Šta je novo?

Mašine za pranje sudova - sudomašine

Kuhinja je stara, nema podešavanja, niti pomeranja. Znam da baratam sa ivericom pa ću uklopiti nekako, ali definitivno ne sme preko 82cm iz više razloga. Skidanje poklopca na samostojećoj mašini je dobra ideja, ali o tom potom. Prvo da vidim kako ću proći sa ugradnom Beko. Hvala na saverima.
 
Пошто је погрешна тема за препоруку конкретног модела, занима ме на шта посебно да обратим пажњу код одабира? Такође, како да знам да конкретни модел има трећу (горњу прскалицу)? Колико сам скапирао то је једна од значајнијих ставки.
 
Такође, како да знам да конкретни модел има трећу (горњу прскалицу)?

Priđeš mašini sa prednje strane, otvoriš je, malo se sagneš te pogledaš da li ima prskalica na "plafonu" mašine... :p :D

Šalu na stranu, sve mašine što imaju i gornju treću fijoku (veoma plitku, samo za escajg), imaju i tu treću prskalicu. Ta gornja fijoka može da se izvadi ako nekom smeta, a treća prskalica nastavlja da radi. Mašine sa trećom fijokom, to proizvođač jasno naglasi. Mašine bez treće gornje fijoke, uglavnom nije deklarisano da li imaju treću prskalicu. Moraš baš lično proveriti u prodavnici metodom opisanom u prvoj rečenici. :p

Nedavo kada sam gledao, ispalo da skoro sve VOX (među najjeftinijima) imaju tu treću prskalicu, a ove ostale i jačih brednova nemaju (osim ako ima i treća fijoka).
Moja Bosh ima, ali to je stariji model. Pre 12-ak godina kada sam kupovao prvu mašinu za sudove, ta Gorenje je imala. Tada sam i uvideo prednosti tog feature-a.
Ali to sada uglavnom nemaju.

Nije da je ta treća prskalica baš jako bitna (iako sam ja ovde to navodio kao prednost). Dobro je što onda možeš na gornje sudove ređati još neki escajg, rende, cetku, manje tacne, pa se i to korektno opere. Inače se dešava da voda ne dopire do njih. K'o što neko reče, mašine za sudove su tehnički vrlo jednostavni uređaji, sve rade na istom principu i na isti način. Zato se moraš nečeg uhvatiti ako tražiš razlike.

Važno je i kako su recimo formirane fijoke da mogu lepo da se natrpaju sudovi. Kod mene na Bosh, recimo smara što su na donjoj fijoci rešetke same fijoke jako retko raspoređene, pa ne možeš malo sitnije sudove redati dole. Već sam to ovde negde pisao.
 
Istina je da masine uglavnom nemaju tu gornju prskalicu, a treca prskalica moze biti i dole koja sluzi za jako zaprljano posudje.

Sve u svemu nije to toliko presudno.

Par stvari koje su bitne

-Korisna stvar je treca fijoka (za escajg) ona oslobadja dodatni prostor u fijoci gde inace bi stajao escajg....zgodno jako, a nemaju sve masine.
-odlozeni start, verovatno ima vecina masina
-da bude standardne sirine a ne uska. Usku kupujete samo ako nemate drugo resenje.
-da ima brzi program, to je verovatno najvaznija stvar, a nemaju ga sve i nije transparetno navedeno u specifikacijama.
-da ima displej da se lepo vidi sta radi i koliko ima da radi.

-eto negde na kraj da stavim i trecu prskalicu.
 
Dodao bih samo još i predpranje ili ispiranje (kako koji proizvođač nazove), korisno je da natopi sudove ako se kasnije peru ili nije puna mašina pa čeka dopunu itd... Uglavnom ne zapeknu sudovi ako će neko vreme čekati u mašini.
 
Razne su potrebe i shvatanja...
-Korisna stvar je treca fijoka (za escajg) ona oslobadja dodatni prostor u fijoci gde inace bi stajao escajg....zgodno jako, a nemaju sve masine.
-odlozeni start, verovatno ima vecina masina
-da bude standardne sirine a ne uska. Usku kupujete samo ako nemate drugo resenje.
-da ima brzi program, to je verovatno najvaznija stvar, a nemaju ga sve i nije transparetno navedeno u specifikacijama.
-da ima displej da se lepo vidi sta radi i koliko ima da radi.

- Treća fijoka za escajg jeste važna stvar. Voleo bih da je imam i sada bih birao mašinu sa tom opcijom. To se za sada se sreće samo u skupljim modelima.
Takođe znam za drugara koji to ima u mašini, ali je izvadio i nisu nikada korisitili, jer "smeta da se na gornju policu ubace neke visoke čaše..."
  • Odloženi start imamo, i ni jednom nismo koristili. Uključujemo je kada se napuni.
  • Nama manja mašina ipak više odgovara. Brže je puna i kraće stoje sudovi u njoj da čekaju punu mašinu. Pogotovo kada smo lenji i ne kuvamo par dana, dugo treba da se napuni.
Obzirom da koristimo tečni deterdžent, stavljamo i proporicionalno manje deterdženta.
  • Brzi program je ok, ali danas ga imaju skoro sve mašine.
  • Ugradne uglavnom nemaju vidljiv displej. Naša ima svetlo što svetli dole dok radi. Čisto da znaš da je gotova.
Neki baš skupi modeli imaju mali kao projektor koji na pod projektuje osnovne podatke.


