Šta je novo?

Mašine za sušenje veša - sušare, sušilice - sa toplotnom pumpom

sekspir019

Poštovan
Učlanjen(a)
23.12.2014
Poruke
405
Poena
80
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 3700x - Be quiet! Dark Rock Pro 4
Matična ploča
MSI MAG B550 tomahawk
RAM
G.SKILL Trident Z Neo 16GB 3600MHz CL16
GPU
MSI RTX 3060 Ti 8gb gaming x Trio
Storage
SAMSUNG SSD 970 EVO PLUS 500GB NVMe M2 2280 - KINGSTON HyperX Predator 240GB, PCIe Gen2 x4 - Samsung hdd 1TB ST1000LM024
Zvuk
Integrisan
PSU
Coolermaster G650M 650W
Kućište
Thermaltake Commander C32 TG ARGB Edition
Monitor
LG 24MP76
Miš & tastatura
Asus echelon - Redragon Vata K580 RGB
Laptop
Lenovo Ideapad
Mobilni telefon
Huawei P30 Pro - Honor Magic 5 Pro
Pametni uređaji
Huawei watch GT2
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kao sto naslov kaze, interesuju me iskustva onih koji imaju masinu za susenje vesa sa toplotnom pumpom, kako su se pokazale i koje marke bih trebao da uzmem u razmatranje za kupovinu. Da naglasim da je budzet do nekih 60k, moze i koja hiljada vise gore dole.
 
Generalno su super; troše mnogo manje struje u odnosu na kondenzacione, nežnije suše (na nižoj temperaturi), ne zagrevaju prostoriju u kojoj se nalaze, ne izazivaju nastajanje kondenza po zidovima u prostoriji. Možeš je staviti u bilo kojoj prostoriji.
Minus je što su skuplje i što ne možeš sam da očistiš izmenjivač toplote, već mašina mora da se nosi u servis. Vremenom se između rebara tog izmenjivača sakuplja prašina od sušenja, pa mašina postaje manje efikasna. Kada i koliko često mora da se čisti zavisi verovatno od modela i proizvođača. Kod kondenzacionih se kondenzator lako vadi i pere.
Kad se sve sabere i oduzme, mislim da je mašina sa toplotnom pumpom jako dobar izbor.
Ja je imam tek nešto manje od dve godine i smatram je odličnim uređajem.
 
A sto se tice proizvodjaca?
 
Zar se gorenje preporucuje u zadnje vreme, nisam nesto cuo da hvale tu marku u poslednjih nekoliko godina
 
Ne preporucuje se, ali s obzirom gledajuci postove od kolege, mozda ima neke veze sa Gorenjem, pa njih gura ;)

Ako mozes izbegni ih u SIIIROKOM luku.

Bosch za susenje, Boschova je toplotna pumpa, njihova tehnologija. Ende.
 
Gorenje NE treba izbegavati.Bosch i nisu bas dobre koliko sam cuo. Nemaju dvosmerno ubacivanje vazduha i imaju samocisteci kondenzator koji je marketing i ne moze da se ocisti nego mora nozem da se isece da bi se to ocistilo. I evo kako to izgleda posle nekoliko godina
.
 
Poslednja izmena od urednika:
Uzeo sam u tehnomanija jer cesto bude bosh sa nekih 80k padne na 58-9k,cekaj ako ti nije frka pa kupi na popustu, ja sam prezadovoljan,radi poprilicno,prosek 3 sati na dan,svaki dan.
 
Sta mislite o ovoj masini za susenje
 
Za te pare imaš Bosch...
Kakve veze ima Bosch sa toplotnom pumpum? Zar nije to prilično star izum koji danas mnooogo firmi koristi?
Jeste, ali Bosch mislim da ima neke patente za to.
 
Ova Beko ima inverter motor a mislim da za te pare Bosch sa toplotnom pumpom i inverterom nema
 
Jeste, ali Bosch mislim da ima neke patente za to.
Sumnjam da imaju za samu toplotnu pumpu, previše je staro sve to. Pre će biti možda oko načina upotrebe i sl.
Npr., mislim da Bosch ima patentna prava na ono prikazivanje preostalog vremena rada mašine za sudove na podu. Kao što je Miele imao za treću fioku za escajg i sl.
 
