Šta je novo?

Mašine za pranje sudova - sudomašine

kUdtiHaEX

Super ridža
Administrator
Učlanjen(a)
18.07.2001
Poruke
18,056
Poena
1,365
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel® Core™ i5-9500F, NZXT Kraken Z63
GPU
Asus GTX 2070 Super
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 1 TB
Kućište
NZXT H210i
Monitor
LG C2 42"
Miš & tastatura
Logitech G502, Keychron K8, Nuphy Air75, Ducky TKL One 2
Ostale periferije
Glupi HP štampač
Laptop
Apple Macbook Pro 14" M1
Tablet
Apple iPad Pro 11"
Mobilni telefon
Apple iPhone 13 Pro Max
Pametni uređaji
Apple Watch Ultra
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Evo jedan odličan video na temu sudomašina, njihovog funkcionisanja i da li treba kupovati gel tablete ili ne:

 
Zanimljiv video, ali ne previše koristan,
glavnu stvar nije uradio da potkrepi svoju tvrdnju,
a to je da uradi jedan ciklus pranja sa dodatim praškom za pretpranje,
i jedan ciklus pranja običan sa tabletom,
i da uporedi sudove na kraju ima li razlike.

Nije jer verovatno razlike ni nema, kao što je napomenuto u videu, manje više svaki deterdžent će da posluži,
zavisi od zaprljanosti sudova koje stavljamo i mašine.
 
Da li vama masine za sudje (moja je Bosh) uspevaju zagorelo da operu, skoreno, bilo sta jace prilepljeno?
Da li podjednako srednje duboke i plitke serpe serpe opere masina dole (u dnu masine) i gore na resetki u vrhu masine?
Da li vam sudomasina opere dobro duboke lonce?
Kako vam opere lonce sa manjim (uzim) otvorom od tela lonca, kao sto je pretis lonac?
Da li vam se desava da deo serpe, lonci i tepsije bude dobro opran a deo lose (ostane zalepljenog)? Na primer da se vidi da bas na jedan deo jako udara mlaz a drugi deo kao da nije skoro nista pogodjeno mlazom vode, pa jedna 1/2 dna serpe bude oprana dok drugi deo ne ili kod dubokih lonaca po dubini do 1/2 oprano a ostatak lose il skoro nikako...
Sve serpe, lonci i tepsije su otvorm skroz dole, potpuno otvorene, nisu nakrivljene i "pobočke" stavljene.
Koliko razlike ima u brzom pranju (1:20-1:35h) i u neskracenom procesu pranja (2:20-2:40h)?
A koliko ima razlike u eko opciji (40-60C) i max temp. opciji (70C)?

Ovaj moj Boš nece najbolje da opere neke delove dubljih serpi (ako se nesto zalepilo, a pogotovo ako je zagorelo), lonaca pogotovo. Ako pobocke stavim tave ostane masnjikav i lose opran gornji deo tave, pa je moram poput serpe sa dnom na dole okrenuti.
Kako god moram ostrugati hrapavim sundjerom sve jako zalepljeno, prigorelo.
Pretis lonac slabo opere, kao da ne moze ubaciti i mlazom dohvatiti do dna lonca koji je pri pranju visoko i kao da onak zakrivljeno deo kod otvora pretis lonca ne moze oprati i sl.
Obicno umasceno i prljavo sudje od jela opere dobro.
Viljuske ako je nesto pripeklo pri spremanju jela ili se skorilo nakon isto slabo pere.

Jel' tako nesto slicno i kod vas?
 
Mehaničke ostatke hrane moraš ručno da odstraniš a mašini je posao da odmasti, dezinfikuje (temperatura odradi) i da da sjaj ako koristiš gel (otprilike kao da prelakira). Deterdžent za sudove služi samo za odmašćivanje isto kao i kod ručnog pranja samo što mašina dozira normalnu količinu i lepo ispere a kod ručnog je poenta da se natrpa deterdžent i da ima gomila pene i isperu ljudi na brzinu ne shvatajući koliko posle toga u sebe unesu hemije.
 
Zanimljiv video, ali ne previše koristan,
glavnu stvar nije uradio da potkrepi svoju tvrdnju,
a to je da uradi jedan ciklus pranja sa dodatim praškom za pretpranje,
i jedan ciklus pranja običan sa tabletom,
i da uporedi sudove na kraju ima li razlike.

