program protiv guzvanja radi posáo i cak i ako zaboravite da izvadite ves nakon susenja,masina ce sama s vremena na vreme da okrene bubanj.
Obavezno je da se masina dobro ocisti nakon susenja,tj da se skine sav pamuk koji se nahvata na resetki vrata. S prednje strane im a taj filter ili "kondenzator" (valjda),koji je potrebno bar jednom mesecno izvaditi i oprati mlakom vodom i ostaviti da se dobro osusi.
Jedan od najisplativijih kucnih aparata. Ko ima malu decu,bebe,preporodice se,Sa sve pranjem i susenjem za 2,5-3 sata sve je ponovo spremno za upotrebu.
 
Koju marku masine za susenje vesa bi ste preporucili, znam samo da bi trebalo da ima toplotnu pumpu.
 
Zavisi najviše od cene.
Ugrubo, do nekih ~55-65k Gorenje, Beko, Candy...
Do ~100k LG, Bosch, AEG (E-lux)...
Preko ~100k Miele.
 
Poslednja izmena:

@Zeha

Promaklo mi je tvoje pitanje tako da cu se potruditi detaljno da odgovorim.​

Ja kada sam kupovao susilicu bio sam u velikom problemu. Prvo ogroman broj dezinformacija, trose struju mnogo lose suse itd itd, jedna prica za kombinovane druga prica za samostalne obrni okreni nije mi se to uklapalo u realnu sliku. Pucao sam na to da je problem u korisnicima a ne toliko u proizvodima.​

I to se ispostavilo tacnim, oblacim se relativno skupo i jako volim svaki komad svoje odece, trudim se da ga sacuvam sto duze. Samim time nisam zeleo da unistim odecu u susilici.​

Ovih par pravila se pridrzavam i susenje je zagarantovano dobro (u kombinovanoj masini)​

-Ne pretrpavati​

-Jako bitno! - susiti slicne stvari jedne sa drugima NPR: peskiri sa peskirima, majice i donji ves zajedno (tanke stvari pamucne) sintetika sa sintetikom​

Ovo je primarno bitno jer sve ove nove masine imaju senzor samim time mere vlaznost, kada ubacite jednu debelu stvar ili vise njih a po neku tanku ove tanke ce se nepotrebno susiti nekad i satima duze a one su vec suve ali debele nisu!​

-Peskire susim na pamuk cak nekad i cebe i tako te izdrzljive stvari​

-Meni bitne stvari jeans pantalone majice itd susim na program za sintetiku, niza je temperatura sausenja a senzor ce produzavati vreme susenja dok se ne dostigne zadati nivo suvoce.​

- Nivo suvoce uvek biram za peskire najvisi nivo, za stvari koje su mi bitne biram tipa Nivo 2-1 (na indesit modelu imam 4 nivoa suvoce) gde je 4 barut suvo​

Pridrzavajte se ovih pravila i najeftinija masina kombinovana ili ne radice vam posao PERFEKTNO.​

Nemam sada slike pri sebi ali merio sam svoju kombinovanu masinu kada sam je kupio, tipa bubanj 5KG tanjih letnjih stvari opere i osusi sa potrosnjom od 1.7 do 3.5kw zavisno od debljine stvari i izabranog nivoa suvoce, sto je smesno pogotovo za uredjaj koji moze da se kupi za 36 000 rsd sa 5 godina garancije

Za kucu u selu sam kupio isto kombinovanu Beko i nisam jos uvek imao vremena da je testiram detaljno. Npr probao sam je par puta i refleksno sam stavio najvisi nivo suvoce za 4-5 peskira, produzavala je program puno puta cak smatram da je preterano dugo susila peskire cak do tacke spaljivanja. Tako da sam sledeci put spustito suvocu za jedan nivo i opet mi se cini da je previse dugo susila ... U medjuvrmenu nisam ni isao tamo tako da je ostalo da stavim na najnizi nivo suvoce da bi video tacno da li ce mi to biti ok...