Fora je u tome sto je sa toplotnom pumpom overall bolja ali drasticno skuplja u odnosu na kondezacionu. Samim time mnogo vise vremena treba da se otplati ta razlika izmedju ta 2 tipa susilica
Kondenzacione ne trose uopste puno struje koliko ljudi misle... Mene tako su ubedjivali kome god pomenes samo sto se ne hvata za glavu. Na kraju kupim kombinovanu (koja se klasifikuje kao najgora opcija) i prezadovoljan sam. Ali jako je bitno malo ovladati spravom, sortiranje ne prepunjavanje itd i sve bude super

E sad sto sam ovo napisao, zato sto kada budem renovirao stan planiram da odradim odvojenu kombinaciju jer je bolje, nije budget varijanta ali je bolje a ima se para za bacanje...
Sta me je u skorije vreme odvratilo je ovaj snimak

Cinjenica je da se vremenom zaprlja sace invertera i to kao sto vidite mora da se rastavi sve da bi se ocistilo :/ sto je po meni bas bzv
 
Obična troši više struje, pregreva veš, pregreva prostoriju, i postaje neefikasna kad pregreje prostoriju. Ovi snimci začepljenih filtera nisu toliko merodavni, pitanje koliko, i uz kakvo održavanje je korišćena mašina. Ima na netu snimaka i klima uređaja koji su "začepljeni", npr. moji su imali neke podstanare koji 7 godina nisu oprali filtere na klimama. Ne moram da opisujem na šta je to ličilo.
Ko mašinu za sušenje koristi jednom nedeljno da osuši posteljinu i peškire, njemu će verovatno i klasična biti dovoljna, za svakodnevno korišćenje definitivno - toplotna pumpa.
 
Pisao sam već o zapusavabju i opadanju performansi u onoj drugoj temi

Ovo što kaže @mitar1982 o održavanju...
Stvar je u tome što ti nema održavanja, jednostavno ne može da se održava tj čisti dok je ne rastavis u delove i u opšte nije uporedivo sa klimom gde je sve dostupno za čišćenje.
 

mitar1982


Tu pricu sam i ja cuo od drugih ljudi kada su me originalno savetovali. Ali prosto nisam verovao u to dok ne probam, jer vecina ljudi koristi neki uredjaj godinama pa i dalje ne zna da ga koristi.
Indesit kombinovana koju imam susi zaista odlicno i ne greje prostoriju skoro uopste jer ima odvod i sva toplota tj veci deo iste izlazi kroz taj odvod pa u kanalizaciju.
Ves se nece pregrevati ako se bira niza temperatura susenja (sintetika) sa izabranim nivoom osusenosti, znaci ako izaberem da bude suva kao barot i sintetiku masina ce susiti na nizoj temperaturi dok ne bude potpuno suvo i problem resen!

Moja sestra npr susilica joj je nenormalno grejala kupatilo dok joj nisam prebacio da vodu ubacuje u odvod, sada ne greje uopste skoro prostor oko sebe. Drugar ima inverter koji nije namesten da gura toplu vodu u odvod i vise mu greje prostor tako nego meni masina koja gura toplotu u odvod tako da ....

Glavni problem koji ljudi prave je sledeci
Ne sortiraju ves, bilo da je toplotna pumpa ili obicna ves nece biti suv kako treba ako stavite debele peskire sa necim tankim, ili bilo sta debelo sa tankim itd itd
Tanke stvari ce biti suve debelo ce ostati vlazno

Ja to radim jednostavno peskiri i izdrzljive stvari susenje pamuka na max
Sve ostalo meni bitno susim na sintetiku sa odabranim nivoom osusenosti i evo vec 3-4 godine apsolutno nikakav problem.

@bakara
Upravo to, koliko god se trudio da cistis filtere u nekom trenutku masina ili da se baci ili da se rastavi da se opere. Cak je lakse ocistiti na kombinovanoj onaj deo gde se isto tkanina skuplja nego sve ovo na inverter susilicama
 
Moja sestra npr susilica joj je nenormalno grejala kupatilo dok joj nisam prebacio da vodu ubacuje u odvod, sada ne greje uopste skoro prostor oko sebe. Drugar ima inverter koji nije namesten da gura toplu vodu u odvod i vise mu greje prostor tako nego meni masina koja gura toplotu u odvod tako da ....
Pregrevanje ovog air cooler dela koji je pasivan kod obične sušilice čini da kondenzacija bude neefikasna, podiže temperaturu celog sistema i pregreva prostoriju. Kod heat-pump cooler se aktivno hladi, samim tim je i temperatura oceđene vode ispod temperature prostorije, pa zadržavanje vode nikako ne može da poveća temperaturu prostorije. Inače sama promena agregatnog stanja koristi daleko više energije od promene temperature, pa je uticaj izbacivanja oceđene vode zanemarljiv.

1631273064179.png

Inače imao sam i jednu i drugu, koriste se svakodnevno, pa svakako pišem sa dovoljno iskustva.
 
