Šta je novo?

Mašine za pranje sudova - sudomašine

Ferry tablete su najkvalitetniji koliko znam. Kupili smo novu so,a sjaj skoro dopunio tako da i njega ima.
Ajde pokusacemo sve,ako nadjemo resenje
 
Dovoljno je.
 
I kod mene je tako povezan dovod vode, samo je na toploj vodi 😉
 
Pomoć,drustvo! Sudo masina pere sve ok,al čaše na kraju budu tako zamagljene,da ne vjerujete. To se javlja zadnjih 5,6 puta. Kada ih operete pod mlazom hčadne vode,one zaista budu čiste.
Zvao sam lokalnog servisera,on je rekao da nije do mašine nego do tableta koje koristimo i soli.
Tablete koristimo iste zadnjih nekoliko mjeseci(ferry i cleox)
Neki savjet?

Moguće da su upravo fleke od soli. Može da naleti kutija lošije soli koja se teže rastvara, posebno ako su krupna zrna.
Generalno, što se tiče soli, svaka iole bolja tableta sadrži dovoljno iste za jedno pranje, kome ne smeta da na ponekoj čaši ponekad ostane trag kamenca, ne mora da je koristi. Veliki je problem da dođe do predoziranja soli i ista ostaje neisprana po sudovima i unutrašnjosti mašine, pored fleka neminovno dolazi do nagrizanja gumenih i plastičnih delova mašine
 
Drugarica ima Beko masinu, ta masina samo sa Feri tabletama opere sudove da se ne vide tragovi. Probala je sa svim tabletama koje je nasla na trzistu, probala tecni, probala u obliku praska. Menjala so, menjala sjaj, samo Feri radi posao. Otoac joj ima Beko samo neka starija generacija i ta masina pere perfektno sa svim tabletama
 
Feri tablete su sirok pojam posto ih ima nekoliko vrsta kao i svih ostalih od najjeftinijih do dvostruko skupljih od najjeftinijih

Obicno su kod svih tablete "all in one" one najosnovnije koje najslabije peru.
 
Moja Beko mašina (6 godina stara, bila tada top model ovog proizvođača), sa svim tabletama i tečnostima odlično pere i ne ostavlja fleke.

Ne znam koliko sada nove mašine troše struje i vode po programu pranja. Sa promenom energetskih razreda, svi su sad pali znatno niže, pa se utrkuju da se bar malo popnu na energetskoj lestvici. Manje vode, manje struje i eto ga, loše oprani sudovi, veš i sl.
 
Gledam skoro neku reklamu reklamiruaju pranje na 35C ne secam se koja je bila masina/tableta, pa kakvo je to pranje na lakacku vodu onda bolje da ga perem rucno sa toplijom vodom od tih 35C.
 
Poenta je u tome da je taj prasak jaci cim ima dejstvo i na 35 stepeni.

A na ruke tesko da peres nekom vecom temperaturom od 40 stepeni.
 
Feri tablete su sirok pojam posto ih ima nekoliko vrsta kao i svih ostalih od najjeftinijih do dvostruko skupljih od najjeftinijih

Obicno su kod svih tablete "all in one" one najosnovnije koje najslabije peru.
Fairy platinum konkretno. Pored toga što stvarno najbolje peru od svega što smo probali, sadrže i neko sredstvo za čišćenje mašine i stvarno radi vrhunski.
Mi ih koristimo kad je nešto baš jako zaprljano ili kad spremamo ribu i slično
 
Feri platinum i one plus su valjda ujedno i najskuplje
 
Jesu i to je glavni razlog zašto ih ne koristimo svakodnevno mada, za 99% pranja su i finish all in one ili somat tog ranga sasvim zadovoljavajuće. Uglavnom uzmemo veliko pakovanje feri kad uhvatimo na akciji i to traje dosta dugo
 
I kod mene je Beko. So je stavljena nekoliko nedelja ranije,neka najftinija. Lokalni serviser je rekao da skinem to tj da otpustim i da stavim neku bolju. Vidio se boljitak,al case nisu bile toliko sjajne kao ranije,cak se na njima vidjelo tragovi vode od pranja. Onda smo promjenili veceras sjaj,kupili novi i da vidimo sta ce biti. Inace do skoro masina prala bez problema, Supruga kaze da nije majstor sta napravio,jer mijenjao ventil povratni od masine,kada je masina bila ugasena punila se vode.
 
Mi imamo gradsku toplu vodu, i mašina za sudove je vezana na nju. Tempratura te vode varira od 40 do 47-48 stepeni.