Nije jer verovatno razlike ni nema, kao što je napomenuto u videu, manje više svaki deterdžent će da posluži,
zavisi od zaprljanosti sudova koje stavljamo i mašine.
Ja nisam koristio deterdžent za pretpranje nikad, ali sam mu dao šansu nakon ovog videa i - rezultati su bolji definitivno.
 
Za ono najtvrđe i najzagorelije (tipa emajlirana tepsija i u rerni pečeno meso), koristimo najduži i najtopliji program, i najskuplje tablete, tipa Somat Gold. Takva tepsija obavezno ide dole, a naša Bosh mašina ima opciju da se pojača pritisak u donjim prskalicama.
Ali retko nam treba ovaj program. Uvek opere sve dobro, ali ne sme tako neki zagoreli sud da odstoji predugo da se sve skori. Ako baš mora da stoji (retko se desi), nalijemo ga vodom do momenta pranja.

Zagoreli tiganj mora dole tako da ga prsklaice gađaju direktno. Tek malo zaprljan teflonski tiganj može i skoro vertikalno, ako tanjir.
Puno zavisi i kako i gde je postavljen sud. Tu pomaže iskustvo, i malo logičkog razmišljanja dok se sudovi ređaju.

Za standardna pranja, skraćeni Eco program i tablete po principu daj šta daš. Najćešće Somat AllInOne, ali princip kupovanja jeste, šta ima na akciji. Sve dobro operu standardno zaprljane sudove.

Mana Bosh-a je što su donje prskalice toliko jake, da često prevrnu lakši plastični sud ako je u donjoj fijoci. A onda on ostane napunjen vodom. Jednom se to desilo sa velikom činijom od 2-3 litre, mašina počela da vrti na prazno i pušta čudne zvuke jer je skoro sva voda ostala zadržana u toj činiji.

Ne bih nikada kupio mašinu za sudove koja nema gornju prskalicu, onu skroz gore na "plafonu" mašine, što zaliva sve sudove od gore, čak i one u gornjoj fijoci.
Ta prskalica jako pomaže da se escajg i sitni sudovi gore operu kako treba. Imala je to i ranija Gorenje mašina, i sadašnja Bosh. Iznenadio sam se kada sam skontao da to nije standard.
 
Jel' tako nesto slicno i kod vas?
Naravno da je slično, zalepljene ostatke hrane skineš četkom, ili mrežom zavisi od tipa sudova.
Što se tiče programa ja koristim samo standardan 1h program na 60C. Eko mulja 2-3h na 50C, što mi ne odgovara, a ušteda mi je zanemarljiva.
Kako smatram da je mašina za sudove "najgluplji" kućni uređaj koji ima neke programe kupio sam najjeftiniju Gram mašinu za 200-ak evra. Što se potrošnje struje i kvaliteta pranja razlika u odnosu na skuplje modele je zanemarljiva. Dodatne funkcije mi ne trebaju, a nešto manja buka, i bolje sušenje sudova mi nije vredno ozbiljnog dodatnog ulaganja. Kupujem nešto kvalietnije tablete jer se tu lako vidi razlika u sjaju i čistoći. 1 kr-12 din/ po tableti je neka orijentaciona cena koju plaćam za Yes, Sun i sl. tablete iz više klase.

edit: I da, imam fantastičnu planinsku vodu, tako da ne koristim so uopšte.

Tu pomaže iskustvo, i malo logičkog razmišljanja dok se sudovi ređaju.
Ovo je i najvažnije na kraju, posle nekog vremena znaš vrlo dobro šta i kako mašina može da opere.
 
Ja nisam koristio deterdžent za pretpranje nikad, ali sam mu dao šansu nakon ovog videa i - rezultati su bolji definitivno.

Hm! Zavisi...
Moja mašina nema program koji bi koristio predpranje. Dakle, svi programi odmah u prvoj vodi otvaraju posudicu za tabletu/detergent, osim 70C skraćeno. Ali taj program koristi hladnu vodu za to "prvo prskanje", radi suviše kratko da bi neki detergent imao smisla.