Niko ne spori da Inverter susilica nije bolja i sam sam rekao da razmatram nakon renoviranja da kupim istu. Medjutim razlika nije toliko drasticna kao sto se prica. A to je da kondenzacione spaljuju odecu a da je inverter dar sa neba.
Ja svaki dan susim stvari (susim po manje tipa 3-5kg max) priznajem da u pocetku nisam bas kapirao neke stvari i bilo je problema, neke stvari su mi se smanjile i tako to
Ali kad sam skontao sustinu sve top

Ako imas jednu i drugu i ako znas da ih koristis sigurno ne bi pomeno spaljivanje i veliku kolicinu toplote

Ponovicu inverter jeste bolji ali je u proseku duplo skuplji pa ko se gde uklopi
 
Medjutim razlika nije toliko drasticna kao sto se prica.
Nije lako diskutovati sa tobom, al' ajd da ponovim - meni, koji sam imao obe, koristio godinama i itekako znam kakve su razlike jeste drastična razlika.
 
Jel ti ima ta kondenzaciona senzor vlaznosti? To sam skapirao da igra veliku ulogu i zato ljudi koji imaju starije kondenzacione nisu bas zadovoljni. Po meni to je razlika nebo i zemlja
A ovako ove modernije ... Ona beko inverter dok je imala za 45 000 je bila bas bas dobra kupovina ali cene su skocile sad.
 
Da, klasična moderna sušilica sa svim standardnim senzorima i programima - Whirlpool AZB7570. Nova je Samsung DV80M50102W/EE.


 
Inače imao sam i jednu i drugu, koriste se svakodnevno, pa svakako pišem sa dovoljno iskustva.
Sta onda ja da kazem, ovo mi je cetvrta :)

tri toplotne pumpe sam imao i na kraju sam ipak bio siguran da je ne zelim vise.
I to su bili solidni modeli AEG, Bosch a najlosija indiesit

Jednostavno vec posle trece godine se sve toliko napuni prasinom i radi taman toliko da te odbija da je rastavis jer je to prevelik posao za takvu glupost...
I umesto da susi sat i po to pocinje da ide na ,3,4,5 sati dok ne popizdis i ocistis je ili je izbacis napolje.
Ne zanosite se da to moze cetkicom, nozem i slicno da se ocisti, to mora da se opere pod pritiskom jer je sve ozbilno zalepljeno.
Znaci mora napolju da se uradi, ne moze nikako u stanu.

Klasicna masina uvek susi isto, i uvek brzo, kad se isprlja (a prlja se i jedna i druga) operes kondenzer za minut i vratis, i prostija i jeftinija bar 3x


jedina dobra stvar TP je niza temperatura susenja, i ne postoji apsolutno nista vise cega bi se setio.
Jedina losa stvar klasicne susare je sto greje prostoriju, sto zimi i nije mana.

razlika u potrosnji struje je zanemarljiva ma sta tvrdilo marketing odeljenje.
 
Poslednja izmena:
Eto ovo tvoje iskustvo je meni dovoljno da manje zelim Inverter susilicu. A da sam ja to napisao popio bi 10 prijava i ban :)
Imaju Beko susilice koje sam gledao opciju low temp susenje, nisam probao ali verujem da dodatno resava problem sto se tice temperature susenja.
 
Ja nisam nikada imao običnu (kondenzacionu), video sam je samo kod drugara. I to je dobra (neki model Bosch od pre 8-9 godina), lepo radi, ali je jako retko uključuju jer im napravi veliku vlagu u kupatilu i u celom stanu se oseća ta toplota. Ko ima prozor u kupatilu možda je bolje, ali kod njega nema.
Sve ima svoj plus i minus....
 
Ja imam Gorenje ds92ils i baš sam zadovoljan. Nisam pre toga imao kondenzacionu pa ne mogu da poredim, ali ovoj zaista nemam šta da zamerim.
A sušila je sve, od jorgana i perjanih jastuka do vune i nikad nije bilo problema.
 
naravno da vam dobro rade nove masine.

Obratite paznju da se opadanje performansi susenja desava postepeno i to moze da se primeti tek posle 3-4 godine

Vi svakako ni ne mozte primetiti kada vam masina susi 2 minuta duze, pa 3, pa 5, pa 10min...itd
nego cete primetiti tek kada susenje bude sat ili dva duze a i tada ce to samo da vas nervira jer ce ona i dalje da susi ali duplo duze.
 
To jeste mana mašine sa TP, onda više nema priče ni o uštedi struje.
Samo treba znati sve prednosti i mane obe tehnologije pre kupovine, pa onda odlučiti.
 
pa nema, o tome i pricam...

U sustini princip rada je dobar ali ako za zadnjih 20 godina nisu resili ciscenje tih masina (osim servisnog) to kupci moraju da znaju.

Koliko znam jedini bosch nudi neku opciju self cleaninga ali kupci su vec prijavljivali da to ne radi posao
 
Nazad
Vrh Dno