Bosh mašini ništa ne smeta. Čak u uputsvu piše da je to dozvoljeno sa korišćenjem ulazne vode nešto tipa do 65C (ovo me ne držite za reč, ne sećam tačno).
U meniju mašine ima jedan settings da se kaže da li koristi toplu ili hladnu ulaznu vodu.

Ranije smo u drugom stanu imali neku Gorenje, i kod nje je u uputstvu pisalo da može da se kači na toplu vodu. Nije bilo nikakvog podešenje u vezi sa time.
To tada nismo koristili jer smo imali bojlerom grejanu bodu pa nije bilo smisla.
 
Da li imaš gradsku toplu vodu ili iz bojlera, i ako je bojlerska tako nakačena, da li to može da smeta? Kako mašina reaguje na to da celo pranje radi sa vrelom vodom?
Nije iz bojlera jer mnogo je vrela, u zgradi sam pa je iz toplane. Candy skoro sve mogu na toplu vodu (piše u specifikaciji 60°C) a na nekim drugim brendovima standardno 25°C. Pre par meseci sam zamenio staru Candy i opet namenski tražio a hteo Beko međutim nisam našao da može na toplu vodu i vratio se na Candy...
Kad je na toploj vodi samo se malo skrati vreme pranja inače pere bez razlike.

Bitno je i dokupiti dovodno crevo jer fabrička su sa plavom linijom do 25°C a ova su sa crvenom ili crvenim holenderom i piše na njima 60, 80, ili 90°C zavisi od proizvođača...
 
Poslednja izmena:
Evo da napisem jedno moje iskustvo sa servisima i servisnom podrskom....naime, pre godinu dana tacno sam kupio Whirpool masinu za sudove ugradnu. Posle godinu dana je prestala da radi lampica koja svetli i osvetljava pod, dajuci indikaciju da li je masina u radu ili ne.Pozvah servis Nova tehnika uredno, oni me uputise na call centar Whirpool, zvao sam sat vremena taj centar, javlja se neki automat gde se bukvalno ne razume sta prica glas sa automata, nekako sam uspeo da razberem sta treba da pritisnem i koje dugme na tastaturi ako hocu da prijavim kvar na uredjaju koji je u fabrickoj garanciji.....Javi se neka gospodja i ja opet ispricam o cemu se radi, ona mi kaze da zovem servis Nova tehnika i da je to u njihovoj nadleznosti.ja opet pozovem servis Nova tehnika, javise se posle sat vremena zvanja i ja opet ispricah o cemu se radi, a gospodja iz servisa mi rece, a ne, to morate direktno Whirpool call centar da zovete.Ja opet u ponedeljak zovem call centar, opet ista peripetija, opet sve objasnjavaj, nemaju mail sve mora usmeno da se prica i diktira serijski broj masine i model itd, sve to ispricam i puce veza posle toga.Opet zovem i opet sve ispocetka.Prihvate na kraju nalog i posalju mi na mail broj naloga i servis koji treba da mi se javi i rekose zvace me neko u roku od dva dana radna zvace neko iz servisa......Jos niko nije zvao naravno.Pre whirpool masine za sudove imao sam Beko, nju sam morao u roku od godinu dana da popravljam dva puta, prvi put je crkao programator a drugi put ne znam ni ja sam....Zbog ovakvih ocajnih servisa i maltretiranja sa zakazivanjima nikada vise ove brendove necu kupiti, dobro cu se prvo raspitati kakva im je servisna mreza i procitati sve recenzije...
 
Primetio sam na na mojoj 6 meseci staroj Beko mašini da su se pojavili tragovi korozije na šinama od gornje korpe.
Tačno na mestu gde naležu točkići kad je korpa ugurana do kraja. Vide se tragovi i sa unutrašnje strane šina. Skroz površinska korozija.
Takođe na samoj korpi imam jednu tačkicu, kao da je ostao opiljak metala zalepljen za plastifikaciju i on korodira.
Razmišljam dal da cimam servis za ovo?
 
Cimaj. Beko je poznat po tom problemu, neko je već spominjao u temi, a servis navodno brzo rešava.
 
Reklamiraj zamenice ti.
Jedino što se za te stvari čeka jedno 2 meseca ali i onako ne žuris.
 
Da li bi neko (ili nekoliko vas) mogao napisati i poredati po imenu (pun naziv) i po kvaitetu (snazi pranja) tablete koje se koriste za pranje sudja u sudomasinama?
Prvo najjace (najskuplje), pa onda neke umereno jake i na dnu najobicnije (najslabije) tablete...
Navesti i da li zaista valjaju ili su za izbegavanje jer su lose (lose peru, lose se isperu, ne rastvaraju se...), dal su s gelom ili su samo od cvrstih sastojaka...
 