Ranija Gorenje je imala mogućnost predpranja, i koristili smo sporadično, opet samo ako ima zagorelo zapečenih sudova.
Post automatically merged:

Eh da, stara Gorenje mašina, videla se razlika između jeftnijie i skuplje tablete.
Kod Bosh-a sada, nešto ne vidim. Mada, kao što rekoh, za zapečeno zagorelo, skupa tableta i 70C program.
Za čaše escajg tanjire od supe, rade sve tablete i svi programi.

Nedavno sam uzeo onaj tečni Somat Gold. Radi jako dobro, i sviđa mi se što mogu da ga doziram u zavisnosti od prljavosti sudova i napunejnosti mašine. Stavljam ga manje ako su sudovi relativno čisti i nema ih puno.

Što Mitar kaže, mašine se jako malo razlikuju, ali ipak treba obratiti pažnju da ima tu gornju prskalicu na "trećem spratu". Primetio sam da je ima najgrđi Vox, a nema skuplji Gorenje.
 
Poslednja izmena:
Kad pomenu Gorenje, žena je kupila svojima u Bg Gorenje mašinu, ono o čemu nisam ni razmišljao do tad je koliko je bitan dizajn samih "korpi/fioka" za pranje. Na ovoj mojoj sirotinjskoj korpicu za escajg možeš vrteti gde god želiš na donjem spratu. Kod te Gorenje je ako se dobro sećam ostavljen prostor na sredini mašine što znatno otežava raspoređivanje sudova posle.
 
Sve perem na programu od 2.5 sata na 70 stepeni, sa najeftinijom tabletom od 5din, solju i i sjajem, takođe najeftiniji. 2 godine sam koristio Somat Gold... bez soli i sjaja, ovo mi daje bolje rezultate za mnogo manje para.

Zagorene stvari uspe da mi opere jedino sa vatrostalnih posuda, na dubokim šerpama je ovo prosto nemoguće, tako da njih prvo žicom obradim. Generalno osim zagorelih stvari na metalu sve se pere savršeno.

Jeftinu Beko mašinu imam, 45cm. Inače od više sam ljudi čuo da postoje ozbiljne razlike u kvalitetu pranja između 60 i 45cm u korist 60cm.

Sipanje posebno deterdženta za pretpranje mi zvuči kao... smaranje teško. Voleo bi da mi sledeća mašina bude sa auto-dozerom... napuniš i ne misliš mesec dana.
 
Kad spomenuste tablete, da li bi mogli napisati koju poruku o tabletama, koje sve imaju, koje valjaju, koje su slabije, koje skupe i jeftinije valjaju, koje su preskupe jer mnogo kostaju a ne peru bolje od jeftinijih ili jednostavno ne peru dobro pa ih uopste ne treba uzimati?
Ja prvi put cuh za Yes, Sun, a znam za Somat Gold i Somat AllInOne.

Negde sam citao ili gledao poređenje ableta i praskova za pranje sudja u masinama, ako se dobro secam zakljuceno je da su tablete preskupe a da peru isto kao i prasak.
Kako procitah u gornjim porukama vi (barem neki) smatrate da su skuplje tablete bolje od jeftinih?
Sta bolje pere (tableta ili prasak) i zasto?

Gde stavljate tabletu, u dozer s poklopcem ili ubacite u dno masine ili u drzac na resetki ako ga ima?

Da li koristite deterdzente (prasak) ili samo tablete?
 
Gde stavljate tabletu, u dozer s poklopcem ili ubacite u dno masine ili u drzac na resetki ako ga ima?

Evo samo ovo da prokomentarišem...

Neki programi u nekim mašinamna, prvo natope ili isplahnu sudove sa vodom, nekad toplom nekad hladnom, ili rade predpranje, pa onda pravo pranje rade sa drugom vodom. Kod njih, deterdžent (bilo kakav) mora u dozer sa poklopcem.
Drugi programi, druge mašine, odmah u prvu vodu otvaraju posudicu, kod njih je svejedno gde ide tebleta/detergent...

...

...skuplje tablete su bolje od jeftinijih jako jako retko, samo za baš ono zagorelo zapečeno, a što prskalice mogu da dohvate (dakle, plitak sud). Ali ni tada nisu svemoćne.
Uzan, dubok a zagoreli sud, ništa bez žice i programa zvanog "ručno predpranje" :p
 
Poslednja izmena:
Sve perem na programu od 2.5 sata na 70 stepeni
To ako tambura po skupoj tarifi košta više nego da kupiš bolje tablete.
Ja prvi put cuh za Yes, Sun, a znam za Somat Gold i Somat AllInOne.
Yes je Fairy, za Sun ne znam da ima neki ekvivalent u Srbiji, a nisim siguran ni da je kvalitet isti. Finish ne volim, obične su baš loše, a all-in-one su takođe lošije od ovih navedenih.
 