Tako da je to ono sto pricam, za svaki uredjaj se mora pronaci sta je najbolje, sa odvojenom susalicom je jos lakse ali ko ima problem sa prostorom kombinovana resenja su jako dobra.​

 

kupili smo ovu za crni petak. pere nestvarno ali guzva kad susi. nema program protiv guzvanja. neke stvari je i smanjila. evo pantalona od pre par dana.Pogledajte prilog 303360
Zeznuli su pri konstrukciji, ne ubacuje dovoljno vode prilikom susenja ( ubacivanjem po malo vode se sprecava guzvanje vesa )
 
Pozdrav. Treba da pazarim ovih dana mašinu za sušenje veša. Upoređivao sam i sa toplotnom pumpom i bez i skoro se rešio da bude sa t. pumpom ali onda skontam da mi mašina za veš ima max 800 obrtaja za centrifugu i da bi u tom slučaju ove sa toplotnom pumpom dosta duže sušile? Čitao sa da bi za njih trebalo iscentrifugirati na bar 1200 obrtaja? Grešim li ili ne?
Inače mašina za veš je Bosch clasixx 6 i prilično sam zadovoljan, radi punih 9 godina.
Kupatilo mi ima prozor pa ni zagrevanje nije toliki problem.
Ukoliko je kapacitet mašine za pranje 6kg treba li juriti toliki kapacitet i za sušaru ili treba veći?
 
Mnogo znači kad centrifuga izbaci vodu. Velika je razlika između 1200+ i 800 obrtaja.
 
Nije bitan kapacitet. Sada skoro svi noviji modeli imaju senzor susenje pa ce da skrati ili produzi vreme susenja u zavisnosti koliko je ves vlazan.
 
Deluje mi da će ipak pre biti sa grejačem, više će da mi se isplati.
 
Candy - Hoover mašine su nažalost danas na dnu što se kvaliteta i pouzdanosti tiče.
 
Od jednog servisera sam čuo da ako baš moraju onda neka bude viša klasa i samo LG.
 
Uh, nisam siguran da li može uopšte da se nađe kombinovana za te pare što planiraš. Pre će biti da moraš da se otvoriš za 4 cifre.
 
Potrosnja struje , kvari li se, osusi li dobro stvari i osteti li ih?
 
Iskreno da ti kazem sva 4 malo bzv :)
Ali evo
Trosi zavisno od popunjenosti ima senzor vlaznosti
Da li se kvari verovatno da kao i sve u nekom momentu
Susi perfektno da li ostecuje nisam primetio ali kao i sve susilice treba ih znati koristiti za najbolje rezultate

Imas detaljno opisano negde u temi sam pisao krace uputstvo za koriscenje kombinovane masine za najbolje rezultate :)
 
Ma sve manje ili više oštećuju veš. To je sve ono što ostane u filteru. Nama se najviše vidi na peškirima jer se oni najčešće i peru, a najteže suše. Vremenom izgube na volumenu.
 
Bolje u filteru u mašini nego kao prašina u kući. Ne troši se to toliko, meni je veći problem što nemam gde da ubacim nove stvari, a stare još nisu za bacanje pa mi žao da ih elimišem... Muke modernog sveta.
 
Baš tako,bolje u filteru nego po kući.

Stalno se kuka na habanje veša a on se haba i prilikom pranja i prilikom nosenja i kako god ga sušili otpadace sitne dlačice kako se materijal troši.

Da nije tako nikad ne bi imali busne gaće i pocepane čarape😂

Mašina za sušenje pokupi tu prašinu od tkanine u filter i manje ćete prašine imati po kući, imaćete je u mašini, zato je bitno jednostavno čišćenje mašine.
 
Npr peskiri se bas "linjaju"
Ali kupim u nemackoj neke hotelske peskire i ne ostane skoro nista skoro pa neprimetno po obodu masine
Dok ove kod nas kad kupim jos ako je u boji ... Tako da ima tu puno i do kvaliteta tkanine
 
Pa kad su sinteticki,
Vidis tako ovaj domaci (turski) pamuk je pravi 🤣 🤣 🤣
 
Ja sam kupovao ovde kod nas na raznim mestima i u proseku posle godinu dana se istanje budu kao kuhinjska krpa
 
Dobar ti taj Beko.

Jysk i Ikea setovi peškira koje smo kupovali se drže sasvim solidno iako se pojedini koriste godinama. Jedino su neki tamniji Jysk izbledeli brzo.
 
Nazad
Vrh Dno