Dodao bih samo još i predpranje ili ispiranje (kako koji proizvođač nazove), korisno je da natopi sudove ako se kasnije peru ili nije puna mašina pa čeka dopunu itd... Uglavnom ne zapeknu sudovi ako će neko vreme čekati u mašini.
Koliko sam video, to sada nema ni jedna modernija mašina. Nije u skladu sa nekim bla.bla.bla. merama štednje vode.
I proizvođači moderne hemije tvrde da nije potrebno.
(Ne slažem se da tom pričom, al' ajd' ko nas pita...)

... ... ...

Uglavnom, proučiš šta kažu drugari sa foruma, čuješ više mišljenja, pa izabereš sebi najbolju opciju.
 
Koliko sam video, to sada nema ni jedna modernija mašina. Nije u skladu sa nekim bla.bla.bla. merama štednje vode.

Čudno, taj program ima još stara Candy mašina iz 2010. godine
IMG_20221117_235814.jpg

Pre par meseci smo kupili i novu Candy sa istim programom
IMG_20221117_235614.jpg
 
Da, eto, neke ipak imaju. Ovaj naš Bosh nema. Nema ni neki Gorenje koji smo razmatrali.
 
To sto navodite se ne zove "predpranje" vec "ispiranje"

Sluzi da stavite prljave sudove u masinu kada planirate odmah da ukljucite pranje, masina ih na brzinu ispere da se ne zakore, to traje od 5-10min.
neko ispere sudove u sudoperi, a neko to ne radi nikako.

"Predpranje" je ispred glavnog pranja kada masina isprira sudove bez pustanja deterdzenta, onda izbaci vodu pa pere sa deterdzentom,
koristi se samo na programima normalne duzine i na intenzivnim, podize efikasnost pranja.

Jos je efikasnije ako stavite malo praska na dno masine.

Kratki programi po pravilu nemaju predpranje.
 
Након читања теме, посебно ваших савета последњих дана, мало истраживања, некако се свео избор на ова два модела. Колико видим, разлика је у пар децибела, пар програма и што овај први има home connect (што ми и није неки фактор)... Па ако може мишљење ваља ли шта од овога. Хвала.


 
Kakva su iskustva sa electrolux i AEG sudomasinama, videh na jednom mestu ovde savet da se izbegavaju electrolux (bez nekog objasnjenja), ali da li ima jos iskustava ili razloga? Gledao sam bosch, ali mi smeta sto trenutno daju 2 godine garancije.
 
Nemam neki izbor za visinu do 50cm. Ima po jedna Candy i Vox i par Bosch dosta skupljih.
Da li je ok Vox sa 5g garancije?
 
Imam podatak za Elin(Midea) sa mehaničkim programatorom, širina 45cm, od kraja januara do danas 180KWh. Mereno Smart utičnicom i Tuya aplikacijom. Jedno pranje oko 0.8KWh.
 
Kupih Vox sudomašinu, koristim neke Feri tablete 3u1 za pranje i sudovi su odlično oprani. So do sada nisam koristio uopšte u sudomašini, međutim vidim da mi gori lampica da nema soli (to sam tek pre neki dan primetio). Da li treba so obavezno da se koristi ako se koriste tablete, kakva je situacija kod vas?
 
Ipak ti sipaj so, a ne znam jel tvoja mašina ima opciju da isključi so i sjaj kad se koriste tablete 3u1?
So nije skupa i traje dugo pa ne vredi rizikovati na uštrb štednje 😉
 
Primetio sam da mi ostane po sudovima malo od praska, doziram nekad jednu kafenu kasicicu nekad dve, ostane bezobzira koliko stavio, To se uglavnom desava na soljama.
probao sam da mu stavim u dozer malo Feri deterdzenta vrlo malo, samo kanem odozgo po prasku.
Prasak je DMov ono plavo dzakce od 1,8kg. Moguce da se nerastvara kako treba jer bas dugo stoji, par meseci, primetio sam da ima grudvice u njemu.
Uzeo sam cisto za promenu po 5 tableta, Feri, Somat, i jos jednog proizvodjaca ali ne mogu da se setim imena.
Bas sam uporedjivao sudove i nisam primetio razliku prasak i tabelte.
Uvek ima soli, uvek ima sjaja bezobzira sta koristim.
Perem uglavnom na program 70 (ima nacrtan Lomac) i 65C. Jedno vreme smo koristili Eko 50 ali mi ostajalo sudje neoprano, pogotovo kasike i tanjiti.
Brze programe sam samo isporbao po 2 do 3 puta i ne svidja mi se kako peru. Njih koristim kada malecka prekine rad masine.
 