Prilozi

  • YES SUN.jpg
    YES SUN.jpg
    252.5 KB · Pregleda: 21
Hm! Zavisi...
Moja mašina nema program koji bi koristio predpranje. Dakle, svi programi odmah u prvoj vodi otvaraju posudicu za tabletu/detergent, osim 70C skraćeno. Ali taj program koristi hladnu vodu za to "prvo prskanje", radi suviše kratko da bi neki detergent imao smisla.

Ranija Gorenje je imala mogućnost predpranja, i koristili smo sporadično, opet samo ako ima zagorelo zapečenih sudova.
Post automatically merged:

Eh da, stara Gorenje mašina, videla se razlika između jeftnijie i skuplje tablete.
Kod Bosh-a sada, nešto ne vidim. Mada, kao što rekoh, za zapečeno zagorelo, skupa tableta i 70C program.
Za čaše escajg tanjire od supe, rade sve tablete i svi programi.

Nedavno sam uzeo onaj tečni Somat Gold. Radi jako dobro, i sviđa mi se što mogu da ga doziram u zavisnosti od prljavosti sudova i napunejnosti mašine. Stavljam ga manje ako su sudovi relativno čisti i nema ih puno.

Što Mitar kaže, mašine se jako malo razlikuju, ali ipak treba obratiti pažnju da ima tu gornju prskalicu na "trećem spratu". Primetio sam da je ima najgrđi Vox, a nema skuplji Gorenje.
Mnogo zavisi od same sudomašine, programa koji su dostupni itd. Najbolje je prvo pročitati uputstvo za upotrebu, što mnogi ne učine naravno, tamo sve lepo piše. Pored toga sudomašinu treba i redovno održavati tj. prati i čistiti filtere, što mnogi ne šine pa se pitaju što loše radi.

Moja sudomašina ima komoru za tečni deterdžent za pretpranje koji sam počeo da koristim relativno skoro i rezultati su jasno vidljivi, pogotovo kod posuđa koje je inače teže za pranje (zagorelo i sl.).

Što se tableta tiče, Lidlove su skroz korektne ali ja preferiram Somat koji je jako često na popustu.
 
Somat na 50% popusta koji je čest košta oko 1000 dinara za onu najveću kutijetinu. Za većinu stvari dovoljno je pola tablete i 1/2 programa (bosch).
Dm tablete su isto ok, negde sam čitao da se s njima ostvaruje najmanja cena po jednom pranju :)
 
Eh da, stara Gorenje mašina, videla se razlika između jeftnijie i skuplje tablete.
Kod Bosh-a sada, nešto ne vidim.

Identično iskustvo.

Neko spomenu gore zagorele šerpe, to nikad nije uspela nijedna mašina da opere. Nemojte da zagori, prosto. :D
 
Somat prašak na akciji bude nešto ispod 700din, pere sasvim ok i traje jako dugo.
Takođe njihov gel kada je na akciji nekada kupim, mada po meni je isto kao prašak samo što je skuplje.

Nešto ne stavljamo previše prljave sudove u pranje, pa uvek koristimo kratki program, malo ispod sat vremena, čisti sudovi a meni ide na živce bilo kakva buka pa je što kraće to bolje.

Inače ova beko lošije suši od prethodne koju smo imali,
pokazalo mi se kao najbolje, kada završi ili malo pred kraj kada ona sama suši, otvorim vrata da izađe para, prodrmam sudove da se strese voda malo, i zatvorim, pa na kraju odškrinem vrata sasvim malo dok se ne ohlade sudovi i bude tako ok.
Ima i dugme za kao bolje sušanje i sjaj čaša, ali to traje 20-tak minuta duže i koristi ventilator, a baš nešto i ne bude suvlje od ove metode koju primenjujem.
 
Eh Mitre, ne vredi da nam navodiš brednove koji kod nas nema da se kupe. :p

...

Da, što Kudtiha kažem uvek prvo pročitati uputstvo...