Finish all in one
Finish all in one max
Finish all in one quantum
Finish all in one quantum max
Finish all in one quantum ultimate

Somat all in one
Somat all in one extra
Somat all in one gold
Somat all in one Excellence

Fairy all in one
Fairy all in one platinum
Fairy all in one platinum plus
 
Imao sam Candy mašinu koja je posle 6 godina krenula da se kvari, ali je pre toga malo brljavila pa kada stavim pikslu da se pere ostavljala je tragove po sudovima (nebitno koju god tabletu da sam stavio rezultat je bio isti). Onda je krenuo motor da crkava pa sam i to menjao i na kraju zamenio celu mašinu i kupio Bosch serije 4... E tu kreće druga priča, druga dimenzija. Mašina ima opciju za setovanje tvrdoće vode (da bi u skladu sa tvrdocom vode dozirala količinu soli) ima podešavanje količine sjaja i sve to može i kroz aplikaciju. Rezultat tih podešavanja kao i verovatno same mašine je bio da ni jedna čaša nije imala fleke, nije imala trunke niti išta slično. Pošto vidim da se priča o tabletama i tome koje su najbolje itd moram da dodam sledeće - probao sam skoro sve tablete koje postoje (All in One, Quantum, Platinum, Platinum Plus, Gold itd ... dakle sve osim classic varijanti) I zaključak je sledeći - apsolutno isto mi se peru sudovi sa Somat All in one I Fairy Platinum + u svim svakodnevnim slučajevima osim kada stavljam zagorele šerpe i tiganje, tada Platinum + pokazuje zašto je najskuplja tableta. Mislim da je razlog tome vrhunska mašina (so I sjaj uvek sipani - pošto vidim da neki koriste mašine bez toga što mislim da je greška). Mašina ima program za održavanje posle 30 pranja, to redovno ispoštujem i za sada je sve kao prvog dana. Dakle odlična mašina je osnov, održavanje je takodje jako bitno a tablete su samo dodatak (mislim da su svake all in one - Somat, Finish, Fairy sasvim dovoljne za svakodnevna pranja).
 
Poslednja izmena:
Da li bi neko (ili nekoliko vas) mogao napisati i poredati po imenu (pun naziv) i po kvaitetu (snazi pranja) tablete koje se koriste za pranje sudja u sudomasinama?
Prvo najjace (najskuplje), pa onda neke umereno jake i na dnu najobicnije (najslabije) tablete...
Navesti i da li zaista valjaju ili su za izbegavanje jer su lose (lose peru, lose se isperu, ne rastvaraju se...), dal su s gelom ili su samo od cvrstih sastojaka...
Obavezno gledaj datume na kutiji. ja sam 3 putra kupio na nekim akcijama Finish i Somat i nisu se rastvarale kako treba...
 
Imao sam Candy mašinu koja je posle 6 godina krenula da se kvari, ali je pre toga malo brljavila pa kada stavim pikslu da se pere ostavljala je tragove po sudovima (nebitno koju god tabletu da sam stavio rezultat je bio isti). Onda je krenuo motor da crkava pa sam i to menjao i na kraju zamenio celu mašinu i kupio Bosch serije 4... E tu kreće druga priča, druga dimenzija.
Potpuno se slažem i mogu da potvrdim, isto imam Bosch i setovanjem tvrdoće vode i količinom sjaja se već rešava 70% "problema" sa flekama i pranjem uopšte. Uglavnom koristim Finish Ultimate, mada sam jedno vreme koristio i prašak i rezultati su bili sasvim zadovoljavajući osim kod nogo prljavijeg suđa. Sve u svemu mnogo je do mašine, jako dobra mašina će i sa običnim tabletama ili deterdžentom da da mnogo bolje rezultate.
 
Koliko znam svaka mašina ima podešavanje za doziranje soli i sjaja.
 
Pojedini modeli imaju to preciznije; podešavanje prema stvarnoj tvrdoći za svaki stepen (dH). Recimo, ako je tvrdoća 14, tako se tačno i podesi.
Samo je malo teže saznati baš tačan podatak.
 
Koliko znam svaka mašina ima podešavanje za doziranje soli i sjaja.
Upravo tako.
ja bukvalno ne znam koja mašina danas nema podešavanje tvrdoće i doziranje.

Takodje nema nikakvog smisla porediti staru mašinu sa novom.
Mašine za sudove su specifične baš po tome što se troše, zamaste se delovi, mlaznice se suze, oni minerali za omekšavanje vode su izgubili efikasnost i ne mogu nikako biti isti rezultati ni sa najboljom tabletom
 
Nazad
Vrh Dno