Kupih Vox sudomašinu, koristim neke Feri tablete 3u1 za pranje i sudovi su odlično oprani. So do sada nisam koristio uopšte u sudomašini, međutim vidim da mi gori lampica da nema soli (to sam tek pre neki dan primetio). Da li treba so obavezno da se koristi ako se koriste tablete, kakva je situacija kod vas?
Sipaj so, a ako koristiš 3u1 tablete, podesi tvrdoću vode (korišćenje soli i sjaja) na minimum.
 
Ispiranje ide isto toplom/vrućom vodom. Mislim da je so potrebna i onda, da ne ostanu tragovi. Kao i sjaj da se sudovi bolje osuše.
Nisu mi jasne reklame za 3u1 tablete, jer kad dođe do ispiranja ne znam kako mogu da zamene so i sjaj?
 
Baš to Finish sredstvo, tupavi uvoznik je prelepljivao novu nalepnicu, da bude deklaracija na srpskom.
I tu novu nalepnicu su štampali na papiru koji se u mašini raspadne i nakupi na filteru sve sa lepkom. o_O
Ne znam da li su to ispravili, ali svakako vidi da poskidaš nalepnice ako ima "dolepljena" na srpskom.

Khm, pre neki dan sam se samopodsetio da je istu glupost i DM napravio sa njihovim sredstvom za čišćenje mašine za sudove.

Poluraspadnute ostatke dolepljenje nalepnice sa deklaracijom na Srpskom sam strugao sa filtera u mašini! Gunđ!

:mad:
 
Ispiranje ide isto toplom/vrućom vodom. Mislim da je so potrebna i onda, da ne ostanu tragovi. Kao i sjaj da se sudovi bolje osuše.
Nisu mi jasne reklame za 3u1 tablete, jer kad dođe do ispiranja ne znam kako mogu da zamene so i sjaj?
Tri u jedan je so, prasak i sjaj, i to je sporootapajuca tableta gde bi sjaj trebao na kraju da deluje.

Neko je pitao za so kada se koriste tablete.
Ako su obicne tablete u pitanju one sadrze samo deterdzent, uz njih bi trebalo koristiti obavezno so, mada je najbolje uvek koristiti so jer je ona potrebna masini
 
OK to mi je jasno; kod mene je uvek uključeno doziranje soli i sjaja, bez obzira na deterdžent ili tablete. So stoji za vodu tvdoće 15°dH kako bi navodno trebala da bude, nisam ništa smanjivao.
Samo mi nije jasno; mašina ispusti svu vodu nakon pranja. Onda primi novu vodu za ispiranje, pa ponovo za drugo ispiranje. Tu mi nije jasno kako ostane bilo šta od tabelete i tog sjaja i soli, nakon što mašina dva puta promeni vodu. Opet, trebala bi i brzo da se otopi, zbog brzih programa. Mislim da ih i reklamiraju da se brzo otapaju.
 
Со се додаје у зависности од тврдоће воде, у Београду је неопходно додавати.
 
OK to mi je jasno; kod mene je uvek uključeno doziranje soli i sjaja, bez obzira na deterdžent ili tablete. So stoji za vodu tvdoće 15°dH kako bi navodno trebala da bude, nisam ništa smanjivao.
Samo mi nije jasno; mašina ispusti svu vodu nakon pranja. Onda primi novu vodu za ispiranje, pa ponovo za drugo ispiranje. Tu mi nije jasno kako ostane bilo šta od tabelete i tog sjaja i soli, nakon što mašina dva puta promeni vodu. Opet, trebala bi i brzo da se otopi, zbog brzih programa. Mislim da ih i reklamiraju da se brzo otapaju.
te "all in one" tablete su sporootapajuce sastoje se iz nekoliko slojeva koji se postepeno otapaju.

Ali pazi i tu ima raznih vrsta one obicne su u sustini i najlosije a one bolje imaju vise dodataka koji stvarno bolje peru.
Znaci nisu sve iste i nije samo u ceni razlika, obicno je na poledjini kutije objasnjeno u cemu je razlika.

A postoje i tecni deterdzenti kao somat na primer, on dolazi u dozeru sa dve tecnosti jedna se sipa manje a druga vise, isto jako dobro pere, ali je nacin doziranja glup.
 
Pomoć,drustvo! Sudo masina pere sve ok,al čaše na kraju budu tako zamagljene,da ne vjerujete. To se javlja zadnjih 5,6 puta. Kada ih operete pod mlazom hčadne vode,one zaista budu čiste.
Zvao sam lokalnog servisera,on je rekao da nije do mašine nego do tableta koje koristimo i soli.
Tablete koristimo iste zadnjih nekoliko mjeseci(ferry i cleox)
Neki savjet?
 
proverite kolicinu soli i sjaj koji koristite.

Ako su tablete, probajte sa nekim kvalitetnijim, jer su verovatno obicne tablete u pitanju
Ta magla je do "sjaja"
 
Treba i povremeno mašina na prazno da opere sa sredstvom za čišćenje.
 
Nazad
Vrh Dno