Programi sa "prvo neka voda, pa onda pravo pranje..." mora detergent u kutijicu.
Kod programa "detergent odmah u prvu vodu..." ne mora u kutijicu, a bude i brže i pouzdanije rastvoreno ako ne ide u kutijicu.
(Na staroj mašini, dešavalo se da nezgodno postavljen sud blokira potpuno otvaranje posudice, pa tableta ni ne ispdne napolje. Propadne ceo ciklus pranja :( )

Somat je najčešće na dobrim akcijama, te ga samo zato imamo najčešće u kući.

Lild i DM tablete, baš one najjetinije, dojmim se da jesu slabije. Već prva sledeća po "klasi" je primetno bolja, u klasi brendiranih.
A po akcijama, i po onim formatima pakovanja, razlike u cenama po tableti mogu biti jako velike.

...

Hint!
Ako imate mogućnosti kao kod mene u zgradi, imamo zajedinčku toplu vodu, Greje se preko gradske toplane i velikog zajedničkog bijlera u podrumu (čest slučaj u Novom Sadu).
Mašinu tada možete povezati na toplu vodu. Veeelika ušteda struje. Kod nas je ta topla voda oko 50°C.

Isto, ko ima solarni bojler, ili eventualno gasni...
 
ja sam imao nekoliko sudo masina...

jako zaprljane posude treba uvek stavljati na dno masine, a nikad na gornju policu
Zapekle serpe tesko da moze i jedna masina da opere a moze da vam se desi da ostaci sa te serpe zaprljaju ostatak masine, tako da to bolje operite rucno.
Plasticne cinije i tacne ne treba prati u masini jer moze lako da se desi da to sve leti i lupa po unutrasnjosti.

ja najvise evolim masine sa tri korpe, ona treca gornja je za escajg i onda imate najvise mogucnosti da napravite optimalni raspored.

Inace oduvek najvise volim prasak, on sasvim dobro pere cak i neki najjeftiniji, i najlakse se dozira potrebna kolicina, i mislim da je cena pranja neuporediva sa bilo kojom tabletom ali se mora voditi racuna i o soli i sredstvu za ispiranje.
Inace so bi trebalo stavljati cak i kada koristite tablete.
Lidl tablete su po meni najlosije koje sam koristio, u biti sva njihova hemija je ispod prosecna.

za primer zadnji put sam kupio 3kg somat praska za 1000din, to ce jaaako puno da traje, sjaj takodje jako dugo traje, realno jedino so se trosi brze.

program koji najvise koristimo je kratki program gde masina pere oko 50min na 65 stepeni, one standardne programe koristimo jako retko.
kada birate masinu obavezno treba da ima kratki program, bez toga ne mogu ni da zamislim masinu.
 
i odloženi start.
 
Da, naravno i odlozen start, to su dve najvrednije opcije.

Sad sam tek pogledao ovaj video sto je kUdtiHaEX okacio i vidim da i ovaj momak isto preporucuje prasak, ali mu je trebalo pola sata da to objasni ;)

Zapravo popularnost tableta za pranje proizilazi iz toga sto su ljudi lenji da kupe prasak, so i sredstvo za ispiranje, i uvek im jedno od ta tri fali, pa im lakse da kupe tablete.
I opet da napomenem pored tableta masini je za pravilan rad neophodna so.
 
Mi i pored raznih tableta, uvek stavljamo so i sjaj. Probali smo bez, i vidi se više kamenca na sudovima kasnije. A i grejač voli što mekšu vodu. Uvek. So jeste uvek preporučena.
Sjaj i so su zaista sitan trošak u celoj priči. Najjeftiniji DM-ovi su sasvim ok.

Doduše, ono podešenje za tvrdoću vode (koje zapravo definiše koliko sjaja i soli će da se koristi), je postavljeno na nižu vrednost od preporučene za NS, baš zbog uglavnom All-In-All tableta.

...

Kod baš kratkih programa, moguć je problem da tableta ne stigne da se otopi. Pa još ako je u onoj samorastvarajućoj foliji...
To ne primetite jer se ostaci tablete do kraja rastvore u periodu ispiranja, ali vam tada praktično deo tablete ostane u vodi za ispiranje, što baš nije da je zdravo.
Kod tih kratkih programa, pratite je malo šta radi, pa kada čujete da ispušta prvu vodu, proverite da li je do tada cela tableta bila rastvorena.
Za kratke programe su najbolji tečni ili praškasti deterdženti.
 
Poslednja izmena:
Svaka masina za sudove ima delkacifikator koji ima rezervoar sa zeolitom koji molekule vode razbija mehanicki i hemijski.
Za njegov pravilan rad je potrebna so, a kad vec kupujes so, kupis i prasak... :D

Mislim kad sve ovo proucis, tablete izgledaju smesno... kao sto je i ovaj lik iz klipa zakljucio.
 
Ja u Beko sudomasinu (model 28021X) ubacujem fino umazano posudje u poslednje vreme, sve se lepo opere. Zapeknuto koje stoji neko vreme ne moze da skine naravno. Koristim onaj Auto program koji na osnovu nekih parametara (blage veze nemam kako radi niti sam nasao) odredjuje da li ce pranje biti 2 ili 3 sata, samim tim varira i potrosnja.

Od tableta koristim uglavnom Somat koji kako je vec neko rekao za "najvecu kutijetinu" bude 1000din. Koristio sam Finish i Fairy (platinum i obicne), u pranju ne vidim razlili ikakvu, samo u mirisu koji se oseti nakon otvaranja sudomasine. Za Lidl tablete sam skoro saznao, a za DM tek u ovoj temi, doci ce obe na red u nekom trenutku :D Koristim i so za sudomasinu.

To se gadja sa ovim domacim testom (koliko je pristrasan, ne znam) za tablete:

 
Da, naravno i odlozen start, to su dve najvrednije opcije.

Sad sam tek pogledao ovaj video sto je kUdtiHaEX okacio i vidim da i ovaj momak isto preporucuje prasak, ali mu je trebalo pola sata da to objasni ;)

Zapravo popularnost tableta za pranje proizilazi iz toga sto su ljudi lenji da kupe prasak, so i sredstvo za ispiranje, i uvek im jedno od ta tri fali, pa im lakse da kupe tablete.
I opet da napomenem pored tableta masini je za pravilan rad neophodna so.
Jeste, trebalo mu je malo ali je temeljan, a smatram da ni 5% ljudi ne zna kako one rade pa eto malo edukacije nije na odmet.
 
Koliko vode je u masini kada pere?
Da li je sva voda za pranje u koritu (samom dnu) masine i da li bi se stogod prosulo ako bi se otvorila masina tokom pranja?
Da li se moze masina samo otvoriti ili se mora ugasiti, pauzirati, pa onda se tek onda moze otvoriti (Bosh)?
 
Koliko vode je u masini kada pere?
Da li je sva voda za pranje u koritu (samom dnu) masine i da li bi se stogod prosulo ako bi se otvorila masina tokom pranja?
Da li se moze masina samo otvoriti ili se mora ugasiti, pauzirati, pa onda se tek onda moze otvoriti (Bosh)?

Pauziraš sačekaš par sekundi pa otvoriš. Sva voda je u koritu i nije problem otvoriti kada je pauzirana, neće se prosuti ništa.
 
Koliko vode je u masini kada pere?
Da li je sva voda za pranje u koritu (samom dnu) masine i da li bi se stogod prosulo ako bi se otvorila masina tokom pranja?
Da li se moze masina samo otvoriti ili se mora ugasiti, pauzirati, pa onda se tek onda moze otvoriti (Bosh)?

Moja mašina ne može da se pauzira jer je ugradna, svi dugići su dostupni tek kada se vrata otvore. Ali može uvek da se otvori.

Povučeš malo vrata tek toliko da se bravica otvori, sačekaš sekundu dve da se sva voda slije dole, i tada možeš otvoriti vrata do kraja.
Ako je u sred programa, pripaziš da te ne zapahne oblak pare što izađe.

Ponekad je otvaram da dodam nešto zaboravljenih sudova, ili da proverim da li se tableta rastvorila.
Da može biti neke štete, napravili bi da se vrata automatski zabrave.
 
Ja koristim Finish quantum ultimate, kupujem najcesce kada ima neka akcija u Tempu. Nemam nekih zamerki, a sjaj nisam sipao godinama, i ako imam i dalje neki Finish sjaj skoro pun, prosto nema potrebe.
 
Nazad
Vrh Dno